Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2011, 00:55:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Saracia

Am gasit un exemplu extraordinar al luptei cu saracia: o familie americana cu sase copii.
Desi atinsi de o saracie crancena, nu numai ca supravietuiesc (au stat luni intregi fara nici un venit), dar si-au organizat existenta astfel incat sa suplineasca neajunsurile, pe cat posibil.
Au o atitudine pozitiva, pragmatica si cauta solutii pe termen lung pt fiecare problema.
De ex., nu numai ca isi pregatesc mancarea in casa, cumparand numai strictul necesar pe care nu-l pot produce (zahar, pasta dinti etc), dar pana si faina o produc ei (cumpara cereale).
Au gradina proprie (f f mica) si fac troc cu vecinii (de ex. Dau salata pt ouale pe care nu-si permit sa le cumpere).

Hainele copiilor sunt facute de mama.. Si in general mama gaseste solutii la foarte multe probleme cotidiene.
Pe mine m-a impresionat mult povestea acestei femei:
http://theprudenthomemaker.com/Livin...odStorage.aspx

(site in engleza)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2011, 00:57:23
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

vă referiți la sărăcia spirituală, nu-i așa?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2011, 15:54:44
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am gasit un exemplu extraordinar al luptei cu saracia: o familie americana cu sase copii.
Desi atinsi de o saracie crancena, nu numai ca supravietuiesc (au stat luni intregi fara nici un venit), dar si-au organizat existenta astfel incat sa suplineasca neajunsurile, pe cat posibil.
Au o atitudine pozitiva, pragmatica si cauta solutii pe termen lung pt fiecare problema.
De ex., nu numai ca isi pregatesc mancarea in casa, cumparand numai strictul necesar pe care nu-l pot produce (zahar, pasta dinti etc), dar pana si faina o produc ei (cumpara cereale).
Au gradina proprie (f f mica) si fac troc cu vecinii (de ex. Dau salata pt ouale pe care nu-si permit sa le cumpere).

Hainele copiilor sunt facute de mama.. Si in general mama gaseste solutii la foarte multe probleme cotidiene.
Pe mine m-a impresionat mult povestea acestei femei:
http://theprudenthomemaker.com/Livin...odStorage.aspx

(site in engleza)
Frumos exemplu. Mi se pare mai nimerit termenul de simplitate decat cel de saracie. Sau poate e vorba de amandoua: simplitate in saracie. Sunt, in schimb, bogati sufleteste si acest lucru e cel mai important.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2011, 16:33:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Indiferent cat de mult se va organiza omul, tot Dumnezeu este cel care daruieste.

Cand vine vorba de lipsa hranei, imi aduc aminte de episodul cu femeia vaduva din Sarepta Sidonului - desi mai avea putina faina, este gata sa-l hraneasca pe Ilie. Nu se gandeste ca hranindu-l pe acesta isi grabeste moartea din cauza lipsei alimentelor. Si ce se intampla? Faina nu se imputineaza. Daca am face toti ceea ce a facut femeia vaduva, nu numai ca nu s-ar mai muri de foame, dar nici hrana nu s-ar imputina.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2011, 19:35:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Indiferent cat de mult se va organiza omul, tot Dumnezeu este cel care daruieste.

Cand vine vorba de lipsa hranei, imi aduc aminte de episodul cu femeia vaduva din Sarepta Sidonului - desi mai avea putina faina, este gata sa-l hraneasca pe Ilie. Nu se gandeste ca hranindu-l pe acesta isi grabeste moartea din cauza lipsei alimentelor. Si ce se intampla? Faina nu se imputineaza. Daca am face toti ceea ce a facut femeia vaduva, nu numai ca nu s-ar mai muri de foame, dar nici hrana nu s-ar imputina.
Nu este numai felul in care ea se descurca in saracie.

Ceea ce m-a impresionat enorm si m-a determinat sa deschid acest thread: cand ei au incetat sa mai castige bani (prin 2007, cand a cazut piata imobiliara, iar sotul ei fiind agent imobiliar a ramas fara venit de la o luna la alta) ea avea 4 copii.
De atunci, desi situatia lor nu s-a indreptat, ea a mai nascut doi copii!

A avut incredere ca Dumnezeu o va ajuta cumva sa-i creasca.

Eu nu pot sa-mi imaginez in ce fel ii creste, ca nu le poate cumpara nici pampers, evident.
Dar foloseste scutece textile (si are linkuri catre situri care te instruiesc cum se confectioneaza si folosesc scutecele textile).
Coase hainele copiilor din haine mai vechi sau diferite materiale etc.

