Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.06.2012, 22:00:25
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exista si un dar, nu stiu daca la sfarsitul vietii nu s-a pocait si intors la credinta.



Cu tot respectul pentru eruditul si omul de cultura care a fost, nu stim ce a fost in sufletul lui pe patul mortii. Dumnezeu sfantul sa il ierte si pe el, asa cum i-a iertat si pe multi altii.

Dar, exista si un dar, din ce au observat si relatat altii:

„Se poate spune orice despre ultimele zile ale lui Mircea Eliade, numai că a murit ca un om religios (și cu atît mai puțin ca un creștin ortodox) – nu!

După ce s-a ocupat o viață întreagă cu religiile, după ce a teoretizat cu toate prilejurile valoarea transfiguratoare a morții (corolar mistic al oricărei existențe, salt și salvare în eternitate), s-a trezit în fața ei neliniștit și neajutorat, agățîndu-se cu disperare nu de vreuna dintre propriile sale teorii, nici de vreo “carte sfîntă”, ci de opul cvasi-pozitivist Life after life (Raymond Moody), coborînd dintr-o dată la nivelul cel mai vulgar al confruntării cu moartea.

El caută să se convingă, în clipele de pe urmă, cu angoasa tipică a oricărui necredincios (sau a oricărui credincios inautentic), că moartea este “un semn de lumină”, că ea nu înseamnă pur și simplu dispariție în neant. E o prăpastie între seninătatea morții “mioritice”, cu care s-au învrednicit să moară “oamenii arhaici”, analfabeții aceia cu adevărat religioși (pe care el însuși i-a exaltat adesea în scrierile sale, mai ales în anii tinereții) și această moarte chinuită de savant americanizat.

Iată relatarea nefericitului său discipol, Ioan Petru Culianu: “M. E. citește foarte mult despre Life after life – Viața după viață – și e convins că moartea e un semn de lumină.
Repetă asta de mai multe ori. Chr. [soția sa, Christinel – n. n.] și S. L. [fiziciana Sanda Logan – n. n.] numesc autorii a două cărți care au adunat mărturiile unor oameni scăpați ca prin minune de la moarte…”.

Și, mai departe, I. P. Culianu se întreabă și-și răspunde: “Oare pe cine încearcă să convingă de cele de mai sus, pe noi ori pe sine însuși? Pe amîndoi [sic!], cred” (a se vedea M. Eliade, Memorii, vol. II, Ed. Humanitas, Buc., 1991, p. 202).

Te întrebi ce rost mai poate avea o “religiozitate” care nu-ți dă sentimentul proiecției reale în veșnicie, certitudinea senină și nediscursivă a propriei nemuriri?!
Religia autentică, plenar întruchipată în creștinism, depășește dihotomia tragică viață-moarte, rezolvînd-o în taina învierii.

De altfel, religia înțeleasă ca simplu “exercițiu” sau “joc” spiritual înlăuntrul istoriei nu este decît o seducție absurdă și vană.

Iar pentru ca ea să nu rămînă numai atît, e nevoie ca omul să trăiască nu doar cu conștiința vagă a unei divinități cvasi-abstracte, ci într-o relație vie și personală cu Dumnezeul unic și real.

La aceasta se referă și Apostolul cînd zice: “Căci precum în Adam toți mor, așa și în Hristos toți vor învia! (I Corinteni 15, 22), însă “dacă nădăjduim în Hristos numai în viața aceasta, sîntem mai de plîns decît toți oamenii” (I Cor. 15, 19).

Dar Mircea Eliade n-a sfîrșit prin a medita la Cuvîntul lui Dumnezeu, ci a înțepenit într-un fotoliu citindu-l pe Cioran (Exercices d’admiration).

Dacă în tot ce ni se întîmplă sînt “semne” (una dintre obsesiile autorului Nopții de Sînziene), atunci nu poți să nu te întrebi dacă nu-i cumva și acesta un “semn”: să închei conturile existenței citind elucubrațiile “subțiri” ale unui ateu păgînizant!

Tot ceea ce a urmat a fost spectacolul jalnic al unei teribile confuzii spirituale, pe care Mircea Eliade însuși a favorizat-o în sufletele celor apropiați: pe de o parte confuzia între religie și cultură, pe de altă parte aceea între spiritul ecumenic tradițional și “ghiveciul” pseudo-religios al lumii moderne.

La căpătîiul muribundului se citește și se povestește: nu din Evanghelie sau din vreo carte de rugăciuni, ci din proza sofisticată a lui Lampedusa (nuvela Ligheia)! De această speță a fost “Marea Veghe” de care pomenea I. P. Culianu. Vorba aceea, “moartea e pe noi”, iar noi ne îmbătăm cu Fabula acestei lumi…

Și astfel românul botezat ortodox Mircea Eliade, omul cel mai norocos al unei generații martirizate sub semnul crucii lui Hristos, marele istoric și teoretician al religiilor, idolul atîtor muritori ce s-au amăgit a fi descoperit prin el “sensurile originare” ale lumii și ale vieții, s-a stins, la 22 aprilie 1986, într-o atmosferă de coloratură sectaristă și – cu sintagma generației lui – „iudeo-masonică”, primind „extrema uncțiune” de la un pastor negru anglican, așa cum el însuși lăsase dispoziție, “ca semn de înfrățire între rase și religii” (?!).

În ziua de 23 aprilie 1986 a fost ars într-un crematoriu din Chicago (“cremat”, zice I. P. Culianu).
Serviciul memorial a avut loc în Capela Rockfeller. Atît la incinerare, cît și la ceremonia ulteriară, s-au citit pagini din opera sa (filosoful David Tracy a înțeles să plaseze un pasaj din Mitul eternei reîntoarceri între două texte biblice: Înțelepciunea lui Isus Sirah și Apocalipsa Sfîntului Ioan Teologul). Elogiul cel mai substanțial i l-a făcut evreul Saul Bellow.

Slavă Domnului că, fără nici o dispoziție din partea răposatului, bisericile noastre ortodoxe din America l-au prohodit de la distanță în legea strămoșească, rugîndu-se cu smerită cuviință pentru odihna sufletului său!

Un an mai tîrziu, la parastasul ținut în țară, la Biserica “Sf. Silvestru” din București, mi-a fost dat să aud cu nedumerire pomenindu-se nu de “robul lui Dumnezeu Mircea”, ci de “robul lui Dumnezeu Mircea Eliade”… Poate că Dumnezeu (iertată să-mi fie vorba proastă!) a înțeles astfel mai bine despre cine se făcea pomenire și, impresionat de atîta prestigiu științific, îi va trece cu vederea pînă și păcatul împotriva Duhului Sfînt… ” (sursa: Razvan Codrescu).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.06.2012, 22:39:09
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

se pare ca in tinerete a scris si articole ortodoxe:

Mircea Eliade – Despre Ortodoxie

http://mihailmaster.wordpress.com/20...pre-ortodoxie/

"E nevoie de o serie intreaga de experiente sufletesti pentru a capata acea stare de spirit care e ortodoxia. Constiinta, functionand pe toate planurile si cu toate ramificatiile, isi gaseste firesc echilibrul in ortodoxie."

"Ortodoxia e, pentru noi, Crestinismul autentic, care trebuie actualizat in proaspete si calde fapte sufletesti."

"Hristos a coborat asupra omenirii mantuirea. Aparitia Lui inseamna pentru noi axa centrala, nucleul de viata, de elan, de dragoste, de creatie."

"Cel care cunoaste (iubeste) pe Hristos – e un om cu maduva spinala intreaga."

.........
12 noiembrie 1927
“Profetism Romanesc” Mircea Eliade.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.06.2012, 23:21:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

este un articol interesant al Parintelui Gheorghe Calciu despre MIrcea Eliade:

http://www.rostonline.org/rost/iul2003/eliadears.shtml


"...La un moment dat, cand atmosfera devenise foarte destinsa si chiar amicala, l-am intrebat pe Mircea Eliade daca intelectualismul lui in problemele religiei sau cunoasterea adanca a religiilor orientale i-au afectat in vreun fel ortodoxia, marturisindu-i ca aceasta era intrebarea care ne chinuia pe noi, noua generatie care traiam in duhul ortodox, fie ca eram preoti, monahi sau laici. Eliade m-a asigurat cu tarie ca nimic nu s-a miscat in sufletul sau din credinta lui, ca el si-a construit o credinta simpla, cat mai simpla, ca a unui taran roman si ca aceasta temelie a ramas nezdruncinata in el.
A spus lucrul acesta cu simplitate si foarte convingator. L-am crezut fara nici o urma de indoiala. "

"Eu cred ca Eliade a fost ars fara consimtamantul lui, dintr-un exces de dragoste rau inteleasa a unora din discipolii sai, in care s-a lasat atrasa si doamna Eliade. In consecinta, ma rog pentru el ca pentru un om cu moarte si inmormantare normala si il pomenesc la un loc cu toti cei care au crezut si au contribuit la cunoastere si s-au constituit in lumini ale neamului nostru."
Pr. Gheorghe Calciu
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.06.2012, 02:29:55
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De mult vroiam s-o spun: eu cred ca Mircea Eliade a fost un imbecil .... de geniu!
In orice caz, o minte mai confuza ca a lui a fost, din cate cunosc, poate doar a prietenului sau Carl Gustav Jung.
Pacat ca mi-am ars tineretile cu amandoi imbecilii acestia.

Cititi, pur si simplu, cititi cu trezvie! Si judecati cu propria minte, cu inima de crestin!
Cititi Istoria lui (in subtirele, dispretuitor de subtirele capitol dedicat crestinismului, comparativ de pilda cu misterele orfice etc.).
Dumnezeu sa il ierte pe nefericit pentru multa lui hulire!

Last edited by ioan cezar; 30.06.2012 at 02:47:53.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.06.2012, 08:22:29
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
De mult vroiam s-o spun: eu cred ca Mircea Eliade a fost un imbecil .... de geniu!
In orice caz, o minte mai confuza ca a lui a fost, din cate cunosc, poate doar a prietenului sau Carl Gustav Jung.
Pacat ca mi-am ars tineretile cu amandoi imbecilii acestia.

Cititi, pur si simplu, cititi cu trezvie! Si judecati cu propria minte, cu inima de crestin!
Cititi Istoria lui (in subtirele, dispretuitor de subtirele capitol dedicat crestinismului, comparativ de pilda cu misterele orfice etc.).
Dumnezeu sa il ierte pe nefericit pentru multa lui hulire!
-cred ca exagerezi in sensul in care imbecil inseamna: "(Persoană) cu capacități mintale foarte reduse; neghiob, tâmpit." ceea ce nu e cazul lui Eliade,care stia cateva limbi straini,a terminat doctoratul,a citit mii de carti etc;
-eu cred ca in general oamenii intelectuali ,eruditii etc daca nu se roaga,daca nu practica crestinismul,daca nu cred cu adevarat in Sfanta Treime ortodoxa pot cadea in ratacire,inselare cum a cazut si Eliade,el a fost atras de religiile pagane,yoga,tantra etc
-
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.06.2012, 13:05:59
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei ... si tu acuma... Evident ca omul a fost exceptional dotat intelectual. Parca asta pune cineva la indoiala?
Ma refeream insa la incapacitatea de a se sustrage rapacitatii lui intelectuale si obsesiei puterii, la slava desarta de care nu s-a mai saturat, la neputinta de a intelege cata irosire a practicat in aventurile lui intelectuale.
Romania avea nevoie si atunci, ca si acum, de intelectuali ortodocsi. Biserica, in buna traditie romaneasca, a avut mereu parte de intelectuali de prima clasa (imi vine in minte acum Sfantul Grigorie Dascalu, mitropolit si domn al Tarii Romanesti). Si sunt voci care sustin ca vocatia intelectualului roman este isihasta, la modul cel mai propriu. Ca insasi cultura noastra este de sorginte isihasta. S-a scris despre asta, s-a demonstrat deja in buna parte.

Eliade a fost, dupa mine, un gnostic dintre cei mai inversunati. Opera lui este dovada scrisa si incontestabila.

Cum ar fi fost, oare, tabloul epocii cu Eliade la liniste, nu in ashramul indian ci intr-una din minunatele noastre manastiri... Oare nu ar fi avut de lucru, ca tot ii placeau limbile vechi si mai noi, cu manuscrisele pentru care inca si azi Teologia acorda premiul "Dumitru Fecioru", de pilda?
Dar lui i s-a parut prea putin. Nae Ionescu si altii de prin cartile in care a crezut idolatrizind, l-au convins ca el, marele Eliade, e nascut pentru calatorii mult mai inalte, pentru roade mult mai alese in cultura.
Credea ca Biserica e un spatiu prea putin incapator pentru geniul lui. Prea modeste, pentru el, versetele biblice. Le incadrase deja, cu mintea lui in care incapuse totul, in care il cuprinsese, vai, si pe Dumnezeu.

Era confuz, de-o prolificitate nesanatoasa si de-o ambitie nebuneasca. A scris extraordinar de mult, a batut tot felul de recorduri. Pentru ce atatea recorduri?

In final, cred ca s-a tradat pe sine, si-a tradat vocatia si neamul.
A fost un tradator pe toate fronturile.
S-ar fi cuvenit sa lupte cu putina modestie. Nu a facut-o.
A ramas un seducator, precum mentorul sau, dealtfel.
Un chinuit ca Papini, care, printre altele huleste zdravan de tot dumnezeirea lui Hristos in cartile sale.

Eliade preocupat de evolutia spiritului, de ideile religioase dar nu de Teologie. A respins-o constant. A ales mereu cultura, ca sa aiba loc de intors la nesfarsit.
A cazut prada talentului sau precoce si gigantic.
A jertfit mult, dar nu duhovniceste ci pe altarul idolilor mintii.

Nu pot uita, cu amaraciunea celui care l-a iubit in adolescenta pe Mircea Eliade, cum il descrie Eugen Ionesco in cateva cuvinte: "Eliade? Un caz grav de confuzie cerebrala." Si nu glumea, Ionesco, se vede acolo unde a scris, din context.

Impreuna cu Jung, la Eranos, au pus la punct, cu multa simpatie reciproca, un sistem telectual de proportii in care cuaternitatea jungiana avea sa Il puna pe Hristos in pozitii nemaintalnite in istoria hulirii dumnezeirii.

Oamenii acestia au defaimat si scuipat in fata crestinismul. Cititi opera lor cu atentie. O sa va ia, desigur, cativa ani buni. Dar, daca scapam nevatamati din excursul acesta, cred ca mult mai greu vom mai fi inselati de alti detractori. Ne vom fi vaccinat pe veci impotriva aberatiilor care inabusa credinta si invatatura crestina. (Exceptind, desigur, demonii nostri interiori impotriva carora avem de dus o altfel de lupta, mereu.)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.06.2012, 13:23:22
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In ziarul ,,Lumina aparea un articol intitulat ,,Mircea Eliade si vocatia religiosului".Este foarte interesant si se spune asa: ,,Publicarea operei lui Mircea Eliade a constituit un demers mult așteptat în spațiul nostru cultural. Se creaseră multe mituri în jurul savantului și multe voci pronunțau numele său. Dincolo de anumite probleme controversate din perioada tinereții, au început să se ridice o serie de noi întrebări.

Ce credință a avut Eliade? A fost credincios sau a fost ateu? Care este raportul între opera sa și creștinism? Răspunsurile nu au întârziat să apară.Paul Barbăneagră nota că Eliade era "profund român și creștin-ortodox" și că nu se ruga "decât în spiritul religiei creștine". Pe de altă parte, Daniel Dubuisson apropie gândirea savantului de păgânism, afirmând că tot ceea ce a scris Eliade este împotriva creștinismului: "Când Eliade vorbește despre "creștinismul cosmic", cititorul trebuie să știe că el desemnează prin această expresie un soi de naturalism păgân, despuiat în fapt de tot ceea ce constituie originalitatea tradiției religioase, morale și spirituale a iudeo-creștinismului".

Cioran afirma că, în cazul lui Eliade, se poate observa o contradicție între omul meditativ și cel debordând de vitalitate. Savantul, punând toate credințele pe același plan, nu adoptă nici una pentru sine. Este imposibil ca un istoric al religiilor să se roage, deoarece rugându-se ar trăda însăși natura disciplinei. "Noi toți suntem, și Eliade în primul rând, posibili credincioși; noi suntem toți minți religioase fără religie".

Unei asemenea păreri, Eliade avea să-i răspundă: "Aparent, e-adevărat. Dar eu cred că Cioran n-a înțeles niciodată că a iubi și a te strădui să înțelegi alte religii n-are nimic de-a face cu propria mea experiență. El nu crede că aș fi un om religios (un bun creștin, ceea ce, de altfel, nici nu pretind că sunt), tocmai pentru că eu mă interesez de toate posibilitățile experienței religioase. Pentru el, asta înseamnă să te porți ca un savant. (…) Eu mă străduiesc să înțeleg, dar nu ca un orientalist sau indianist".

