Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.07.2018, 18:28:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
"dracul" este o inventie a evreilor intorsi din exilul babilonian, prin sec 5 inainte de Hristos. l-au numit Potrivnicul, Hassatan , si avea o putere nesemnificativa. in secolele urmatoare scriitori iudaici influentati de alte religii i-au dat o putere ceva mai mare. evident, nimic nu se compara cu ce a devenit dracul asta mai tarziu, in crestinism, Satan a devenit adversarul suprem al lui Dumnezeu, un personaj de importanta cosmica.
Aceleasi afirmatii false preluate din lucrari dubioase. Asa cum spuneam datile trecute, nu o sa treaca mult si mai gasesti una, cam una pe saptamana e media. E fals ca nu stiau evreii de ingerii cazuti si nu scrie despre asta in Vechiul Testament.
Cartea lui Iov este si in Vechiul Testament, deci o au si evreii. Iov a trait cu peste 1000 de ani inainte de exilul babilonian. In primul capitol scrie chiar de Satan: "6 Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfățișat înaintea Domnului și Satan a venit și el printre ei."
Mai sunt si alte pasaje, de exemplu in Cartea intai a regilor, la capitolul 16 (cu sute de ani ainte de sec. V): "14 Atunci s-a depărtat de la Saul Duhul Domnului și-l tulbura un duh rău, trimis de Domnul. 23 Iar când duhul cel trimis de Dumnezeu era peste Saul, David, luând harpa, cânta și lui Saul îi era mai ușor și mai bine și duhul cel rău se depărta de el."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.07.2018, 08:51:52
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este o afirmatie gratuita, ca de fiecare data. Ca sa fie o invatatura gresita trebuie sa fie fata de invatatura crestina, invatatura Bisericii, nu dupa cum talcuieste cineva invatatura, cum faci tu. Asa cum ai si spus si asa cum ai si aratat, ai putine cunostinte in acest domeniu ca sa emiti o parere pertinenta. daca mai punem la socoteala ca tu nu esti credincios, ba chiar scrii tot timpul impotriva crestinismului, devine chiar ciudat sa faci aceste lucruri, cum ti-am mai spus.
deci nu esti numai eretic, pare ca esti si ignorant, dar m-am convins ca este invatatura bisericii ortodoxe. este exact ca atunci cand consideri ca icoanele fac minuni prin ele insele, asa spui si aici, il inlocuiesti pe Dumnezeu cu o institutie si cu niste oameni.

