Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2016, 17:53:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit socializarea în parohie în vederea întemeierii unei prietenii

Vreau să punem în discuție posibilitatea de a întemeia o prietenie serioasă cu o fată chiar din propria parohie....

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:00:56.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2016, 18:17:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Mergi cât poți de des la slujbe și roagă-L pe Dumnezeu să-ți scoată în cale viitoarea mireasă. De regulă fetele frecventează biserica în mai mare măsură decât băieții.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2016, 04:15:22
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Mi-am cunoscut perechea la biserica. Nu suntem din aceeasi parohie insa frecventam aceiasi biserica. Nu stiu cum sa-ti spun ca am procedat ca nu stiu...el e un dar de la Dumnezeu, venit prin mijlocirea Sfintilor pt care am evlavie. A durat vreo 2 luni de cand l-am remarcat si pana sa ne salutam, dar apoi lucrurile s-au petrecut firesc si repede.
Parerea mea e ca un tanar ortodox increzator in Voia si Mila lui Dumnezeu nu ar trebui sa se gandeasca la eventuale dezavantaje. Daca e sa calculam si sa cantarim totul in avantaje si dezavantaje ajungem sa nu facem mai nimic in viata asta.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2016, 04:31:37
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Mergi cât poți de des la slujbe și roagă-L pe Dumnezeu să-ți scoată în cale viitoarea mireasă. De regulă fetele frecventează biserica în mai mare măsură decât băieții.

8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă. (1Cor7,8-9)


Oare nu se "frige" daca merge cat de des la Liturghie ca sa nu arda?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vreau să punem în discuție posibilitatea de a întemeia o prietenie serioasă cu o fată chiar din propria parohie, cum ar trebui procedat și care ar fi eventualele dezavantaje ?

Nu am auzit multe persoane care și-au întâlnit jumătatea în Biserica frecventată, deși părinți precum Constantin Necula spun că „din Biserică o iei de Biserică o ai, din club o iei...” .

Teoretic ar fi o șansă ca într-o parohie măricică să fie o fată sau mai multe care se roagă sau chiar țin canon pentru a-și găsi perechea care să fie pe aceeași lungime de undă, doar că numărul de familii arondate unei parohii nu corespunde cu persoanele care frecventează efectiv acea biserică.
Primul dezavantaj, te rog sa ma ierti, e ca te dau de gol tocmai cuvintele tale.

Dupa cum se vede, nicaieri nu ai pomenit cuvantul cununie, sau macar casatorie, definitorii pentru o relatie serioasa. De ce? Pentru ca, psihologic, te feresti de ele, evident. Nu vrei sa le pronunti fiindca te incarca cu responsabilitate morala si te limiteaza in dorintele pe care ti le expui de la prima zi de vizita pe forum.

Vrei in schimb o "pereche care sa fie pe aceeasi lungime de unda" pe care o subintelegi tu, adica nici ea sa nu pomeneasca de cununie. Termenul jumatatea sugereaza o legatura afectiva, dar nu si asumarea deplina a responsabilitatii, tipica azi pentru societatea de consum la maxim cu plata la minim.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.08.2016 at 08:51:09.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2016, 13:39:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.................................................. ...

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:01:49.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2016, 13:47:26
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Iorest, nu vă mai ascundeți după deget !!! Demetrius v-a pus deja eticheta, dumnealui are mai multe postări pe forum și în mod evident știe tot despre prefăcuți ca D-vs. care vin aici să-și ascundă responsabilitățile morale.

Dumnealui vă cunoaște perfect d.p.d.v. psihologic, a înțeles ce dorințe vă expuneți ș.a.m.d.

P.S. Nu-l luați prea mult în seamă :)
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2016, 14:09:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Ce să zic, ar fi superb să-mi schimb chipul(Prosopon) și sufletul după modelul arătat pe Tabor prin Schimbarea la Față a Mântuitorului, dacă tot e vorba de prefacere...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2016, 23:40:16
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu stiu de unde ai dedus acest lucru, ai vazut si tu că mesajul e la prima zi de vizită pe forum...
36. Vă spun că pentru orice cuvânt deșert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecății.
37. Căci din cuvintele tale vei fi găsit drept, și din cuvintele tale vei fi osândit. (Mt12,36-37)


Daca spuneai cuvintele pe care ti le reprosez ca nu le-ai spus, nu te obliga nimeni sa le si urmezi, dar era o afirmatie responsabila pe care n-o putea nimeni ignora si nici tu (mai ales ca nu mai ai 21 de ani), iar eu n-aveam cum sa observ ce-am observat.

In spatele cuvintelor sunt tot felul de sentimente; ele, sentimentele, dicteaza din subconstient cuvintele ce se folosesc.

Inca o data te rog sa ma iert!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2016, 13:54:16
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Demetrius tu din ce secta faci parte ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.08.2016, 01:29:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

L-am intrebat si eu, nu vrea sa zica.

Una cu zodiacul, oricum.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare