Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.07.2018, 18:23:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
edit.esti nemaipomenit, ala e lucru pozitiv? lucruri pozitive ar putea fi cele scrise de demetrius sau iorest, dar aia care "doar nu se calugaresc pentru nimic", aia nu au nimic pozitiv in ei. si nici sfant.
Eu cred ca nemaipomenitul esti tu, continui cu aceeasi prostie desi ti-am explicat ca nu e nimic gresit, dar cand iti intra ceva in cap nu te mai intereseaza decat ce crezi tu. Tu habar nu ai despre ce vorbesti de fiecare data, dar esti mai mult decat incredintat ca tu cunosti tot, indiferent daca nu stii nimic dintr-un domeniu. Nu stiai ce-s calugarii, ii acuzai de tot felul de aiureli si imi spui mie ca as zice ceva gresit. Nu esti doar nemaipomenit, exista posibilitatea sa fii chiar fenomenal, n-am mai intalnit pe cineva sa vorbeasca cu atat nonsalnata despre lucruri pe care nu le cunoaste si apoi sa te acuze ca tu nu stii despre ce vorbesti. Sa-mi dai un autograf pe mesaje private, te rog.
Repet ce am spus acolo, poate pricepi de data asta (era o gluma, n-o sa se intample asta), calugarii renunta la tot, avere si o viitoare viata de familie (voturile saraciei si castitatii) pentru o apropiere de Dumnezeu si o cale spre induhovnicire, deci pentur ceva mai bun decat ceea ce au lasat. Asta inseamna nu pentru nimic, pentur ca tu ii acuzai de niste aiureli, nestiind despre ce e vorba.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
e incredibil cum de nu-ti dai seama ca vorbesti despre tine, de fapt. ce-are a face istoria crestinismului cu credinta? istoria crestinismului incepe acum mii de ani, cu evreii si cu grecii, cu moise, cu iliada, cu odiseea, ba chiar cu egiptenii, cu babilonienii, cu fenicienii, cu persii, cu romanii, numai unii ca tine pot crede altceva, istoria crestinismului se confunda cu istoria civilizatiei europene, este mult mai mult decat niste precepte habotnice in care crezi tu.
Aceleasi aiureli de tip Zeitgeist, pe care le repeti tot timpul si care negi cu vehementa ca le-ai avea din astfel de surse, le-ai primit de la extraterestrii sau din revelatii.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.07.2018, 18:30:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
(sper sa nu bat campii )
Cred ca esti prea critic cu tine, tu esti cel cunoscator intotdeauna, noi suntem cei care nu stim despre ce vorbim. Sper ca nu a inceput sa ti se clatine increderea in infailibilitatea ta.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.07.2018, 20:33:18
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca nemaipomenitul esti tu, continui cu aceeasi prostie desi ti-am explicat ca nu e nimic gresit, dar cand iti intra ceva in cap nu te mai intereseaza decat ce crezi tu. Tu habar nu ai despre ce vorbesti de fiecare data, dar esti mai mult decat incredintat ca tu cunosti tot, indiferent daca nu stii nimic dintr-un domeniu. Nu stiai ce-s calugarii, ii acuzai de tot felul de aiureli si imi spui mie ca as zice ceva gresit. Nu esti doar nemaipomenit, exista posibilitatea sa fii chiar fenomenal, n-am mai intalnit pe cineva sa vorbeasca cu atat nonsalnata despre lucruri pe care nu le cunoaste si apoi sa te acuze ca tu nu stii despre ce vorbesti. Sa-mi dai un autograf pe mesaje private, te rog.
Repet ce am spus acolo, poate pricepi de data asta (era o gluma, n-o sa se intample asta), calugarii renunta la tot, avere si o viitoare viata de familie (voturile saraciei si castitatii) pentru o apropiere de Dumnezeu si o cale spre induhovnicire, deci pentur ceva mai bun decat ceea ce au lasat. Asta inseamna nu pentru nimic, pentur ca tu ii acuzai de niste aiureli, nestiind despre ce e vorba.