Citat:
În prealabil postat de catalin2
Aceleasi afirmatii false preluate din lucrari dubioase. Asa cum spuneam datile trecute, nu o sa treaca mult si mai gasesti una, cam una pe saptamana e media. E fals ca nu stiau evreii de ingerii cazuti si nu scrie despre asta in Vechiul Testament.
Cartea lui Iov este si in Vechiul Testament, deci o au si evreii. Iov a trait cu peste 1000 de ani inainte de exilul babilonian. In primul capitol scrie chiar de Satan: "6 Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfățișat înaintea Domnului și Satan a venit și el printre ei."
Mai sunt si alte pasaje, de exemplu in Cartea intai a regilor, la capitolul 16 (cu sute de ani ainte de sec. V): "14 Atunci s-a depărtat de la Saul Duhul Domnului și-l tulbura un duh rău, trimis de Domnul. 23 Iar când duhul cel trimis de Dumnezeu era peste Saul, David, luând harpa, cânta și lui Saul îi era mai ușor și mai bine și duhul cel rău se depărta de el."
eu m-am referit numai la vechiul testament. cartea lui iov o descrie ea evenimente mai vechi, dar a fost scrisa de evreii intorsi din exilul babilonian, cu 5 secole inainte de Hristos, exact asta este si motivul pentru care am folosit-o ca exemplu. intelegi greu si gresit.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.07.2018, 21:32:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
deci nu esti numai eretic, pare ca esti si ignorant, dar m-am convins ca este invatatura bisericii ortodoxe.
Nu sunt nici eretic nici ignorant, sunt acuzatii false, tu nici nu stii despre ce vorbesti. Dar caracterul tau te face sa-i jignesti pe cei ce te contrazic, pentru ca mandria ta mare te face sa crezi ca stii despre lucruri pe care nu le cunosti si sa nu poti suporta sa te contrazica cineva. Cel mai bine e sa fii ignorat, cum au facut toti, ca eram atentionat ca sunt singurul care te baga in seama.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
este exact ca atunci cand consideri ca icoanele fac minuni prin ele insele, asa spui si aici, il inlocuiesti pe Dumnezeu cu o institutie si cu niste oameni.
O alta afirmatie falsa, te iei dupa altcineva care nu stie despre ce vorbeste. Acel user ma jignea a doua oara pentru aceleasi aberatii, desi explicasem de prima data ca ceea ce sustinea era exact erezia iconoclasta (de care, culmea, ma acuza pe mine). Erezia iconoclasta spunea ca trebuie sa se faca inchinare doar la sfinti, nu si la icoane, icoana neputand fi altceva decat un tabou. In invatatura ortodoxa inchinarea se face atat la sfantul reprezentat in icoana, cat si la icoana cu resprezentarea sfantului. Icoanele sunt considerate sfinte pentru ca sunt pline de har. Harul este o energie necreata, care izvoraste din Dumnezeu, deci e o parte din divinitate, spre deosebire de catolicism, unde e o energie creata, deci nu are aceasta calitate. Acel user a vrut sa-i ia aparararea parintelui Pruteanu, nestiind despre ce e vorba si ca parintele spune ca toate icoanele sunt facatoare de minuni (ceea ce e corect). Minunea nu o face icoana, adica materialul respectiv, ci tot Domnul, prin har, cu care lucreaza in lume.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu m-am referit numai la vechiul testament. cartea lui iov o descrie ea evenimente mai vechi, dar a fost scrisa de evreii intorsi din exilul babilonian, cu 5 secole inainte de Hristos, exact asta este si motivul pentru care am folosit-o ca exemplu. intelegi greu si gresit.
Se vede ca nici macar nu ai deschis vreodata Biblia, Cartea intai a regilor este tot in Vechiul Testament, chiar pe la inceput.
Am aratat ca e complet fals ce ai afirmat in mai multe mesaje, ca evreii nu ar exista invatatura despre duhurile rele. Iar asta cu cartile scrise de evrei dupa intoarcerea din exilul babilonian si preluarea invataturiloe despre ingerii cazuti de la acestia sunt tot aiureli luate din lucrari de genul Zeitgeist, din care tot citezi de cand ai intrat pe forum. Uite ce spun chiar iudeii: "Rabbinic tradition ascribes the authorship of Job to Moses." Deci evreii spun ca Moise a scris cartea lui Iov.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.07.2018, 00:21:53
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu sunt nici eretic nici ignorant, sunt acuzatii false, tu nici nu stii despre ce vorbesti. Dar caracterul tau te face sa-i jignesti pe cei ce te contrazic, pentru ca mandria ta mare te face sa crezi ca stii despre lucruri pe care nu le cunosti si sa nu poti suporta sa te contrazica cineva. Cel mai bine e sa fii ignorat, cum au facut toti, ca eram atentionat ca sunt singurul care te baga in seama.

O alta afirmatie falsa, te iei dupa altcineva care nu stie despre ce vorbeste. Acel user ma jignea a doua oara pentru aceleasi aberatii, desi explicasem de prima data ca ceea ce sustinea era exact erezia iconoclasta (de care, culmea, ma acuza pe mine). Erezia iconoclasta spunea ca trebuie sa se faca inchinare doar la sfinti, nu si la icoane, icoana neputand fi altceva decat un tabou. In invatatura ortodoxa inchinarea se face atat la sfantul reprezentat in icoana, cat si la icoana cu resprezentarea sfantului. Icoanele sunt considerate sfinte pentru ca sunt pline de har. Harul este o energie necreata, care izvoraste din Dumnezeu, deci e o parte din divinitate, spre deosebire de catolicism, unde e o energie creata, deci nu are aceasta calitate. Acel user a vrut sa-i ia aparararea parintelui Pruteanu, nestiind despre ce e vorba si ca parintele spune ca toate icoanele sunt facatoare de minuni (ceea ce e corect). Minunea nu o face icoana, adica materialul respectiv, ci tot Domnul, prin har, cu care lucreaza in lume.

Se vede ca nici macar nu ai deschis vreodata Biblia, Cartea intai a regilor este tot in Vechiul Testament, chiar pe la inceput.
Am aratat ca e complet fals ce ai afirmat in mai multe mesaje, ca evreii nu ar exista invatatura despre duhurile rele. Iar asta cu cartile scrise de evrei dupa intoarcerea din exilul babilonian si preluarea invataturiloe despre ingerii cazuti de la acestia sunt tot aiureli luate din lucrari de genul Zeitgeist, din care tot citezi de cand ai intrat pe forum. Uite ce spun chiar iudeii: "Rabbinic tradition ascribes the authorship of Job to Moses." Deci evreii spun ca Moise a scris cartea lui Iov.
daca chiar doresti sa te jignesc, pana acum nu am facut-o niciodata!, chiar daca tu asa crezi, o pot face lejer si-ti pot si argumenta daca te dedai la astfel de manevre mizere, fara sa dai citatul intreg sau macar ceea ce este esential pentru controversa:

"Rabbinic tradition ascribes the authorship of Job to Moses, but scholars generally agree that it was written between the 7th and 4th centuries BCE, with the 6th century BCE as the most likely period for various reasons.[17] The anonymous author was almost certainly an Israelite..."

ai facut exact acelasi lucru acum ceva timp cand ai adus ca argument un text baptist, daca nu-mi amintesc gresit. nu ti-am zis nimic pentru ca am stiut ca era tot ce gasisesi, tu esti o creatura a internetului, tot ce stii, tot ce ai impresia ca stii, se gaseste pe internet.

pentru evrei duhurile rele nu-s acelasi lucru cu ceea ce au numit fostii babilonieni cu hassatan, dai din nou dovada de ignoranta si-ti pot explica tot eu pasajul respectiv, dar iar o sa te balbai.

edit.si vad ca ai inlocuit virgula cu punct!
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.07.2018, 14:05:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
daca chiar doresti sa te jignesc, pana acum nu am facut-o niciodata!
O faci in aproape fiecare mesaj, e normal sa nu recunosti, doar tu crezi ca stii tot si esti aproape de perfectiune, nu poti face ceva gresit. Jignire nu inseamna doar injuratura, nu ai putea face asta pentru ca ai fi imediat banat. Ai ajuns sa ataci si jignesti doar daca scrie cineva ceva despre ortodoxie. Nici macar nu ti-am adresat tie vreun mesaj si ai inceput sa ma ataci ca sunt eretic, un neadevar bazat pe nestiinta ta. Te-am intrebat de cateva ori ce cauti pe un forum ortodox, acum e din ce in ce mai evident ce intentii ai. De cand ai intrat pe forum ai scris doar imptriva crestinismului si ortodoxiei si i-ai atacat pe cei ce te-au contrazis. Nu ai facut nimic altceva in atatea luni. Deci ai intrat pe forum doar ca sa denigrezi prin minciuni credinta crestina si sa ii ataci pe credinciosi, disimuland ca ai fi interesat de crestinism. Si tot tu esti cu gura mare.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
chiar daca tu asa crezi, o pot face lejer si-ti pot si argumenta daca te dedai la astfel de manevre mizere, fara sa dai citatul intreg sau macar ceea ce este esential pentru controversa:

"Rabbinic tradition ascribes the authorship of Job to Moses, but scholars generally agree that it was written between the 7th and 4th centuries BCE, with the 6th century BCE as the most likely period for various reasons.[17] The anonymous author was almost certainly an Israelite..."
Eu ti-am dat ce spun evreii credinciosi, ca tu asa ai spus, ca aceasta este conceptia si in iudaism (despre ingeri cazuti). Referinta de pe wikipedia este o singura carte (mai si spune ca majoritatea scolasticilor cred asta), fara nicio importanta, e un punct personal de vedere a doi autori care si-au dat cu parerea. Nimeni nu ar putea avea argumente ca s-ar fi scris cartea lui Iov in acea perioada, pentru ca nu a scris la sfarsit cand e scrisa. In schimb sunt arguemnte fara dubiu ca este o aberatie, cel putin pentru cineva credincios. Dreptul Iov a trait cu cel putin 1000 de ani inainte de exilul babilonian, nici macar nu era din ramura lui Israel, din care a aparut neamul iudaic. Nu aveau cum sa stie evreii acele amanunte despre dreptul Iov la 1000 de ani diferenta, doar daca ar fi o carte neadevarata, inventata. Asadar, din punctul de vedere al iudaismului si al celor ce cred in Sfanta Scriptura e imposibil ca acea carte sa fie scrisa atunci. Numai niste necredinciosi sau credinciosi care nu cred in autenticitatea Sfintei Scripturi pot crede asa ceva.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ai facut exact acelasi lucru acum ceva timp cand ai adus ca argument un text baptist, daca nu-mi amintesc gresit. nu ti-am zis nimic pentru ca am stiut ca era tot ce gasisesi, tu esti o creatura a internetului, tot ce stii, tot ce ai impresia ca stii, se gaseste pe internet.
Spre deosebire de tine, expertul, care te crezi atotstiutor fara sa stii nimic concret. Nu stiu ce citat baptist, oricum nu are nicio valoare ce spui tu si acuzatiile tale, intotdeauna ai spun numai lucruri eronate.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pentru evrei duhurile rele nu-s acelasi lucru cu ceea ce au numit fostii babilonieni cu hassatan, dai din nou dovada de ignoranta si-ti pot explica tot eu pasajul respectiv, dar iar o sa te balbai.
Lasa, nu te mai chinui, ai arata pana acum ce stii si ce intentii ai. O sa reportez mesajele tale, macar sa stie si adminul ce faci pe forum.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.07.2018, 15:28:05
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

cataline, dintre noi doi tu esti singurul care crede ca nu greseste niciodata. ma pasioneaza istoria crestinismului si aproape tot ce scriu aici este legat de asta, tu nu accepti nici macar ideea ca exista posibilitatea ca biserica ortodoxa sa nu respecte istoria iudeo-crestina, darmite sa o incalce! evident, nefiind singura care face asta. tot ce faci este sa cauti surse obscure pe internet si sa le prezinti ca argumente irefutabile, de exemplu eu nu citez niciodata wikipedia, dar tu o faci constant, pentru ca esti lipsit de alte surse. m-am convins ca nu ai nici surse primare, de la un preot, bunaoara. de aici punctele tale de vedere eretice. dar nu este, de fapt, nicio problema aici, problema incepe cand nu intelegi un mesaj si raspunzi la el, ti se explica ca ai inteles gresit si tu iti adaptezi pur si simplu replica ca sa ai mereu dreptate, dar iti acuzi interlocutorul, fie eu fie oricine altcineva, ca este prea mandru ca sa recunoasca ca a gresit! tocmai tu! :)))

in fine, poti sa mai cauti fo' doua saptamani, peste tot vei gasi ca majoritatea cercetatorilor considera ca, cartea lui iov a fost scrisa de cei intorsi din exilul babilonian si daca gasesti pe net si explicatia exacta, posibil sa fie pe undeva, vei observa ca este cea data de mine. cum i-am scris unui coleg si tu crezi ca moise a scris cum a murit...

in orice caz, sa faci punct din virgula e cam mult chiar si pentru tine. ar trebui sa te autoraportezi, sa stie si adminul ce esti capabil sa faci. dar si chestia despre calugarie, "doar n-ai vrea sa renunte la tot pentru nimic", ar trebui s-o raportezi. si mai ai tu si altele...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.07.2018, 17:23:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
cataline, dintre noi doi tu esti singurul care crede ca nu greseste niciodata. ma pasioneaza istoria crestinismului si aproape tot ce scriu aici este legat de asta.
Tu ti-ai creat o impresie gresita si despre ce crezi tu, nu doar despre crestinism. Cum sa te pasioneze istoria crestinismului cand tu ai scris tot timpul impotriva crestinsimului? Pe tine te pasioneaza doar minciunile despre crestinism si nu suporti ca cineva sa te contrazica. dar tu nu te gandesti ca ai intrat pe un forum ortodox, tu iti bati joc de credinta celor de pe forum si apoi tot tu te crezi nedreptatit. Cum ti-am zis, ti-ai creat o lume paralela cu adevarul despre tot, inclusiv legata de ceea ce crezi si faptele tale. Nici macar nu inteleg cum iti poti imagina ca un credincios sa-si renege credinta ca vii tu si spui niste aberatii fara nicio argumentare, trebuie sa ai o intelegere deformata si despre realitatea inconjuratoare.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu nu accepti nici macar ideea ca exista posibilitatea ca biserica ortodoxa sa nu respecte istoria iudeo-crestina, darmite sa o incalce! evident, nefiind singura care face asta. tot ce faci este sa cauti surse obscure pe internet si sa le prezinti ca argumente irefutabile, de exemplu eu nu citez niciodata wikipedia, dar tu o faci constant, pentru ca esti lipsit de alte surse. m-am convins ca nu ai nici surse primare, de la un preot, bunaoara. de aici punctele tale de vedere eretice. dar nu este, de fapt, nicio problema aici, problema incepe cand nu intelegi un mesaj si raspunzi la el, ti se explica ca ai inteles gresit si tu iti adaptezi pur si simplu replica ca sa ai mereu dreptate, dar iti acuzi interlocutorul, fie eu fie oricine altcineva, ca este prea mandru ca sa recunoasca ca a gresit! tocmai tu! :)))
Aceeasi vorbarie fara rost, facuta doar din parerile tale gresite. Nu-mi mai pierd timpul cu tine sa-ti dau explicatii de acum incolo.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
in fine, poti sa mai cauti fo' doua saptamani, peste tot vei gasi ca majoritatea cercetatorilor considera ca, cartea lui iov a fost scrisa de cei intorsi din exilul babilonian si daca gasesti pe net si explicatia exacta, posibil sa fie pe undeva, vei observa ca este cea data de mine. cum i-am scris unui coleg si tu crezi ca moise a scris cum a murit...
E plna lumea de habarnisti care au o parere. Unii se apuca sa scrie si carti. Si cei ce au facut Zeitgeist nu erau muncitori sau tarani, tot cercetatori si oameni de stiinta si ei. Singura pronblema e ca tie nu-ti place adevarul, parca ar fi dusmanul tau.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
in orice caz, sa faci punct din virgula e cam mult chiar si pentru tine. ar trebui sa te autoraportezi, sa stie si adminul ce esti capabil sa faci. dar si chestia despre calugarie, "doar n-ai vrea sa renunte la tot pentru nimic", ar trebui s-o raportezi. si mai ai tu si altele...
Daca citeai si tu Sfanta Scriptura vedeai ca fariseii cautau sa gaseasca mtovie pentru ca nu le placea sa fie contrazisi si certati. Cum nu gaseau incercau si sa nascoceasca ei niste acuzatii. Asa esti si tu, repeti iar aberatia asta pe care ti-am mai explicat-o, adica ma acuzi pe mine de ce spun lucruri pozitive despre calugari pe un forum ortodox. E evident ca nu poate fi niciun dialog cu tine, nu mai am nicio speranta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.07.2018, 22:11:04
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu ti-ai creat o impresie gresita si despre ce crezi tu, nu doar despre crestinism.
e incredibil cum de nu-ti dai seama ca vorbesti despre tine, de fapt. ce-are a face istoria crestinismului cu credinta? istoria crestinismului incepe acum mii de ani, cu evreii si cu grecii, cu moise, cu iliada, cu odiseea, ba chiar cu egiptenii, cu babilonienii, cu fenicienii, cu persii, cu romanii, numai unii ca tine pot crede altceva, istoria crestinismului se confunda cu istoria civilizatiei europene, este mult mai mult decat niste precepte habotnice in care crezi tu.

edit.esti nemaipomenit, ala e lucru pozitiv? lucruri pozitive ar putea fi cele scrise de demetrius sau iorest, dar aia care "doar nu se calugaresc pentru nimic", aia nu au nimic pozitiv in ei. si nici sfant.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 30.07.2018 at 22:13:39.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.07.2018, 10:44:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ahhh, dar imi dau seama abia acum de un adevar cutremurator, teribil, ce parea o mare gogomanie este de fapt o chestiune fundamentala in crestinism, acesta nu poate exista fara diavol... tulburator...
Draga Ali, noi ne asumam o creatie, un creator si toate fapturile din existenta, fie ele bune sau rele.

Nu este vorba ca "nu poate exista crestinismul fara diavol", este vorba ca in realitate diavolul exista.

Ignoranta si superficialitatea ta (pentru ca in practica demonizarea, invocarea duhurilor si toate practicile magiei dovedesc lucrul asta) sunt monumentale si arata ca esti inafara subiectului.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.07.2018, 12:22:43
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Draga Ali, noi ne asumam o creatie, un creator si toate fapturile din existenta, fie ele bune sau rele.

Nu este vorba ca "nu poate exista crestinismul fara diavol", este vorba ca in realitate diavolul exista.

Ignoranta si superficialitatea ta (pentru ca in practica demonizarea, invocarea duhurilor si toate practicile magiei dovedesc lucrul asta) sunt monumentale si arata ca esti inafara subiectului.
offf, ma faci sa intru intr-o polemica pe care nu doream s-o starnesc. am impresia ca voi aveti o idee gresita in ceea ce-l priveste pe Satana. voi nu stiti cum este prezentat de biblie, mereu tipul este colocvial cu Dumnezeu, chiar cu Hristos. in acelasi timp, cine este marele ispititor? cine este cel care ispiteste omul neincetat? Satana? mai incearca!

aaa, si mi-am adus aminte de ceva, ce este in evanghelia lui Luca si lipseste din cea a lui Matei, legat de cele de mai sus? foarte interesant, asta asa, ca tot ma acuza unii ca nu citesc Biblia...:)) (sper sa nu bat campii )
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare