Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.01.2009, 05:59:39
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
In localitatea unde stau eu nu prea merge lumea pe jos mai ales iarna, asa ca nu ne amendeaza daca e zapada in fata casei. De curatatull zapezii de pe strazi se ocupe cei de la conducerea orasului la fel si cu frunzele toamna. Noi ne curatam in propietatea nostra, si regulile difera de la stat la stat. Daca ai trotuar in fata casei pe unde trece lume trebuie curatat sa nu cada careva ca te da in judecata mai mult cu scopul de a colecta bani de la asigurare. Banii bata-i vina !!!!
Da asa e si aici, insa driveway-ul trebuie curatat, daca nu vin cei d ela oras, il curata si apoi iti adauga 850$ la taxele anuale. Motivul pentru cararea cre duce la usa ta, de a fii curatat este pentru cei care aduc flyers si pentru baietii de la gas si apa ca sa poate\a citi ceasul ala nenorocit, si cre de obicei e situat pe casa undeva.

La fel pentru iarba vara, frunze toamna etc.

Este neplacut sa ai de platit mai mult.

Cei de la city ( oras) ins,a sint asa de nesimtiti ca nu curata pentru ei, dar curata pentru tine - doar daca cineva reclama- si-ti maresc taxele.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.01.2009, 06:03:06
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Astazi dimineata a fost gheata, toate scolile au fost deschise cu intirziere pina la 2 ore. Cam asa se face pe aici a preventa accidentele si cum spuneam de a da in judecata asigurarile. Iarna are si ea rostul ei stie Dumnezeu de ce ne-a dat si iarna sa mai inchete si mocrobii. Am avut parte de zapada si inca se mai anunta Miercuri storm si se v-or inchide scolile pt toata ziua. TigerAvalo9 eu zic daca iti e dor de zapada sa dai o fuga pina aici sa ma ajuti la zapada.

Sau aici vino, hai ca e dea zapada de curatat ca ai sa plangi la urma sa mergi acasa la tine .
Esti invitat de onoare!
Apropo: care e situatia cu vizele acuma ca Romania e in Europa Unita? Ar trebui s ate pui pe avion si sa zbori aici pentru 3 ori 6 luni fara probleme. Mai cer astia viza?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.01.2009, 15:51:38
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wertygo Vezi mesajul
Inainte de 9 dimineata este din indemnul dracilor, citisem din scrierile pustnicilor egipteni ceva de genul ca cine mananca la ora 12 ii supara iar cine dupa ora 15 ii biruie desavarsit.
Adevarat, dar noi nu am ajuns la masura pustnicilor egipteni. Si eu in trecut ma faceam "dascal" sugerand astfel de idei, dar mi-am dat seama ca rataceam. Momentan ar fi bine macar sa facem putin sau cat putem, ca tot ce-i peste masura e al dracilor, fie de-i putin sau mult.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.01.2009, 17:14:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Canada

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Da asa e si aici, insa driveway-ul trebuie curatat, daca nu vin cei d ela oras, il curata si apoi iti adauga 850$ la taxele anuale. Motivul pentru cararea cre duce la usa ta, de a fii curatat este pentru cei care aduc flyers si pentru baietii de la gas si apa ca sa poate\a citi ceasul ala nenorocit, si cre de obicei e situat pe casa undeva.

La fel pentru iarba vara, frunze toamna etc.

Este neplacut sa ai de platit mai mult.

Cei de la city ( oras) ins,a sint asa de nesimtiti ca nu curata pentru ei, dar curata pentru tine - doar daca cineva reclama- si-ti maresc taxele.
Oh legile canadiene sint mai severe, aici cutia postala e la marginea driveway-ul, postasul pune corespondenta din masina deci are volanul pe dreapta , cei de la curent citesc din masina cu telecomnda indiferent unde e montat ceasul, deh astia sint mai domni (si o sa zica cineva ca de aceea sint si multi grasi pe aici cam putina miscare). Daca vii la mine si cazi pe scari ai dreptul sa deschizi caz si asa asigurarea mea la casa o sa-ti platesca despagubirile si astfel mie imi mareste asigurarea anuala.(naspa)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.01.2009, 17:17:58
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Sau aici vino, hai ca e dea zapada de curatat ca ai sa plangi la urma sa mergi acasa la tine .
Esti invitat de onoare!
Apropo: care e situatia cu vizele acuma ca Romania e in Europa Unita? Ar trebui s ate pui pe avion si sa zbori aici pentru 3 ori 6 luni fara probleme. Mai cer astia viza?
Nina mesajul asta era pentru TigerAvalo9 care doreste zapada, eu nu am ideie cum e cu viza din Rom.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.01.2009, 19:27:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Nina mesajul asta era pentru TigerAvalo9 care doreste zapada, eu nu am ideie cum e cu viza din Rom.

Da, scuza-ma de confuzie!!!!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.01.2009, 18:40:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum petrece Patriarhul Romaniei noaptea dintre ani

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
oare cum petrec isi noaptea de Anul Nou mai marii BOR? poate luam si noi exemplu, cat de cat.
N-am aflat despre actualul patriarh PF Daniel, dar am gasit aici pe site acest articol mai vechi despre PF Teoctist:

Cum petrece Patriarhul Romaniei noaptea dintre ani

[SIZE=2]Am fost intrebati de mai multi cititori cum isi petrece noaptea dintre ani Patriarhul Teoctist. "Buna intrebare", ne-am zis, si pe data am urcat Dealul Patriarhilor, pentru a-l intreba direct pe liderul spiritual al romanilor. "Unde sa petrec Anul Nou decat in biserica?", ne-a raspuns Patriarhul. "In care biserica?", am insistat noi. "In paraclisul patriarhal, acolo unde, de 17 ani incoace, ma prinde miezul noptii, cumpana dintre ani". Am mai aflat ca in ajunul Anului Nou, in Palatul Patriarhal (care are, ca institutie, regim de manastire) are loc o mica reuniune, la care particpa numai "ai casei", adica cele cateva monahii si cei cativa monahi care alcatuiesc personalul Resedintei. Aceasta austeritate comportamentala este datorata, in mare parte, celei de a doua zi, 1 ianuarie, cand se praznuieste Sfantul Vasile cel Mare si se citesc Molitfele acestuia. Atunci preotii trebuie sa fie odihniti, concentrati, seriosi. Nici o urma a petrecerii din ajun nu are voie sa razbata in cadrul slujbei de pe 1 ianuarie, si cu atat mai mult la citirea Molitfelor.[/SIZE] [SIZE=2]
De cativa ani, insa, un obicei a prins viata in bisericile noastre. Ca urmare a Apelului facut in anul 2000 de Patriarhul Teoctist, de a petrece Anul Nou in biserica, tot mai multi crestini, impreuna cu preotii lor, fac acest lucru. Se roaga, canta impreuna, iar dupa ce clopotele (sau orologiile) bat de miezul noptii, se imbratiseaza, se felicita, dupa care cheful in familie sau cu prietenii poate incepe nestingherit. Cu masura, insa, caci a doua zi... "ne vede" Sf. Vasile.[/SIZE]

[SIZE=2]
Pentru Dvs., dragi cititori, am mers la Paraclisul Patriarhal din cadrul Resedintei, pentru a va oferi o imagine a locului tainic unde se roaga Intaistatatorii Bisericii Ortodoxe Romane. Acolo sunt moastele Sf. Ioan Gura de Aur si ale Sf. Ambrozie al Mediolanumului (Milanului), precum si alte comori ale artei si spiritualitatii romanesti. Tot aici s-a rugat pentru tara Patriarhul Teoctist in momentele grele, ultimele mineriade fiind printre cele care au prilejuit fierbinti rugaciuni patriarhale...[/SIZE]

[SIZE=2]Pe data de 1 ianuarie, la ora 17, Patriarhul Teoctist se intalneste cu toti preotii din capitala, pentru a-i felicita si a primi urarile lor. Este momentul destinderii si al ciocnirii unui pahar cu vin adevarat, bisericesc. Anul Nou poate sa inceapa...[/SIZE]
[SIZE=2]
Razvan BUCUROIU
Lumea credintei, anul II, nr. 1(6)[/SIZE]
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.01.2009, 13:02:23
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wertygo Vezi mesajul
Se poate sta si acasa si manca pana la ora 24 stiut fiind faptul ca cine mananca inainte de 9 dimineata nu este ajutat de ingeri. Apoi sa priviti artificiile cu gandul ca este la infinit mai frumos in imparatia cerului. In orase veti fi surprinsi cat de multi oameni or sa vina la biserica pentru moliftele Sfantului Vasile.


e treaba babeasca aia cu 9 dimineata
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.01.2009, 14:38:01
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de goldfinger17 Vezi mesajul
e treaba babeasca aia cu 9 dimineata
Asa m-am gandit si eu..nicaieri in Biblie nu scrie de asta...si nu scrie nici despre superstitii.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox Persoana Botezul 33 01.10.2014 15:58:28
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 07:18:50
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14