Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 25.08.2013, 18:07:23
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Barsaumas, sincer, nu îmi mai vorbi la II plural, că nu este deloc cazul.

Referitor la natalitate, au fost multe analize de bun simț pe câteva threaduri referitoare la țigani. Nu ne putem face că nu vedem însă că unii s-au cam obișnuit să trăiască și să puiască pe spatele banilor altora, și, din ce în ce mai mult deloc paradoxal, cu binecuvântări de la vârfurile politicii ilegitime și trădătoare care conduce statul român; asta ca să nu mai pomenim de iresponsabilitatea profundă pe care o manifestă unii dintre țigani, dar nu doar ei, față de copiii pe care îi aduc pe lume. Bine, nu aș vrea să se înțeleagă că ar fi doar cazul țiganilor, că și alți cetățeni primesc tot felul de ajutoare sociale, dar unii s-au obișnuit într-un anumit fel și este clar că politicienii sunt foarte vinovați pentru încurajarea natalității dublată de nemuncă, deci a unei viitoare posibile bombe sociale. În același timp există semne clare că tendința în care au mers lucrurile după '90 a fost bine planificată de tot felul de arhitecți de "societăți deschise", iar trădătorii de la noi s-au angrenat la treabă fiind bine plătiți și sprijiniți cu burse, cu locuri de muncă și prestigiu în societate. Asta în vreme ce ortodocșii sunt lipsiți de orice participare semnificativă a laicatului în societatea civilă, noi românii fiind astfel prinși, nu știu de ce tot am senzația că și cu binecuvântare, în jocul unor forțe care sunt practic străine de interesele noastre generale. Însă ca și supapă li s-a oferit românilor posibilitatea emigrării în Occident, și de aici vine susținerea actualilor politicieni, deși această emigrare comportă beneficii mai mult în plan personal pentru români, dar deservicii foarte mari pe planul intereselor generale, naționale. Se și vede că Românii nici nu mai gândesc în termeni de proiecte naționale (așa cum gândea spre exemplu blestematul ăla de Ceaușescu), egoismul, individualismul a devenit între timp principala determinantă a ortodoxului român, deși ortodocșii se pretind că formează o comuniune a lui Hristos. Și noi știm doar că la ortodocși totul se face cu binecuvântare.

Apropo tot referitor la natalitate, dar privită la modul general, aș vrea să aud o poziție a unui creștin cu privire la paradoxul pe care eu îl sesizez în Sfânta Scriptură. Citim din Facere și vedem cum Dumnezeu binecuvintează nașterea, creșterea și stăpânirea pământului, dar în același timp dacă luăm învățăturile sfântului apostol Pavel vedem un mare îndemn la castitate, la spiritualitate, și deasemenea învățăturile despre învierea din morți. Cum este deci posibil ca același Dumnezeu care cu ceva vreme în urmă binecuvânta răspândirea, creșterea, stăpânirea pământului, acum să o întoarcă spre învățături mult mai spiritualiste, axate pe înviere și prin urmare pe o formă de corporalitate, cea a învierii, spiritualizată, spre deosebire de această corporalitate biologică pe care o vedem crescând și răspândindu-se tot mai mult pe Terra (nici nu mai știu câte miliarde)? Oare numai eu văd o contradicție, un paradox aici? Oare este el real? Care ar fi până la urmă soluția, pentru că este clară învățătura despre înviere a sfântului Pavel: moare trup firesc, învie trup duhovnicesc sau spiritual? Prin urmare în Hristos planul lui Dumnezeu cu privire la corporalitatea umană nu se poate reduce la actuala corporalitate biologică. Dar atunci ce și de ce să se mai răspândească și până când? Nu vedem oare că parcă toată înflorirea asta demografică a omenirii ar fi în contradicție cu împărăția spirituală a lui Hristos, cu împărăția învierii, nu doar spirituale, ci și fizice? Și atunci se contrazice sau nu pe sine Dumnezeu? Sau cine știe, poate se contrazic între ei oamenii care au pretins de-a lungul timpului că vorbesc revelații divine și în numele adevăratului Dumnezeu?
Reply With Quote
  #202  
Vechi 25.08.2013, 21:32:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut Vezi mesajul
Tiganii in Romania. 525.000 la recensamant. intre 1,5 - 2,5 milioane in realitate. catolici, ortodocsi.

sunt tiganii mai rai, mai prosti, mai murdari? dorim ca tiganii sa se schimbe? cum va imaginati tiganul ideal?
Iata o problema delicata. Unii nu vor sa recunoasca faptul ca sunt tigani. Altii speculeaza avantajele etniei rrome de a se inscrie la anumite licee si, romani fiind, se declara tigani pentru a intra acolo.

