Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 01.11.2015, 18:38:42
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit Foarte bună...!

Norman Russel - Învățătura despre îndumnezeire în tradiția patristică greacă



Lucrarea de față, prima despre acest subiect după mai bine de șaizeci de ani, prezintă istoria conceptului de îndumnezeire de la nașterea sa ca metaforă, în secolul al II-lea (cu rădăcini biblice), la maturizarea sa ca învățătură cu rol central în viața duhovnicească a Bisericii Bizantine. În timp ce atrage atenția asupra bogăției și diversității abordărilor patristice ale acestui subiect de la Irineu la Maxim Mărturisitorul, Norman Russell oferă o prezentare pe larg a fundalului și contextului acestei doctrine, evidențiind totodată caracterul său creștin distinct.

„Norman Russell se dovedește un maestru în prezentarea subiectului […] El dezvăluie nu doar o bună înțelegere a materialului în discuție, cât și cunoașterea lucrărilor patristice în domeniu.
Această carte este o capodoperă, un exemplu despre cum trebuie să fie o discuție istorică despre dogma creștină: corectă în ceea ce privește datele istorice și profundă din punct de vedere teologic” (Andrew Louth, The Times Higher Education Supplement)

„Scopul și precizia acestei cărți sunt mai presus de orice cuvânt de laudă. Lucrarea de față este un admirabil izvor de resurse.” (Anthony Meredith, The Journal of Theologial Research)

http://www.librariasophia.ro/carti-%...-so-13729.html
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #332  
Vechi 08.11.2015, 14:38:15
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit O lucrare fabuloasă!

.................... postare eronată.................
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 25.01.2016 at 20:15:20.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 08.11.2015, 14:40:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit O lucrare fabuloasă!

Episcop Alexander Golitzin - Dionisie Areopagitul mistagogul — o lectură monahală



Dionisie Areopagitul mistagogul — o lectură monahală reușește o dublă performanță: oferă o interpretare de ansamblu a fascinantei și controversatei gândiri a Corpusului Dionisian în lumina tradiției ascetico-liturgice a mediului pe care-l exprimă și, totodată, propune o soluție plauzibilă identității enigmaticului său autor, identificat pe baza conexiunilor sale cu mediul creștinismului sirian.
Caracterizat de o originalitate uimitoare și o fidelitate remarcabilă față de tradiția gândirii patristice, precum și de o mare familiaritate cu gândirea neoplatonismului târziu, Corpusul Dionisian apare aici ca o structură coerentă și unificată, al cărei centru și pivot e tratatul Despre Ierarhia Bisericească, celebrare a Întrupării.
Cartea preasfințitului Alexander Golitzin este demonstrația validității receptării și interpretării „holiste” a Areopagiticelor în Tradiția Bisericii. Viziunea generală care se degajă este cea sfântului Dionisie al Tradiției Bisericii, episcop-monah din Siria sau Palestina sfârșitului secolului V care gândește și scrie în cadrul uimitoarei tradiții „mistagogice” aflate în inima creștinismului patristic și apostolic cu baze uitate în Scripturile lui Israel și iudaismul inter-testamentar.
Alexander Golitzin (n. 1948), profesor de patristică la Marquette University (1989–2012), monah athonit, ucenic al gheronului Emilianos Simonopetritul, din 2012 episcop al diecezei bulgare a Bisericii Ortodoxe a Americii. Specializat în tradiția ascetică și mistică a creștinismului bizantin și sirian cu referire specială la originile ei biblice și în iudaismul inter-testamentar. Contribuțiile Preasfinției Sale sunt reprezentate de:
— monografia despre Dionisie Areopagitul (Et introibo ad altare Dei. The Mystagogy of Dionysius Areopagita, Tesalonic, 1994, teza de doctorat susținută în 1980 la Oxford sub conducerea episcopului Kallistos Ware) cuprinsă într-o versiune revăzută în volumul de față,
— o traducere comentată a Discursurilor mistice ale sfântului Simeon Noul Teolog (3 vol., 1995–1997; trad. rom. Deisis, 1998) și
— o serie de studii publicate în reviste de specialitate editate în două culegeri, mai întâi în românește în Mistagogia — experiența lui Dumnezeu în Ortodoxie, Deisis, 1998, și în The Theophaneia School. Jewish Roots of Eastern Christian Mysticism, ed. A. Orlov si B. Lurie, 2007 (trad. rom. în curs de apariție la Ed. Deisis).
Bogdan G. Bucur e profesor asociat de teologie la Duquesne University si preot ortodox. Autor al unei monografii despre pnevmatologia alexandrină (Angelomorphic Pneumatology. Clement of Alexandria and Other Christian Witnesses, Brill, 2009) și a numeroase studii în reviste de specialitate care explorează legatura dintre exegeza biblică, dezvoltările dogmatice și spiritualitate în creștinismul timpuriu și tradiția bizantină.

http://edituradeisis.ro/opencart/ind...product_id=210
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #334  
Vechi 18.11.2015, 15:00:04
daniel daniel  is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 31
Implicit Ostenii ceresti - Viata si minunile noilor mucenici de la Optina 1993

Cititi: Ostenii ceresti - Viata si minunile noilor mucenici de la Optina 1993


''Au trecut ani de la uciderea parintilor Vasile, Terapont si Trofim. In acest timp, la cererile oamenilor, au avut loc multe minuni si la mormintele lor, si in alte locuri, departe de Optina. Ajutorul lor deseori, spre mirarea multora, a fost grabnic. Noii mucenici nu ne lasa. Insa ei nu sunt numai ajutatori grabnici in necazurile pamantesti, sunt indrumatorii nostrii in viata traita in rugaciune dupa poruncile Domnului''

http://www.librariasophia.ro/carti-O...-so-11214.html
__________________
Sfinte Ierarhe Nicolae, mare facatorule de minuni, binecuvanteaza-ne pe noi, pacatosii.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 25.01.2016, 20:13:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

schimarhimandrit Gabriel Bunge - Rugăciunea în Duh și Adevăr — filozofia și teologia capitolelor Despre rugăciune ale avvei Evagrie Ponticul și spiritualitatea Părinților pustiei



Cele 153 de „capitole” Despre rugăciune ale avvei Evagrie Ponticul († 399) sunt cel mai „mistic” tratat evagrian. Fiecare din ele, de o concizie lapidară și aparentă simplitate, e o nestemată șlefuită în multiple fațete. Alături de prologul conceput ca un program, cele 153 de „teze” despre rugăciune evagriene alcătuiesc totodată un ansamblu unitar pe cât de savant articulat, pe atât de enigmatic. Explicarea lor continuă să fie o provocare pentru toți cei pasionați de teme duhovnicești.
O regulă clasică a oricărei interpretări spune că sensul deplin al unui text poate fi sesizat doar ținând seama de contextul apariției sale. Nici un mistic însă nu se roagă și nu gândește în afara contextului său istoric, a mediului său uman foarte concret, iar acesta aruncă mult mai multă lumină decât se crede asupra gândirii lui. În cazul avvei Evagrie acest context fiind unul profund duhovnicesc, elucidarea lui permite evitarea multor anacronisme și răstălmăciri de tot felul, ceea ce nu e puțin lucru.
Rod a peste trei decenii de meditație și investigație susținută asupra acestui text clasic al spiritualității filocalice, reflecțiile părintelui Gabriel Bunge s-au concretizat în seria celor treizeci de incitante și lămuritoare studii cuprinse în volumul de față. Cele cinci secțiuni în care sunt grupate alcătuiesc tot atâtea etape ale unei demonstrații inedite. Filozofia și teologia evagriană a rugăciunii sunt atent și fin reconstituite pe fundalul tradiției monahale egiptene ca replică dată controversei antropomorfiste de avva Evagrie aflat în dialog cu scrierile pahomiene și epistolele antoniene, ferm ancorat în spiritualitatea Părinților pustiei și interpret fidel al acesteia.

http://edituradeisis.ro/opencart/ind...product_id=212
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #336  
Vechi 26.01.2016, 12:11:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cu tot respectul Mihailc:
Candva a mai fost pusa aici o carte a lui Bunge (Gastrimargia). Mi s-a parut interesanta, am crezut ca o sa-mi raspunda la mai multe intrebari si am citit-o.
Scrie clar, de la inceput, ca este scrisa de un calugar (Evagrie), pentru calugari.
Pentru laici nu este potrivita. Se refera la postul si asceza calugarilor din pustie. Nu este ceea ce am crezut eu.

Acum alta carte a lui Bunge dupa Evagrie, si mai filozofica.

Mai degraba ar trebui prezentate aici carti mai usoare, mai pe intelesul laicilor, pe problematica lor, la nivelul lor: despre familie, postul lor (si nu al calugarilor), intrebari ale lor etc.

Au mai intrebat si altii si intreb si eu: a aparaut macar in franecza cartea cu Grigorie si Teosevia. Scriai pe un alt fir ca apare pe 10 ianuarie 2016.
Ma duc sa ma uit dupa ea.

Te rog, lasa cartile pentru monahi.

Uite mai degraba am sa pun eu doua carti usoare si superbe, care pot fi de folos si laicilor:

1. Maica Gavrilia (viata ei)
Este o maica ortodoxa din Grecia, care este echivalentul Maicii Tereza de la catolici. S-a implicat mult in social. Cartea este scrisa de ea si mai cuprinde si un interviu cu ea. Mai vezi aici si partea practica a credintei (ortodoxiei) si faptele bune, cum sa faci bine.

2. Mireasma Sfinteniei - povestiri dintr-o manastire de maici (de Constantina Palmer).
O carte scrisa de o laica. A stat o vreme intr-o manastire din Grecia.
O carte uosara, frumoasa, scrisa si tradusa superb. Cum se simte cineva intr-o manastire de maici, cum este acolo, cum sunt maicile, cum traiesc si muncesc acolo, cum au ajuns acolo. Imagini de credinta ortodoxa, de oameni (nu numai maici), imagini din Grecia.

M-am uitat acum: se pare ca n-a aparut cartea despre Grigore si Teosevia. Nu este nimic pe net.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 26.01.2016 at 12:19:38.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 26.01.2016, 13:04:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Cărt›i pentru monahi"
Priceless.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #338  
Vechi 26.01.2016, 13:59:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Sophia: cărțile lui Bunge nu sunt pentru monahi, cel mult despre un anumit tip de monahism, asemănător dar și foarte diferit de ceea ce înseamnă astăzi viețuire monahală.

Spre deosebire de cărțile anterioare despre Evagrie, cristalizate în jurul unor teme decupate dintr-un amplu întreg, lucrarea tradusă recent în limba română prezintă cupola spiritualității evagriene, învățătura despre rugăciune.

Mai mult decât atât, cartea conține informații valoroase despre alți părinți mari ai pustiei egiptene și analizează tulburări teologice deloc străine de patologiile credinței contemporane, cum este disputa antropomorfistă.
Ca să nu mai zic de traducerea în premieră a mult discutatelor epistole atribuite lui Antonie cel Mare.

Eu recomand titluri pe care le consider valoroase în cunoștință de cauză. Dacă doriți să citiți altceva, urmați-vă liniștiți dorința.

Cât despre cartea dedicată sfinților Grigorie și Teosevia, nu am acum informații închegate despre apariția ediției princeps, iar atunci când o să le am vi le împărtășesc. Nici nu mi-am imaginat că o să intereseze pe cineva atât de tare ediția franceză.

Însă să nu vă faceți iluzii: nu e o biografie romanțată a celor doi sfinți. Conține informații aride, neprietenoase atât pentru amatorii de telenovele pietiste cât și pentru fanii creștinismului decorativ.
Din cât am putut să aflu despre ea până acum, știu că va da peste nas deopotrivă cuplurilor de călugăroși gnosticizanți Vanish și adepților spiritualismelor light.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 26.01.2016 at 14:13:20.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 26.01.2016, 14:14:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Clar deci că e pentru monahi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #340  
Vechi 26.01.2016, 14:27:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citez din cartea "Gastrimargia...":

"Avva Evagrie scrie ca monah pentru monahi. Exemplele utilizate, precum si remediile recomandate, au in vedere un anumit cerc de cititori."

Sublinierea cu italice apartine autorului, nu mie.

In rest multumesc pentru informatii.
Legat de cartea despre Grigorie si Teosevia, am citit un articol de pe acest site si mi-a placut. Scrie putin despre faptul ca Grigore a fost totusi casatorit cu Teosevia si apoi s-au despartit cu buna intelegere mergand la manastire. Si se pare ca n-au trait in curatie si Grigorie chiar a regretat asta.
Se vorbeste acolo despre o lucrare scrisa mai apoi de el "Despre feciorie", poate cu referire la viata lor. Nu stiu.

Pe mine exact aspectele astea ma intereseaza. Adica ma intereseaza viata unor sfinti, mai ales care au fost si casatoriti si felul in care au ajuns la manastire. Mi se pare socant faptul de a renunta brusc la casnicie si a te duce la manastire, mai ales obligand si pe sotul/sotia sa faca la fel. Am citit si despre monahi care si-au trimis alte rude (mame, surori etc.) la manastire si asta este un alt aspect pe care as fi vrut sa-l inteleg. Cum sa trimiti pe cineva la manastire numai pentru ca tu ai hotarat acest drum?
Ma intereseaza sa aflu drumul credintei in lume si luarea unor anumite decizii.
Mi se pare niste aspecte foarte delicate si incerc de multa vreme ce a vrut de fapt Dumnezeu sa lase monahism, feciorie, familie. In fine

Daca spui ca acea carte este altceva decat o biografie a celor doi, atunci nu-i vad rostul si nu ma intereseaza.
Chiar nu mai exista alta lucrare despre cei doi?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
recomandari editoriale catalinabalhui Generalitati 12 13.11.2012 03:04:13
aparitii editoriale gratia47 Stiri, actualitati, anunturi 1 14.03.2008 23:52:04