Aceleasi aiureli de tip Zeitgeist, pe care le repeti tot timpul si care negi cu vehementa ca le-ai avea din astfel de surse, le-ai primit de la extraterestrii sau din revelatii.
deci nu ti-ai dat seama ce grozavie ai fost in stare sa scrii. dar sa lasam asta deocamdata. hai sa incerc sa-ti explic ca la gradinita... moise e foarte posibil sa fi fost egiptean, nu numai sa poarte un nume egiptean, evreii au fost robi in egipt, primele circumcizii sunt atestate in egipt, cucerirea bazinului mediteraneean de greci duce la elenizarea acestuia, infiintarea alexandriei va duce la creearea unui fenomenal centru teologic, iudaic si apoi crestin, vezi cum mergem inapoi cateva mii de ani? receptionezi? ce-am mai zis, fenicienii... alfabetul fenician, ai auzit de asa ceva? a dus la aparitia alfabetului grec, ebraic... ce-am mai zis, babilonienii... in babilon erau la un moment dat vreun milion de evrei, multi s-au intors din exil, ii dispretuiau pe cei din iudeea, poate si pentru ca erau saraci, poate si pentru ca erau mai putin educati, au scris mult, nota bene, sunt sigur ca habar n-ai, circumcizia evreilor atunci a aparut, in babilon, de fapt obligativitatea... grecia... evident ca in ignoranta ta nu-ti dai seama ca iliada si odiseea reprezinta practic istoria vechilor eleni, asa cum vechile scrieri ebraice reprezentau istoria evreilor. daca grecii apreciau doar intrucatva scrierile evreilor, acestia erau dornici sa faca parte din cultura greaca, erau fascinati. sute de mii de evrei alexandrini vorbeau ca limba materna greaca, chiar pavel mai tarziu era la fel de elenizat. de aici influentele decisive, platoniene in special, din vechiul testament. intelegi cum e cu grecia antica? nici macar tie n-ar trebui sa-ti scriu cate ceva despre influenta romei, etc.
zeitgeist? nu, cunostinte sumare, de clasa a patra, totul e sa ai mintea limpede si sa vezi in ansamblu, nu in clisee habotnice.

ps.uite ca nu bat campii , matei si luca scriu diferit rugaciunea domneasca.