Nu sunt mai prosti, dar modul cum isi pot valorifica inteligenta poate fi schimbat. Nu sunt mai rai, dar se conduc dupa anumite legi care pot deveni incomode pentru cei din jur. Aici de asemenea, se poate interveni. In privinta murdariei/curateniei, aici depinde de situatia materiala concreta si de gradul de civilizatie strict individual.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 28.08.2013, 02:23:00
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

De ce au ales numele "Romani" ptr. tiganii de pe toata planeta? Si unguri au tigani, de ce nu se numesc "Ungari" sau "Hungari". Si bulgarii au tigani, de ce nu au ales numele de "Bulgari" ?

In romana se foloseste termenul de "Rrom" sau "Rom". Insa, in engleza este "Romani", iar români se spune "Romanians" !!! Nu e mare diferenta intre englezescul "Romani" si "Romanians", nu? Si asa li se spune la toti tiganii, chiar si celor nascuti in America sau din alte tari! De ce? Mai ales cand se stie f.clar ca ei sunt veniti de prin India si Pakistan(depinde de trib)! Pai normal ca se face confuzie intre tigani si romani! F.multi de prin vest cred ca romanii sunt toti tigani. Doar nu credeti ca stau ei sa cerceteze istoria neamurilor!

Mie asa mi se pare, ca au pus intentionat acest nume ptr. a se face confuzie intre tigani si romani. Intrebarea este, de ce? Care e scopul? Ce castiga cei din vest denigrand etnia română?
Reply With Quote
  #204  
Vechi 28.08.2013, 09:42:06
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
De ce au ales numele "Romani" ptr. tiganii de pe toata planeta? Si unguri au tigani, de ce nu se numesc "Ungari" sau "Hungari". Si bulgarii au tigani, de ce nu au ales numele de "Bulgari" ?

In romana se foloseste termenul de "Rrom" sau "Rom". Insa, in engleza este "Romani", iar români se spune "Romanians" !!! Nu e mare diferenta intre englezescul "Romani" si "Romanians", nu? Si asa li se spune la toti tiganii, chiar si celor nascuti in America sau din alte tari! De ce? Mai ales cand se stie f.clar ca ei sunt veniti de prin India si Pakistan(depinde de trib)! Pai normal ca se face confuzie intre tigani si romani! F.multi de prin vest cred ca romanii sunt toti tigani. Doar nu credeti ca stau ei sa cerceteze istoria neamurilor!

Mie asa mi se pare, ca au pus intentionat acest nume ptr. a se face confuzie intre tigani si romani. Intrebarea este, de ce? Care e scopul? Ce castiga cei din vest denigrand etnia română?
Ungurii ii numesc tigani, nu stiu exact cum se scrie in ungureste cuvantul. Strainii nu fac diferenta intre nume, e clar. Chiar daca sunt originari din India, ei sunt considerati cetateni romani in afara. Intrebarea este cine le-a dat acest nume de rrom, care se vrea a fi corect din punct de vedere politic.
Nu cred ca cei din vest denigreaza etnia romana, ci tiganii, in primul rand prin comportamentul lor in afara, si romanii insisi pri promovarea faptelor tiganilor in massmedia.
Ca exemplu, 2 saptamani a durat circul cu inmormantarea lui Cioaba. Daca strainii ne vad ca dam atata importanta tiganilor, ce parere isi pot face?
Eu demult mi-am format parerea ca cei din massmedia ori sunt tigani si de aceea ii iubesc asa e mult, ori politicienii or fi avand rude printre ei sau afaceri. Sau pentru ca fac rating, dar de ce ar avea romanii o curiozitate morbida pentru a le urmari faptele? Pro Tv-ul in special dar si Antenele care au inceput cu manelele si in prezent Romania TV. Trebuie sa fie un interes pentru care tiganii sunt impinsi in fata.

