Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.08.2010, 11:13:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Mai avem o sansa, una- sa ne crestem copiii bine. Aceasta este salvarea neamului nostru!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.08.2010, 11:20:04
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Comunismul pentru mine a insemnat doua ore pe zi de program tv,stat la rand la lapte de la 4 dimineata,apoi mers la scoala,1 kg de carne pe luna,doua sticle de ulei si o punga de faina,calorifere inghetate,detergent si sapun cumparat dupa ore de stat la rand.Eram egali ce-i drept.Destrabalare era si atunci,mai putina,dar din cauza saraciei,nu a regimului politic,iar locuri de munca nu se gaseau nici atunci chiar asa usor.
Crestinismul sporeste mai bine fara TV, deci nu ar fi o problema.
"stat la rand la lapte de la 4 dimineata" - mai mult de jumatate de zile dintr-un an sunt zile de post, deci iata ca ati fi stat mai putin la coada.
In ce priveste foamea aceasta a fost specifica Romaniei, intrebati pe cineva din R. Moldova cum era cu alimentele pe timpul comunismului. Sau intrebati cum a fost cu alimentele in RDG, Cehoslovacia, Ungaria, Polonia, Iugoslavia etc Nicaieri in Europa nu a insemnat comunismul infometare dupa anii 50. Problema in comunism era daca erai din elite. Daca erai taran puteai sa-ti botezi copiii oricand vroiai. Eu am fost botezat fara probleme. Parintii mei s-au cununat in biserica. Si nici macar nu erau tarani, doar nu erau membri de partid.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.08.2010, 11:53:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Crestinismul sporeste mai bine fara TV, deci nu ar fi o problema.
"stat la rand la lapte de la 4 dimineata" - mai mult de jumatate de zile dintr-un an sunt zile de post, deci iata ca ati fi stat mai putin la coada.
In ce priveste foamea aceasta a fost specifica Romaniei, intrebati pe cineva din R. Moldova cum era cu alimentele pe timpul comunismului. Sau intrebati cum a fost cu alimentele in RDG, Cehoslovacia, Ungaria, Polonia, Iugoslavia etc Nicaieri in Europa nu a insemnat comunismul infometare dupa anii 50. Problema in comunism era daca erai din elite. Daca erai taran puteai sa-ti botezi copiii oricand vroiai. Eu am fost botezat fara probleme. Parintii mei s-au cununat in biserica. Si nici macar nu erau tarani, doar nu erau membri de partid.
Chiar si elitele isi botezau copiii chiar daca pentru asta trebui sa mearga mai stiu eu la ce manastire sau colt de tara.
Daca ma gandesc bine pe vremea lui Ceausescu se gasea peste din belsug ,acum nu ni-l mai putem permite .
Iar legumele cu carne se gaseau ,acum congelam mazarea si fasolea verde pentru iarna ,atunci pastram carnea si aruncam legumele.
Era rau pentru ca nu aveai libertate de exprimare ,in fiecare loc de munca era infiltrat cate un turnator .
Iarna caldura era data rationalizat si curentul electric la fel ,cel putin incepand cu anul 1985.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.08.2010, 14:30:10
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
foarte corect, ce e de facut se mai poate face ceva? Ca de civilizat...mi-e greu sa cred, cred ca avem ceva in "adn" stricatnoi ca popor si chiar daca ar mai fi "unele mere bune" se strica si ele langa cele stricate.
apropo de adn, in austria am remarcat privind fetele oamenilor ce remarcabila unitate rasiala fara aporturi din afara au !!!
pe cand la noi, intalnim o diversitate de rase,de fapt, de la tipul romanic si italic, la cel slav,si evident elementul tiganesc strecurat genetic masiv in populatie in unele zone !

poate ca asta e secretul, ei sunt puri, iar noi amestecati cu tot felul de rase si semintii !

e o ipoteza, si nu sunt sigur de adevarul ei,se poate insa discuta pe marginea ei daca e corecta sau nu !!!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.08.2010, 14:48:41
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Gresit

Romania = 35% Dinaric (m.c. in the W ), 25% East Mediterranean (m.c. the coast ), 20% Neo-Danubian (m.c. in the NE, Baltic Slav), 10% Alpine ( UP ), 7% Noric and 3% Nordic (m.c. in the W, German colonists) = 42% Dinarik / 25% Med. / 20% L+N / 10% UP / 3 Nordik

Ceea ce vezi sus este ce avem noi romanii in zestrea noastra genetica, dar sunt numai rase europene. Dupa cum vezi dominant este elementul dinaric, adica cel dacic. Aceasta compozitie este aceeasi de la venirea dacilor peste populatiile sedentare din zona noastra(mediteraneeni si armenoizi)

Noi am functionat bine sub voievozi si regi, tinand cont de factorii de risc din zona, caci este o minune nu ca mai existam, dar ca ne-am facut si tara ! Deci functionam bine asa cum ne-a format Dumnezeu. Necazul este cu modul in care este alcatuit statul ! Este prost conceput !

Last edited by IonelS; 16.08.2010 at 14:59:30.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.08.2010, 17:53:07
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Era rau pentru ca nu aveai libertate de exprimare ,in fiecare loc de munca era infiltrat cate un turnator .
Acum ne putem injura conducatorii toata ziua. Dar ne ajuta oare la ceva?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.08.2010, 18:12:42
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
apropo de adn, in austria am remarcat privind fetele oamenilor ce remarcabila unitate rasiala fara aporturi din afara au !!!
pe cand la noi, intalnim o diversitate de rase,de fapt, de la tipul romanic si italic, la cel slav,si evident elementul tiganesc strecurat genetic masiv in populatie in unele zone !

poate ca asta e secretul, ei sunt puri, iar noi amestecati cu tot felul de rase si semintii !

e o ipoteza, si nu sunt sigur de adevarul ei,se poate insa discuta pe marginea ei daca e corecta sau nu !!!

Cred că ai dreptate, suntem unul din cele mai corcite popoare din Europa și am moștenit din caracterul tuturor migratorilor care au trecut pe aici și s-au amestecat cu băștinașii. Din această cauză suntem așa contradictorii, nu ne putem înțelege între noi.

Dar moralitatea nu am moștenit-o de la acele popoare ci de la țigani și turci - cazul muntenilor și moldovenilor. Ardelenii sunt mult mai civilizați și cinstiți datorită influenței vestice, modelului occidental, pe care l-au avut prin relațiile cu nemții și ungurii, prin viața în decorul satelor și orașelor cu aspect vest-european.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.08.2010, 19:00:40
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dar moralitatea nu am moștenit-o de la acele popoare ci de la țigani și turci - cazul muntenilor și moldovenilor.
Asta a fost din putza gandirii...
Brava baiatu'!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.08.2010, 19:30:32
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Capitalismul - scopul lui este profitul. Dupa definitia:

Capitalismul este un sistem economic care se distinge prin proprietatea privată asupra factorilor de producție precum și prin producția pentru o piață care stabilește prețurile. Capitalismul presupune organizarea economiei bazată pe:

1. propritate privată
2. libertatea producției și a comerțului având ca scop obținerea profitului.

Comunismul - probabil voi va referiti la marxism. Dupa definitia:

Ca ideologie mai nouă, comunismul după revoluția din octombrie din Rusia țaristă, este sinonim cu marxismul și diversele ideologii derivate, cea mai notabilă fiind a Marxism-Leninismului. Printre altele, Marxism-Leninismul propune concepția progresului în istorie, potrivit căreia există patru faze ale dezvoltării economice a societății: sclavia, feudalismul, capitalismul și comunismul. Această "concepție materialistă" a comunismului, arată că din sistemul economic derivă toate celelalte sisteme (social, juridic, cultură...). De asemeni dezvoltă "concepția determinismului", potrivit căreia fiecare individ dintr-o clasă are un gen de comportament indus, nu de gândirea acelui individ ci de clasa la care aparține, și de aceea el trebuie reeducat în lumina noii societăți comuniste. Acest concept determinist este cel care a folosit la justificarea lagărelor de reeducare, în care au murit milioane de oameni în decursul secolului XX, în Rusia sovietică a lui Stalin, China, România și în celelate "state frățești".


Deci, ori profitul, ori reeducarea fortata in spiritul "binefacerii"sociale.

In viziunea mea ori Mammon ori Baal. Eu nu aleg nici unul. Indiferenta mea sociala fata de oricare curent nu inseamna ignoranta, sunt lucruri mult mai profunde care fac comunitatile socio-umane sa co-existe. Nu curente, nu ideologii, oricat vor oamenii sa creada asta.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.08.2010, 19:36:02
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Gresit

Romania = 35% Dinaric (m.c. in the W ), 25% East Mediterranean (m.c. the coast ), 20% Neo-Danubian (m.c. in the NE, Baltic Slav), 10% Alpine ( UP ), 7% Noric and 3% Nordic (m.c. in the W, German colonists) = 42% Dinarik / 25% Med. / 20% L+N / 10% UP / 3 Nordik

Ceea ce vezi sus este ce avem noi romanii in zestrea noastra genetica, dar sunt numai rase europene. Dupa cum vezi dominant este elementul dinaric, adica cel dacic. Aceasta compozitie este aceeasi de la venirea dacilor peste populatiile sedentare din zona noastra(mediteraneeni si armenoizi)

Noi am functionat bine sub voievozi si regi, tinand cont de factorii de risc din zona, caci este o minune nu ca mai existam, dar ca ne-am facut si tara ! Deci functionam bine asa cum ne-a format Dumnezeu. Necazul este cu modul in care este alcatuit statul ! Este prost conceput !
Interesanta statistica asta rasiala, deu nde ai luat-o din ce surse ?
1). exista teorii,conform carora romanii cand au cucerit dacia au exterminat,mai ales prin deportari in proviinciile imperiului, populatia dacica, pentru ca se temeau de posibile rascoale ale dacilor, cunoscuti ca destul de darji si fanatici !
in sprijinul acestei teorii vin urmatoarele argumente :
a). in limba romana nu exista mai mult de cateva zeci de cuvinte dacice( celebrele, manz, viezure,varza, gard...etc,pe care le-am ivatat toti la ora de istorie din liceu !)in rest osatura lingvistica latina, cu anumite influente slave !
b). istoricul grec strabon descriindu-i pe traci, cai nfatisare fizica zice ca erau cu parul si barba rosie si ochii albastri !
(unde pot vedea in romania oameni roscati, arata-mi ca eu unu nu-i gasesc nici cu lumanarea ! ?)

E adevarat ca in perioada medievala, am functionat destul de bine, chiar stralucit, pe alocuri (cand i-a dat papa, lui stefan cel mare, titlul de altletus cristi, aia nu era de colea ! )

numai nota bene, se pare ca in perioada medievala tiganii nu erau infliltrati in populatie, si se pare ca erau tinuti la distanta ca robi la boieri sau la domnie !- e o observatie !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 02:13:29
Comunism¡? CristArg Generalitati 32 07.01.2011 14:51:01
Socialsim si comunism crestin Stefan500 Generalitati 7 11.10.2010 00:54:10
intre cer si pamant floaredecolt Generalitati 1 31.03.2008 13:24:00
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09