edit.ha! m-ai facut prost si nici nu m-am prins! :)) modific un pic mesajul...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 31.07.2018 at 21:24:56.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.08.2018, 16:56:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
edit.ha! m-ai facut prost si nici nu m-am prins! :)) modific un pic mesajul...
Am observat la userii care au fost pe forum si care erau agresivi ca erau foarte sensibili cand era vorba de ei, chiar si numai daca ii contraziceai sareau ca arsi ca i-ai atacat. Unii chiar te urmareau ani de zile pentru asta, neputand sa treaca peste afrontul de a fi contrazisi. In schimb cand erau ei agresivi si jigneau intotdeauna gaseau o motivatie si spuneau ca te plangi exagerat. Cam asa faci si tu, spui ca tu nu esti agresiv si jignesti (desi tu o faci), in schimb spui ca esti jignit la ceva ce nu are nicio legatura. Eu am spus ca repeti tot timpul aceeasi prostie, adica propozitia pe care n-ai inteles-o. Nu are nicio legatura cu prostia.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
deci nu ti-ai dat seama ce grozavie ai fost in stare sa scrii. dar sa lasam asta deocamdata.
Cum am spus si in mesajul trecut, e imposibil sa admiti ca ai gresit, nu te mai intereseaza nicio explicatie, a intrat in cap ramane acolo pentru totdeauna.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
hai sa incerc sa-ti explic ca la gradinita... moise e foarte posibil sa fi fost egiptean, nu numai sa poarte un nume egiptean, evreii au fost robi in egipt, primele circumcizii sunt atestate in egipt, cucerirea bazinului mediteraneean de greci duce la elenizarea acestuia, infiintarea alexandriei va duce la creearea unui fenomenal centru teologic, iudaic si apoi crestin, vezi cum mergem inapoi cateva mii de ani? receptionezi? ce-am mai zis, fenicienii... alfabetul fenician, ai auzit de asa ceva? a dus la aparitia alfabetului grec, ebraic... ce-am mai zis, babilonienii... in babilon erau la un moment dat vreun milion de evrei, multi s-au intors din exil, ii dispretuiau pe cei din iudeea, poate si pentru ca erau saraci, poate si pentru ca erau mai putin educati, au scris mult, nota bene, sunt sigur ca habar n-ai, circumcizia evreilor atunci a aparut, in babilon, de fapt obligativitatea... grecia... evident ca in ignoranta ta nu-ti dai seama ca iliada si odiseea reprezinta practic istoria vechilor eleni, asa cum vechile scrieri ebraice reprezentau istoria evreilor. daca grecii apreciau doar intrucatva scrierile evreilor, acestia erau dornici sa faca parte din cultura greaca, erau fascinati. sute de mii de evrei alexandrini vorbeau ca limba materna greaca, chiar pavel mai tarziu era la fel de elenizat. de aici influentele decisive, platoniene in special, din vechiul testament. intelegi cum e cu grecia antica? nici macar tie n-ar trebui sa-ti scriu cate ceva despre influenta romei, etc.
zeitgeist? nu, cunostinte sumare, de clasa a patra, totul e sa ai mintea limpede si sa vezi in ansamblu, nu in clisee habotnice.
Cel mai amuzant e ca eu ti-am tot spus de Zeitgeist dar tu nu cred ca stii ce este si nici nu te-ai uitat vreodata la acel documentar. Iei informatiile de la cei ce le-au preluat de acolo si nu stii ca aia e sursa lor. Tot ce ai sris tu sunt doar fabulatii ale unor autori, pentru ca nu exista dovezi ca sa demonstreze ceea ce spun. Au alcatuit o povestire din capul lor, cum ar crede ei ca s-a intamplat, fara nicio dovada palpabila. Tu scrii toate acestea de cand ai intrat pe forum pentru ca tu esti convins ca sunt indoctinati toti credinciosii si batuti in cap, tu vrand sa-i luminezi. Nu, toti cei care au putina pregatire sunt foarte informati, cunoscatori a multor lucruri ce tin de credinta si legate de ea. Cel mai putin cunoscator pe forum esti tu, aproape dintre toti cei ce au fost pe forum. Poti sa te chinui tu cat vrei, n-o sa gasesti toata viata ta vreo dovada imptriva crestinismului pentru ca nu exista. Au fost o multime care au incercat asta si nu a reusit niciunul pana acum, nu esti tu primul, desi crezi ca doar tu ai primit revelatii din astea. Eu stiu adevarul, iar de cand am devenit credicnios nu am gasit niciodata o cat de mica dovada impotriva crestinismului, absolut toata invatatura este adevarata. Iti pierzi doar timul degeaba cu povestiri false inventate de oameni care nu au altceva de facut si vor sa devina cunoscuti.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.08.2018, 19:09:47
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am observat la userii care au fost pe forum si care erau agresivi ca erau foarte sensibili cand era vorba de ei, chiar si numai daca ii contraziceai sareau ca arsi ca i-ai atacat. Unii chiar te urmareau ani de zile pentru asta, neputand sa treaca peste afrontul de a fi contrazisi. In schimb cand erau ei agresivi si jigneau intotdeauna gaseau o motivatie si spuneau ca te plangi exagerat. Cam asa faci si tu, spui ca tu nu esti agresiv si jignesti (desi tu o faci), in schimb spui ca esti jignit la ceva ce nu are nicio legatura. Eu am spus ca repeti tot timpul aceeasi prostie, adica propozitia pe care n-ai inteles-o. Nu are nicio legatura cu prostia.
cu atat mai mult, ar trebui sa-ti demonstreze ca nu ma incadrez deloc la ce scrii, nu port pica, nu dusmanesc pe nimeni, nu caut razbunare...

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum am spus si in mesajul trecut, e imposibil sa admiti ca ai gresit, nu te mai intereseaza nicio explicatie, a intrat in cap ramane acolo pentru totdeauna.
as fi putut accepta ca te-ai exprimat gresit, daca ai fi spus macar asta, dar nu, tu-ti sustii in continuare grozavia.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cel mai amuzant e ca eu ti-am tot spus de Zeitgeist dar tu nu cred ca stii ce este si nici nu te-ai uitat vreodata la acel documentar. Iei informatiile de la cei ce le-au preluat de acolo si nu stii ca aia e sursa lor. Tot ce ai sris tu sunt doar fabulatii ale unor autori, pentru ca nu exista dovezi ca sa demonstreze ceea ce spun. Au alcatuit o povestire din capul lor, cum ar crede ei ca s-a intamplat, fara nicio dovada palpabila. Tu scrii toate acestea de cand ai intrat pe forum pentru ca tu esti convins ca sunt indoctinati toti credinciosii si batuti in cap, tu vrand sa-i luminezi. Nu, toti cei care au putina pregatire sunt foarte informati, cunoscatori a multor lucruri ce tin de credinta si legate de ea. Cel mai putin cunoscator pe forum esti tu, aproape dintre toti cei ce au fost pe forum. Poti sa te chinui tu cat vrei, n-o sa gasesti toata viata ta vreo dovada imptriva crestinismului pentru ca nu exista. Au fost o multime care au incercat asta si nu a reusit niciunul pana acum, nu esti tu primul, desi crezi ca doar tu ai primit revelatii din astea. Eu stiu adevarul, iar de cand am devenit credicnios nu am gasit niciodata o cat de mica dovada impotriva crestinismului, absolut toata invatatura este adevarata. Iti pierzi doar timul degeaba cu povestiri false inventate de oameni care nu au altceva de facut si vor sa devina cunoscuti.
tu traiesti pe o planeta numai a ta si a altor cativa ca tine. esti obtuz, nimic nu intra, nu poti procesa nimic. chiar imi vine acum sa-ti zic vreo doua, dar ma abtin, credinta este credinta, punct. ce treaba am eu sa atac credinta cuiva? unde fac asta? istoria este istorie, este cu totul altceva, eu scriu numai din punctul asta de vedere. daca tu nu intelegi cat de important a fost alfabetul fenician sa fii sanatos, daca tu nu intelegi cat de importanta a fost cultura greaca, sa fii sanatos. de la scrierea povestii lor si pana la o prezentare alegorica a acesteia, de la alfabetizare pana la elenizare, uite un exemplu de drum parcurs in mod evident, numai un obtuz ca tine il poate nega. si vezi ce emisiuni cauti sa-l gasesti si pe asta pe undeva.

ps.eu sunt sincer 100%, mi-ar fi usor sa dau citate, dar nu vreau s-o fac, punctele mele de vedere sunt influentate, evident, dar incerc sa-mi pastrez mereu autenticitatea, asa cum este ea.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.08.2018, 16:26:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
cu atat mai mult, ar trebui sa-ti demonstreze ca nu ma incadrez deloc la ce scrii, nu port pica, nu dusmanesc pe nimeni, nu caut razbunare...
Nu ti-am zis eu ca tu te vezi si pe tine intr-o lumina gresita, aproape de sfintenie? Ai fost agresiv in multe mesaje si ai si jignit, inclusiv in acest mesaj. De asemenea, in ultimul timp am vazut ca preocuparea ta a devenit sa ma ataci la aproape fiecare mesaj (chiar si cele care nu sunt adresate tie) si sa gasesti cate o acuzatie falsa, exact ce face si userul catolic de vreo cativa ani (fara sa reuseasca vreodata sa aiba dreptate). Deci porti si pica si esti razbunator.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
as fi putut accepta ca te-ai exprimat gresit, daca ai fi spus macar asta, dar nu, tu-ti sustii in continuare grozavia.
Nu pot sa recunosc ceva neadevarat, doar pentru ca sa iti dau tie dreptate, pentru ca nu stii despre ce e vorba si nascocesti false acuzatii. Nici macar nu ai aratat ce e gresit acolo, tu repeti tot timpul ca e gresit. Habar n-am ce ti-a trecut tie prin cap. Eu am explicat ce am spus, nu ma mai acua de falsele tale neintelegeri, ajung sa ma gandesc ca tu chiar esti un trol care vrea doar sa-si bata joc de userii de pe forum. Am mai citit pe blogul cuiva ca poveste el cum a intrat pe forumul ortodox si cat s-a mai distrat acolo pe seama credinciosilor de acolo (el fiind necredincios, dorind doar sa troleze).
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu traiesti pe o planeta numai a ta si a altor cativa ca tine. esti obtuz, nimic nu intra, nu poti procesa nimic. chiar imi vine acum sa-ti zic vreo doua, dar ma abtin, credinta este credinta, punct. ce treaba am eu sa atac credinta cuiva? unde fac asta? istoria este istorie, este cu totul altceva, eu scriu numai din punctul asta de vedere. daca tu nu intelegi cat de important a fost alfabetul fenician sa fii sanatos, daca tu nu intelegi cat de importanta a fost cultura greaca, sa fii sanatos. de la scrierea povestii lor si pana la o prezentare alegorica a acesteia, de la alfabetizare pana la elenizare, uite un exemplu de drum parcurs in mod evident, numai un obtuz ca tine il poate nega. si vezi ce emisiuni cauti sa-l gasesti si pe asta pe undeva.
Tu chiar nu stii ce spui, cum unde ataci credinta? Tu tot timpul spui minciuni despre crestinism si Sfanta Scriptura, ce legatura are asta cu istoria? Spui ca Sfanta Scriptura este falsa, pe baza unor istorisiri se doi bani luate din Zeitgeisturile tale. ca sa fie istorie certa trebuei sa ai dovezi, nu istorisiri fantastice plasmuite de mintea cuiva. Noi avem singura sursa existenta, scrisa chiar de cei in cauza, evreii. Restul sunt fabulatii fara nicio dovada, pe care orice om le poate emite. Si cu asta am terminat orice dialog cu tine, asta sper sa fie ultimul mesaj. Pe langa faptul ca spui numai aiureli ai devenit si foarte agasant si rautacios. Cauta-ti si tu o ocupatie mai productiva, eu nu mai am de gand sa-mi pierd timpul cu tine, imi pare rau ca mi l-am pierdut si pana acum, am crezut ca ai bune intentii.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.08.2018, 17:34:04
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

uite, n-o sa iau in seama atacurile la persoana, desi m-ar interesa sa-mi postezi o singura minciuna, nu inteleg insa ce legatura este intre ce scriu eu si ce acuzi tu.

ps.du-te la o manastire si cauta-l pe staret, roaga-l sa-ti raspunda daca e gresit ce ai scris despre calugarie:

"doar n-o sa renunte la tot pentru nimic"
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 02.08.2018 at 17:37:21.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.08.2018, 18:13:06
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

de vreo doua zile stau si ma gandesc ce exemplu sa-i dau unui ins atat de refractar ca tine, care-si doreste atat de mult legarea spiritualului de istoria faptica. pentru ca asta e problema ta, mai cataline, tu crezi ca tot ce scrie in Biblie s-a petrecut cu adevarat, exact in cronologia de acolo, exact asa cum o prezinta astazi Biserica, punct cu punct. orice document, orice ruina, orice izvor arbeologic, orice interpretare a oricui, care iese din linia trasata de Biserica Ortodoxa este un neadevar si o impietate.

booon, uite ce exemplu iti voi da:

Isaia

Cartea lui Isaia a fost scrisa cam cu 100 de ani inainte de Hristos. 100 de ani! nu 1000, nu 2000, nu 5000! evident, nu ma astept sa recunosti demonstratia facuta de specialisti, nu asta e esentialul. isaia zice asa:

"Crescut-a înaintea Lui ca o odraslă, și ca o rădăcină în pământ uscat; nu avea nici chip, nici frumusețe, ca să ne uităm la El, și nici o înfățișare, ca să ne fie drag."

si inca:

"Precum mulți s-au spăimântat de El - așa de schimonosită li era înfățișarea Lui, și chipul Lui atât de fără asemănare cu oamenii,"

acum, evident ca descrierea este alegorica si ca a vrut sa spuna altceva, stim cu totii, unii dintre noi stim si ca este influenta elena, dar nu-i asta problema, cel la care se refera Isaia asa trebuia sa arate, cum scrie el acolo, altfel nu merge, altfel profetia nu e profetie. presupun ca stii despre cine e vorba, ar fi culmea sa nu, vreau sa ne spui, exista vreo descriere, oriunde, a unui apostol, a unui credincios oarecare, a unui strain, a unui trecator, a unui dusman, a unui roman, a unui talhar, a oricui, in sensul a ceea ce a zis Isaia?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.08.2018, 18:35:27
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

sunt absolut sigur ca, de data asta, foarte multi forumisti asteapta cu nerabdare mesajul tau.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.08.2018, 10:31:53
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
offf, ma faci sa intru intr-o polemica pe care nu doream s-o starnesc. am impresia ca voi aveti o idee gresita in ceea ce-l priveste pe Satana. voi nu stiti cum este prezentat de biblie, mereu tipul este colocvial cu Dumnezeu, chiar cu Hristos. in acelasi timp, cine este marele ispititor? cine este cel care ispiteste omul neincetat? Satana? mai incearca!

aaa, si mi-am adus aminte de ceva, ce este in evanghelia lui Luca si lipseste din cea a lui Matei, legat de cele de mai sus? foarte interesant, asta asa, ca tot ma acuza unii ca nu citesc Biblia...:)) (sper sa nu bat campii )
Dragule, noi nu recitam pe de rost din carti.

Cartile ne explica exact ce TREBUIE SA FACEM SI CUM SA INTELEGEM VIATA.

Cam asta este Evanghelia. Un manual capital despre existenta si elementele ei esentiale: Dumnezeu, omul, creatia si regulile vietii.


Pe scurt, in viata dracul lucreaza in multe forme, lucru confirmat si in crestinism si in toate religiile.

Exagerezi intentionat in prezentarea dracului - ala nu e o fiinta care se trage de sireturi cu Dumnezeu asa cum il descrii tu, colocvial e mult prea mult spus.

TOLERAT DA, este tolerata prezenta lui in niste limite, dupa care este alungat. Asta este o formulare mult mai corecta si precisa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare