Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.01.2015, 21:49:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Sper totusi ca domnul va ramane in UK. Mai ales ca acum s-a pus si taxa pe numele de sfinti asa cum circula zvonul pe fb, asa ca noi traim inca in evul mediu intunecat si nici nu suntem dispusi la schimbare. In locul lui m-as bucura ca traiesc intr-o tara civilizata unde oamenii deja au inteles ca e normal sa ...vorba aia. :)
  #32  
Vechi 15.01.2015, 21:53:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Eu credeam ca totusi Dumnezeu ii judeca pe cei care ar putea procrea normal, insa aleg sodomia/malahia tocmai pentru a deturna cursul normal al lucrurilor, pentru ca nu doresc familie samd...bine, si aceasta tot caurmare a unei inselari diabolice, care ii face sa creada ca e mai bine asa ....probabil ca cei care ajung in situatia asta, desi nu o fac cu intentia deliberata de a nu avea familie si de a se impotrivi naturii si lui Dumnezeu, sunt victime ale unor pacate stramosesti si ale unor conjuncturi din mediul in care au trait si s-au dezvoltat. Dar acum, fiecare le stie probabil pe ale lui, desi nu cred ca cineva poate afirma cu certitudine ce anume l-a determinat sa fie asa cum e. Cu siguranta sunt si nefericiti pe lumea asta care nici nu isi pot da seama daca sunt gay sau streight, sunt in egala masura atrasi sau neatrasi de ambele...poate or fi si care incearca varianta opusa pentru ca asa li se pare lor mai cool, cand defapt inclinatia lor naturala este alta...in orice caz eu personal nu cred ca un gay " convins" isi poate impune sa devina normal, la fel cum nici un om normal nu poate fi corupt si convins la homosexualitate. Chiar daca, poate, intr-un moment de maxima ratacire si tulburare mintala ar putea incerca asa ceva, nu s-ar putea mentine in aceasta...( decat daca ar ramane permanent tulburat mintal)
Ce inseamna sa fi ghei convins ?
  #33  
Vechi 15.01.2015, 22:04:09
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Newage919 Vezi mesajul
Nu sunt de acord cu asta, dar sper ca pe uni ii ajuta mult asta.

Cred ca este mult mai important sa iti pese de cei din jur.

Iti pasa de cei din jur atunci cand ii consideri importanti, semnificativi pentru existenta ta.

Ce facem cu cei din jurul nostru care ne jignesc sau ne dezaproba in insasi identitatea noastra asumata?

Ne mai pasa de ei sau nu ne mai pasa? Mai sunt importanti pentru noi sau nu mai sunt?

"Cred ca este mult mai important sa iti pese de cei din jur" mai are validitate, ecou real in inima noastra sau ramane doar un slogan?

Omul in adancul sau se afla dincolo de orice identitate circumstantiala.

Nu este nici heterosexual, nici homosexual.

Nu este nicio intelepciune in a crede ca heterosexualitatea reprezinta un plus la examenul Judecatii. Sau ca homosexualitatea trebuie trambitata ca normalitate printre heterosexuali.

Fiecare are dreptul la autodeterminare, la alegere, la asumarea oricarei identitati. Mintea omului poate sa gandeasca ce vrea, limitele fiind intrinseci propriei minti.

Omul are nevoie de identitate. Identitatea se afla in stransa legatura cu nevoia de securitate.

Homosexualul are o evolutie mai convulsionata pana cand isi contureaza si accepta o identitate. Trece prin mai multe etape, rationeaza mai intens pentru a gasi un sens de normalitate - care sa-i induca stabilitate si siguranta psihica.

Dupa ce isi accepta conditia, are o mare nevoie ca ea sa fie ranforsata si de cei din jurul sau, de comunitatea locala, de societate in ansamblul ei.

In ultima etapa, cea a maturitatii, nu mai are nevoie sa fie validat, sa fie recunoscut ca "normal" de cei din jurul sau, heterosexuali. Nici sa provoace sau sa testeze opiniile celor "obtuzi".

Homosexualul trece prin viata ca si heterosexualul. Destinul omului este o insiruire de identitati pe care si le asuma la un moment dat, copil, tanar, adult, profesor, homosexual, politician, heterosexual, pensionar...

Fiecare identitate are "farmecul "ei - este o parte a povestii.

Omul insa trebuie sa se gaseasca pe sine, in adancul sau - dincolo de toate aceste forme trecatoare - daca doreste securitate reala, daca doreste sa gaseasca sensul cel mai profund al existentei.
__________________

  #34  
Vechi 15.01.2015, 22:21:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Omul in adancul sau se afla dincolo de orice identitate circumstantiala.
Nu este nici heterosexual, nici homosexual.
În adâncul său, da, după cum și după înviere, când „nu se însoară și nu se mărită”, trupul lipsind în primul caz, iar în al doilea fiind covârșit de duh.

Citat:
Fiecare are dreptul la autodeterminare, la alegere, la asumarea oricarei identitati. Mintea omului poate sa gandeasca ce vrea, limitele fiind intrinseci propriei minti.
De unde decurge acest drept la autodeterminare, la asumarea oricărei identități? Eu mă determin? Nu sunt determinat încă de la începutul vieții mele de către Cel Nedeterminat?
  #35  
Vechi 15.01.2015, 22:48:40
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
De unde decurge acest drept la autodeterminare, la asumarea oricărei identități? Eu mă determin? Nu sunt determinat încă de la începutul vieții mele de către Cel Nedeterminat?
Autodeterminare in sensul ca fiecare are dreptul sa-si aleaga propria cale in viata, buna sau rea.

Este o proprietate a viului. Nu suntem masini care ruleaza software.

Desi, in cea mai mare parte, procesele de gandire se bazeaza pe automatisme, pe stereotipii.

Oricine poate crede despre sine orice.

Insa, bineinteles, ca va suporta efectele inerente unei asemeni actiuni mentale.
__________________

  #36  
Vechi 15.01.2015, 23:26:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Oricine poate crede despre sine orice.

Insa, bineinteles, ca va suporta efectele inerente unei asemeni actiuni mentale.
Exact. Dacă, împins de nu știu ce imbold lăuntric, mă declar... gâscă, fie voi ajunge la balamuc, fie va trebui să-i conving pe toți ceilalți că eu sunt un caz special, dar tot atât de normal ca și ei.
  #37  
Vechi 16.01.2015, 01:54:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Newage919 Vezi mesajul
Dar din ce spui, reiese ca oricine este dispus homosexualitatii? De exmplu, tu te feresti de alti barbati pentru ca iti e frica sa nu devii dependent?
Cred ca ai auzit de Grecia antica, deci se poate ca aproape toti membrii unei societati sa fie si homosexuali, ceea ce desfiinteaza mitul cu un procent sunt homosexuali.
Dependenta poate fi si de desfranare (am citit ca unii fac terapie pentru dependenta de sex la psiholog).
Legat de homosexualitate, sa ne gandim la pedofili, si ei se considera atrasi doar de copii, la fel cum homosexualii se considera atrasi doar de cineva de acelasi sex. In cazul lor societatea nu-i indeamna sa ramana asa, pentru ca asa s-au nascut, ci sa se schimbe. Asadar, tu alegi sa nu te schimbi si sa iti alimentezi un viciu, o anomalie.
Citat:
În prealabil postat de Newage919 Vezi mesajul
In orice caz, este foarte posibil - dupa cum spui tu - ca unii sa fi 'revenit' la heterosexualitate.
Daca nu s-a inteles, e vorba de cei ce au crezut dintotdeauna ca sunt homosexuali, nu cei care au avut o perioada de homosexualitate sau bisexualitate.
Citat:
În prealabil postat de Newage919 Vezi mesajul
Dar nu este cazul meu. Sunt destul de sigur in ceea ce imi place.
Aici pui punctul pe i, e ceea ce iti place. In concluzie, de ce ai ales sa iti expui pacatul pe forumul ortodox? Ca sa gasesti aprobare? Nu ai cum sa gasesti, doar la unii care sunt atei sau care nu stiu nici ei ce cred, ca abaaa. Homosexualitatea e consierat un pacat extrem de mare (canoanele sunt asemanatoare omorului). Ca sa te lauzi, sa bravezi? Nu consideram ca e o dovada de barbatie. :) Ca sa ne dai lectii, sa ne educi (crestinii fiind inapoiati pentru ca nu ar stii prea multe despre minunatia asta)? Nu prea cred ca vor sa fie educati in a accepta asa ceva (adica pacatul, nu pacatosul).
  #38  
Vechi 16.01.2015, 02:34:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Homosexualilor, nu ca "initiatilor" si "securistilor", eu unul spun cu man ape inima ca nu le doresc moartea/distrugerea/persecutia. Ci ce le doreste si Domnul "...pacatosul sa se intoarca si sa fie viu".
Totusi, ca perceptie "de la om la om", in momentul in care stiu sau aflu ca o persoana se declara ca ghei, am senzatia ca acela este doar un invelis uman. Sa nu fiu gresit inteles: e ca si cum as fi in prezenta unui demon/extraterestru/mutant. Sau, ca o metafora mai putin agresivs, ii vad ca pe alta specie. Evident, e o reactie instinctiva de neplacere si ocolire.
Toti care avem reactia asta, mai mult sau mai putin intensa, suntem inca nestricati de Occident.
Pentru persoana care a scris postarea: apropiati-va de Biserica si de femei. (Da, stiu cum suna). :) Evident, in al doilea caz nu spun ca o golaneala, ci ca o habituare. In primul caz, cadeti in genunchi in fata Facatorului, oriunde gasiti o biserica, si cereti-i iertare. In al doilea caz, ginditi-va ca orice om, si noi si dvs. ne-am nascut din barbat si femeie. Asta, unei firi necorupte de pacat, ii spune totul.
Poate ar fi bine sa parasiti acel portal spre Iad, numit eufemistic "Occident".Insanatosire spirituala si fizica grabnica!
Stai linistit Theodore :)
Sunt oameni care s-au mantuit si in Occident iar oameni care s-au pierdut si in tari ortodoxe :)
Adam s-a pierdut chiar in Gradina Raiului in timp ce Lot s-a mantuit chiar in Gomora;nu locul in care vietuim ne determina devenirea spirituala ,poate fi subiectiv.

