Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.12.2008, 01:15:51
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit cea mai frumoasa icoana a Sf.Nectarie

Va place??? eu o tin ca imagine pe desktop la calculator, e atat de frumoasa... ma pierd in rugaciune cand o privesc...
Attached Images
File Type: jpg Adormirea Sf.Nectarie.jpg (94,4 KB, 18 views)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.12.2008, 13:04:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Multumesc geo nektarios pentru toate materialele cu Sf .Nectarie Dumnezeu sa te binecuvanteze.Sarbatori fericite!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.12.2008, 23:07:43
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Sfantul Nectarie Taumaturgul este unul dintre cei mai iubiti si mai cautati sfinti, de catre credinciosii ortodocsi de pretutindeni. Pelerinii vin cu mare evlavie la Manastirea Sfanta Treime din insula Eghina ca sa se inchine Sintelor sale Moaste si se reintorc la casele lor vindecati sufleteste si trupeste, in functie de propria lor credinta.

Sa ne rugam cu totii pentru sanatate, acestui mare sfant tamaduitor!
Cu mult drag,icamilin DOAMNE AJUTA !
Buna seara tuturor! Am simtit si eu puterea acestui Mare Sfant...si cand am un necaz, o durere sufleteasca alerg la el .la rugaciunile sale la icoana sa,si atunci ma linistesc...imi asterne pacea in inima SFANTUL NECTARIE.il iubesc si il respect nespus. Am avut o mare problema vara aceasta si prin rugaciunile catre Sfantul Nectarie, problema mi s-a rezolvat ca prin minune.Sunt convinsa ca nu mai el a mijlocit sa mi se indeplineasca dorinta.Pe aceasta cale spun tuturor celor care au necazuri ,suferinte, dureri sufletesti,sa se adreseze Sfantului Nectarie si acesta le va oferi urgent ajutorul Sau nepretuit.
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.12.2008, 23:17:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana Vezi mesajul
Buna seara tuturor! Am simtit si eu puterea acestui Mare Sfant...si cand am un necaz, o durere sufleteasca alerg la el .la rugaciunile sale la icoana sa,si atunci ma linistesc...imi asterne pacea in inima SFANTUL NECTARIE.il iubesc si il respect nespus. Am avut o mare problema vara aceasta si prin rugaciunile catre Sfantul Nectarie, problema mi s-a rezolvat ca prin minune.Sunt convinsa ca nu mai el a mijlocit sa mi se indeplineasca dorinta.Pe aceasta cale spun tuturor celor care au necazuri ,suferinte, dureri sufletesti,sa se adreseze Sfantului Nectarie si acesta le va oferi urgent ajutorul Sau nepretuit.

Sa apelam la Sf Nectarie dar in primul rand sa apelam la IISUS HRISTOS,MANTUITORUL ,datorita Lui avem acesti minunati Sfinti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.12.2008, 23:21:47
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

