Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.07.2011, 08:39:21
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit Revenirea DOMNULUI si INVIEREA - adevarata noastra nadejde

Toata Scriptura (inclusiv Vechiul Testament) si Crezul vorbesc despre INVIERE. Cum ne manifestam credinta in revenirea Domnului si invierea mortilor?
  #2  
Vechi 09.07.2011, 12:47:37
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Cum ne manifestam credinta in revenirea Domnului si invierea mortilor?
Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr-o purtare sfântă și evlavioasă, așteptând și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului? 2 Petru 3:11,12

1. Asteptand pregatiti.
"Voi, fiți gata" ne indemna si Mantuitorul.
Credinciosul trebuie sa traiasca in fiecare zi asteptand venirea Domnului.
Vorbele lui, faptele lui, gandurile lui, purtarea sfântă și evlavioasă arata ca el isi asteapta Mirele ceresc.
Daca din nebagare de seama pacatuieste, va alerga repede la Dumnezeu si se va marturisi Lui. Dar dorintele crestinului vor fi mereu indreptate spre a placea Domnului si a implini Cuvantul Sau. Venirea Domnului il va gasi pe adevaratul crestin asteptand pregatit.

2. Grabind venirea Domnului.
Dintr-un punct de vedere crestinul poate grabi venirea Domnului. Cum?
Atunci cand ni se vorbeste despre venirea Domnului sunt aratate multe semne prevestitoare: cutremure, razboaie, smintiri, racirea dragostei multora, profeti si hristosi mincinosi, persecutii pana la martiraj, si altele inca.

Dar Domnul ne da un indiciu: sfârșitul tot nu va fi atunci Matei 24:6

Apoi da un semn si spune despre el: Cand se va implini acest semn, atunci va fi sfarsitul. Semnul este: Evanghelia va fi vestita in toata lumea spre marturie tuturor neamurilor. Matei 24:14.
De aceea slujirea misionara este de importanta cruciala. Domnul Isus va veni doar atunci cand Biserica Sa isi va implini mandatul de a duce Evanghelia tuturor neamurilor. Adica tuturor grupurilor etnice de pe pamant.
Noi putem grabi venirea Mirelui nostru mergand in misiune la triburile neevanghelizate si ducandu-le Evanghelia.


Credinta in revenirea Domnului se manifesta prin asteptarea si grabirea venirii Lui.
  #3  
Vechi 09.07.2011, 12:59:52
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

partea cu asteptarea am inteles-o dar de ce trebuie sa si grabim lucrurile? care e partea cu graba?
__________________
Iertati-ma!
  #4  
Vechi 09.07.2011, 13:02:33
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Credinta in revenirea Domnului se manifesta prin asteptarea si grabirea venirii Lui.
Nu prea inteleg, in contextul dogmelor din bisericile crestine, care este rostul revenirii Domnului Iisus Hristos? De ce sa se intoarca (asa cum a promis)?

Dar, credinta in INVIEREA care va fi la revenirea Domnului, cum ne-o exprimam sau manifestam? Mai credem cu adevarat in INVIERE?
  #5  
Vechi 09.07.2011, 13:11:09
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
partea cu asteptarea am inteles-o dar de ce trebuie sa si grabim lucrurile? care e partea cu graba?
"Graba" se refera la rolul nostru in pregatirea revenirii Mantuitorului. Domnul ar vrea sa vina cat mai curand (Apocalipsa 22:12). Dar, totodata asteapta ("are indelunga rabdare") ca "toti sa vina la pocainta" (2 Petru 3:9).

Acum, omeneste vorbind, dumneata nu ai vrea sa grabesti (daca ai putea) schimbarea acestei lumi plina de ticalosie si suferinta cu una mult mai buna?
  #6  
Vechi 09.07.2011, 13:15:39
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Ne-o manifestam prin smerenie, blandete si bunatate catre frati si slavind Sfant Numele Domnului in tot veacul.
Credem dar nu intotdeauna, tinem mintea-n iad si nu deznadajduim.
  #7  
Vechi 09.07.2011, 13:18:29
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
partea cu asteptarea am inteles-o dar de ce trebuie sa si grabim lucrurile? care e partea cu graba?
Un raspuns mai simplu pentru "partea cu graba" este ca apostolul Petru ne indeamna si sa asteptam dar si sa grabim venirea Domnului. Acesta este un argument biblic.

Dar este si un argument mai personal: mi-e dor sa vina Domnul, sa-L vedem, sa fim cu El pentru o vesnicie.
Imi doresc ca El sa vina cat mai curand.
(Doamne iarta-ma ca nu-i chiar asa, dar Tu stii ca asa as dori sa fie!)

Și Duhul și mireasa zic: Vino. Și cel ce aude să zică: Vino.
Amin! Vino, Doamne Iisuse! e penultimul verset al Bibliei si rugaciunea tuturor sfintilor.

Mie mi se pare corect sa ne dorim sa grabim venirea Domnului.
O mireasa care nu si-ar dori ca mirele ei sa vina mai degraba, mie imi trezeste mirarea. Sa zica de exemplu: " - Ce atata graba, ce are daca vine mirele meu peste vreo cinci ani?"

Cam asta era ideea cu "grabitul".
Nu am scris cu judecata. Scriu cum mi se pare corect sa fie. Eu de multe ori ma trezesc ca nu il astept cu dor pe Mirele meu dar imi doresc sa fiu tot mai mult in aceasta stare de asteptare plina de dor.

Last edited by penticostalul; 09.07.2011 at 13:21:31.
  #8  
Vechi 09.07.2011, 13:25:06
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Ne-o manifestam prin smerenie, blandete si bunatate catre frati si slavind Sfant Numele Domnului in tot veacul.
Credem dar nu intotdeauna, tinem mintea-n iad si nu deznadajduim.
Smerenia, blandetrea bunatatea, etc., sunt atribute ale unui crestin.

Dar, sa ne referim exact la INVIEREA mortilor fagaduita de Domnul Iisus La revenirea Sa. Dvs. credeti (aveti nadejdea) in invierea celor dragi care au murit?
  #9  
Vechi 09.07.2011, 13:30:12
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul

Dar este si un argument mai personal: mi-e dor sa vina Domnul, sa-L vedem, sa fim cu El pentru o vesnicie.
Imi doresc ca El sa vina cat mai curand.
Nu cunoasteti o alta cale de a fi cu Domnul (in prezenta LUI) decat daca se intoarce EL (asa cum a promis)?
  #10  
Vechi 09.07.2011, 13:30:26
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Un raspuns mai simplu pentru "partea cu graba" este ca apostolul Petru ne indeamna si sa asteptam dar si sa grabim venirea Domnului. Acesta este un argument biblic.

Dar este si un argument mai personal: mi-e dor sa vina Domnul, sa-L vedem, sa fim cu El pentru o vesnicie.
Imi doresc ca El sa vina cat mai curand.
(Doamne iarta-ma ca nu-i chiar asa, dar Tu stii ca asa as dori sa fie!)

Și Duhul și mireasa zic: Vino. Și cel ce aude să zică: Vino.
Amin! Vino, Doamne Iisuse! e penultimul verset al Bibliei si rugaciunea tuturor sfintilor.

Mie mi se pare corect sa ne dorim sa grabim venirea Domnului.
O mireasa care nu si-ar dori ca mirele ei sa vina mai degraba, mie imi trezeste mirarea. Sa zica de exemplu: " - Ce atata graba, ce are daca vine mirele meu peste vreo cinci ani?"

Cam asta era ideea cu "grabitul".
Nu am scris cu judecata. Scriu cum mi se pare corect sa fie. Eu de multe ori ma trezesc ca nu il astept cu dor pe Mirele meu dar imi doresc sa fiu tot mai mult in aceasta stare de asteptare plina de dor.
Ma ierta-ti dar eu tot nu intelg...in mintea mea, spunand asteptare, inteleg si o oarecare rabdare..sa faci toate cele trebuincioase si sa astepti ziua in care Domnul considera ca e momentul sa vina sa judece vii si mortii. Iar daca eu trebuie sa astept...cum sa ma grabesc? sa ma grabesc asteptand?

Cred ca neintelegerea mea vine din faptul ca impartim idei diferite asupra credintei. Personal imi este frica de venirea Sa pt ca nu sunt pregatita pt judecata...si pt o judecata civila trebuie sa fii pregatit cu atat mai mult cand v-a fi judecata finala.
__________________
Iertati-ma!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
INVIEREA DOMNULUI iosif Din Noul Testament 19 28.05.2013 14:15:25
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Maica Domnului... mama noastra, a tuturor crestinilor! laurastifter Despre Biserica Ortodoxa in general 41 18.10.2011 08:24:35
durere si Nadejde emili76 Generalitati 18 30.12.2009 18:37:13