Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.01.2013, 14:20:26
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iata o... diferenta clara! Eu personal NU am o biserica. Si nici mama nu avea, asa incat cineva sa ma trimita "acolo" daca l-am suparat prea tare (asta ca tot era vorba de "umor negru", dar si de pacate straine).
Ca să fiu sincer, nu am prea înțeles ce vreți să spuneți. OK, nu "aveți" o biserică, în sensul că nu vă aparține, dar D-vs aparțineți de una, nu-i așa ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.01.2013, 14:28:11
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Off-topic (oarecum): A propos de fumat, Mihai si Mihnea, as vrea sa (incerc sa) fumez narghilea. Care e parerea voastra in privinta alternativei narghilea/pipa/tigara electronica?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.01.2013, 14:28:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ca să fiu sincer, nu am prea înțeles ce vreți să spuneți. OK, nu "aveți" o biserică, în sensul că nu vă aparține, dar D-vs aparțineți de una, nu-i așa ?
Faceam aluzie la... "umorul negru". Adica, daca noi nu apartinem aceleiasi biserici, fiecare sa mearga la "biserica mamei lui"... Este o "injuratura" folosita foarte frecvent de nervosi... "stilați", care sa arate cat sunt ei de revoltati intr-o anumita situatie.
Eu apartin de "Una Sfanta, Apostoleasca si Soborniceasca" biserica, ce este a Mantuitorului Hristos!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.01.2013, 14:38:19
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu apartin de "Una Sfanta, Apostoleasca si Soborniceasca" biserica, ce este a Mantuitorului Hristos!
Eu aparțin de "Una, Sfântă, Catolică și Apostolică Biserică", ce este a Mântuitorului Isus Cristos.


S-ar putea ca într-o zi să avem amândoi surpriza să constatăm că, fapt, nu era nicio diferență.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.01.2013, 14:42:15
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Off-topic (oarecum): A propos de fumat, Mihai si Mihnea, as vrea sa (incerc sa) fumez narghilea. Care e parerea voastra in privinta alternativei narghilea/pipa/tigara electronica?
Narghileaua presupune inhalarea fumului. Deci, din punct de vedere al sănătății, este mai puțin recomandabilă decât pipa clasică.

Sigur, depinde cât fumezi (vezi discuția despre exces). Narghileaua, prin natura ei, nu se prea pretează la exces, că nu poți să ți-o aprinzi așteptând tramvaiul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.01.2013, 14:45:15
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

chiar daca fumul nu este inhalat, dintii tot sunt afectati; si pielea fetzei.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.01.2013, 01:42:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Off-topic (oarecum): A propos de fumat, Mihai si Mihnea, as vrea sa (incerc sa) fumez narghilea. Care e parerea voastra in privinta alternativei narghilea/pipa/tigara electronica?
Pe cat de adevarat este ca fumatul nu este pacat, pe atat de adevarat este ca e un obicei imprudent. Nu trebuie sa sfatuim pe nimeni sa fumeze: fiindca, daca fumatul nu ucide sufletul, in schimb este un lucru dovedit ca poate ajunge sa ucida trupul.

Narghileaua, de cele mai multe ori, nu inseamna propriu zis fumat, fiindca ceea ce se foloseste de obicei nu este planta tutunului, ci altele (trandafir, etc).

Pipa, in comparatie cu tigareta, este mai putin daunatoare, din cauza ca:
-principalele componente cancerigene din tigareta sunt in hartie (mai ales benzpirenul) si nu in tutunul tigaretei. Or, aceasta hartie lipseste pipei.
-pipa se "pipeaza", adica nu se trage in piept. In plus, impune anumite conditii de confort. Poti fuma tigarete oriunde, dar nu-ti vine sa prepari si sa aprinzi pipa oriunde.
Totusi, desi provoaca MULT mai putin cancer la plamani, pipa creste semnificativ riscul de cancer al limbii si buzelor. Pe de alta parte, ultimele sunt considerabil mai rare decat cancerul la plamani: cu alte cuvinte, cresterea cancerului bucal data de pipa nu atinge cresterea cancerului pulmonar data de tigarete.
Mai trebuie observat ca folosirea pipei timp de mai multe luni duce la colorarea (intai in maro, apoi in negru) a placii dentare. Placa au si nefumatorii, dar nu se vede. Deci, fumatorul de pipa trebuie sa faca detartraj mai frecvent.

Tigara electronica, prezentata de multe ori de mediile comerciale ca un mijloc de a te lasa de fumat, actineaza in ambele sensuri, precum planificarea familiala. Pentru un nefumator, a se apuca de tigara electronica este, evident, un mare pas spre fumatul propriu-zis.

Fraternaliter in Christo,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.01.2013, 09:38:22
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe cat de adevarat este ca fumatul nu este pacat, pe atat de adevarat este ca e un obicei imprudent. Nu trebuie sa sfatuim pe nimeni sa fumeze: fiindca, daca fumatul nu ucide sufletul, in schimb este un lucru dovedit ca poate ajunge sa ucida trupul.

M.D.
si daca ajunge sa ucida trupul, nu este pacat??
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.01.2013, 11:18:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
si daca ajunge sa ucida trupul, nu este pacat??
Ba este. Doar că fumătorii caută să-și dezvinovățească păcatul prin demonstrații demne de tot plînsul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.01.2013, 11:54:32
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
A doua: tutunul este rău în orice variantă. Și atunci, trebuie să-l ardem. Deci, îl aprind :)
ai fii bun de avocat.:))))
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 10.01.2013 at 18:58:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impresii din pelerinaje-tari straine sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 194 13.11.2013 15:36:28
Ma urmaresc pacatele! skicolour Pocainta 38 20.01.2011 09:24:56
PACATELE SUBTILE ALE SEC XXI cozia Generalitati 43 20.10.2009 20:08:14
Pacatele de la volan luchian Generalitati 26 01.10.2009 22:41:19
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20