Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2011, 00:25:00
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit Intrebare Importanta

Buna tuturor.
Trebuie sa clarific un lucru foarte important.
AM fost ultima data la spovedanie in iunie, in post. Atunci ma simteam atat de bine ca am scapat de un pacat care parca era lipit de mine, malahia. Mult timp a fost bine, dar din pacate saptamana trecuta l-am facut. In august vreau sa ma duc din nou la spovedit ca sa scap, sper definitiv, de el.
Chiar vreau sa ma schimb, numai nu am avut pana acum experienta , sau stiinta religioasa necesara pentru asta, sper ca acum o am.
Ceea ce vreau sa va intreb: ma voi duce intr-o tabara religioasa saptamana viitoare si vreau sa va cer parerea, daca pot sa fiu eu insumi, pot sa ma comport liber, de parca nu ar fi fost nimic, sau sa o las mai moale? intreb asta pentru ca am acest pacat in constiinta si in fiecare a 5-a secunda ma gandesc la el. Pur si simplu mi-e rusine de faptul ca am devenit un pacatos asa de mare.

Va rog, daca intelegeti ce vreau sa intreb, sa imi raspundeti la ceea ce v-am intrebat.

PS: va rog sa fiti la subiect, si sa nu imi spuneti ca nu trebuia sa o fac, pentru ca stiu deja foarte bine asta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.07.2011, 00:57:13
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

multumesc pentru ajutor. eu l-am spovedit cred ca deja de 3 ori, m-am impartasit de fiecare data si tot l-am facut inca o data. Asa de rusine mi-e, exact cum spuneai tu, as muta si muntii din loc numai sa intorc timpul inapoi pana in momentul dinaintea pacatului. Dar cum ca viata merge inainte, numai am decat constiinta, gandul curat si rugaciunea. In august, in post merg la spovedit si sper sa ma pot impartasi si de data aceasta si sa scap de tot de acest pacat. DOamne ajuta si multumesc de ajutor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2011, 01:14:46
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Cand ne chinuie orice neputinta trebuie sa cerem ajutorul Domnului, sa ne plangem Lui, singuri, prin propriile naostre forte nu putem scapa de ele.

"Rugaciunea mea voi varsa catre Domnul si Lui voi spune scarbele mele; ca s-a umplut sufletul meu de rautati si viata mea s-a apropiat de iad, si ca Iona ma rog: Dumnezeule, din stricaciune scoate-ma." (din Paraclisul Maicii Domnului)

E bine sa citesti si singur rugaciuni de pocainta, sa faci tu din proprie initiativa rugaciuni, citeste ce-ti este drag tie, numai citeste, fa matanii, dar i-ati singur canon.. tine post, fa tot ce-ti sta in putinta pentru indreptare si nu deznadajdui nicio clipa. Mergi la Sf. Maslu, nu mai zic de Sf. Liturghie Duminica, absolut tot ce iti sta in putinta. Sileste-te sa faci cat mai mult.

In plus plange-te Domnului ca unui prieten, uite Doamne starea in care ma aflu, ca nu reusesc sa scap de pacatul asta, te rog, ajuta-ma si nu ma lasa. Si Domnul iti ajuta, ca se milostiveste Multmilostivul. :) Si cand iti vine cumva iar ispita repede striga dupa ajutor, Doamne ajuta-ma! si e de ajuns... "Cheama-Ma in ziua necazului tau si iti voi da ajutorul Meu". De indata ce sesizam ispita Doamne iisuse ajuta-ma si sa vezi cum se risipeste si se calmeaza totul.

Domnul sa te binecuvanteze frate si sa te intareasca in lupta! Maica Domnului cu noi pacatosii! Amin.
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2011, 01:15:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Buna tuturor.
Trebuie sa clarific un lucru foarte important.
AM fost ultima data la spovedanie in iunie, in post. Atunci ma simteam atat de bine ca am scapat de un pacat care parca era lipit de mine, malahia. Mult timp a fost bine, dar din pacate saptamana trecuta l-am facut. In august vreau sa ma duc din nou la spovedit ca sa scap, sper definitiv, de el.
Chiar vreau sa ma schimb, numai nu am avut pana acum experienta , sau stiinta religioasa necesara pentru asta, sper ca acum o am.
Ceea ce vreau sa va intreb: ma voi duce intr-o tabara religioasa saptamana viitoare si vreau sa va cer parerea, daca pot sa fiu eu insumi, pot sa ma comport liber, de parca nu ar fi fost nimic, sau sa o las mai moale? intreb asta pentru ca am acest pacat in constiinta si in fiecare a 5-a secunda ma gandesc la el. Pur si simplu mi-e rusine de faptul ca am devenit un pacatos asa de mare.

Va rog, daca intelegeti ce vreau sa intreb, sa imi raspundeti la ceea ce v-am intrebat.

PS: va rog sa fiti la subiect, si sa nu imi spuneti ca nu trebuia sa o fac, pentru ca stiu deja foarte bine asta.

Doamne ajuta!

Este foarte bine să mergeți într-o asemenea tabără. Ar fi bine să fiți în stare de grație (să vă spovediți înainte) și, eventual, să luați binecuvântare. Numai fiind în stare de grație puteți trage folos maxim din programul taberei.

Faptul că nu ați mai comis un păcat de același fel din iunie până acum este, oricum, un succes. Nu fiți dezamăgit de recădere. Să nu vi se pară că întregul efort, rugăciunile, devoțiunile, au fost în zadar. Nu știm ce ar fi fost fără ele. "La ce folos să mă spovedesc, să mă împărtășesc, să mă rog, să țin post, când, iată, sunt într-o stare la fel de căzută ca anul trecut, pe vremea asta ?". Iată un gând care nu vine de la Dumnezeu, ci de la amăgitorul. Cine vâslește contra curentului, vâslind atâta cât poate de bine, înregistrează un mare succes dacă stă pe loc. Fiindcă altfel, s-ar lăsa dus la vale, spre oceanul păcatelor, acolo unde nu mai există scăpare. Dar puterea curentului scade până la urmă, că nu-i dă Dumnezeu omului mai mult decât poate duce. Și când va scădea, lucru care se întâmplă numai cu ajutorul Sf Taine și Ierurgii, veți putea înainta, apropiindu-vă și mai mult de izvorul de apă vie, care este Cristos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2011, 07:38:23
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Daca de o mie de ori ai cazut, de o mie de ori spovedeste-te si pocaieste-te frate! Nu lasa niciodata lupta moale!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2011, 11:26:09
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare

Cantarea I

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Cred cuvantul Tau, Doamne, ca in cer va fi mai multa bucurie pentru un pacatos care se pocaieste, decat pentru nouazeci si noua de drepti, care n-au nevoie de pocainta. Invredniceste-ma, dar, si pe mine, sa ma pocaiesc cu adevarat.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Hristoase, Mantuitorul meu, departe de Tine mi-am petrecut viata mea, si multe pacate am savarsit. Dar negasindu-mi linistea si pricepand ca numai langa Tine pot afla odihna sufletului meu, la Tine alerg, Iubitorule de oameni.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Surd am fost fata de cuvintele Tale: Nu judecati, ca sa nu fiti judecati. Pentru ca in loc sa vad caderea in care ma aflam, am ales sa ma vad mai bun decat cei care pacatuisera mai mult decat mine.

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Cuvine-se cu adevarat sa te fericim, Nascatoare de Dumnezeu, ca nu treci cu vederea rugaciunile pacatosilor care te cheama in ajutor, ci le intinzi grabnic mana de ajutor.

Cantarea a III-a

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Voia lui Dumnezeu aceasta este, ca sa va feriti de desfranare, le-a spus crestinilor Marele Pavel, apostolul neamurilor. Dar eu, intinandu-mi haina botezului, m-am tavalit in noroiul pacatului, care mi-a robit inima.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Nu pot, Doamne, sa ma ridic prin puterile mele, nu pot birui patimile care ma apasa si carora le-am dat putere sa ma stapaneasca.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Libertate am cautat, dar am gasit lanturile pacatului, si suspin acum dupa libertatea cea adevarata. Ajuta-ma, Doamne, Cel ce ai zdrobit incuietorile iadului si i-ai adus la lumina pe cei din intuneric.

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Acum inteleg ca prin desfraul meu m-am lepadat de Hristos, Preacurata Fecioara, si greu imi este sa lepad jugul pacatului. Ajuta-ma tu, ocrotitoare a crestinilor, sa dobandesc izbavire din robia patimilor si a diavolului.

Cantarea a IV-a

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Mult a suferit Adam cand a fost alungat din rai pentru neascultarea sa. Iar eu, in loc sa merg spre Imparatia Cerurilor, m-am lasat pacalit de sarpele cel viclean.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

"Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta", a strigat catre Tine David dupa ce a pacatuit cu femeia lui Urie. Si eu zic, impreuna cu el, "miluieste-ma".

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Precum a iesit Marele Avramie din chilie pentru a o ajuta pe nepoata sa Maria sa paraseasca locasul de desfranare in care isi traia zilele, si prin harul cel dumnezeiesc a intors-o la pocainta, tot asa ajutati-ma si pe mine, voi, sfintilor care mijlociti pentru ridicarea celor cazuti in desfranare.

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Maica a milostivirii, cum ai intors-o in chip minunat pe Maria din Egipt, impiedicand-o sa intre in biserica inainte de a se lepada de desfranarea ei, tot asa intoarce-ma si pe mine la calea cea luminoasa a virtutilor.

Cantarea a V-a

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Pacatul mi-a molesit inima, si diavolul ii da tarcoale, ca sa ma departeze de Dumnezeu si sa ma arunce intre oamenii care Il batjocoresc pe El prin faptele si cuvintele lor.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Plina e lumea de rautate si de necredinta, si nu vad cum as putea sa traiesc in mijlocul focului fara sa ma ard. Dar, stiind ca Tu l-ai tinut viu pe Daniil proorocul in groapa cu lei, ma rog Tie sa ma izbavesti de leii care se lupta cu mine ca sa ma arunce in imparatia mortii.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Cum l-a biruit David pe Goliat, asa sa birui si eu ispitele care ma asupresc, Doamne, ma rog Tie. A Ta sa fie biruinta, Doamne, Cel ce din iubire ai primit a Te rastigni pentru mantuirea noastra.

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Cine risipeste negura greselilor noastre? Tu, Fecioara, si pentru aceasta iti aduc lauda si multumire, vrand sa nu fiu parasit de tine asa cum eu L-am parasit pe Hristos.

Cantarea a VI-a

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Gura mea, mainile, picioarele si toate madularele mele sa fie spalate prin baia pocaintei. Si chiar de nu am indeajuns lacrimi care sa ma spele, sa imi fie mie baie scaldatoarea Sfintei Spovedanii.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Nu te sfii sa marturisesti toate faradelegile tale, suflete al meu. Oare nu vrei sa primesti iertare de la Stapanul tuturor? Sau vei lasa rusinea sa iti patrunda in suflet, si vei pieri?

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Aud glasul Scripturii care zice: "Iata acum vreme potrivita, iata acum ziua mantuirii." Cu adevarat vreau sa fie acesta ceasul intoarcerii mele.

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Multime nenumarata de pacatosi au fost indemnati de tine in chip nevazut sa isi marturiseasca pacatele, ceea ce esti nadejdea noastra, iar eu, luand aminte la pilda lor, cu hotarare si zdrobire de inima vreau sa fac si eu aceasta.

Cantarea a VII-a

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Nici un om nu poate da dezlegare de pacate prin puterile sale, dar eu am priceput ca preotii sunt lasati de Tine, Doamne, pentru aceasta.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Greu este sa gasesti un doctor iscusit, dar si mai greu este sa gasesti un duhovnic care sa dea doctoria potrivita pentru bolile cele grele ale sufletului. Bolnav fiind sufletul meu, ma rog tie sa imi trimiti doctorul potrivit si doctoria cea tamaduitoare.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Venit-a fiul risipitor spre tatal sau, si acesta i-a iesit cu drag in intampinare. Asa sa ma intampine si pe mine parintele duhovnic, Mantuitorule, ca sa vad in sufletul sau icoana grijii Tale pentru noi.

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Fecioara preacurata, mangaierea noastra, care stii folosul spovedaniei, acopera-i cu Sfantul Tau acoperamant pe toti duhovnicii, ca sa dea cuvant de folos cu putere multa, si pe crestini sa tina cele primite.

Cantarea a VIII-a

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Tu esti Calea, Adevarul si Viata, Doamne. In mainile Tale pun sufletul si trupul meu, mintea si inima mea. Primeste-le ca pe putinii bani ai vaduvei, Hristoase Dumnezeule, curatind aceasta mica jertfa a mea prin harul Duhului Tau cel sfant.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Intelepteste-ma, Cuvantule al lui Dumnezeu, ca fara Tine sunt ca praful in fata vantului, si nu pot pricepe mestesugitele curse ale pierzatorului de suflete. Si daruieste-mi smerenie ca sa vad in tot binele meu lucrarea Ta.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Cred, Doamne, ajuta necredintei mele, strig catre Tine, avand nadejde ca ma vei ajuta si pe mine ca si pe tatal care s-a rugat Tie asa, iar copilul sau a fost izbavit de diavol. Ca sa aud si eu, precum oarecand cananeianca, preadulcile Tale cuvinte: "Fie tie dupa cum voiesti"

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

De multe ori am spus in inima mea ca voi pune inceput bun mantuirii, dar de fiecare data am fost ingenuncheat de patimile mele. Cazand acum inaintea ta, liman al celor deznadajduiti, te rog mijloceste pentru mine la Fiul tau, ca sa imi dea tarie sa ma ridic.

Cantarea a IX-a

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Hristos a Inviat! rasuna la praznuirea Sfintei Tale Invieri glasurile credinciosilor. Invredniceste-ma si pe mine sa ma bucur de Invierea Ta, Fiule al lui Dumnezeu, ridicandu-ma de la moarte la viata.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Bucurie se face in cer pentru un pacatos care se pocaieste. Oare voi fi si eu pricina de bucurie? Ca pricina de sminteala am fost destul pentru aproapele meu, si n-am aflat in mine nici un castig.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Voi, cetelor ingeresti, o, dumnezeiesti Stapanii, Heruvimi, Se¬ra¬fimi, Domnii, Ingeri, Scaune, toate Capeteniile, prea¬marite Puteri si Sfintilor Arhangheli, rugati-va pentru mine, pacatosul si desfranatul, ca sa dobandesc iertare de pacate si sa aflu mantuire in ceasul Judecatii.

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Sfanta a sfintilor, Nascatoare de Dumnezeu, roaga-te cu Sfantul Ioan Botezatorul, dascalul pocaintei si cu toti apostolii, cuviosii, mucenicii, ierarhii, dimpreuna cu ceata sfintelor femei, ca viata mea sa cunoasca binecuvantarea si nu blestemul, bucuria si nu intristarea, lumina si nu intunericul.

Rugaciunea celui cazut

Doamne, Dumnezeul meu, nu stiu sa ma rog Tie, nu stiu sa cer ajutorul Tau, dar ma rog indura-Te de mine si vezi caderea mea. Si precum parintii inteleg cererile pruncilor lor, chiar de acestia nu stiu sa le aseze in cuvinte, tot asa Te rog si pe Tine asculta nu cuvintele buzelor, ci pe ale inimii mele. Ridica-ma degraba, Dumnezeule, ca sa nu fiu inghitit de pacat. Ridica-ma degraba, Dumnezeule, Cel ce esti Izvorul a tot binele si a toata virtutea. Vino in intampinarea mea, Dumnezeule, precum tatal in intampinarea fiului risipitor. Eu sunt fiul cel risipitor, Doamne, si vreau sa pun inceput bun mantuirii. Ajuta-ma Tu, pentru rugaciunile Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale ingerului meu pazitor si ale tuturor sfintilor. Amin.
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O intrebare importanta pentru mine Claudiuxs Intamplari adevarate 12 06.10.2010 06:56:11
O importanta intrebare.... AndruscaCIM Botezul 19 24.09.2009 00:25:40
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 11:07:11