În prealabil postat de tigerAvalo9
geo nektarios,mi-ai putea da o rugaciune ,rugaciunea pe care o faci tu la Sf.Nectarie,cand te rogi tu la el ,mi-ai putea scrio?Am ramas si eu impresionat de acest Sfant.Multumesc,sarbatori fericite!
Rugaciunea ce o fac catre Sf.Nectarie nu este altceva decate o simpla CONVERSATIE!!! cum asa? pai ii spun Sf.Nectarie ca CELUI MAI BUN PRIETEN AL MEU TOT CE AM IN SUFLET!!! VORBESC ORICE CU DANSUL!!! Desi nu-mi raspune cu vorbe auzite ci imi raspunde TAINIC in suflet!!! Este o conversatie ca de la prieten la prieten!!! Efectiv vorbesc ORICE cu dansul!!! NU am ce sa ii ascund ca oricum stie, si asa ii spun tot ce am, dar ideea e ca atunci cand iubesti pe un prieten al tau, ai mereu dorinta de a comunica cat mai mult cu el!!! Nu te mai saturi vorbind cu el!!! Asa si eu cu Sf.Nectarie, vorbesc mereu, sau]uneori citesc ACATISTUL sau!!! simt uneori ca trebuie sa il citesc sau sa il ascult!!! la threadul "Acatistele cantate de Marian Moise" gasesti sa download-ezi Acatistul Sf.Nectarie, sau il las sa mearga in timp trebaluiesc!!! Acum au scos cei de la "Nectarie Protopsaltul" din Bucuresti CD cu Paraclisul Sf.Nectarie, pe care il ascult si de 40 de ori pe zi, nu ma satur sa il ascult! Ba mi l-am pus si in telefon si cand am posibilitatea il scot si ascult (cant incet) Paraclisul Sfantului. Este o carticica mica visinie scoasa de Ed.Bizantina cu "Viata, Acatsistul si PAraclisul Sf,Nectarie" in traducerea pr.Diacon Cornel Coman! Este o carticica superba si f,usoara! Aceea o port tot tp cu mine, si cand intarzie un prof la curs, scot carticica si citesc sau Acatistul sau Paraclisul Sf.Nectarie!!! In conversatiile mele cu Sf.Nectarie nu uit sa ii multumesc de fiecare data pt toata ocrotirea sa. BA sa iti spun ca nu stiam sa fac mancare si din ce stiam din auzite m-am pus si eu sa fac o ciorba, am cerut ajutorul Bunicutului meu, si m-am apucat de treaba! Cand era gata am scos Crucea cu Sf,Moaste si am insemnat deasupra oalei de 3 ori mancarea si am zis "faca-se voia ta sf.Nectarie!" si a iesit atat de buna ca m-am speriat... dar si o bucurie ce m-a prins incat am inceput sa plang... Stiu sa fac de toate, dar mai putin mancarea... care cu ajutorul Sf.Nectarie am invatat!!!
Deci trebuie SINCERITATE si SIMPLITATE in comunicarea noastra atat cu Hristos cat si cu Maica Domnului cat si cu Sfintii! Nu e nevoie de forumle si replici sa-L dea pe spate Hristos (iertare de expresie) ci simpliatate ca si El, Hristos, sincer si cu cuvinte putine!!! Atunci rugaciunea devine de FOC si este ca tamaia binemirositoare inaintea Sa!!! Asa Sfintii dobandeau atat de repede SFINTENIA inca din timpul vietii, pt ca erau simpli in rugaciune si sinceri! asta Il atragea pe Duhul Sfant in ei si deveneau inainte-vazatori! Cu astfel de rugaciune simti cum te apropii de Hs sau de sfinti!!! ba chiar ajungi in acea stare incat sa nu mai bagi de seama cand trece timpul... poat trce 10min sau 5h fara sa constientizezi... Din mila lui DUmnezeu stiu astfel de persoane care se roaga asa, simplu, cu cuvintele lor din suflet, sincere! si au ajuns la stari de RAPIRE cereasca, adica de contemplatie!!!
Dumnezeu sa ne miluiasca si ne mantuiasca pt rugaciunile TUTUROR Sfintilor si a Maicii Preacurate!!! AMIN!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.12.2008, 00:17:23
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit 9 noiembrie pomenirea Sfantului Nectarie

tigerAvalo, viviana si geo.nektarios

Familia mea are mare evlavie la Sfantul Nectarie ( mai ales sotul meu, care in 9 noiembrie isi serbeaza ziua de nastere ).

Avem nevoie de mult ajutor duhovnicesc si de izbavire a bolilor care nu ne ocolesc. Deci cu multa dragoste il rugam pe acest Sfant drag, sa ne ajute si precum spune si Geo, vorbim cu El ca si cu un prieten. Ii povestim ce ne doare si ce ne dorim. Simtim binefacerile rugaciunilor si am inteles si motivul pentru care, nu intotdeauna dorintele noastre pot fi indeplinite.

Cu credinta ca bunul Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce, Ii multumim si pentru cele bune cat si pentru cele mai putin bune.

Geo, iti multumesc pentru minunata icoana cu Sfintele Moaste ale Sfantului Nectarie, cunosc icoana, am vazut-o in diverse carti, dar ce ne-ai aratat tu este impresionanta. Doamne ajuta! Sarbatori fericite tututror !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.12.2008, 00:59:12
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
tigerAvalo, viviana si geo.nektarios

Familia mea are mare evlavie la Sfantul Nectarie ( mai ales sotul meu, care in 9 noiembrie isi serbeaza ziua de nastere ).

Avem nevoie de mult ajutor duhovnicesc si de izbavire a bolilor care nu ne ocolesc. Deci cu multa dragoste il rugam pe acest Sfant drag, sa ne ajute si precum spune si Geo, vorbim cu El ca si cu un prieten. Ii povestim ce ne doare si ce ne dorim. Simtim binefacerile rugaciunilor si am inteles si motivul pentru care, nu intotdeauna dorintele noastre pot fi indeplinite.

Cu credinta ca bunul Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce, Ii multumim si pentru cele bune cat si pentru cele mai putin bune.

Geo, iti multumesc pentru minunata icoana cu Sfintele Moaste ale Sfantului Nectarie, cunosc icoana, am vazut-o in diverse carti, dar ce ne-ai aratat tu este impresionanta. Doamne ajuta! Sarbatori fericite tututror !
Din cate ne-a scos Sf.NEctarie si pe noi familia noastra din cate NECAZURI si PROBLEME, nu mai zic de boli... Dar NUMAI prin STARUINTA in rugaciune, prin lepadarea de pacate, si UNIREA cu Dumnezeu prin Sf.Spovedanie Sf.Impartasanie si FAPTELE BUNE presarate de RUGACIUNE!!!
Precum un copil plange ca sa il ia mama sau tata in brate nu se potoleste pana nu invinge, adica pana nu le provoaca mila prin insistenta nu se da batut pana cand unul din parinti il ia in brate unde simte cel mai bine dragostea lor, atunci se simte in siguranta... asa trebuie sa facem si noi cu MAMA noastra Care este Dumnezeu, caci noi Il consideram a fi de gen masculin, NU este asa, ci Il putem numi si MAMA!!! Apoi sa Ii zambim lui Dumnezeu plini de recunostinta si sa Ii multumim pt Darurile Sale!!!
Sf.Nectarie este OCROTITORUL familiei noastre, peste tot casa ne este impodobita cu icoane sau poze cu Sf.Nectarie... Fiecare din noi alearga la sf.Nectarie cand are ceva, fie fratii mei cu scoala, fie parintii mei cu problemele lor familiale...
In Schimb, eu il numesc BUNICUTUL MEU atat de mult il IUBESC incat NU am cuvinte sa descriu... e imposibil... dar cu ajutorul Dansului ne-a izbavit din MARI si GRELE necazuri!!!
Slava lui Dumnezeu pt bineplacutul Sau Sf.Nectarie!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.12.2008, 01:09:04
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Din cate ne-a scos Sf.NEctarie si pe noi familia noastra din cate NECAZURI si PROBLEME, nu mai zic de boli... Dar NUMAI prin STARUINTA in rugaciune, prin lepadarea de pacate, si UNIREA cu Dumnezeu prin Sf.Spovedanie Sf.Impartasanie si FAPTELE BUNE presarate de RUGACIUNE!!!
Precum un copil plange ca sa il ia mama sau tata in brate nu se potoleste pana nu invinge, adica pana nu le provoaca mila prin insistenta nu se da batut pana cand unul din parinti il ia in brate unde simte cel mai bine dragostea lor, atunci se simte in siguranta... asa trebuie sa facem si noi cu MAMA noastra Care este Dumnezeu, caci noi Il consideram a fi de gen masculin, NU este asa, ci Il putem numi si MAMA!!! Apoi sa Ii zambim lui Dumnezeu plini de recunostinta si sa Ii multumim pt Darurile Sale!!!
Sf.Nectarie este OCROTITORUL familiei noastre, peste tot casa ne este impodobita cu icoane sau poze cu Sf.Nectarie... Fiecare din noi alearga la sf.Nectarie cand are ceva, fie fratii mei cu scoala, fie parintii mei cu problemele lor familiale...
In Schimb, eu il numesc BUNICUTUL MEU atat de mult il IUBESC incat NU am cuvinte sa descriu... e imposibil... dar cu ajutorul Dansului ne-a izbavit din MARI si GRELE necazuri!!!
Slava lui Dumnezeu pt bineplacutul Sau Sf.Nectarie!!!


De unde ai cumparat icoane cu Sf.Nectarie si cam ce icoane?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.12.2008, 01:10:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sa nu credeti ca acum sunt un cautator de bine sau mai stiu eu ce,eu nu am Sfant ocrotitor ,si am auzit multe pareri cum ca e bine sa avem unul si m-am gandit printre multi altii si la Sf.Nectarie...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.12.2008, 13:44:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeravalo9 Vezi mesajul
sa nu credeti ca acum sunt un cautator de bine sau mai stiu eu ce,eu nu am sfant ocrotitor ,si am auzit multe pareri cum ca e bine sa avem unul si m-am gandit printre multi altii si la sf.nectarie...
toti sfintii ne sunt ajutatori, prieteni si frati, depinde numai de credinta fiecaruia cu care se roaga unui sfant!!! Eu ma rog si altor sfinti, am o "lista"....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie – Minuni in Romania Daniel777 Resurse ortodoxe on-line 80 26.06.2021 16:26:59
Sfantul Mare Mucenic Mina – Facatorul de Minuni MARY-A Intrebari utilizatori 10 12.11.2017 00:43:05
Minuni - Sfantul Ioan Rusul Carmen FUNIERU Moaste 12 02.06.2014 13:09:37
Noi minuni ale Sfantului Ierarh Nectarie Vindecatorul de Boli andreidiniasi Generalitati 7 08.05.2014 23:18:34