Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2009, 01:02:20
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit sa ne rugam impreuna!

Parintele SAVA de la manastirea BUCIUM - Fagaras are mare nevoie de rugaciunile noastre. Trece prin niste momente grele, este foarte bolnav, e deznadajduit, necajit, parasit si uitat de toti cei pentru care la momentul potrivit, dansul s-a rugat!
Pe data de 30 aprilie 2009, superiorii lui vor lua niste decizii, speram corecte cu privire la statutul parintelui SAVA.
Va rog din suflet, pomenitit-l, toti cei care l-ati cunoscut dar si cei care nu-l cunoasteti. Stiu ca este un preot bun pe care ispitele din marele post al Sfintelor Pasti, nu l-au ocolit !
Rugaciunea " Mare esti Doamne, minunate sunt lucrurile Tale si nici un lucru nu este de ajuns spre marirea slavei Tale ", am primit-o de la parintele Sava in 23 oct.2008
Hai sa spunem cu totii acesta simpa si scurta rugaciune pentru a se face dreptate parintelui Sava de la M. Bucium
Doamne ajuta! cu deosebita recunostinta, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2009, 01:05:59
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Parintele SAVA de la manastirea BUCIUM - Fagaras are mare nevoie de rugaciunile noastre. Trece prin niste momente grele, este foarte bolnav, e deznadajduit, necajit, parasit si uitat de toti cei pentru care la momentul potrivit, dansul s-a rugat!
Pe data de 30 aprilie 2009, superiorii lui vor lua niste decizii, speram corecte cu privire la statutul parintelui SAVA.
Va rog din suflet, pomenitit-l, toti cei care l-ati cunoscut dar si cei care nu-l cunoasteti. Stiu ca este un preot bun pe care ispitele din marele post al Sfintelor Pasti, nu l-au ocolit !
Rugaciunea " Mare esti Doamne, minunate sunt lucrurile Tale si nici un lucru nu este de ajuns spre marirea slavei Tale ", am primit-o de la parintele Sava in 23 oct.2008
Hai sa spunem cu totii acesta simpa si scurta rugaciune pentru a se face dreptate parintelui Sava de la M. Bucium
Doamne ajuta! cu deosebita recunostinta, icamilin

Da, Ica, eu ma altur tie.
Imi pare de rau de acest parinte Sava, deoarece este o situatie similara cu a unui alt preot foarte drag mie...

Mare esti Doamne, minunate sunt lucrurile Tale si nici un lucru nu este de ajuns spre marirea slavei Tale.
Amin.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2009, 01:13:57
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Nina draga, sa ne auda bunul Dumnezeu rugaciunile! Sa fim cat mai multi, ai vazut ce mare putere are rugaciunea cand e spusa de mai multe persoane cu credinta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2009, 03:52:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

"Unde se aduna mai multi in Numele Meu, Eu voi fii acolo" - zice Mantuitorul.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2009, 11:25:38
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ica draga, dar se trateaza de acelasi preot care este numit eretic, pe un alt topic si care va fii schimbat din functia de preot?
Am vazut un filmulet, acuma eu ma intreb daca aici vorbim de aceeasi persoana sau nu?!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2009, 11:31:20
ab123floare's Avatar
ab123floare ab123floare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2009
Mesaje: 11
Implicit Doamne ajuta

Doamne milueste0ma pe mine pacatoasa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2009, 11:57:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Ica draga, dar se trateaza de acelasi preot care este numit eretic, pe un alt topic si care va fii schimbat din functia de preot?
Am vazut un filmulet, acuma eu ma intreb daca aici vorbim de aceeasi persoana sau nu?!
Chiar daca e vorba de aceeasi persoana Nina, tot are nevoie de rugaciune. Chiar mai multa.. as putea spune.
Daca cineva alege sa il pomeneasca in ciuda a tot ce a facut (sau nu Dumnezeu stie) din punctul meu de vedere, nu face decat sa isi agoniseasca siesi comori in cer. Ce este sa ne rugam doar pentru cei pe care ii iubim?..
Multumim Icamilin, pentru frumoasa ta dovada de iubire.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2009, 14:52:01
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

[quote=eduardd;131966]...tot are nevoie de rugaciune. Chiar mai multa.. as putea spune.

Va rog sa ma credeti ca nu am stiut exact ce s-a intamplat, o prietena, acesiasi persoana care m-a rugat sa facem rugaciuni pentru Remus, a venit la mine, mi-a cerut sa dau un nou mesaj pe Forum si sa ne rugam pentru parintele Sava de la manastirea Bucium. Ea il cunoaste bine, e un parinte cu mult har, a ajutat-o mult in anii ce au trecut cu rugaciunile sale. Stia ca a fost dat afara din preotie, i s-au confiscat toate cartile sfinte, se pare ca este foarte grav bolnav, nimeni nu mai vorbeste cu el, ca n-are pe nimeni. M-a impresionat cu cele ce mi-a povestit, asa ca am dat mesajul pe care l-ati citit. Asta noapte am aflat de la o prietena de pe Forum ca acest parinte a cazut in erezie, am vizualizat si eu filmuletul prezentat de PROtv, m-am infiorat, m-am cutremurat dar este clar inscenare, deoarece aceea tanara care a cochetat cu parintele, nu a fost deloc socata de rugamintea preotului, nu s-a speriat din contra ii facea placere sa se auda vorbind, tocmai pentru a-l face pe parinte sa cada in ispita. Filmarea respectiva este clar facuta pentru a-l denigra pe parinte. Nu-i iau apararea, nu am fost acolo, e clar ca parintele a gresit enorm, imbratisand femeia in fata altarului din biserica, a gresit si cu expresiile pe care le-a folosit, dar va da seama el singur la judecata.
Simt ca are nevoie de rugaciune, pacat ca nu a rezistat ispitei din timpul postului cand cel rau se distreaza de minune cand ne ataca pe fiecare cum ii place. Sa multumim lui Dumnezeu ca nu am patit noi nimic in acest post. Este si el un simplu om, supus ispitelor.
Dumnezeu sa-l ierte si sa se milostiveasca de starea in care se afla, maine cand va avea loc judecata cea mare din partea superiorilor lui.
Dezicia va apartine dragi frati intru Hristos daca puteti sa-l pomeniti in rugaciunile voastre. Doar rugandu-ne pentru el, putem sa-l ajutam sa se trezeasca si sa revina cu picioarele pe pamant. Nu as vrea sa trec prin starea lui sufleteasca de acum. Ati citit despre manastirea Bucium (Google), ca arata ca un colt rupt din rai, chiar in perioada de staretie a parintelui Sava. Atatia ani de calugarie, de rugaciune, de staretie, sa dispara chiar asa, intr-o clipa de nalucire. A gresit si va plati dar eu il voi pomeni in rugaciunile mele. Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.04.2009, 15:07:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ica ,toti gresim dar nu stie nimeni .
Dumnezeu sa il ajute pe parintele Sava si sa il lumineze daca intr-adevar este adevarat ce spune acolo. (Eu nu am vazut filmulet ,am citit ce scrie presa doritoare de scandal).
Ce sa plateasca ,nu cred ca e vorba de asta ...
Repet eu doar am citit pe internet niste articole.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.05.2009, 22:03:22
ginamihaela's Avatar
ginamihaela ginamihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ginamihaela
Implicit

L-am cunoscut vara trecuta pe Parintele Sava. Frumusetea spirituala si harul sau deranjeaza. Adevaratii prieteni nu l-au uitat si sunt alaturi de dansul. In toata tara, se fac rugaciuni pentru acest mare suflet. Nu consider ca este trist, descurajat sau parasit. Parintele Sava este un luptator adevarat, bucuria credintei fiind totdeauna in sufletul dansului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voi va rugati impreuna in familie? glykys Morala Crestina 56 21.04.2012 18:22:01
Sf. Ieromartir Isidor si cei 72 impreuna cu el pilgrim1 Diverse Sarbatori 1 25.01.2011 00:07:36
Veszprem - plangand impreuna laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 15 16.02.2009 11:43:22
Impreuna pt totdeauna? andreea_teo Nunta 13 04.07.2007 10:05:51