Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.01.2015, 02:15:39
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
I-auzi frate Ioane!
Aud, aud...:)
Păi ce să zic, oameni și oameni. La mine a fost ... invers (apropos de tema) - am devenit conștient de Dumnezeu pe măsură ce am studiat tot mai mult; odată cu frământările, cu uimirea descoperirilor, cu nevoia de a integra și lărgi cunoașterea, de a aprofunda, de a cuprinde și emoțional nu doar mintal etc.
Dar poate că am fost un student prost, mai greu de cap...:)
  #22  
Vechi 15.01.2015, 08:28:51
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Bravo tie ca ai reusit in viata si ai trecut peste dificultati!
In "viata" lui a reusit sa se pacaleasca; a fost dificil intr-adevar, dar a reusit.
viata=mantuire

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Atata timp cat esti o persoana buna si iubitoare, nu conteaza ce credinta ai!
Este o persoana iubitoare fiindca se iubeste pe sine enorm, iar "credinta" lui este exprimata de ultimul cuvant din versetul urmator:

9. Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,(1Cor6,9)

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca pentru chestiile banale pe care le fac eu nu merita efortul unei banari. Era doar o incurajare pentru o persoana cu care impartim aceeasi lume, si care a trecut prin multe. Am facut un lucru chiar asa de rau?
Ai aprobat si incurajat o ratacire.

4. Lăsații pe ei; sunt călăuze oarbe, orbilor; și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă.(Mt15,4)
Citat:
În prealabil postat de Newage919 Vezi mesajul
Nu sunt de acord cu asta, dar sper ca pe uni ii ajuta mult asta.

Cred ca este mult mai important sa iti pese de cei din jur.
Dar tie nu-ti pasa decat de tine.
Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
. O boala este de obicei nociva, deci nu cred ca o consideram asa ceva.
Aceasta boala este nociva pentru suflet, daca stii ce-i ala suflet.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 15.01.2015 at 09:33:00.
  #23  
Vechi 15.01.2015, 11:33:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
In "viata" lui a reusit sa se pacaleasca; a fost dificil intr-adevar, dar a reusit.
viata=mantuire

Este o persoana iubitoare fiindca se iubeste pe sine enorm, iar "credinta" lui este exprimata de ultimul cuvant din versetul urmator:

9. Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,(1Cor6,9)

Ai aprobat si incurajat o ratacire.

4. Lăsații pe ei; sunt călăuze oarbe, orbilor; și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă.(Mt15,4)
Dar tie nu-ti pasa decat de tine.
Aceasta boala este nociva pentru suflet, daca stii ce-i ala suflet.
Depinde cum o privesti. Ce ai spus tu ai spus presupunand ca exista anumite reguli care sunt universale, de exemplu faptul ca ce a facut OP este o ratacire. Dar este relativ, deci alte persoane ar putea considera ortodoxia o ratacire, sau orice alta cale o ratacire. Un model se poate observa pretutindeni: cei care n-au aceeasi cale ca mine sunt rataciti, si nu se ia in calcul posibilitatea ca toate caile sa duca cate aceeasi destinatie, chiar daca unele sunt mai lungi sau mai scurte.
  #24  
Vechi 15.01.2015, 17:48:48
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

9. Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,(1Cor6,9)

Dumnezeu nu i-ar fi judecat si respins de la mantuire pe homosexuali daca ar fi fost o chestie independenta de vointa lor, nascuta
  #25  
Vechi 15.01.2015, 18:16:51
Newage919 Newage919 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici eu nu consider ca e o boala (cel mult o dereglare a personalitatii), ci un viciu. Probabil cu influente din copilarie (la cei ce acest viciu incepe sa se manifeste prin adolescenta). La fel ca orice viciu, dependenta, e greu de scapat de el, sa ne gandim numai la tigari, fumatul ar parea mai usor de controlat. Dar sunt o muiltime care au devenit heterosexuali convinsi, fara vreo dorinta ascunsa de a redeveni homosexuali.
Catalin, mersi de raspuns si clarificare.

Dar din ce spui, reiese ca oricine este dispus homosexualitatii? De exmplu, tu te feresti de alti barbati pentru ca iti e frica sa nu devii dependent?

In orice caz, este foarte posibil - dupa cum spui tu - ca unii sa fi 'revenit' la heterosexualitate.

Dar nu este cazul meu. Sunt destul de sigur in ceea ce imi place.

Desigur, am amvut relatii cu alte fete cand eram adolescent. Am avut 3 prietene, dar bineinteles ca nu a mers - nu eram atras pur si simplu. :)
  #26  
Vechi 15.01.2015, 18:17:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
9. Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,(1Cor6,9)
Iadul ar fi un loc foarte aglomerat in timp ce raiul ar fi.. foarte incapator :))
  #27  
Vechi 15.01.2015, 18:19:51
Newage919 Newage919 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
În cazul acesta nu poți vorbi de o familie pentru că nu puteți avea urmași. Familia este o formă socială de bază, întemeiată prin căsătorie, care constă din soț, soție și descendenții lor. http://dexonline.ro/definitie/familie
Desigur,
Dexul imi va sta in cale. O sa imi bata la usa in fiecare dimineata sa imi aminteasca ca nu pot avea o familie.

In UK ma pot casatori cu un alt barbat, putem adopta sau avea copii proprii (prin surrogate).

Cu ce ma poate impiedica dexul?
  #28  
Vechi 15.01.2015, 18:52:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi nu te împiedică Biblia, de ce te-ai sinchisi de dex?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #29  
Vechi 15.01.2015, 19:58:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu reusesc sa inteleg (tehnic) unele lucruri. Poate ma ajuta autorul acestui fir.

1. Cum iti propui totusi sa faci copilul daca nu cu mama surogat? Prin adoptie?
La barbati altceva nu e posibil. La femei (lesbiene) pot sa ia doar sperma (inseminare artificiala) si apoi se descurca singure).
2. Spui ca ai avut relatii cu femei si da, am auzit si eu de oameni care se denumesc homosexuali dar traiesc in familie normala.
Ori sunt bisexuali, ori se pune intrebarea ce anume nu functioneaza la ei?
Ce anume nu-i atrage la femei, dar ii atrage la barbat? Este ceva pur organic, sau aspectul, sau restul corpului.
Daca ai intalni o femeie deosebita ar fi posibil totusi sa te indragostesti de ea?
Sau problema voastra se rezuma numai la partea sexuala? (Adica te-ai putea indragosti de o femeie, dar nu poti avea sex cu ea).

3. Ce se intampla daca un copil crescut intr-o astfel de relatie ajunge intr-o zi sa nu fie de acord cu homosexualitatea si sa o condamne (poate din motive religioase, sau umane, sau stiu eu)? La fel ca si la adoptie (copii care intra in conflict cu parintii adoptatori)?

4. Exista roluri? Trebuie neaparat sa fie o evidenta fizica (in comportament si /sau aspect)?

Pentru noi cei heteroxeuali este aproape imposibil sa pricepem o astfel de problema. Cred la fel este si invers. Ei nu pot sa ne inteleaga pe noi.
La fel ca si in alte situatii: oameni care sunt sanatosi nu inteleg (bine) pe unii cu handicap, sau cei care au copii nu inteleg pe cei care nu pot avea, sau invers.
Si medicii nu ajuta in nici un fel. Nu reusesc sa explice cauze, mecanisme.
Am incercat sa pricep, am citit biografii de oameni cu anomalii sexuale si nu am putut sa inteleg pentru ca nici ei nu explica. Cumva ocolesc subiectul.
Spun da, sunt asa dein copilarie, etc., dar...atat. Nici o explicatie, nici daca au incercat altceva, nici cum se manifesta etc.

Ma deranjeaza cei care dezabroba si judeca din principiu. Nu cred ca ei inteleg totusi situatia. Inteleg insa ca nu le place. Dar este cumva la fel cu a judeca un om care este orb, sau surd, sau fara un picior.
Singura anomalie care totusi este acceptata este...impotenta.

Eu una nu inteleg si atat. Mi-e greu sa judec. Si am pe undeva totusi senzatia ca medical ar fi solutii. Dar nu ma pricep.
Mai degraba ii condamn pe medici ca nu lamuresc lumea.

Ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este dorinta de a avea copii si mai nou ca vor sa adopte. Mi se pare ca exista o concurenta nedreapta cu noi heterosexualii care dorim sa adoptam. Ne lovim si asa de atatea bariere...

Si nu m-ar deranja situatia daca ar ramane numai la nivel de dormitor propriu. Acolo fiecare este liber sa faca ce vrea, dar pe strada si in public nu. Vad multe chestii la televizor care ma dezgusta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 15.01.2015 at 20:04:36.
  #30  
Vechi 15.01.2015, 19:59:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
9. Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,(1Cor6,9)

Dumnezeu nu i-ar fi judecat si respins de la mantuire pe homosexuali daca ar fi fost o chestie independenta de vointa lor, nascuta
Eu credeam ca totusi Dumnezeu ii judeca pe cei care ar putea procrea normal, insa aleg sodomia/malahia tocmai pentru a deturna cursul normal al lucrurilor, pentru ca nu doresc familie samd...bine, si aceasta tot caurmare a unei inselari diabolice, care ii face sa creada ca e mai bine asa ....probabil ca cei care ajung in situatia asta, desi nu o fac cu intentia deliberata de a nu avea familie si de a se impotrivi naturii si lui Dumnezeu, sunt victime ale unor pacate stramosesti si ale unor conjuncturi din mediul in care au trait si s-au dezvoltat. Dar acum, fiecare le stie probabil pe ale lui, desi nu cred ca cineva poate afirma cu certitudine ce anume l-a determinat sa fie asa cum e. Cu siguranta sunt si nefericiti pe lumea asta care nici nu isi pot da seama daca sunt gay sau streight, sunt in egala masura atrasi sau neatrasi de ambele...poate or fi si care incearca varianta opusa pentru ca asa li se pare lor mai cool, cand defapt inclinatia lor naturala este alta...in orice caz eu personal nu cred ca un gay " convins" isi poate impune sa devina normal, la fel cum nici un om normal nu poate fi corupt si convins la homosexualitate. Chiar daca, poate, intr-un moment de maxima ratacire si tulburare mintala ar putea incerca asa ceva, nu s-ar putea mentine in aceasta...( decat daca ar ramane permanent tulburat mintal)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare