Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.03.2015, 09:51:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanaiulliana Vezi mesajul
doua familii: prima familie are 3 copii, dar in cursul vietii ar fi putut avea mai multi, folosind metode anticonceptionale pentru a nu avea mai multi. aceasta familie munceste pt copiii ei asigurandu-le un trai decent.
- a doua familie nu are nici un copil cu toate ca ar fi putut avea, hotarand sa nu procreeze. aceasta familie munceste oferind din munca lor si altora mai necajitiinrebare: care este diferenta, in ceea ce priveste gravitatea pacatului si care din cele 2 familii are sanse mai mari de mantuire

Functia familiei crestine este sa procreeze si sa se sustina reciproc de-a lungul vietii pe calea mantuirii(familiei).
Mai mult nu mai dezvolt.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.03.2015, 11:42:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Functia familiei crestine este sa procreeze si sa se sustina reciproc de-a lungul vietii pe calea mantuirii(familiei).
Mai mult nu mai dezvolt.
Completare.
Sf.Parinti spun ca familia are 3 scopuri:
* Ajutarea reciproca spre mantuire
* Ferirea de desfranare (ambii soti trebuie sa fie de acord, altfel impunerea duce la adulder)
* Procreerea (ca rezultat al iubirii sotilor; unii soti nu pot avea copii, pot infia, dar nu e nici un canon care sa ii impiedice la impreunarea trupeasca)
*
Din cate am inteles eu de la duhovnici, cand te casatoresti, familia si mantuirea ei este pe primul loc, apoi ajutarea saracilor. Daca scopul unora este sa ajute pe sarmani, sa se dedice cu totul oamenilor nevoiasi si comunitatii (ex.medici), atunci sa fie celibatari, nu casatoriti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.03.2015, 13:26:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce s-a scris in prima postare are multe nuante.. (si) de asta oricine s-a grabit sa dea un verdict a dat dovada de imaturitate spirituala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.03.2015, 23:22:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Hai sa nu comparam pe Maria Egipteanca cu lumea din ziua de azi.
Maria Egipteanca, pe langa cei din zilele noastre, era "ingeras" inainte de
a se pocai(dpdv al gravitatii pacatelor comise).
Asa ca, o comparatie nici ca se pune problema.
Nu era chiar un ingeras... Pacatul era pacat si acela comis de Sfanta Maria Egipteanca inainte de pocainta. Era pacat si era grav. Chiar si pelerinajul in Tara Sfanta ea vruse sa-l faca tot pentru implinirea poftelor ei. O putere cereasca insa a oprit-o, a umilit-o pe ea, care era atat de mandra de frumusetea ei! E uimitor cu ce forta duhovniceasca se hotaraste sa-si schimbe viata dintr-odata!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.04.2016, 23:08:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce se intampla cu subforumuul ,,Biserica ortodoxa"?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.04.2016, 03:43:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanaiulliana Vezi mesajul
doua familii: prima familie are 3 copii, dar in cursul vietii ar fi putut avea mai multi, folosind metode anticonceptionale pentru a nu avea mai multi. aceasta familie munceste pt copiii ei asigurandu-le un trai decent.
- a doua familie nu are nici un copil cu toate ca ar fi putut avea, hotarand sa nu procreeze. aceasta familie munceste oferind din munca lor si altora mai necajiti
inrebare: care este diferenta, in ceea ce priveste gravitatea pacatului si care din cele 2 familii are sanse mai mari de mantuire
Cuplul fara copii s-a desfranat la greu in timpul liber, dupa orele de munca, dar ajutorul oferit nu contrabalanseaza desfranarea...
Acelasi pacat este mai usor pentru cuplul cu copii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.04.2016, 19:26:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu cred ca Dumnezeu ne-a dat si cap si vointa proprie.

Daca nu dorim sa avem copii si evitam asta prin mijloace naturale mie nu mi se pare a fi un pacat. Ne-am invatat sa fim robotei fara minte si vointa, si ne asumam pozitia asta foarte usor; insa Dumnezeu ne-a dat si vointa proprie pe care putem sa o folosim.
Cred cu mare tarie in libertatea omului si mintea si intelepciunea date lui de Dumnezeu. Dar folosite corect. Si Dumnezeu le respecta si ne respecta pe noi, daca gandim corect.

Noi nu suntem iepuri si nici animale care nu gandesc, care se inmultesc la intamplare si refuz sa fiu pus in randul iepurilor care sunt fortati si obligati sa se inmulteasca pentru ca asa vine randuiala. Eu stiu ca mi-a dat Dumnezeu si cap sa-l folosesc nu numai instinct de reproducere.

Este un lucru sa folosesti mijloace anticonceptionale, alta este sa eviti sa ai copii, iar daca se intampla il tii. Este absolut cu totul altceva. Prima este o decizie avortiva, a 2-a este o libertate si o decizie de a nu da viata asumata.

Eu consider ca suntem liberi in fata lui Dumnezeu sa decidem asupra lucrului asta si ca nu avem nici o presiune de "a ne inmulti si de a ne procrea asa din senin pe baza unei traditii mostenite". Dar asta (subliniez) este o parere proprie.

Chiar cred ca Dumnezeu ne da si liber arbitru. Daca nu am avea posibilitatea de a decide, atunci am fi liberi? Nu.

Daca porunca lui Dumnezeu era inmultiti-va atunci ne-am fi inmultit la comanda si sistematic. Inmultirea face parte din firea trupului, vine cu firea trupului. Insa putem zice nu lucrului asta.

---------------------------
Ca parte a 2-a a discursului, desi consider ca libertatea persoanei trebuie respectata consider ca un copil este unul dintre cele mai frumoase daruri de pe pamant.
Nimic nu poate inlocui un copil. Toata lumea nu poate inlocui un copil frumos si bucuria unui copil.
Respect decizia unui de a nu avea copii, dar in acelasi timp ii zic ca un copil este poate singurul sens al vietii pentru o familie si ca o familie fara copii este complet neimplinita.

Respect omul si decizia lui, dar mi se pare o decizie gresita.

Stiu ca in unele indrumare de spovedanie este scris ca "am evitat sa am copii... etc". Mergand la polul opus, nu suntem iepuri sa ne inmultim si sa marcam "exact perioada de ovulatie", cand sunt sanse mai mari.

Last edited by gpalama; 17.04.2016 at 19:37:50.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.04.2016, 22:12:16
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Daca nu dorim sa avem copii si evitam asta prin mijloace naturale mie nu mi se pare a fi un pacat..
Faci voia tu si nu voia Domnului.Iti conditionezi mantuiarea de dorinta proprie
si nu a Tatalui, drept urmare daca tu alegi cum vrei sa te mantuiesti Dumnezeu
nu te poate opri.Dar cine nu face voia Tatalui nu are ce cauta in Rai.
In plus intrii in conflict direct cu "..faca-se Voia Ta precum in Cer si pamant"
Daca Dumnezeu nu doreste sa ai copii stai linistit n-o sa ai.Dar eu te sfatuiesc
sa nu-l mainii pe Dumnezeu in al determina sa nu-ti ofere copii pt ca sa stii
ca una din modalitatile prin care nu poti sa ai copil ca n-ai cu cel intretine si
nici cu cine il face este sa-ti castigi existenta cautand prin tomberoane.

Deci nu lovi cu piciorul tzepusha.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.04.2016, 23:17:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Faci voia tu si nu voia Domnului.

Deci nu lovi cu piciorul tzepusha.
Fortezi extrem de tare o "voie".
Dumnezeu nu ne-a pus la reproduce neconditionata sa stii. Asta o exagerezi la maxim.
Eu nu vorbesc de situatia in care nu ai cu ce-l intretine si nu vrei. Eu vorbesc de situatia in care efectiv nu vrei sa ai copii pentru ca ... nu vrea constiinta ta. Cam ce a spus primul post. Nu vor copii, ajuta alte familii.
Uite imi pui si mie o problema interesanta la care eu nu m-am gandit. De asta am spus ca tot ce spun mai sus "este o parere personala".

Ce spui tu este ca si cum ar fi o voie si porunca a Tatalui ca in familie sa fie copii, si noi nu respectam voia Tatalui.

Poti te rog sa argumentezi lucrul asta?
Suntem cumva fortati sa avem copii? Este o regula/impunere in lucrul asta?
Eu stiu ca trebuie sa facem binele si sa ajutam aproapele.

Nu ma intereseaza o polemica, sunt interesat efectiv de o argumentatie mai completa.
Multumesc pentru raspuns, sunt idei foarte interesante, sunt dispus sa ascult si sa discutam.

Last edited by gpalama; 17.04.2016 at 23:21:23.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.04.2016, 23:42:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu esti fortat/obligat sa ai copii, dar asta e cursul natural al lucrurilor daca esti casatorit si ai relatii trupesti, daca poti si eviti dintr-un egoism calculat ei bine..exista consecinte.

Chestia cu "ajuti alte familii" sau "faci fapte bune" de fapt este ca acunsul dupa deget.
De fapt, n-ai sa ajuti pe nimeni intr-o masura care presupune un grade de implicare asemanatoar cu a avea 2-3-4-etc. copii.

Sigur, nu inseamna ca toti cei care ii au neaparat se afla intr-o pozitie binecuvantata, egoismul se poate manifesta si atunci, ii poti neglija, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.04.2016 at 23:45:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare