Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 11.06.2009, 19:52:05
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Beljia nu-i o țară civilizată, sau poate că este, depinde cum privim, dar din punct de vedere asupra prețuirii femeilor, a protejării familiei, și ordinii sociale, atunci țările din fosta Sovietă și Spațiul Arabic sunt printre cele mai civilizate locuri din lume, dovadă clară că banii nu cumpăra civilizația
Ca femeie nu as vrea sa traiesc nici in fostele tari sovietice, nici in tarile arabe. Asa oprimata cum oi fi eu in vest, prefer asa, decat sa fiu batuta de barbat, tinuta in casa, privata de educatia care imi place si mi-o doresc, indoctrinata cum ca de fapt mi-ar fi cel mai bine din lume intr-o tara islamica...etc. etc. Sper ca glumesti.
  #472  
Vechi 11.06.2009, 20:23:17
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ca femeie nu as vrea sa traiesc nici in fostele tari sovietice, nici in tarile arabe. Asa oprimata cum oi fi eu in vest, prefer asa, decat sa fiu batuta de barbat, tinuta in casa, privata de educatia care imi place si mi-o doresc, indoctrinata cum ca de fapt mi-ar fi cel mai bine din lume intr-o tara islamica...etc. etc. Sper ca glumesti.
scumpo, nu tu încercai pe celălalt thread să îndemni lumea să nu mai facă copii ?

chiar vrei exemple de femei în funcții înalte din fosta-URSS și lumea arabă ?
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
  #473  
Vechi 11.06.2009, 20:27:30
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nici mie nu cred ca mi-ar conveni sa fiu a 4-a sotie
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
  #474  
Vechi 11.06.2009, 20:30:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dragă Fani :

Te rog să mă ierți, dar uite așa ne ducem pe apa sâmbetei cu tot cu masturbare ! Ne mai aud copiii și-i mare păcat să vorbim de îngustime când e îngustă rău calea asta ce-o propovăduim, a homosexualității și a "lucrului manual" . Doamne iartă-ne și nu te mânia pe noi . Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #475  
Vechi 11.06.2009, 21:08:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Beljia nu-i o țară civilizată, sau poate că este, depinde cum privim, dar din punct de vedere asupra prețuirii femeilor, a protejării familiei, și ordinii sociale, atunci țările din fosta Sovietă și Spațiul Arabic sunt printre cele mai civilizate locuri din lume, dovadă clară că banii nu cumpăra civilizația
Ca Neossisaa, nu cred ca fostele tari sovietice sunt civilizate. Sunt in plina brambureala mai degraba. Cat despre cele islamiste, impun cu forta morala si religia, ceea ce contrazice dupa parerea mea libertatea lasata de Dumnezeu. Nu numai ca femeie, dar si ca crestin ai avea probleme acolo, de altfel.

Nu vreau insa sa intru mai adanc in discutia de ce inseamna o tara civilizata, ca nu asta e subiectul. Si dupa parerea mea o tara civilizata nu se defineste prin bogatie, da, Cosmin.

Noi aici vorbeam de ce se ofera unui om care din motive medicale trebuie sa isi extraga sperma. Motivul de care ziceam eu este in vederea inseminarii artificiale sau al conceptiei in vitro, pt ca barbatul va urma un tratament care il poate face infertil (chemioterapia de exemplu), sau pt ca cei doi nu pot concepe un copil in mod natural.

Daca esti intr-o tara (numiti-o cum vreti) unde nu ti se ofera sa faci asta cu o seringa, cum ar fi mai 'civilizat', aici suntem de acord, ce faci, ortodox fiind? refuzi, pe motiv ca nu ai voie sa te masturbezi?? Voi barbatii, ati refuza deci aceasta sansa dee a avea copii din acest motiv?

Cristi, repet, eu nu vorbesc aici de masturbare ca autoerotism, pentru placere. Vorbesc de un caz medical. Si va asigur ca este o operatie foarte neplacuta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #476  
Vechi 11.06.2009, 21:14:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Niu cred și sunt convins că :

Dumnezeu îngăduie sau ar accepta să ne inmulțim prim "metoda masturbării". Cei ce pot avea copiii să se bucure din plin, precum și cei ce nu pot avea copiii, pentru că așa e voia Lui, sau așa a fost să fie, cum ar spune cineva fără prea mare credință. Există o voie, o logică și un echilibru în toate. A răsturna noi, voia , logica și echilibrul, este o mare rătăcire și nechibzuință. Unde omul a încercat să intervină împotriva Naturii , au apărut mari probleme, mai devreme sau mai târziu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #477  
Vechi 11.06.2009, 22:03:29
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cristi, repet, eu nu vorbesc aici de masturbare ca autoerotism, pentru placere. Vorbesc de un caz medical. Si va asigur ca este o operatie foarte neplacuta.
în vest se aplică același procedeu pentru cei ce nu pot să se masturbeze, fie că sunt prea tineri, fie prea bătrâni, și anume se extrage sperma direct din testicol, e o aberație ca doctorii să încurajeze masturbarea sau să permită la oameni să facă asta
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
  #478  
Vechi 11.06.2009, 22:19:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dumnezeu îngăduie sau ar accepta să ne inmulțim prim "metoda masturbării". Cei ce pot avea copiii să se bucure din plin, precum și cei ce nu pot avea copiii, pentru că așa e voia Lui, sau așa a fost să fie, cum ar spune cineva fără prea mare credință. Există o voie, o logică și un echilibru în toate. A răsturna noi, voia , logica și echilibrul, este o mare rătăcire și nechibzuință. Unde omul a încercat să intervină împotriva Naturii , au apărut mari probleme, mai devreme sau mai târziu.
Atunci hai sa desfiintam si medicina, ca nu e naturala, nu? Cristi, cred ca exagerezi.
Un cuplu care nu are copii si doreste este un lucru frumos si bun, nu? ca ni se spune ca cnasterea de prunci este unul din cele mai bune lucruri.. si rodul casniciei.

Nu vad de ce nu am putea recurge la aceasta metoda. Masturbarea este pacat pentru ca este o forma de autoerotism, deturneaza sensul sexualitatii care este de unire intre un barbat si o femeie in cadrul casatoriei, si reduce sexualitatea la placere 'solitara'. In cazul de care vorbim insa, nu s-ar face pentru placere, ci pentru una din urmarile naturale ale unei relatii sexuale: conceperea unui copil. In plus, se pare ca in asemenea conditi nici nu poate fi vorba de placere, este foarte neplacut. Un barbat ar prefera sa i se extraga altfel sperma.. dar daca nu i se ofera posibilitatea?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #479  
Vechi 11.06.2009, 22:24:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
scumpo, nu tu încercai pe celălalt thread să îndemni lumea să nu mai facă copii ?

chiar vrei exemple de femei în funcții înalte din fosta-URSS și lumea arabă ?

Eu? Sa indemn lumea sa nu mai faca copii? Pai sa faca lumea cati copii cat crede ca poate duce, ce ma priveste pe mine? Din partea mea sa aiba lumea si cate 15 copii fiecare, numai sa isi asume responsabilitatea si sa ii creasca bine si frumos.

Da, chiar as vrea exemple de femei din Arabia Saudita, sau chiar Iran, sau Oman, sau Yemen cu ceva putere in stat. Sau macar cu drept de vot, sau cu drept de a se plimba singure pe strada, sau cu drept asupra copiilor lor (dupa cum se stie, in lumea islamica copiii apartin tatalui trup si suflet). Asa ca mai lasa-ne cu ocrotirea si pretuirea femeii in lumea islamica.

Dar ne indepartam de subiect. Parerea mea este ca, in cazul il care, din motive medicale, unui barbat trebuie sa i se preleveze sperma, cel mai potrivit procedeu mi se pare cel natural. Sa fiu barbat nu cred ca as accepta sa mi se bage o seringa nu stiu pe unde, cand, pacat-nepacat, pot sa rezolv problema si singur.
  #480  
Vechi 11.06.2009, 22:29:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar ne indepartam de subiect. Parerea mea este ca, in cazul il care, din motive medicale, unui barbat trebuie sa i se preleveze sperma, cel mai potrivit procedeu mi se pare cel natural. Sa fiu barbat nu cred ca as accepta sa mi se bage o seringa nu stiu pe unde, cand, pacat-nepacat, pot sa rezolv problema si singur.
Dupa definitia mea de mai sus, nici nu este pacat.
V-am spus de altfel ca poaite participa si sotia.
Este un lucru neplacut si il face cine este obligat. Nu va doresc sa ajungeti sa aveti nevoie, ca cei de care stiu eu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 07:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 13:22:57