Desigur poate ca Occidentul nu este bun persoanelor slabe in credinta,sovaielnice insa cei care s-au inradacinat in credinta pot fi exemple bune de viata acelora din occident care s-au adancit in materialism si animalitate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #39  
Vechi 16.01.2015, 13:45:49
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Nu este nicio intelepciune in a crede ca heterosexualitatea reprezinta un plus la examenul Judecatii. Sau ca homosexualitatea trebuie trambitata ca normalitate printre heterosexuali.
Nici n-am spus ca a fi heterosexual reprezinta un plus la examenul Judecatii si sa ne umflam in pene, dar a fi homosexual e sigur un minus. Sa nu amestecam.

Noi nu il judecam pe Newage919 ce cale alege si cum se simte, e treaba lui, dar sa nu se amageasca pe cine vrea sa urmeze si de ale cui legi/porunci asculta. Cele zise de Iisus sau de lume. Are minte, vointa proprie, el alege, el culege.
E foarte simplu, ce atata discute pe tema asta. Mantuirea e individuala, nu conteaza ce zic altii de mine, tine, el.... lumea...
  #40  
Vechi 16.01.2015, 13:54:16
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Nimeni, absolut nimeni in biserica noastra decat cineva dement, nu iti va spune ca NU poti iubi un barbat. Iubesti o persoana, in primul rand, nu un sex, nu iubesti pe cineva deoarece este de sex masculin sau femenin, si eu iubesc barbati, iubesc pe tatal meu, as iubi un frate de l-as avea, imi iubesc prietenii, imi iubesc duhovnicul etc... Iubirea si afectiunea sunt lucruri complet diferite de ceea ce multi dintre noi credem.

De ce biserica noastra nu accepta homosexualitatea? Pentru ca atunci, stricand acea iubire curata si frumoasa intre doi barbati, sau intre doua femei sau intre oricine, apare sexul, care este o perversiune de la folosul trupesc al acestuia dat noua de Dumnezeu, o perversiune care satisface doar poftele animale si instinctuale ale noastre. Homosexualitatea este, in esenta, satisfacea placerilor egoiste ale trupului, si intra in acelasi rand cu curvia, preacurvia, adulterul, etc... Deoarece pui placerea ta, placerea trupeasca asupra tuturor celorlalte, si de aceea e un pacat. Biserica noastra nu uraste pacatosii, toti suntem copiii lui Dumnezeu si in toti bate o inima data de El, dar uraste pacatul, adica ceea ce ne face rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare