Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2010, 11:41:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Impartasit de Craciun si 1 Ian. - post de sarbatori?

Poate ma ajutati voi sa inteleg ceva, pentru ca nu vreau sa intreb la biserica, sa nu supar lumea.
Am observat persoane care se impartasesc de Craciun (26, 27 dec.), pe 1 ianuarie si nu inteleg cum reusesc.
La fel ma intreb cum fac si preotii in aceste zile. Ei mananca oarece, petrec sarbatorile?
La ei (preoti) se pune si intrebarea cu postul pentru citirea moliftelor Sf. Vasile.
Deci inteleg ca acesti oameni postesc si de sarbatori? Si nu este pacat sa tii post cand este de fapt dezlegare?
Aceste persoane ori tin post si de Craciun si revelion, ori au dezlegare sa nu posteasca.
Mai auzisem ca post poate fi si numai de la ora 12 noaptea. Dar nu mi se pare corect.
Eu nu mai inteleg nimic cu postul si impartasitul.
Ce rost are impartasitul in zile de sarbatoare cand nu se mai posteste?

In prima zi de Craciun (25 ec.) este firesc sa te impartasesti, dar dupa aceea poti petrece Nsterea Domnului si manca.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2010, 11:59:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Poate ma ajutati voi sa inteleg ceva, pentru ca nu vreau sa intreb la biserica, sa nu supar lumea.
Am observat persoane care se impartasesc de Craciun (26, 27 dec.), pe 1 ianuarie si nu inteleg cum reusesc.
La fel ma intreb cum fac si preotii in aceste zile. Ei mananca oarece, petrec sarbatorile?
La ei (preoti) se pune si intrebarea cu postul pentru citirea moliftelor Sf. Vasile.
Deci inteleg ca acesti oameni postesc si de sarbatori? Si nu este pacat sa tii post cand este de fapt dezlegare?
Aceste persoane ori tin post si de Craciun si revelion, ori au dezlegare sa nu posteasca.
Mai auzisem ca post poate fi si numai de la ora 12 noaptea. Dar nu mi se pare corect.
Eu nu mai inteleg nimic cu postul si impartasitul.
Ce rost are impartasitul in zile de sarbatoare cand nu se mai posteste?

In prima zi de Craciun (25 ec.) este firesc sa te impartasesti, dar dupa aceea poti petrece Nsterea Domnului si manca.
Poți să te împărtășești zilnic , de poați și ești în regulă după Spovedanie ! Nu știu care este problema ? Da, vrei să o faci zilnic, la două , trei sau mai știu eu câte zile, ți post ! Care este problema ? Împărtășania nu este obligatorie , dar de vrei să o faci, ți toate orânduielile , post, spovedit, nemâncat în ziua când te împărtășești . Nu înțeleg unde-i păcatul sau neânțelegerea ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2010, 12:21:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, sa stii ca asta ma intrebam si eu candva... e destula lume care se impartaseste si in zilele pe care le-ai enumerat tu, si in a doua zi de Pasti... Dar ca sa nu fac pacate, iti spun numai din experienta alor mei: bunica mea tine post negru in fiecare vineri, indiferent de sarbatoare. Acum cativa ani, Craciunul a cazut vineri si bunica mea a vrut sa se impartaseasca pe 26, cum nu manca nimic pe 25. Si cand sa o impartaseasca, preotul a zis ceva de genul: a mancat, a baut si acum vine sa se impartaseasca! bunica a lamurit problema si anul asta s-a invatat minte sa se impartaseasca pe 24...

In rest, nu stiu ce sa spun... unii poate or tine post, ca bunica mea, desi e dezlegare... altora le-o da dezlegare duhovnicul. unii am auzit ca se impartasesc in fiecare duminica... eu nu prea cred ca toata lumea aceea tine post jumatate de saptamana si ca se spovedeste saptamanal, dar iarasi e in functie de dispozitiile duhovnicului. Si apoi, unii tin postul intreg 40 de zile, altii prima si ultima sapt, altii ultima sapt, dupa putinte si dupa cerintele duhovnicului, insa tot acolo ajung si e bine. adu-ti aminte numai de pilda aceea cu lucratorii care au lucrat 12 ore, altii 7 sau 5, altii o ora si aceeasi plata au avut. Ideea e ca nu suntem egali, unii pot mai mult, de la altii se cere mai mult, e in functie de talantii fiecaruia.

Sfatul meu ar fi, ca daca vrei cu adevarat sa te impartasesti si tu pe 26, 27 sau 1, sa iti intrebi parintele ce trebuie sa faci... desi sa stii, tot de la bunica mea, ca impartasania nu se ia asa aiurea, ci numai cand trebuie (sarbatori) si cand e nevoie (boala, pericol de moarte).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.01.2010, 12:22:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Poate ma ajutati voi sa inteleg ceva, pentru ca nu vreau sa intreb la biserica, sa nu supar lumea.
Am observat persoane care se impartasesc de Craciun (26, 27 dec.), pe 1 ianuarie si nu inteleg cum reusesc.
La fel ma intreb cum fac si preotii in aceste zile. Ei mananca oarece, petrec sarbatorile?
La ei (preoti) se pune si intrebarea cu postul pentru citirea moliftelor Sf. Vasile.
Deci inteleg ca acesti oameni postesc si de sarbatori? Si nu este pacat sa tii post cand este de fapt dezlegare?
Aceste persoane ori tin post si de Craciun si revelion, ori au dezlegare sa nu posteasca.
Mai auzisem ca post poate fi si numai de la ora 12 noaptea. Dar nu mi se pare corect.
Eu nu mai inteleg nimic cu postul si impartasitul.
Ce rost are impartasitul in zile de sarbatoare cand nu se mai posteste?

In prima zi de Craciun (25 ec.) este firesc sa te impartasesti, dar dupa aceea poti petrece Nsterea Domnului si manca.

Trebuie facuta deosebirea dintre post si ajunare. Postul (tehnic vorbind acum) = abtinerea de la anumite alimente, iar ajunare = a nu manca si bea nimic. Inainte de impartasanie se cere pentru toata lumea care poate ajunare cam de la 12 din noaptea dinainte de liturghie. (care pot, adica nu copiii mici, anumiti bolnavi, femeile insarcinate care au greturi daca nu mananca etc) Tot asa si abtinerea de a avea relatii cu sotul sau sotia.
Postul alimentar inainte de impartasanie este o traditie cu t mic, un fel de exercitiu in plus pentru pregatire care a aparut in regiunile (bisericile locale) in care oamenii se impartasesc foarte rar. Bineinteles, el nu este valabil pentru preoti, care se impartasesc la fiecare liturghie, in aceste regiuni - altfel nu ar face decat sa posteasca in continuu.
Din asta se vede ca este ceva putred in Danemarca, dupa parerea mea ;-) Adica aceasta deosebire dintre preoti si laici nu este traditionala in sensul puternic. Pentru preoti se cer mai putine lucruri pentru impartasanie, desi toata lumea recunoaste (inclusiv ei insisi) ca nu au neaparat o viata mai sfanta. Am mai vorbit despre asta pe firele despre impartasania deasa, poate iti aduci aminte.

Stiu ca in Romania majoritatea preotilor cer credinciosilor sa posteasta un numar de zile inainte de a se impartasi, insa sunt multe alte biserici locale ortodoxe in care aceasta practica nu exista. Uneori se cere spovedanie de fiecare data, uneori nu, la greci s-a pierdut in mare parte si obiceiul citirii rugaciunilr dinainte de impartasanie pentru ca exista putine carti cu traducere in greaca moderna si nu le mai intelege decat putina lume in original.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.01.2010, 12:27:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Glykis, de impartasanie este intotdeauna nevoie. Nu putem trai fara mancare si apa o saptamana, dar fara trupul si sangele lui Hristos putem luni de zile?
La sfarsitul liturghuiei se canta: multumim.. ca ne-am impartasit cu sfintele, preacuratele, de viata datatoarele Tale Taine... Cine multumeste cand nu e sarbatoare? Preotul si cei cativa eventuali bebelusi doar?
Sa stii ca nu te critic, stiu bine ca asa se spune in Romania in majoritatea regiunilor (Ardealul face exceptie din cate am inteles) si asa gandeam si eu mai demult. Si nici nu zic ca putem noi schimba ceva printr-un fel de revolta ;-) Ele se vor schimba incetul cu incetul, daca vrea Dumnezeu sa ne lumineze mintile si inimile.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2010, 12:38:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Trebuie facuta deosebirea dintre post si ajunare. Postul (tehnic vorbind acum) = abtinerea de la anumite alimente, iar ajunare = a nu manca si bea nimic. Inainte de impartasanie se cere pentru toata lumea care poate ajunare cam de la 12 din noaptea dinainte de liturghie. (care pot, adica nu copiii mici, anumiti bolnavi, femeile insarcinate care au greturi daca nu mananca etc) Tot asa si abtinerea de a avea relatii cu sotul sau sotia.
Postul alimentar inainte de impartasanie este o traditie cu t mic, un fel de exercitiu in plus pentru pregatire care a aparut in regiunile (bisericile locale) in care oamenii se impartasesc foarte rar. Bineinteles, el nu este valabil pentru preoti, care se impartasesc la fiecare liturghie, in aceste regiuni - altfel nu ar face decat sa posteasca in continuu.
Din asta se vede ca este ceva putred in Danemarca, dupa parerea mea ;-) Adica aceasta deosebire dintre preoti si laici nu este traditionala in sensul puternic. Pentru preoti se cer mai putine lucruri pentru impartasanie, desi toata lumea recunoaste (inclusiv ei insisi) ca nu au neaparat o viata mai sfanta. Am mai vorbit despre asta pe firele despre impartasania deasa, poate iti aduci aminte.

Stiu ca in Romania majoritatea preotilor cer credinciosilor sa posteasta un numar de zile inainte de a se impartasi, insa sunt multe alte biserici locale ortodoxe in care aceasta practica nu exista. Uneori se cere spovedanie de fiecare data, uneori nu, la greci s-a pierdut in mare parte si obiceiul citirii rugaciunilr dinainte de impartasanie pentru ca exista putine carti cu traducere in greaca moderna si nu le mai intelege decat putina lume in original.
Interesantă ( ca fapt divers ) cele istorisite de tine , dar nu cred că-i o mângâiere sau o consolare ce face unul din țara X sau Y ! Regula clară, normală și firească o ști și tu și orice creștin de rând cu bun simț. Nu este o noutate și asta o ști foarte bine : spovedanie ( căință sinceră, nu formală ) , post minim patru zile , apoi împărtășanie pe nemâncate . Asta se cere, asta se face ! În așa ceva nu ne trebuie fantezie , privit la vecinii noștri și nici a căuta portițe de ușurare amăgitoare , ce ne duc spre osândă . Mai bine mai rar , decât nemeritat , încărcându-ne conștința peste măsură față de noi înșine și față de cei ce le dăm sfaturi NEortodoxe . Vezi Alexandra, de aia sunt bun Duhovnicii, pentru că ei sunt singurii și adevărații cârmaci ai sufletelor noastre ! ! ! Să luăm aminte ! La mulți ani pe 2010 !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2010, 12:49:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Interesantă ( ca fapt divers ) cele istorisite de tine , dar nu cred că-i o mângâiere sau o consolare ce face unul din țara X sau Y ! Regula clară, normală și firească o ști și tu și orice creștin de rând cu bun simț. Nu este o noutate și asta o ști foarte bine : spovedanie ( căință sinceră, nu formală ) , post minim patru zile , apoi împărtășanie pe nemâncate . Asta se cere, asta se face ! În așa ceva nu ne trebuie fantezie , privit la vecinii noștri și nici a căuta portițe de ușurare amăgitoare , ce ne duc spre osândă . Mai bine mai rar , decât nemeritat , încărcându-ne conștința peste măsură față de noi înșine și față de cei ce le dăm sfaturi NEortodoxe . Vezi Alexandra, de aia sunt bun Duhovnicii, pentru că ei sunt singurii și adevărații cârmaci ai sufletelor noastre ! ! ! Să luăm aminte ! La mulți ani pe 2010 !
La multi ani si tie.
Tocmai asta spun, ca regula asta pe care tu o consideri clara si absoluta est eo regula valabila numai la unii.
Uiti ca eu nu stau in Romania si ca de cand am plecat am fost mai mult in parohii ortodoxe care tin de alte biserici ortodoxe, si nu au tradtie romaneasca. La inceput si eu gandeam centralist-romaneste, dar m-am schimbat, pentru ca am vazut, citit si auzit multe.
Fiecare impartasanie trebuie sa fie o intoarcere la Dumnezeu, un act de pocainta, smerienie, dragoste. Da. Insa cum realizeaza credinciosul asta, este altceva. Nu o realizeaza neaparat prin spovedanie si post inainte de fiecare impartasanie. O poate realiza si prin spovedanie regulata, tinerea posturilor care exista, rugaciune, o frangere a inimii inainte de impartasanie, incercarea de a-si duce viata intr-un mod compatibil cu impartasania.
Depinde bineinteles de relatia cu duhovnicul. Duhovnicul meu m-a facut sa inteleg aceste lucruri si el nu imi cere, de exemplu, sa ma spovedesc de fiecare data, si mi-a 'dat voie' sa ma impartasesc cat de des pot (in duhul pe care il aminteam: al pocaintei continue).
Eu inteleg ca daca stai intr-o tara respecti obiceiurile valabile acolo, dar
pentru cei care se avanta in forumuri internationale si au deschidere de minte, ca tine, este totusi bine sa se uite si in ograda vecinului un pic si sa nu absolutizeze ce se petrece in graduina proprie. ;-)

Pentru Sophia: Si tu stai in Gremania, de asta spuneam ca daca te-ai duce la alte biserici ortodoxe de alta traditie ai vedea ca nu se face la fel ca la cele de traditie romana. Sunt unele chiar in zona in care stai. Poate o sa ai ocazia candva sa ajungi pe acolo.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.01.2010, 12:52:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fii pe pace, Fani, nu ma deranjeaza o parere contrarie, ca de aceea este un forum, ca sa schimbam pareri. Inteleg ca asa este in strainatate, eu una cred ca impartasania trebuie sa se ia cu vrednicie si sa nu devina ceva mecanic si automat. A nu se intelege ca daca tii post 40 de zile si te spovedesti regulat inseamna neaparat ca o iei cu vrednicie... sau ca persoanele care se impartasesc saptamanal sau chiar si mai des nu au o traire sau o vrednicie mai mare decat cei din prima categorie. De aceea este de baza duhovnicul, asa cum spune Cristi. La multi ani si bebe sanatos!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.01.2010, 12:53:38
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Si pe mine ma nedumerea acest lucru, cand vedeam oameni impartasindu-se atunci cand dupa cunostintele mele nu se puteau impartasi( ma refer la perioadele de harti).
Si dupa cativa ani am invatat ca sunt doua situatii: regula generala si ascultarea de duhovnic. Regula generala este aceea ca trebuie sa postesti cateva zile inainte , sa te spovedesti si dupa aceea sa te impartasesti( asta e posibil mai ales in cele patru posturi de durata). Iar a doua situatie : ascultarea de duhovnic. Unul dintre duhovnicii pe care i-am avut, nu dadea voie unor ucenici sa posteasca sambata( cand nu pica in cele 4 posturi). In schimb, le dadea canon sa posteasca in fiecare luni, miercuri si vineri. Asta e un caz particular, ca atare nu poate fi considerat o regula.
Si in cazul impartasirii in perioade de harti, eu zic ca tine tot de ascultare, nu trebuie luat ca regula generala. Preotul cunoaste pe fiecare in parte, asa ca unora poate sa le dea dezlegare sa se impartaseasca desi mananca de dulce, iar altora nu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.01.2010, 12:54:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fii pe pace, Fani, nu ma deranjeaza o parere contrarie, ca de aceea este un forum, ca sa schimbam pareri. Inteleg ca asa este in strainatate, eu una cred ca impartasania trebuie sa se ia cu vrednicie si sa nu devina ceva mecanic si automat. A nu se intelege ca daca tii post 40 de zile si te spovedesti regulat inseamna neaparat ca o iei cu vrednicie... sau ca persoanele care se impartasesc saptamanal sau chiar si mai des nu au o traire sau o vrednicie mai mare decat cei din prima categorie. De aceea este de baza duhovnicul, asa cum spune Cristi. La multi ani si bebe sanatos!
La multi ani si multumesc!
Da, sigur, nu trebuie sa devina ceva mecanic si automat.. Cat despre vrednicie, cum spui, nu ne face vrednici postul sau spovedania. Doar ne arata cat de nevrednici suntem. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Icoana Mantuitorului nu se mai saruta daca te-ai impartasit? Heurtebise Impartasania (Taina Euharistiei) 23 06.05.2011 12:32:42
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58
Sarbatori fericite! ancah Generalitati 57 01.01.2008 21:49:47
Slujba post Craciun motiff Generalitati 1 20.11.2006 12:18:10