Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 06.03.2012, 19:47:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Mda... si abia ma tin sa nu rad...iarta-ma...:)
Pai, draga Yasmina, oare bebelusul sau copilul de gradi, sau scolarul, sau adolescentul trebuie sa ajunga bosorog pentru a cunoaste iubirea de: mama, tata, frate, sora, jucarie, prieteni, catel si pisica, calut, testoasa, Dumnezeu?
Daca iubirea ar fi atat de inaccesibila, si atat de sever conditionata, nu ar mai iubi nimeni... Din fericire iubeste mai toata fiinta. In trepte, forme, feluri, intensitati variate, miliardisime... Doar omul se incurca in cuvinte si idei si neaga ca iubeste, cand de fapt iubeste si sta pe pietroi cu destu-n cap, intrebindu-se pe frunza de salcam: iubesc sau nu iubesc? Aceasta-i intrebarea...

Dragostea de Dumnezeu e un caz particular al dragostei, care e pretutindeni, chiar si in inima celor mai fiorosi oameni. Desigur, dragostea lui Dumnezeu este cel mai inalt, tragic si sublim, sentiment omenesc. Si se prezinta de obicei sub forma de dor... Dorul de Dumnezeu....
Ducem cu totii Dorul lui Dumnezeu.
De ce sa razi?nu am spus nimic hazliu,ba din contra am fost cam negativista.
Threadul se concentra pe iubirea perfecta intre oameni(2 fiinte imperfecte),cu accentul pus pe oamenii de sex diferit,femeie-barbat.Eu am raspuns la acest subiect.
Pt mine repet, nu exista si am observat asta din adolescenta la mai multe cupluri disfunctionale in familie,apoi in societate.Dragostea adevarata nu este normalitatea,ci exceptia,in oameni la fel de exceptionali.

In normalitate,dragostea are origini materialiste si/sau egoiste.
Uite ca sa fiu mai precisa,intuiesc ca exista,presupun doar ca exista cazuri exceptionale insa in realitatea noastra ordinara,cea de toate zilele nu am intalnit-o.

Cu dragostea de natura,de mama si de Dumnezeu m-am intalnit,Slava Domnului si sunt perfecte atata timp cat eu nu am asteptari egoiste;iubirea de mama,poate fi iarasi imperfecta(2 fiinte imperfecte)fiind in oarecare masura egoista,prin nevoia de atentie a copilului sau asteptarile egoiste,de umplere al orgoliului pe care multi parinti le au vizavi de copii(copiii-ca extensie a personalitatii lor).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 06.03.2012 at 19:51:40.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 06.03.2012, 20:11:27
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Lumea curge fara armonia randuita de Dumnezeu,oamenii rationali,adica duhovnicesti sunt in lupta sub acoperamantul,ajutorul si conducerea lui Dumnezeu,ca atare duhul lumii e duhul uitarii de Dumnezeu,duhul egoismului,al satisfacerii tuturor dorintelor,al cautarii celui mai frumos si bogat partener,nu conteaza sufletul ci exteriorul ....tu cu cine vrei sa fii cu duhul lumii? Trebuie sa faci o alegere si sa ti-o asumi,esti cu Dumnezeu sau cu lumea? Daca esti cu Dumnezeu nu trebuie sa te intereseze ce face Lumea.Asa ca roaga-te ca Domnul sa-ti lumineze mintea pentru a-ti gasi singura un partener potrivit.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 06.03.2012, 20:52:05
JustNicol JustNicol is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit O ...... despre dragoste

Multi imi s\"L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii\". Dar daca l- ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat. Daca Dumnezeu ar conditiona iubirea Sa de dragostea noastra pentru El, am sucomba cu totii intr-o clipa. Iubirea inseamna daruire totala, inseamna uitare de sine.


Ce parare aveti?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.03.2012, 20:55:26
JustNicol JustNicol is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Inca ceva.....sper ca o sa va placa !

O întrebare destul de frecventă pe Google [!?]: “Ce este dragostea?” Întrebare al cărei răspuns îl știm de la naștere, dar îl uităm pe parcurs. Ei bine, una dintre cele mai frumoase explicații am auzit-o cu câțiva ani în urmă, de la o prietenă asistentă medicală.
“Era o dimineață aglomerată la cabinet când, în jurul orei 08:30, intră un domn bătrân cu un deget bandajat. Îmi spune imediat că este foarte grăbit căci are o întâlnire fixată pentru ora 09:00. L-am invitat să se așeze, știind că avea să mai treacă cel puțin o jumătate de oră până să apară medicul. Îl observ cu câtă nerăbdare își privește ceasul la fiecare minut care trece.
Între timp mă gândesc că n-ar fi rău să-i desfac bandajul și să văd despre ce este vorba. Rana nu pare a fi așa de gravă. În așteptarea medicului, mă decid să-i dezinfectez rana și mă lansez într-o mică conversație. Îl întreb cât de urgentă este întâlnirea pe care o are și dacă nu preferă să aștepte sosirea medicului pentru tratarea rănii. Îmi răspunde că trebuie să meargă neapărat la azilul de bătrâni, așa cum face de ani buni, ca să ia micul dejun cu soția.
Politicoasă, îl întreb de sănătatea soției. Senin, bătrânul domn îmi povestește că soția, bolnavă de Alzheimer, stă la azilul de bătrâni de mai bine de 7 ani. Gândindu-mă că, într-un moment de luciditate, soția ar putea fi agitată de întârzierea lui, mă grăbesc să-i tratez rana, dar bătrânul îmi explică că ea nu-și mai aduce aminte de 5 ani cine este el. Și-atunci îl întreb mirată: ‘Și dvs. vă duceți zilnic ca să luați micul dejun împreună?’ Cu un surâs dulce și o mângâiere pe mână, îmi răspunde: ‘E-adevărat că ea nu mai știe cine sunt eu, dar eu știu bine cine este ea.’
Am rămas fără cuvinte și un fior m-a străbătut în timp ce mă uitam la bătrânul care se îndepărta cu pași grăbiți. Mi-am înghițit lacrimile, spunându-mi în sinea mea: ‘Asta este dragostea, asta este ceea ce ar trebui să ne dorim de la viață!’ Căci, în fond, așa trebuie să fie dragostea adevărată, nu neapărat fizică și nici romantică în modul ideal. Să iubești înseamnă să accepți ceea ce a fost, ceea ce este, ceea ce va fi și ceea ce încă nu s-a întâmplat, cu încredere în pronia dumnezeiască. Să iubești nu înseamnă resemnare și alienare, ci credință lucrătoare în faptă. Persoanele fericite și împlinite nu sunt neapărat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care știu să facă ce-i mai bun din tot ceea ce au, căutând mereu să împlinească, prin rugăciune, voia lui Dumnezeu.

