Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.10.2010, 23:55:48
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ontario Vezi mesajul
Tatal tau te-a iertat chiar din clipa in care l-ai alungat, fii convinsa de asta
Cu respect, just_inn33
Mi-au placut mult cuvintele tale.

Citat:
În prealabil postat de Ionel S
Ca sa fi impacata imagineaza-ti ca el acum nu-i cu sfintii si are nevoie de ajutor in rugaciune: rugaciunea ta personala, zilnic, sarindare, pomeni. Fa toate acestea pana il scoti de "acolo" si cand o sa se intample acest lucru o sa primesti si "semn", si iertarea de care ai atata nevoie.
Acesta e raspunsul de care ai de fapt nevoie.Nu conteaza ce ai facut in viata pamanteasca cu tatal tau,daca tu nu il ajuti acum,prin parastase si pomeni.
E cel mai bun lucru care poti sa il faci pentru sufletul lui,si pentru impacarea ta
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.10.2010, 12:21:59
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
am mai scris acum cateva zile...in primul rand faptul ca am "descoperit" acest forum este un lucru minunat, practic pot sa spun tot ce am pe suflet fara sa am frica ca,poate, cineva ar gandi ceva rau sau bine despre mine,si faptul ca nu am pe nimeni in fata imi da curajul sa spun ce gandesc.
as vrea sa va povestesc ceva si as vrea parerea voastra...
dupa cum am mai spus-o anul trecut a murit tatal meu. parintii mei au fost despartiti de cand aveam eu 7 ani si e ceva de atunci...pe tata il vedeam din cand in cand, uneori o data pe luna, alteori o data pe an, alteori la 2 ani si tot asa. cu toate cca nu a "participat" la cresterea mea si a surorii mele, l-am iubit amandoua tot timpul!!! uneori il uram pt ca nu a fost alaturi de noi, dar trecea repede datorita bucuriei de a-l vedea totusi.
anul trecut in vara,cu 3luni inainte sa moara, a venit la mama acasa si intamplator l-am vazut eu, era beat, m-am enervat si l-am gonit de la poarta.Ultimele mele cuvinta catre el au fost: "dispari si sa nu mai vii niciodata pe aici". Stiu ca-s groaznice cuvintele,dar nu le-am zis din suflet, au fost totusi ultimele si nu le mai pot lua inapoi. Imi cer aprope zilnic iertare de la el, ce ma enerveaza si ma distruge ii ca nu stiu daca ma aude acolo unde ii???
i-am aranjat mormantul superb,macar ultimul lucru l-am facut bine,dar parca as incerca sa-mi cumpar iertarea lui pt ce i-am zis...uneori ma simt ca un monstru,,,nu stiu cum o sa traiesc cu regretele astea...
Stii ce cred ca te-ar ajuta? Sa faci seminarul iertarii de aici http://sfintiiarhangheli.ro/sa-ne-vindecam-iertand
Si tati meu a murit si am avut mii de regrete fata de modul in care m-am comportat in ultimele lui clipe de viata. Stii ce m-a ajutat? Sa il iert si eu pe el. Desi te simti tu vinovata, sunt sigura ca ai si tu multe sa ii ierti. Iarta-l, iarta-te si apoi vei simti si iertarea lui, caci sufletul tau va fi gata sa o primeasca.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.10.2010, 12:52:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
am mai scris acum cateva zile...in primul rand faptul ca am "descoperit" acest forum este un lucru minunat, practic pot sa spun tot ce am pe suflet fara sa am frica ca,poate, cineva ar gandi ceva rau sau bine despre mine,si faptul ca nu am pe nimeni in fata imi da curajul sa spun ce gandesc.
as vrea sa va povestesc ceva si as vrea parerea voastra...
dupa cum am mai spus-o anul trecut a murit tatal meu. parintii mei au fost despartiti de cand aveam eu 7 ani si e ceva de atunci...pe tata il vedeam din cand in cand, uneori o data pe luna, alteori o data pe an, alteori la 2 ani si tot asa. cu toate cca nu a "participat" la cresterea mea si a surorii mele, l-am iubit amandoua tot timpul!!! uneori il uram pt ca nu a fost alaturi de noi, dar trecea repede datorita bucuriei de a-l vedea totusi.
anul trecut in vara,cu 3luni inainte sa moara, a venit la mama acasa si intamplator l-am vazut eu, era beat, m-am enervat si l-am gonit de la poarta.Ultimele mele cuvinta catre el au fost: "dispari si sa nu mai vii niciodata pe aici". Stiu ca-s groaznice cuvintele,dar nu le-am zis din suflet, au fost totusi ultimele si nu le mai pot lua inapoi. Imi cer aprope zilnic iertare de la el, ce ma enerveaza si ma distruge ii ca nu stiu daca ma aude acolo unde ii???
i-am aranjat mormantul superb,macar ultimul lucru l-am facut bine,dar parca as incerca sa-mi cumpar iertarea lui pt ce i-am zis...uneori ma simt ca un monstru,,,nu stiu cum o sa traiesc cu regretele astea...
In momentul in care iti faci rugaciunea, rosteste si cateva cuvinte ca si cand l-ai avea in fata, ca si cand ai sta de vorba cu el. Vei vedea cat folos vei avea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.10.2010, 18:35:15
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

buna, vreau doar sa va spun ca am fost foarte placut surprinsa sa vad ca inca mai am primit mesaje de la voi, o sa incerc sa iau din toate, ce este mai bun si mai potrivit pt mine.
va multumesc inca o data pt cuvintele voastre frumoase!!! Numai bine!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.10.2010, 19:26:11
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
am mai scris acum cateva zile...in primul rand faptul ca am "descoperit" acest forum este un lucru minunat, practic pot sa spun tot ce am pe suflet fara sa am frica ca,poate, cineva ar gandi ceva rau sau bine despre mine,si faptul ca nu am pe nimeni in fata imi da curajul sa spun ce gandesc.
as vrea sa va povestesc ceva si as vrea parerea voastra...
dupa cum am mai spus-o anul trecut a murit tatal meu. parintii mei au fost despartiti de cand aveam eu 7 ani si e ceva de atunci...pe tata il vedeam din cand in cand, uneori o data pe luna, alteori o data pe an, alteori la 2 ani si tot asa. cu toate cca nu a "participat" la cresterea mea si a surorii mele, l-am iubit amandoua tot timpul!!! uneori il uram pt ca nu a fost alaturi de noi, dar trecea repede datorita bucuriei de a-l vedea totusi.
anul trecut in vara,cu 3luni inainte sa moara, a venit la mama acasa si intamplator l-am vazut eu, era beat, m-am enervat si l-am gonit de la poarta.Ultimele mele cuvinta catre el au fost: "dispari si sa nu mai vii niciodata pe aici". Stiu ca-s groaznice cuvintele,dar nu le-am zis din suflet, au fost totusi ultimele si nu le mai pot lua inapoi. Imi cer aprope zilnic iertare de la el, ce ma enerveaza si ma distruge ii ca nu stiu daca ma aude acolo unde ii???
i-am aranjat mormantul superb,macar ultimul lucru l-am facut bine,dar parca as incerca sa-mi cumpar iertarea lui pt ce i-am zis...uneori ma simt ca un monstru,,,nu stiu cum o sa traiesc cu regretele astea...


Bunica mea avea o vorba "dragul maichi omul este mai tare decit piatra in incercari " Asa ca o sa depasesti momentul ,mergi la Duhovnicul tau si spunei si lui ce ai pe suflet si o sa te linistesti .Si tatal tau cu siguranta te-a iertat .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.10.2010, 16:04:06
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Taina spovedaniei

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
va multumesc mult pt mesaje, cuvintele voastre si sentimentul ca poate ma intelegeti este ca un "balsam" pt sufletul meu.
si sfaturile voastre ma ajuta sa gasesc o directie,sper pt mine sa fie cea buna si sa scap de sentimentele de vinovatie fata de tatal meu!
Va doresc o zi buna si numai bine la toti!!!
Oricate cuvinte linistitoare vei gasi aici ele vor ramane doar ''balsam'' pentru sufletul tau.Cel care a spus: EU SUNT CALEA ADEVARUL SI VIATA este singurul care te poate vindeca de durerea sentimentului de vinovatie si totodata sa iti gasesti ''directia'',care este CALEA.Pentru a reusii trebuie sa cauti un Indrumar de spovedanie,si dupa ce il studiezi cu atentie fugi la o manastire si cauta-ti un duhovnic la care sa te SPOVEDESTI.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.10.2010, 16:55:35
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Dar Dumnezeu, trecând cu vederea veacurile neștiinței, vestește acum oamenilor ca toți de pretutindeni să se pocăiască, (Fapte 17:30)

Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi. . Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească pe noi de toată nedreptatea. (I Ioan 1:8-9)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 31.10.2010 at 19:51:47.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.10.2010, 20:32:32
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Dupa cum,banuiesc,ca v-ati dat seama pana acum un an,nu m-a preocupat tema-sufletul,sau ce se intampla cu noi dupa moarte?
Inainte, cand auzeam ca a murit un cunoscut spre exemplu spuneam si eu un "Doamne iarta-l" si subiectul era incheiat.
Suferinta mea sau mai bine zis zbuciumul meu a inceput anul trecut dupa ce a murit tata.necunoscand multe lucruru pe acesta tema, ma intreb zilnic unde este el acum???si banuiesc ca o sa ma intreb pana mor si tot n-o sa stiu raspunsul...

de aceea am spus-o de mai multe ori ca forumul acesta este pt mine un ajutor, am citit deja aici foarte multe lucruri interesante si am aflat multe lucruri noi, pt carre sunt foarte recunoscatoare.
probabil ca,dupa ce voi citi Biblia voi stii si eu mai multe!
Numai bine!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.11.2010, 20:41:25
Mihaita Mihaita is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
am mai scris acum cateva zile...in primul rand faptul ca am "descoperit" acest forum este un lucru minunat, practic pot sa spun tot ce am pe suflet fara sa am frica ca,poate, cineva ar gandi ceva rau sau bine despre mine,si faptul ca nu am pe nimeni in fata imi da curajul sa spun ce gandesc.
as vrea sa va povestesc ceva si as vrea parerea voastra...
dupa cum am mai spus-o anul trecut a murit tatal meu. parintii mei au fost despartiti de cand aveam eu 7 ani si e ceva de atunci...pe tata il vedeam din cand in cand, uneori o data pe luna, alteori o data pe an, alteori la 2 ani si tot asa. cu toate cca nu a "participat" la cresterea mea si a surorii mele, l-am iubit amandoua tot timpul!!! uneori il uram pt ca nu a fost alaturi de noi, dar trecea repede datorita bucuriei de a-l vedea totusi.
anul trecut in vara,cu 3luni inainte sa moara, a venit la mama acasa si intamplator l-am vazut eu, era beat, m-am enervat si l-am gonit de la poarta.Ultimele mele cuvinta catre el au fost: "dispari si sa nu mai vii niciodata pe aici". Stiu ca-s groaznice cuvintele,dar nu le-am zis din suflet, au fost totusi ultimele si nu le mai pot lua inapoi. Imi cer aprope zilnic iertare de la el, ce ma enerveaza si ma distruge ii ca nu stiu daca ma aude acolo unde ii???
i-am aranjat mormantul superb,macar ultimul lucru l-am facut bine,dar parca as incerca sa-mi cumpar iertarea lui pt ce i-am zis...uneori ma simt ca un monstru,,,nu stiu cum o sa traiesc cu regretele astea...
Roaga-te pentru sufletul Lui, pomenestel in Acatiste.
Si roaga-te Maicii Domnului si Sfintilor pentru mantuirea sufletului Lui.
Dragostea este totul ! Am spus intr-un post anterior ! Oricata credinta ai avea fara dragoste nu inseamna nimic !
Iar dragostea este in sufletul tau ! Tatal tau este mandru de tine ! Si zilnic se roaga pentru tine ! Si mereu este alaturi de tine, chiar daca nu il vezi !
Fi linistita, oricum e foarte bine sa te confesezi unui Duhovnic.
O sa iti ofere o tarie in plus !
Doamne Ajuta !

PS : Am uitat ceva !
NOI NU MURIM !
Ne ducem la odihna plina de bucurie vesnica !
__________________
Chiar si unui prost ii trebuie putin creier sa realizeze asta !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.11.2010, 22:59:40
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iertarea,dragostea si intelepciunea Celui de Sus

Recunosc spasit ca si eu mi-am pus si eu de multe ori acesta intrebare,,Este oare prea tarziu pentru iertare?".Cat putem oare sa perseveram in mod diabolic in caderea si pacatul nostru?Voi avea oare si eu sansa in extremis a talharului pe cruce? Oare ma va ierta pentru toate caderile mele teribile si ratacirile fara de sfarsit?Cum voi sta oare in fata Lui?Nu cumva este prea tarziu pentru mine,poate ca balanta pacatelor mele deja atarna in mod implacabil spre abisul intunecat.Am citit recent o opinie pe acesta tema care mi s-a parut foarte interesanta.

Daca ne uitam in The Holy Bible,in Geneza,atunci vom observa ca Cel de Sus a creat lumea intr-un termen fix de zile,nimic nu a fost haotic sau la voia intimplarii.O ordine perfecta precum Creatorul ei.De multe ori,cand analizam aceste aspecte,cu greu reusim sa acceptam modul cum Cel de Sus a creat lumea.La nivelul nostru pur uman si folosind filtrul perceptiei noastre educate dar profund limitate,constatam ca ne este imposibil sa intelegem.Pur si implu pare ceva,raportat la imensitatea creatiei,de domeniul basmelor.Siguri pe noi,privind cu compatimire la cei care timid incearca sa vada cu ochi sinceri de copii acesta scena,spunem cu o aroganta usor hazlie:,,Trebuie sa mai existe un sens.Sa vedem ce spune si stiinta,sunt mai multe interpretari,pina la urma vorbim de perioade de timp uriase,acele zile sunt o metafora,sa fim rezonabili".

Concluzii corecte pina la un punct,adica pina unde ne duce pe noi mintea.Limita respectiva este limita noastra de intelegere,nu adevarul in sine si acesta concluzie ar trebui sa o rememoram mai des.Insa o intrebare ne tot framinta:,,Cum a facut efectiv Cel de Sus?Ce metoda a folosit?Cum adica ,,La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul"? Poate ca ne vom agata de acest neajuns al mintii noastre pina la final dar este foarte interesant nu numai cum a facut Cel de Sus lumea ci si cum s-a comportat pe parcursul acestei creatii fara precedent.

Ei bine, Cel de Sus observa mai intai fiecare etapa in parte si trage o concluzie cu valoare de confirmare a perfectiunii ,,Și a văzut Dumnezeu că este bine."Adica Cel de Sus trebuia sa vada ce face,nu stia ca tot ce face este bine?Bineinteles ca stia dar cumva se comporta ca un sculptor care framinta in maini lutul din care se va naste creatia.Stie ca este bun,stie ca va iesi bine,dar se mai uita cu ochiul celui care stie tainele nasterii perfectiunii metodei.La final urmeaza privirea de ansamblu:,,Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte".Imaginati-va un moment static sau de miscare al lumii,cand Cel de Sus se uita la ea,Creatorul isi priveste creatia.Privirea lui Dumnezeu asupra creatiei sale.Va puteti imagina asa ceva?Eu nu am reusit niciodata,grandoarea si maretia momentului m-au redus la stadiul de fir de praf.

Un element interesant ne este furnizat in Geneza 2:3>,,Și a binecuvântat Dumnezeu ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut și le-a pus în rânduială".
Asadar totul era pus in aceea ordine perfecta de inceput,totul statea sau se misca asa cum le pusese Cel de Sus,in ordine,iar cand spun acest cuvant referitor la Cel de Sus inseamna perfectiune.In Geneza avem primul moment de perfectiune a lumii create,totul era pus in ordinea Lui.

Cu toatea acestea reactia Celui de Sus ne da de gandit.Noi,cei din prezent,antrenati sa ne declamam cat mai des,mai ales in public,reusitele noastre, raminem perplecsi.Am auzit pareri de tipul,,Frate,eu daca cream lumea s-ar fi zguduit cerul de bucurie!Cine mai putea asa ceva?".Deh,vechia noastra aroganta si fanfaronada dar cu radacina strict umana.Asa am fi reactionat noi.Cel de Sus cum reactionat insa?A privit,a facut,a observat,a pus in ordine si a sfintit.Un echilibru al comportamentului divin de neinteles pentru noi.Nimic strident,nici o manifestare megalomana precum la vechii zei pagini.Daca aici deja vom avea reale dificultati de intelegere este scuzabil din prisma la ce va urma.

Uitati-va va rog in Cartea Profetului Sofonie(Tefania).Pentru o prezentare pe scurt voi apela la Sfanta Scriptura,versiunea Anania.

,,Scrierea este alcătuită din trei părți: Ziua Domnului; amenințări asupra neamurilor păgâne; mustrări, dar și făgăduințe asupra regatului Iuda.

Ziua Domnului va fi, în fapt, ziua mâniei Domnului, temă care în Evul Mediu îi va furniza imnografiei creștine apusene celebra Dies irae, parte a misei catolice, copios exploatată de numeroși compozitori. Profetul o înfățișează în culori sumbre, ca pe o revărsare a urgiei divine asupra unor cugete înnebunite de spaimă. E perioada purificării generale, un proces care implică arderi, decantări, nimicire și salvare.

Ea însă nu va veni înainte ca Domnul să-Și fi istovit mustrările,avertismentele, amenințările. Aceasta, nu de dragul de a înspăimânta, ci spre a le oferi păcătoșilor șansa de a se îndrepta înainte de dezastru și, pe de altă parte, spre a-i face pe nelegiuiți să priceapă că în ziua judecății finale nu vor avea nici o scuză; este ceea ce Însuși Iisus va rosti asupra acestui soi de oameni: „De n-aș fi venit și nu le-aș fi grăit, păcat n-ar avea; dar acum ei nu au cuvânt de dezvinovățire pentru păcatul lor“ (In 15, 22).

Se cădea așadar ca fiii lui Iuda – și îndeosebi locuitorii Ierusalimului – să nu fie cruțați de asprimea mustrărilor lui Dumnezeu, începând cu demnitarii și cârmuitorii spirituali; principii sunt lei înfometați, judecătorii sunt lupi răpitori, profeții sunt niște simpli „cărători de vânt“, preoții au ajuns profanatori. Decadența și nepocăința vor stârni mânia Domnului și vor grăbi sfârșitul, dar îndurarea divină și, mai mult, iubirea lui Dumnezeu față de om vor face ca minoritatea celor drepți, celebra „rămășiță a lui Israel“ să constituie nucleul regenerării universale".

Daca o citim cu atentie vom observa o imagine terifianta:

,,Voi nimici tatul de pe fața pământului", zice Domnul." ,,Voi nimici oamenii și dobitoacele, păsările cerului și peștii mării! Voi face să se poticnească nelegiuiții și voi pierde pe oameni de pe fața pământului", zice Domnul",,Zi de mânie este ziua aceea, zi de strâmtorare și de jale, zi de pustiire și de nimicire, zi de întuneric și de beznă, zi de nori și de negură"

Pina aici celebrii sustintori ai tezei ,,Dumnezeu cel rau al vechiului Testament"probabil ca isi vor freca mainile cu satisfactie.,,Vedeti?V-am spus noi!Este un Dumnezeu rau,violent,razbunator".In acest punct le recomnad sa citeasca iar introducerea Anania dar mai ales sa se uite cu atentie in continuare.

Cum se comporta Cel de Sus cu cei care se intorc la EL,poate plini de pacate,cazuti din Credinta in trecut,plini de fapte de care s-ar rusina?Sa vedem>,,Și voi lăsa în mijlocul tău un neam smerit și sărac, care va nădăjdui întru numele Domnului."Asadar cel doua calitati primordiale apar iar:sarac si smerit,cu suflet plin de iubire fata de Cel de Sus si fara legaturi cu posesiile materiale ale lumii acesteia.

,,Ci ei vor putea să mănânce și să se odihnească, fără să se teamă de cineva".Da,vor putea face asta avandu-L pe Cel de Sus drept scut(Tefania inseamna Scutul Domnului sau Domnul ocroteste) si cand il ai pe EL drept scut langa tine poti intelege ce a spus psalmistul cand a scris ,,Că de voi și umbla în mijlocul morții, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine ești. "

Ei bine,aici vroiam sa ajung,cand acesta ramasita,poate plina de pacatosi,de cazuti,de nevrednici de mila Lui,revin la EL,smeriti si cautand sprijinul Lui,oare ce face Cel de Sus? Este incredibil:

,,Domnul Dumnezeul tău este în mijlocul tău ca un izbăvitor puternic. El se va bucura foarte de tine și în dragostea Lui va tresălta și va cânta de bucurie pentru tine."(Sofonie 3:17)

Dumnezeu tresalta si canta de bucurie.Va puteti imagina asa ceva,o asemenea dragoste?Daca EL este totul,cum ar fi ca acest tot sa-si cante dragostea Lui pentru noi si bucuria a ne vedeam intorsi precum pe fii risipitori?Un cantec cosmic,o simfonie divina,un cor al ingerilor,oare cum ar suna cantecul lui Dumnezeu din dragostea Lui pntru noi?Eu cred ca tot universul s-ar opri inmarmurit in loc.

Asadar nu a cantat de bucurie cand a creat lumea dar canta si tresalta cand o mina de oameni pacatosi,nevrednici dar smeriti revin la EL.Tot universul nu a valorat cat cainta si intoarcerea acelor oameni.

Da, eu cred ca exista mereu iertare daca ne intoarcem la EL si as cita la final cuvintele psalmistului:

,,Miluiește-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta
Și după mulțimea îndurărilor Tale, șterge fărădelegea mea.
Mai vârtos mă spală de fărădelegea mea și de păcatul meu mă curățește
Că fărădelegea mea eu o cunosc și păcatul meu înaintea mea este pururea.
Ție unuia am greșit și rău înaintea Ta am făcut, așa încât drept ești Tu întru cuvintele Tale și biruitor când vei judeca Tu.
Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea.
Că iată adevărul ai iubit; cele nearătate și cele ascunse ale înțelepciunii Tale, mi-ai arătat mie.
Stropi-mă-vei cu isop și mă voi curăți; spăla-mă-vei și mai vârtos decât zăpada mă voi albi.
Auzului meu vei da bucurie și veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite.
Întoarce fața Ta de la păcatele mele și toate fărădelegile mele șterge-le.
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Nu mă lepăda de la fața Ta și Duhul Tău cel sfânt nu-l lua de la mine.
Dă-mi mie bucuria mântuirii Tale și cu duh stăpânitor mă întărește."

Daca postul meu amator a suparat pe cineva,il rog sa ma ierte asa cum si Cel de Sus ne iarta pe noi toti.

Last edited by Scotsman; 03.11.2010 at 08:18:57.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Niciodata nu e prea tarziu...si totusi uneori este! Ana-Maria N Generalitati 8 28.10.2010 16:10:11
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
De ce simbolul Crucii apare tarziu abia in secolul 3,,daca ,,, Vasile40 Generalitati 9 02.10.2009 19:42:51
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42