Stiu ca in general oamenii se feresc sa conceapa copii daca sunt saraci, dar uite ca se poate sa-i cresti si in astfel de conditii. Mie mi se pare o familie uimitoare si un exemplu din multe puncte de vedere.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2011, 19:44:13
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu este numai felul in care ea se descurca in saracie.

Ceea ce m-a impresionat enorm si m-a determinat sa deschid acest thread: cand ei au incetat sa mai castige bani (prin 2007, cand a cazut piata imobiliara, iar sotul ei fiind agent imobiliar a ramas fara venit de la o luna la alta) ea avea 4 copii.
De atunci, desi situatia lor nu s-a indreptat, ea a mai nascut doi copii!

A avut incredere ca Dumnezeu o va ajuta cumva sa-i creasca.

Eu nu pot sa-mi imaginez in ce fel ii creste, ca nu le poate cumpara nici pampers, evident.
Dar foloseste scutece textile (si are linkuri catre situri care te instruiesc cum se confectioneaza si folosesc scutecele textile).
Coase hainele copiilor din haine mai vechi sau diferite materiale etc.

Stiu ca in general oamenii se feresc sa conceapa copii daca sunt saraci, dar uite ca se poate sa-i cresti si in astfel de conditii. Mie mi se pare o familie uimitoare si un exemplu din multe puncte de vedere.

Cinste ei !!!! - este putin spus...

Bunul Dumnezeu sa-i ocroteasca pe toti ! Oamenii astia traiesc in dragoste cu adevarat! Uimitor!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2011, 19:58:23
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Indiferent cat de mult se va organiza omul, tot Dumnezeu este cel care daruieste.

Cand vine vorba de lipsa hranei, imi aduc aminte de episodul cu femeia vaduva din Sarepta Sidonului - desi mai avea putina faina, este gata sa-l hraneasca pe Ilie. Nu se gandeste ca hranindu-l pe acesta isi grabeste moartea din cauza lipsei alimentelor. Si ce se intampla? Faina nu se imputineaza. Daca am face toti ceea ce a facut femeia vaduva, nu numai ca nu s-ar mai muri de foame, dar nici hrana nu s-ar imputina.
Postarea acesta mi-a amintit de o întâmplare destul de recentă (la începutul lui iulie). Eram foarte ocupată, primisem mult de lucru de la biserică unde era ultima săptămână înainte de sfințire. Aproape că nu aveam timp să mănânc (nu-i vorbă că nici de mâncare nu se prea găsea prin casă-mai erau câteva zile până la pensie).
O prietenă m-a rugat foarte insistent să-i fac o dulamă unui călugăr. Nu am putut să o refuz. M-am gândit că nu voi dormi o noapte și o voi face.
Dar cum socoteala din târg nu se potrivește cu cea de acasă iată că vine bietul călugăr și mă roagă să-i fac pe lângă dulamă și o reverendă și să-i repar o dulamă și o reverendă. Nu știu de ce dar am acceptat. Mi-a lăsat la plecare o sacoșă cu un litru de ulei, unul de orez, un pachet de cafea, o pungă cu zahăr. una de grău pentru colivă și o icoană cu Maica Domnului Prodomița. Când am realizat cât mi-am luat de lucru am fost tare supărată pe mine, pe călugăr și mai ales pe acea prietenă.
Nu numai că hainele parcă s-au lucrat singure dar alimentele aduse parcă sporeau și m-au ținut mult, mult de tot. Uleiul mai ales puneam și în două candele și la mâncare și nu se mai termina.
Călugărul nu știe despre această întâmplare și nici prietena, căci este o constatare pe care am făcut-o mult mai târziu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.09.2011, 20:10:33
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Cunosc o familie cu 8 copii si un singur salariu( de fapt tatal lucreaza pe unde sunt anumite lucrari). Toti copiii sunt la scoala, cel mai mic in clasa I cel mai mare in clasa a XII-a. Cheltuielile sunt mari dar nu am auzit sa se planga vreodata, ba chiar m-au impresionat cu optimismul lor si bucuria de a trai. Prin ochii lor vezi cu totul altfel viata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.09.2011, 13:02:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

[quote=gabriela8;401461]Cunosc o familie cu 8 copii si un singur salariu( de fapt tatal lucreaza pe unde sunt anumite lucrari). Toti copiii sunt la scoala, cel mai mic in clasa I cel mai mare in clasa a XII-a. Cheltuielile sunt mari dar nu am auzit sa se planga vreodata, ba chiar m-au impresionat cu optimismul lor si bucuria de a trai. Prin ochii lor vezi cu totul altfel viata.[/QUOTE

Si nu cumva sunt adventisti?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.09.2011, 21:02:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit cutremurator - ciocolata obtinuta prin sclavia copiilor

Nu stiu daca acesta este threadul cel mai potrivit pt aceasta postare informativa, dar tocmai am citit pe Razbointrucuvant despre munca copiilor care culeg boabe de cacaco si cred ca si altii trebuie sa stie costul uman al placerii de manca ciocolata:

Sub formă de tabletă, baton, praline sau înghețată, ciocolata este preferata majorității dintre noi, atunci cand avem poftă de ceva dulce. În spatele acestei delicatese se ascunde însă o lume pe care puțini dintre noi o stiu: exploatarea minorilor, sclavie și abuzuri greu de imaginat. Totul, pentru ca cel mai dorit desert din lume să ajungă pe mesele fiecăruia dintre noi.

Deși pare de greu de crezut, ciocolata de care ne bucurăm aproape zilnic este obținută prin munca asiduă a mii de copii minori folosiți pe post de sclavi și forțați să muncească pe plantațiile de cacao.

Aproximativ 100.000 de mii de copii muncesc în fiecare an pe plantațiile de cacao din întreaga lume, în condiții greu de imaginat. Aceștia, cu vâsta de până în 13 ani, lucrează pe câmp de dimineața până seara. Cei mai mulți dintre ei sunt racolați de pe stradă cu promisiunea unei vieți mai bune, dar existi și copii vânduți de familiile lor, pentru a fi exploatați în numele ciocolatei.

Până în anul 2008, peste două milioane de copii africani au fost explotați pe câmpurile de cacao din Ghana și Coasta de Fildeș.

Aproximativ 75% din producția mondială de cacao provine din Africa de Vest, în special de pe Coasta de Fildes și Mali. De aici, ea este exportată către țări din întreaga lume



Deși tehnologia a avansat enorm în ultimii 20 de ani, recoltarea semințelor de cacao nu se poate face mecanizat.
Astfel, cea mai importantă etapă din obținerea ciocolatei este realizată de copii minori, angajați ca scalvi pentru recoltarea boabelor de cacao. Copiii sunt racolați de angajatori și sunt puși să muncească pentru suma de 1,5 dolari pe zi. De cele mai multe ori, ei ajung să muncească fără bani, doar pentru a primi o bucată de pâine și o cană cu apă. Programul lor de muncă este de 12 ore, într-o căldură greu de suportat. Copii sunt tratați ca niște animale, pentru a strange o cantitate cât mai mare de boabe de cacao.

Cei care încearcă să evadeze sunt băuți cu biciul și apoi trimiși înapoi la cules.
Din totalul fabricilor producătoare de ciocolată, aproximativ 97% folosesc drept materie primă cacao din Africa de Vest. Mai exact, cacao recoltată prin explotarea copiilor și sclavie.

Cel mai mare consumator de ciocolată este SUA, ce importă anual 730 de mii de tone de cacao, din care obține în final peste șase miliarde de euro.
Profitul companiilor internaționale, în cazul acestei afaceri, este enorm: kilogramul de boabe de cacao este cumpărat de la producător cu un euro, dar produsul final poate fi vândut și cu peste 25 de euro per kilogram.

Militanții pentru drepturile omului au blamat de nenumărate ori companiile producătoare de ciocolată, pentru dramele din Africa. Răspunsul dat de autorități pentru rezolvarea acestei probleme a fost cel puțin comic: au dat o lege prin care producătorii de ciocolată sunt obligați să își inscripționeze produsele cu inscripția “slave free” sau “no child labor”.

Majoritatea companiilor au refuzat sa aplice această lege, propunând în schimb un protocol voluntar. Practic, ele au promis că vor face investigații proprii si că vor eradica practicile abuzive din Africa până în anul 2005. În anul 2005, marile companii producătoare de ciocolată au cerut amânarea termenului până în 2008, iar în 2008 au incercat amânarea până în 2010.

În prezent, nivelul sclaviei din Africa este mai mare decât acum 10 ani, cand a început această încercare de stoapare a exploatării copiilor.
Motivul este cererea tot mai mare a populației pentru ciocolată. În zilele noastre, sclavia pentru obținerea ciocolatei naște un paradox, alimentat și de campaniile de publicitate demarate de-a lungul timpului: în timp ce ciocolata este privită ca un aliment asociat fericirii și plăcerii, obținerea ei se face cu prețul nefericirii a mii de copii. Un alt paradox este faptul că acești copii nu stiu nici măcar ce gust are alimentul pentru care sunt abuzați și exploatați.
Reply With Quote
Răspunde