Last edited by aubergine; 28.08.2013 at 09:48:05.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 28.08.2013, 10:37:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul

Apropo tot referitor la natalitate, dar privită la modul general, aș vrea să aud o poziție a unui creștin cu privire la paradoxul pe care eu îl sesizez în Sfânta Scriptură. Citim din Facere și vedem cum Dumnezeu binecuvintează nașterea, creșterea și stăpânirea pământului, dar în același timp dacă luăm învățăturile sfântului apostol Pavel vedem un mare îndemn la castitate, la spiritualitate, și deasemenea învățăturile despre învierea din morți. Cum este deci posibil ca același Dumnezeu care cu ceva vreme în urmă binecuvânta răspândirea, creșterea, stăpânirea pământului, acum să o întoarcă spre învățături mult mai spiritualiste, axate pe înviere și prin urmare pe o formă de corporalitate, cea a învierii, spiritualizată, spre deosebire de această corporalitate biologică pe care o vedem crescând și răspândindu-se tot mai mult pe Terra (nici nu mai știu câte miliarde)? Oare numai eu văd o contradicție, un paradox aici? Oare este el real? Care ar fi până la urmă soluția, pentru că este clară învățătura despre înviere a sfântului Pavel: moare trup firesc, învie trup duhovnicesc sau spiritual? Prin urmare în Hristos planul lui Dumnezeu cu privire la corporalitatea umană nu se poate reduce la actuala corporalitate biologică. Dar atunci ce și de ce să se mai răspândească și până când? Nu vedem oare că parcă toată înflorirea asta demografică a omenirii ar fi în contradicție cu împărăția spirituală a lui Hristos, cu împărăția învierii, nu doar spirituale, ci și fizice? Și atunci se contrazice sau nu pe sine Dumnezeu? Sau cine știe, poate se contrazic între ei oamenii care au pretins de-a lungul timpului că vorbesc revelații divine și în numele adevăratului Dumnezeu?
Sfantul Pavel vorbeste si despre relatia dintre soti .E adevarat ca indeamna la post trupesc ,dar nu la abstinenta totala.
Epistolele trebuie analizate in totalitatea lor si vom vedea ca Hristos a implinit legea ,nu a desfiintat-o.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 28.08.2013, 11:41:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Apropo tot referitor la natalitate, dar privită la modul general, aș vrea să aud o poziție a unui creștin cu privire la paradoxul pe care eu îl sesizez în Sfânta Scriptură. Citim din Facere și vedem cum Dumnezeu binecuvintează nașterea, creșterea și stăpânirea pământului, dar în același timp dacă luăm învățăturile sfântului apostol Pavel vedem un mare îndemn la castitate, la spiritualitate, și deasemenea învățăturile despre învierea din morți. Cum este deci posibil ca același Dumnezeu care cu ceva vreme în urmă binecuvânta răspândirea, creșterea, stăpânirea pământului, acum să o întoarcă spre învățături mult mai spiritualiste, axate pe înviere și prin urmare pe o formă de corporalitate, cea a învierii, spiritualizată, spre deosebire de această corporalitate biologică pe care o vedem crescând și răspândindu-se tot mai mult pe Terra (nici nu mai știu câte miliarde)? Oare numai eu văd o contradicție, un paradox aici? Oare este el real? Care ar fi până la urmă soluția, pentru că este clară învățătura despre înviere a sfântului Pavel: moare trup firesc, învie trup duhovnicesc sau spiritual? Prin urmare în Hristos planul lui Dumnezeu cu privire la corporalitatea umană nu se poate reduce la actuala corporalitate biologică. Dar atunci ce și de ce să se mai răspândească și până când? Nu vedem oare că parcă toată înflorirea asta demografică a omenirii ar fi în contradicție cu împărăția spirituală a lui Hristos, cu împărăția învierii, nu doar spirituale, ci și fizice? Și atunci se contrazice sau nu pe sine Dumnezeu? Sau cine știe, poate se contrazic între ei oamenii care au pretins de-a lungul timpului că vorbesc revelații divine și în numele adevăratului Dumnezeu?
Mie mi se pare că în cuvintele tale se află și răspunsul. Eu nu văd o contradicție, ci niște etape. În Hristos este începutul, în El este și sfârșitul, căci el este Alfa și Omega. Sfârșitul în El, însă, este împlinirea umanului, desăvârșirea, îndumnezeirea.

După ce omul a ascultat porunca dumnezeiască de a umple pământul, o are de ascultat pe aceea de a se sfinți. Dacă în urma păcatului omul a primit porunca de a înmulți neamul și a se risipi pe toată suprafața pământului, în Hristos neamul omenesc trebuie să se adune, parcurgând drumul invers.

Ca niște vârfuri ale omenirii, sfinții au făcut și fac primii lucrul ăsta; după ce părinții și strămoșii lor au ascultat cea dintâi poruncă, aducându-i în cele din urmă și pe ei la viață, ei devin o culme a spiței lor, chiar un rod al generațiilor anterioare, desăvârșindu-se în Hristos, înviind în felul ăsta poate împreună cu înaintașii lor (pentru că la desăvârșirea lor au o contribuție și înaintașii).

Prin urmare, cred că atunci când un neam „se stinge” pentru că ultimele sale mlădițe se sfințesc, el însuși se desăvârșește în Hristos. Iar până să ajungă să se sfințească în acest fel, cred că trebuie încă să asculte de porunca cea dintâi a lui Dumnezeu, aceea de a face copii; însă fără a uita vreodată că acești copii trebuie să sporească în viața cea adevărată.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 28.08.2013, 13:09:08
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mie mi se pare că în cuvintele tale se află și răspunsul. Eu nu văd o contradicție, ci niște etape. În Hristos este începutul, în El este și sfârșitul, căci el este Alfa și Omega. Sfârșitul în El, însă, este împlinirea umanului, desăvârșirea, îndumnezeirea.

După ce omul a ascultat porunca dumnezeiască de a umple pământul, o are de ascultat pe aceea de a se sfinți. Dacă în urma păcatului omul a primit porunca de a înmulți neamul și a se risipi pe toată suprafața pământului, în Hristos neamul omenesc trebuie să se adune, parcurgând drumul invers.

Ca niște vârfuri ale omenirii, sfinții au făcut și fac primii lucrul ăsta; după ce părinții și strămoșii lor au ascultat cea dintâi poruncă, aducându-i în cele din urmă și pe ei la viață, ei devin o culme a spiței lor, chiar un rod al generațiilor anterioare, desăvârșindu-se în Hristos, înviind în felul ăsta poate împreună cu înaintașii lor (pentru că la desăvârșirea lor au o contribuție și înaintașii).

Prin urmare, cred că atunci când un neam „se stinge” pentru că ultimele sale mlădițe se sfințesc, el însuși se desăvârșește în Hristos. Iar până să ajungă să se sfințească în acest fel, cred că trebuie încă să asculte de porunca cea dintâi a lui Dumnezeu, aceea de a face copii; însă fără a uita vreodată că acești copii trebuie să sporească în viața cea adevărată.
Am niste nedumeriri, privind cele subliniate: aminteste-ti de faptul ca "adunarea" oamenilor, de pe unde sunt "risipiti" este o lucrare neplacuta lui dumnezeu, si, dpmdv (care privesc lucrurile mai pragmatic in privinta aspectelor spirituale ale vietii (pragmatic, nu ateu! si in nici un caz pragmatism desantat de tip occidental :) ), si impotriva naturii si logicii: de ce sa se adune oamenii intr-un loc anume? Poate te-ai referit sa se adune in multimea celor mantuiti. Altfel, mantuirea prin tot felul de renuntari ar fi subordonata istoricitatii (iar asupra istoriei, stim cine are autoritate, direct si indirect: cine a zis "a mea este slava acestor imparatii si o dau cui voiesc"), deci, conceptual mantuirea ar fi o farsa, iar practic o neputinta.
Punctul doi: ce inseamna sa se sfinteasca? Extinctia unor filoane de gene prin neprocreere inseamna sfintire? Crezi ca, sa zicem, Ioan Crisostom nu a avut rude colaterale care au facut copii mai departe?
Decebal are dreptate: exista niste contradictii, si unele mai subtile, altele mai grosiere. Dar, suntem off-topic. Mai vorbim pe topice dedicate. :)

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 28.08.2013 at 13:11:35.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 28.08.2013, 14:01:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
de ce sa se adune oamenii intr-un loc anume? Poate te-ai referit sa se adune in multimea celor mantuiti.
Să se adune nu într-un loc, ci în Hristos. După cum El este începutul a toate și prin El toate s-au făcut, tot El este și finalitatea neamului omenesc. În istorie văd mai întâi o „risipire”, în sensul de ramificare și înmulțire a oamenilor, căreia ar trebui să-i urmeze o „adunare”, pentru că fiecare spiță procreează tot mai puțin, și asta într-un mod accelerat. Deci se nasc tot mai puțin copii, cu mulți dintre ei stingându-se, efectiv, un neam (o ramură). Ei bine, ca stingerea asta să nu fie o ratare, ea trebuie să se împlinească în Hristos. Fiecare neam să se încheie cu un sfânt.

Citat:
Altfel, mantuirea prin tot felul de renuntari ar fi subordonata istoricitatii (iar asupra istoriei, stim cine are autoritate, direct si indirect: cine a zis "a mea este slava acestor imparatii si o dau cui voiesc"), deci, conceptual mantuirea ar fi o farsa, iar practic o neputinta.
Nu de renunțări este vorba; sau, mai bine zis, de renunțări ca depășiri. De creștere, de ridicare din planul biologic în cel duhovnicesc, de împlinire în noi a unirii cu Dumnezeirea, pentru că de aceea Hristos S-a unit cu omul: ca și omul să se unească cu El; și asta este sfințirea sau învierea.

Citat:
Punctul doi: ce inseamna sa se sfinteasca? Extinctia unor filoane de gene prin neprocreere inseamna sfintire? Crezi ca, sa zicem, Ioan Crisostom nu a avut rude colaterale care au facut copii mai departe?
Cum încercam să spun mai sus: nu e vorba de ceva negativ, de un minus; nu neprocreerea înseamnă sfințire, care nu are în sine nimic rău; din contră, e o participare la Creație. Dar sfințirea înseamnă depășirea planului trupesc, chiar dacă asumându-l, nu respingându-l. Sfântul îl caută cu asiduitate pe Dumnezeu pentru că-L iubește și fără El nu mai poate trăi, numai poate respira. De aceea se desparte de toți și de toate (renunțând la orice împlinire omenească), pentru a putea trăi necontenit în apropierea lui Dumnezeu.
Scuze de off topic. N-am vrut să lungesc mai mult discuția (nu mai am vreme), însă am încercat să lămuresc ceea ce exprimasem cam ambiguu (nu sunt convins că am și reușit).
Reply With Quote
  #209  
Vechi 29.08.2013, 02:21:03
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ungurii ii numesc tigani, nu stiu exact cum se scrie in ungureste cuvantul. Strainii nu fac diferenta intre nume, e clar. Chiar daca sunt originari din India, ei sunt considerati cetateni romani in afara. Intrebarea este cine le-a dat acest nume de rrom, care se vrea a fi corect din punct de vedere politic.
Pai si noi le spunem tigani, la fel si bulgarii si ungurii. Dar in vest, numele ptr. toti tiganii, inclusiv cei din Ungaria si Bulgaria, este "Romani". Pe mine ma intereseaza mai mult de ce si nu cine, caci cine e usor de aflat. De ce nu le-a zis Dom, asa cum se numeau ei. De ce "romani"?
Citat:
Nu cred ca cei din vest denigreaza etnia romana, ci tiganii, in primul rand prin comportamentul lor in afara, si romanii insisi pri promovarea faptelor tiganilor in massmedia.
Ca exemplu, 2 saptamani a durat circul cu inmormantarea lui Cioaba. Daca strainii ne vad ca dam atata importanta tiganilor, ce parere isi pot face?
Daca nu crezi, intra pe site-urile de presa englezesti si citeste. Cand vine vb. de români, arată numai tigani. Si mereu li se spune romani sau tigani romani. Nu prea se obosesc sa faca diferenta dintre cetatenie si etnie. Si da, multi confunda romanii cu tiganii, ptr. numai asta au auzit la stiri si prin presa. Asta sa nu mai vb. de Italia.

