Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 28.05.2016, 15:57:25
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Cum e cu Moldova, Copacele? :) Eu mi-s moldoveanca si sunt mandra de asta..Si noi avem traditii catolice?ma intreb oare de unde s-ar trage, ca vecinii nostri sunt ortodocsi get-beget..:)
Catedrala la care merg eu la slujba si la spovedit, unde mi-am botezat si copii, are doi preoti parohi, fiecare cu "camaruta lui de spovedit"...In postul Pastelui si al Craciunului,vine o gramada de lume, fiecare cu pacatele lui...Printre ei, mai sunt si persoane in varsta care fie ca nu aud bine, fie ca nu stiu sa comunice cum trebuie cu parintele...Pt asta exista "confesionalul","spovedor" sau "spovedaria"...spuneti-i cum vreti..:)
Pentru ca sa ai spatiul tau de intimitate cu parintele, sa poti vorbi mai tare, sau sa vorbeasca el mai tare ca tu sa-l intelegi,sa poti fi tu insuti in relatia cu Dumnezeu si cu duhovnicul, fara sa fii nevoit sa susotesti sau sa ascunzi pacatele .
Asa este, aceste confesionale nu exista peste tot...doar la bisericile mari si catedrale..Probabil din cauza nr-ului mai mare de enoriasi sau persoane venite sa se spovedeasca...

PS Reductorul il folosesti pt unul istetel...nu chiar tem..Bel. Ce sa mai reduci, Copacel?
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!

Last edited by RedRose; 28.05.2016 at 16:09:25.
Reply With Quote