Sursa http://rotheo.wordpress.com/2010/10/...and-in-ploaie/
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.03.2012, 21:10:27
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JustNicol Vezi mesajul
Multi imi s\"L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii\". Dar daca l- ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat. Daca Dumnezeu ar conditiona iubirea Sa de dragostea noastra pentru El, am sucomba cu totii intr-o clipa. Iubirea inseamna daruire totala, inseamna uitare de sine.


Ce parare aveti?
Pai, cred ca dragostea presupune si raspuns. Daca nu ar avea raspuns atunci s-ar ofili in durere, disperare si in cine mai stie ce.
Tot asa, iubirea adevarata neasteptand nici un raspuns, neprimind unul ce va face? Pana cand va astepta? Oare e lucru destept sa astepti pana la infinit, stiind ca niciodata acela/aceea pe care o/il iubesti nu te va iubi inapoi?
Cat despre conditionarea iubirii lui Dumnezeu fata de noi, cred ca e si ea conditionata, dar nu absolut, ca nici noi nu suntem absoluti - absoluti, cel mai probabil, vom deveni dupa moarte ( o problema pe care inca o mai studiez, din cand in cand); - ci mai degraba dupa intelepciunea Sa, avem cred, nu sunt chiar sigur, pilda nuntii -> iubirea care se desavarseste prin nunta.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.03.2012, 21:21:57
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JustNicol Vezi mesajul
Nu stiu cum sa incep, sunt uimita de ceea ce intalnesc in ziua de azi, mai toti bietii cauta fete frumoase, nu mai apreciaza o fata dupa calitati.
Voi aveti anumte tipare (fizice) pt gasirea sotului/sotiei? Daca nu este slaba nu va puteti indragosti de ea sau nu va place ca are nasul stramb? Credeti ca asta e important pt a iubi pe cineva?
Eu cred ca este nevoie de rabdare si rugaciune, Dumnezeu le va randui pe toate la timpul lor.
Avantajul fetelor care nu acele calitati fizice care le fac sa placa celor mai multi dintre baieti este ca sunt scutite de vanatorii de aventuri si de cei care sunt atrasi doar de frumusetea fizica.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.03.2012, 22:10:27
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dragostea adevarata nu este normalitatea,ci exceptia,in oameni la fel de exceptionali.

In normalitate,dragostea are origini materialiste si/sau egoiste.
Uite ca sa fiu mai precisa,intuiesc ca exista,presupun doar ca exista cazuri exceptionale insa in realitatea noastra ordinara,cea de toate zilele nu am intalnit-o.

Cu dragostea de natura,de mama si de Dumnezeu m-am intalnit,Slava Domnului si sunt perfecte atata timp cat eu nu am asteptari egoiste;iubirea de mama,poate fi iarasi imperfecta(2 fiinte imperfecte)fiind in oarecare masura egoista,prin nevoia de atentie a copilului sau asteptarile egoiste,de umplere al orgoliului pe care multi parinti le au vizavi de copii(copiii-ca extensie a personalitatii lor).
Consider ca ai spus o multime de propozitii de adevarul carora nu am motive sa ma indoiesc. Ramane pentru noi oamenii sa traim dragostea cat mai ... adevarat. S-o traim, s-o impartasim, Domnul sa ne miluiasca!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.03.2012, 22:30:28
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ramane pentru noi oamenii sa traim dragostea cat mai ... adevarat. S-o traim, s-o impartasim, Domnul sa ne miluiasca!
... Asa sa ne ajute Dumnezeu, asa cum suntem noi partasi dragostei Lui si noi, la randul nostru, sa impartasim altora din dragostea noastra. Prin aceasta sa cunoasca lumea ca suntem ai Lui, si Numele Lui sa fie proslavit. Noi Il iubim pentru El ne-a iubit mai intai.

-----------------

"Si noi am cunoscut si am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu fata de noi. Dumnezeu este dragoste; si cine ramane in dragoste ramane in Dumnezeu, si Dumnezeu ramane in el."
Reply With Quote
  #59  
Vechi 06.03.2012, 22:56:29
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
.sa cunoasca lumea ca suntem ai Lui, si numele Lui sa fie proslavit. noi Il iubim pentru ca El ne-a iubit mai intai.

-----------------

"si noi am cunoscut si am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu fata de noi. Dumnezeu este dragoste; si cine ramane in dragoste ramane in Dumnezeu, si Dumnezeu ramane in el."
Amin! Amin! Amin!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 06.03.2012, 23:17:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe ce te bazezi cand zici asta?
Natura umana decazuta.
Sa cazi e usor - cazi in virtutea gravitatiei duhovnicesti, sa te ridici necesita efort.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29