Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.09.2012, 03:28:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Adica, ce problema au ortodocsii si nu o observa? Ce inseamna ecumenism pietist?
De fapt cel care ti-a scris cred ca vroia sa se refere la habotnicie, nu la ecumenism pietist. Nu cred ca e cazul tau nici habotnicia, nici pietismul.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.09.2012, 03:31:25
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt spui un neadevar, eu nu vanez pe nimeni, scriu doar despre ecumenism cand e cazul. E chiar invers, tu ma ataci din cauza ca scriu despre ecumensim de aproape un an.
Vai măi Cătăline, nu știu ce să mă mai fac cu tine... ți-am cântat de jale, nu te-ai tânguit, ți-am cântat din fluier n-ai jucat....
Dacă n-ai sesizat nici acum caracterul benign al invitației mele de a exprima o părere despre o situație suspectă de ecumenism, nu-mi rămâne altceva de făcut decât să concluzionez că suferi de mania persecuției, ca să nu vorbesc tocmai eu de mândrie, că am ditamai musca pe căciulă, mare cât un porumbel.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.09.2012, 03:41:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Vai măi Cătăline, nu știu ce să mă mai fac cu tine... ți-am cântat de jale, nu te-ai tânguit, ți-am cântat din fluier n-ai jucat....
Dacă n-ai sesizat nici acum caracterul benign al invitației mele de a exprima o părere despre o situație suspectă de ecumenism, nu-mi rămâne altceva de făcut decât să concluzionez că suferi de mania persecuției, ca să nu vorbesc tocmai eu de mândrie, că am ditamai musca pe căciulă, mare cât un porumbel.
Scuze, eu cred ca a fost doar o ironie si nu ma intereseaza asa ceva, nu doresc sa continui.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.09.2012, 08:27:07
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
In ultimul timp ma rog mai mult, ascult cantari bisericesti(de ex Prea milostiva Maica-Marian Moise) si stau pe site-uri ortodoxe. Tatal meu a observat acestea si ma critica spunanad ca nu este bine sa ascult astfel de cantari, si nu ii place cand vede ca stau pe site-uri ortodoxe.De rugaciuni inca nu a zis nimic, dar ma astept.Gresesc eu cu ceva?
Mentionez ca tatal meu, nu merge la biserica si nu prea stie el despre religia ortodoxa.
tatal tau vede ca tu te-ai detasat oarecum de tineretul de acum ce sunt in spiritul acestui veac.ai schimbat muzica zgomotoasa ce tinerii o asculta, chear la mai multi decibeli de cit ar fi nevoie,[de parca nu ar auzii bine]cu acea muzica ce aduce pace si liniste interioara,apoi rugaciunea poate il face sa creada ca te va pierde[vorba vine]ca vei merge la calugarie.asa precum un salas se incepe cu fundatia, si tu la fel, creaza-ti incet si sigur directia statornica in care vei merge, sa nu fie o stare euforica, precum un foc de paie ce trece repede.

Domnul si Maica Domnului sa te ajute pe noul drum.Amin.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.09.2012, 14:16:56
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
E diferit, nu?
Adevarat, este ceva diferit. Divna Ljubojevic are o voce superba. Dar nu inteleg ce canta. :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.09.2012, 21:12:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Adevarat, este ceva diferit. Divna Ljubojevic are o voce superba. Dar nu inteleg ce canta. :)
In linkul dat de mine canta Aksion esti (Cuvine-se cu adevarat) si Kyrie, eleison (Doamne, miluieste).

Uite, aici canta Agni Parthene (Fecioara curata) - http://www.youtube.com/watch?v=6MjohBOQB-M

in varianta romaneasca, text si audio - http://ramurainflorita.blogspot.ro/2...e-fericim.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.02.2013, 21:21:51
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
In ultimul timp ma rog mai mult, ascult cantari bisericesti(de ex Prea milostiva Maica-Marian Moise) si stau pe site-uri ortodoxe. Tatal meu a observat acestea si ma critica spunanad ca nu este bine sa ascult astfel de cantari, si nu ii place cand vede ca stau pe site-uri ortodoxe.De rugaciuni inca nu a zis nimic, dar ma astept.Gresesc eu cu ceva?
Mentionez ca tatal meu, nu merge la biserica si nu prea stie el despre religia ortodoxa.
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema doar ca la mine este vorba despre o alta ruda. Ca de ce merg asa de des la biserica, aproape in fiecare Duminca, ca exagerez... ca sunt "fanatica" (? eu stiu ca altfel se zice). samd.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.02.2013, 21:32:16
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Gresesc sau nu

Daca te duci la biserica si ai o viata crestin-ortodoxa, cu tot ce inseamna asta, si daca faci treaba asta din convingere si nu din alte motive, nu trebuie sa tii cont de ceea ce zice lumea- vorba aia "gura lumii nu o poti opri"!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.02.2013, 01:45:16
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
In ultimul timp ma rog mai mult, ascult cantari bisericesti(de ex Prea milostiva Maica-Marian Moise) si stau pe site-uri ortodoxe. Tatal meu a observat acestea si ma critica spunanad ca nu este bine sa ascult astfel de cantari, si nu ii place cand vede ca stau pe site-uri ortodoxe.De rugaciuni inca nu a zis nimic, dar ma astept.Gresesc eu cu ceva?
Mentionez ca tatal meu, nu merge la biserica si nu prea stie el despre religia ortodoxa.
Cred că tatăl tău a observat bine. Nu e lucru bun să te amăgești cu Marian Moise și să stai pe siteuri ortodoxe.
De ce? Pentru că îți irosești timpul de: rugăciune, studiu biblic, cercetarea cărților duhovnicești, slujbe, cântări, post (întrucât te îndulcești cu bombonelele lui Moise și cu palavre de forum). Și, dacă ești cumva elevă sau studentă, îți irosești energia și timpul de studiu.
Nu cer să îmi răspunzi, ci doar să cugeți o clipă la întrebare: cum stai cu prietenii? colegii? activități extrașcolare?....

E posibil ca tatăl tău să fie mai apropiat de duhul Bisericii decât îți imaginezi. Dacă e un om cu bun simț și judecată sănătoasă, deja e foarte, foarte aproape...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.02.2013, 01:47:55
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Daca te duci la biserica si ai o viata crestin-ortodoxa, cu tot ce inseamna asta, si daca faci treaba asta din convingere si nu din alte motive, nu trebuie sa tii cont de ceea ce zice lumea- vorba aia "gura lumii nu o poti opri"!
Nu e vorba de ce zice lumea, ci de propriul tată.
Nuanță foarte importantă pentru o fată care iubește duhul creștin...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde gresesc? Barbara2000 Generalitati 33 22.04.2010 14:51:27
Unde gresesc??? simona76 Generalitati 7 30.12.2009 14:59:35