Eu nu vorbeam de Cioaba si manelismul de la televizor. Ma refeream strict la faptul ca toti tiganii in engleza sunt numiti "Romani" si intrebam care e scopul. Eu personal nu ma prea uit la televizor, dar la multe nu prea ma pot astepta.
Citat:
Eu demult mi-am format parerea ca cei din massmedia ori sunt tigani si de aceea ii iubesc asa e mult, ori politicienii or fi avand rude printre ei sau afaceri. Sau pentru ca fac rating, dar de ce ar avea romanii o curiozitate morbida pentru a le urmari faptele? Pro Tv-ul in special dar si Antenele care au inceput cu manelele si in prezent Romania TV. Trebuie sa fie un interes pentru care tiganii sunt impinsi in fata.
Pai sunt tigani printre politicieni. Nu toti tiganii sunt cei care cotrobaie printre gunoaie sau umbla cu carabana. Am vazut si eu ca sunt impinsi in fata pe toate posturile tv. Chestia e ca si românii români se cam iau dupa tigani si adopta unele apucaturi. Oricum, cum am zis mai sus, nu vroiam sa vorbesc despre tiganimea de la TV si de pe strada, ci despre faptul ca tiganilor li se spune "romani" care se confunda f.usor cu români. Daca vrei iti dau link sa citesti povesite unor românași din UK legat de tigani.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 29.08.2013, 11:23:47
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pai si noi le spunem tigani, la fel si bulgarii si ungurii. Dar in vest, numele ptr. toti tiganii, inclusiv cei din Ungaria si Bulgaria, este "Romani". Pe mine ma intereseaza mai mult de ce si nu cine, caci cine e usor de aflat. De ce nu le-a zis Dom, asa cum se numeau ei. De ce "romani"?

Daca nu crezi, intra pe site-urile de presa englezesti si citeste. Cand vine vb. de români, arată numai tigani. Si mereu li se spune romani sau tigani romani. Nu prea se obosesc sa faca diferenta dintre cetatenie si etnie. Si da, multi confunda romanii cu tiganii, ptr. numai asta au auzit la stiri si prin presa. Asta sa nu mai vb. de Italia.

Eu nu vorbeam de Cioaba si manelismul de la televizor. Ma refeream strict la faptul ca toti tiganii in engleza sunt numiti "Romani" si intrebam care e scopul. Eu personal nu ma prea uit la televizor, dar la multe nu prea ma pot astepta.

Pai sunt tigani printre politicieni. Nu toti tiganii sunt cei care cotrobaie printre gunoaie sau umbla cu carabana. Am vazut si eu ca sunt impinsi in fata pe toate posturile tv. Chestia e ca si românii români se cam iau dupa tigani si adopta unele apucaturi. Oricum, cum am zis mai sus, nu vroiam sa vorbesc despre tiganimea de la TV si de pe strada, ci despre faptul ca tiganilor li se spune "romani" care se confunda f.usor cu români. Daca vrei iti dau link sa citesti povesite unor românași din UK legat de tigani.

Daca puteti, trimiteti, multumesc. Nu stiam ca si in Anglia sunt tigani, multi, si mai ales ca sunt confundati cu romanii. Cand am fost eu in 2010 nu am vazut picior de tigan, stiam doar de Franta, ca acolo sunt multi si agasanti. Mi se pare atunci extrem de grav faptul ca sunt numiti cu termenul romani care se confunda clar si prin manipularea mass mediei se poate ajunge la o situatie foarte grava. Ar trebui sa li se schimbe numele de rom cat mai repede posibil.
Am citit intre timp ca Petre Roman este cel care a introdus aceasta denumire la sfatul Consiliului Europei si fundatiei Soros. A fost doar o recomandare, dar politicienii romani s-au si grabit sa o indeplineasca, tot ei ar trebui sa o descurce!
Este jenant sa fii privit rau daca spui ca esti roman, din cauza faptelor lor!

Last edited by aubergine; 29.08.2013 at 11:26:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18