Lidia Stăniloae își amintea o întâlnire între pr. Dumitru Stăniloae și Mircea Eliade. Acesta "i-a cerut tatei să facă o slujbă și să-i binecuvânteze casa. A îngenuncheat concentrat și cu evlavie și și-a împreunat mâinile la rugăciune. Erau deja aproape paralizate, atinse de boala cumplită care l-a măcinat, și ne-a durut inima să-l vedem astfel, ca pe un trunchi de copac ale cărui ramuri începuseră să se usuce".Departe de a se da un răspuns definitiv acestor probleme, gândirea lui Eliade continuă să uimească, iar multe din temele pe care savantul le dezvoltă în cărțile sale pot fi valorificate din punct de vedere creștin."

Mai este un articol si pe acest site ,,Ortodoxie-Mircea Eliade"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.06.2012, 13:52:27
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oricate cosmetizari si rearanjari voi mai citi pe marginea personalitatii si vietii lui Mircea Eliade, eu stiu una si buna: i-am citit opera intreaga, cu insistenta, cu mare interes si cu dragoste. Cunosc si omul si opera, poate cel mai bine din intreaga noastra literatura.
Nu sunt gugustiuc in domeniu si nu am aici nici locul nici timpul ca sa argumentez. Si nici nu vad de ce m-as inversuna sa aduc alte dovezi decat le aduce insasi viata acestui mare carturar/savant.

Mircea Eliade a trait mereu in sfere inalte...
L-as fi vrut mai la nivelu lierbii, daca se poate cu fruntea-n tarana.
Opera lui este produsul unei minti gigantice si infierbiantate.
Este un gnostic.

Mie nu imi mai sta la inima.
Dar opera lui e foarte bogata si are fiecare ce sa ia, dupa gust si nevoi.

Eu nu ma mai bag in problema asta.
Dumnezeu sa il odihneasca pe Mircea Eliade si sa il pomeneasca in Imparatia Sa. Faca-se voia Domnului! AMIN+
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.06.2012, 16:58:45
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul

Eliade a fost, dupa mine, un gnostic dintre cei mai inversunati. Opera lui este dovada scrisa si incontestabila.

Cum ar fi fost, oare, tabloul epocii cu Eliade la liniste, nu in ashramul indian ci intr-una din minunatele noastre manastiri... Oare nu ar fi avut de lucru, ca tot ii placeau limbile vechi si mai noi, cu manuscrisele pentru care inca si azi Teologia acorda premiul "Dumitru Fecioru", de pilda?
si eu m-am gandit de multe ori cum ar fi fost daca nu pleca in India,daca nu ar fi fost influentat de yoga,tantra,hinduism...daca ar fi mers la muntele Athos,daca ar fi stat de vorba cu marii duhovnici crestini,daca ar fi citit cu mintea si inima scrierile Sfintilor,daca ar fi pus in practica crestinismul ortodox ,si daca ar fi scris o istorie a religiilor altfel:comparand crestinismul cu religiile pagane,aratand ca crestinismul spre deosebire de celelalte religii a fost infiintat -sa zic asa -de Dumnezeu din Sfanta Treime,de Fiul lui Dumnezeu intrupat spre deosebire de celelalte religii care au fost infiintate de oameni creati,pacatosi ...
-altfel ar fi stat lucrurile
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.06.2012, 17:08:42
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

exista un articol interesant scris de Mircea Eliade in Buna Vestire, An I, 1937, Decembrie 17, nr. 244, pp1 – 2-
"De ce cred în biruința Mișcări Legionare?":

http://majadahonda-arhanghelulmihail...legionara.html


"Cred în destinul neamului românesc – de aceea cred în biruinta Miscării Legionare. Un neam care a dovedit uriase puteri de creatie, în toate nivelurile realitătii, nu poate naufragia la periferia istoriei, într-o democratie balcanizată si într-o catastrofă civilă.Putine neamuri europene au fost înzestrate de Dumnezeu cu atâtea virtuti ca neamul românesc.
Nu pot crede că neamul românesc a rezistat o mie de ani cu arma în mână, ca să piară ca un las, astăzi, îmbătat de vorbe si alcool, imbecilizat de mizerie si paralizat de trădare. Cine nu se îndoieste de destinul neamului nostru, nu se poate îndoi de biruinta Miscării Legionare.Cred în această biruintă pentru că, înainte de toate, cred în biruinta duhului crestin. O miscare izvorâtă si alimentată de spiritualitatea crestină, o revolutie spirituală care luptă în primul rând împotriva păcatului si nevredniciei – nu este o miscare politică. Ea este o revolutie crestină. Cuvântul Mîntuitorului a fost înteles si trăit în felurite chipuri, de către toate neamurile crestine, de-a lungul istoriei. Dar niciodată un neam întreg n-a trăit o revolutie crestină cu toată fiinta sa; niciodată cuvântul Mântuitorului n-a fost înteles ca o revolutie a fortelor sufletesti împotriva păcatelor si slăbiciunilor cărnii; niciodată un neam întreg nu si-a ales ca ideal de viată călugăria si ca mireasă moartea.
Astăzi lumea întregă stă sub semnul revolutiei. Dar în timp ce alte popoare trăiesc această revolutie în numele luptei de clasă si al primatului economic (comunismul) sau al Statului (fascismul) sau al rasei (hitlerismul), Miscarea Legionară s-a născut sub semnul Arhanghelului Mihail si va birui prin harul dumnezeiesc.
De aceea, în timp ce toate revolutiile contemporane sunt politice, revolutia legionară este spirituală si crestină.
În timp ce toate revolutiile contemporane au ca scop cucerirea puterii de către o clasă socială sau de către un om, revolutia legionară are drept tintă supremă: mântuirea neamului, împăcarea neamului românesc cu Dumnezeu, cum a spus Căpitanul. "

"Cei care nu cunosc Legiunea, ca si cei care luptă împotriva ei, continuă să vorbească despre “dictatură” si se miră că tinerii intelectuali aderă cu atâta spontaneitate la o miscare în care “personalitatea” este strivită si libertatea suprimată. Am avut prilejul să mă ocup altădată de subita admiratie a oamenilor nostri politici pentru “personalitate”, de teama lor că în România nu se vor mai putea ridica “personalitătile”. Îi întrebam atunci câte “personalităti” a creat regimul libertătii lor. Unde sunt? Care sunt? Si mai întrebam ce au făcut politicienii nostri pentru oamenii cu adevărată “personalitate”, care au iesit la lumină prin munca, geniul sau talentul lor, si au fost osânditi la o viată de mediocritate si jertfă. Care este tânărul cu “personalitate” pe care l-a descoperit vreun partid politic si l-a pus la locul pe care-l merită, i-a dat putinta să-si fructifice inteligenta sau talentul pentru binele obstesc? Eu stiu că au fost “descoperiti” o sumă de afaceristi precoci, secretari “inteligenti” si lichele domestice, cu care s-au “întinerit” cadrele partidelor."

"Cred în biruinta Miscării Legionare pentru că cred în dragoste. Dragostea singură preface bestia în om, înlocuind instinctele în libertate. Dilige et quod vis fac, spunea Fericitul Augustin: “iubeste si fă ce vrei!”. Cel care iubeste cu adevărat e liber. Dar dragostea transfigurează pe om si libertatea pe care si-o dobândeste insul iubind nu va stânjeni pe nimeni, nu va face să sufere pe nimeni. Legionarii nu sunt numai camarazi, sunt frati. Si este atât de puternic valul de dragoste, încât dacă n-ar fi decât el singur, si tot ar trebui să nădăjduim în învierea neamului românesc, adică în biruinta Miscării Legionare.Cred în destinul neamului nostru; cred în revolutia crestină a omului nou; cred în libertate, în personalitate si în dragoste. De aceea cred în biruinta Miscării Legionare, într-o Românie mândră si puternică, într-un stil nou de viată, care va transforma în valori spirituale de universală circulatie bogătiile sufletului românesc…."


Last edited by antiecumenism; 30.06.2012 at 17:11:36.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
mircea eliade



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 19:04:42
Mircea Cartarescu sovidiu Generalitati 27 28.11.2010 19:05:10
fara Dumnezeu bubulyna Generalitati 229 30.04.2010 17:35:36
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 22:04:17