Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.09.2011, 08:24:18
etbag etbag is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2008
Locație: Timisoara
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru etbag
Implicit Botezul adultilor in BOR

Buna ziua! Eu sunt ortodox iar prietena mea provine dintr-o familie penticostala nefiind botezata (in nici o confesiune), deci nu ne putem casatori. Cum se realizeaza botezul adultilor in Biserica Ortodoxa? Ce pasi trebuie urmati, concret?
__________________
[COLOR=Teal]"Unde dragoste nu e..... FACEM!"[/COLOR] - [COLOR=Teal]etbag[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2011, 09:33:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În primul rând trebuie să vorbești cu un preot.
Pot să-ți spun cum a fost în cazul meu, în urmă cu 18 ani, însă fiecare preot poate stabili o rânduială întrucâtva diferită.

În primul rând, evident, persoana botezată trebuie catehizată. E bine să vorbească cu preotul, care îi va spune câteva cuvinte de bază și, probabil, îi va recomanda să citească anumite cărți. În cazul meu de mare folos mi-a fost catehismul ortodox „Viu este Dumnezeu”, care a fost reeditat recent la editura Reîntregirea și care văd că se mai găsește încă pe magazinele de pe net și, probabil, și în anumite librării (cum ar fi Sophia).
Va trebui să învețe Crezul, pentru că e mărturisirea de credință a fiecărui creștin ortodox și va trebui să îl rostească la botez.

Va avea nevoie de o nașă (e preferabil ca nașul de botez să fie de același sex cu cel botezat), care să fie o persoană credincioasă, capabilă să o îndrume pe calea credinței.

În cazul meu a fost nevoie și de o cămașă de botez albă, simplă, până în pământ, și de un cearșaf alb, pentru că am fost botezat prin scufundarea capului, împreună cu brațele și umerii, în cristelniță, înfășurat fiind în cearșaf. Cămașa albă am îmbrăcat-o imediat după botez.

De asemenea, e nevoie de câteva zile de post înainte (câte anume și cât de aspru, trebuie să vă spună preotul).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2011, 17:13:49
etbag etbag is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2008
Locație: Timisoara
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru etbag
Implicit 10x

Acum am o idee despre cum se face Multumesc!
__________________
[COLOR=Teal]"Unde dragoste nu e..... FACEM!"[/COLOR] - [COLOR=Teal]etbag[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Educatia religioasa ortodoxa a adultilor sophia Biserica Ortodoxa Romana 78 01.10.2010 18:25:31
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00