Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 11.03.2012, 09:04:43
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si deci..de ce ratacim, de ce nu o gasim (pe cea fara ghilimele)..
Poate pentru că, de fapt, ea ne găsește pe noi. Căutarea obsesivă a iubirii, a afecțiunii din partea celorlalți, nevoia de a fi iubit e o himeră după care, alergând, îți poți irosi toată viața. Dar deschizându-te către Dumnezeu și către ceilalți, punându-te la dispoziția Lui, oferindu-ți viața și uitând de sine în relația cu El, iubirea (adevărată) te va găsi ea. E unul din multele paradoxuri ale creștinismului: te regăsești cu adevărat numai atunci când renunți la tine pentru altcineva.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 11.03.2012, 10:37:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Textul este scris de un barbat, din perspectiva unei femei (si e chiar bine scris, multe femei traiesc astfel: in tirania lucrurilor.)
Dar nu este despre ce vor barbatii/ femeile, ci despre pretentiile pe care le avem de la ceilalti, despre impresia ca "suntem ceva" si meritam ceva, despre superficialitatea in care traim etc...

(Ps. Femeile nu vor barbati cu muschi. Este o idee preconceputa. Dar asta in alta discutie)
Ps2. Barbatii nu sunt un mister.
pai atunci de ce se "victimizeaza" unele femei zicand ca nu-i inteleg pe barbati, pentru ca sunt un mare mister pentru ele? Asta nu pot intelege. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 11.03.2012, 12:07:14
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Femeile nu vor barbati cu muschi. Este o idee preconceputa.
corect, vor in primul rand ca barbatul sa aiba bani,eventual sa poata emigra in alta tara .
Reply With Quote
  #104  
Vechi 11.03.2012, 12:12:47
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,justnicol

Citat:
În prealabil postat de JustNicol Vezi mesajul
Nu stiu cum sa incep, sunt uimita de ceea ce intalnesc in ziua de azi, mai toti bietii cauta fete frumoase, nu mai apreciaza o fata dupa calitati.
Voi aveti anumte tipare (fizice) pt gasirea sotului/sotiei? Daca nu este slaba nu va puteti indragosti de ea sau nu va place ca are nasul stramb? Credeti ca asta e important pt a iubi pe cineva?
oamenii, nu vor, sau nu stiu, sa faca diferenta intre dragoste si sex,parerea me.
daca sotul/sotia sunt alesi cu dragoste atunci sexul urmeaza natural,de fapt si de drept iar dragostea protejeaza noua familie.
daca sotul/sotia sunt alesi ptr.aspect fizic atunci nu stiu daca dragostea poposeste in acea familie.
dragostea se manifesta in foarte multe moduri si nu are,zic io,nici o legatura cu sexul
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #105  
Vechi 11.03.2012, 12:41:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
corect, vor in primul rand ca barbatul sa aiba bani,eventual sa poata emigra in alta tara .
dar intre 2 barbati cu bani dintre care unul are si muschi, care v-a fi ales primul? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 11.03.2012, 13:15:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Muschii... obsesia barbatului !

Eu cred ca a avea o preocupare catre muschi, catre evidentierea venelor subcutanate dintre muschi, catre miscarea facuta cu orice pret, catre agrement neaparat, catre sporturi dintre cele mai rasate sau nonconformiste (nici nu le stiu scrie corect numele englezesc ca sa le enumar) , catre sloganul ateu ,,minte sanatoasa in corp sanatos"... si in general, a avea o preocupare si un timp pierdut catre ceea ce nu merita , nu este de la Dumnezeu ci cel mult ingaduit de El,nu aduce vreun folos duhovnicesc, catre ceea ce ,,emancipeaza" sanatatea si persoana... este defapt timp irosit la modul SPLENDID.
A avea o oarecare virsta , peste 25 de ani, si a crede sau chiar a umbla intr-un suflet dupa asa ceva este doar pescuire de vint .
Nu mai departe decit viata si activitatea Sfintului Grigorie Palama , a carui pomenire se savirseste astazi, cam cit sport lucrator de muschi credeti ca a facut el ? Sau altfel zis, credeti ca astia cu lucratul muschilor urmeaza Calea iar Grigorie Palama a urmat doar calea? Sau credeti ca marimea staturei lui duhovnicesti , adica cea de mare sfint , a fost cumva impiedicata de lipsa de muschi ?

Nu trebuie sa ne punem sufletul in toate prostiile din lumea aceasta nadajduind ca suntem cineva deoarece stim ca :

,, Nimeni nu poate ajunge la Tatal decit prin Mine!" ... si pt. asta nu este nevoie de muschi, ci de cu totul altceva !

,,Caci ingusta este calea mintuirii si larga cea a pierzarii"

Nu am tinut o statistica precisa dar cred ca numai jumatate din cei cu preocupari de muschi se mintuiesc, ceea ce este mult prea putin !

La fel de valabil este si pt. femeile care se indeletnicesc cu orice prostie si suleimeneala lumeasca ,crezind astfel ca fugind de chipul prototip al Maicii Domnului (fizic si duhovnicesc) se vor mintui !


Sa nu credem ca mintuirea este o chestie aproape garantata iar Dumnezeu este asa un munte de pacalici si iubire nediscernuta si pina la urma ii mintuieste pe toti culturistii, fumatorii, sportivii, cintaretii, dansatorii , sodomistii, desfrinatii, circarii, pilotii de raliu , barmanii , balerinii, ginecologii avortori,aurolacii, bautorii... si cite si mai cite categorii ! Daca ar fi asa atitudinea aceasta s-ar numi APOCATASTAZA , ori aceasta inselare a fost osindita deja de Sinodul BO.Toti acestia au fost inca din antichitate si nimeni nu s-a mintuit decit dupa ce a scuturat si parasit cele ale lumii acesteia .

Pt. un chip duhovnicesc placut , pt. o sanatate duhovniceasca si fizica buna si mai ales pt. mintuire , nu este nevoie de muschi ca si de multe altele din lumea aceasta !
Enumerati parinti din Athos, Sinai, si alte locuri alese ale ortodoxiei care au cautat sa faca muschi pt. a se mintui !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.03.2012 at 13:23:17.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 11.03.2012, 13:17:19
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar intre 2 barbati cu bani dintre care unul are si muschi, care v-a fi ales primul? Doamne ajuta!
Vaai, cum poți spune așa ceva? ) Femeile obișnuite (necredincioase, cum sunt majoritatea) îl vor alege întotdeauna pe bărbatul sărac și gras sau foarte slab, lipsit de masă musculară:)))))))) =)))
Of, dragoste adevărată găsim doar la Dumnezeu și la sfinți sau la cei care sunt aproape de sfințenie...în rest nu cred să putem găsi așa ceva. E un mit.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.03.2012, 13:20:43
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu cred ca a avea o preocupare catre muschi, catre evidentierea venelor subcutanate dintre muschi, catre miscarea facuta cu orice pret, catre agrement neaparat, catre sporturi dintre cele mai rasate sau nonconformiste (nici nu le stiu scrie corect numele englezesc ca sa le enumar) , catre sloganul ateu ,,minte sanatoasa in corp sanatos"... si in general, a avea o preocupare si un timp pierdut catre ceea ce nu merita , nu este de la Dumnezeu ci cel mult ingaduit de El,nu aduce vreun folos duhovnicesc, catre ceea ce ,,emancipeaza" sanatatea si persoana... este defapt timp irosit la modul SPLENDID.
A avea o oarecare virsta , peste 25 de ani, si a crede sau chiar a umbla intr-un suflet dupa asa ceva este doar pescuire de vint .
Nu mai departe decit viata si activitatea Sfintului Grigorie Palama , a carui pomenire se savirseste astazi, cam cit sport lucrator de trup credeti ca a facut el ? Sau altfel zis, credeti ca astia cu lucratul muschilor urmeaza Calea iar Grigorie Palama a urmat doar calea?

Nu trebuie sa ne punem sufletul in toate prostiile din lumea aceasta nadajduind ca suntem cineva deoarece stim ca :

,, Nimeni nu poate ajunge la Tatal decit prin Mine!" ... si pt. asta nu este nevoie de muschi, ci de cu totul altceva !

,,Caci ingusta este calea mintuirii si larga cea a pierzarii"

Nu am tinut o statistica precisa dar cred ca numai jumatate din cei cu preocupari de muschi se mintuiesc, ceea ce este mult prea putin .

La fel de valabil este si pt. femeile care se indeletnicesc cu orice prostie si suleimeneala lumeasca ,crezind astfel ca fugind de chipul prototip al Maicii Domnului (fizic si duhovnicesc) se vor mintui !


Sa nu credem ca mintuirea este o chestie aproape garantata iar Dumnezeu este asa un munte de pacalici si pina la urma ii mintuieste pe toti culturistii, fumatorii, sportivii, cintaretii, dansatorii , sodomistii, desfrinatii, circarii, pilotii de raliu , barmanii , balerinii, ginecologii avortori,aurolacii, bautorii... si cite si mai cite categorii ! Daca ar fi asa atitudinea aceasta s-ar numi APOCATASTAZA , ori aceasta inselare a fost osindita deja de Sinodul BO.Toti acestia au fost inca din antichitate si nimeni nu s-a mintuit decit dupa ce a scuturat si parasit cele ale lumii acesteia .

Pt. un chip duhovnicesc placut , pt. o sanatate duhovniceasca si fizica buna si mai ales pt. mintuire , nu este nevoie de muschi ca si de multe altele din lumea aceasta !
Enumerati parinti din Athos, Sinai, si alte locuri alese ale ortodoxiei care au cautat sa faca muschi pt. a se mintui !
Te rog frumos să nu încadrezi sportivii în aceeași categorie cu bețivii, homălăii etc Sunt preoți care ne îndeamnă să facem sport, să luăm haltera în mână pentru a ne oțeli trupul ca să fim pregătiți să ne apărăm familiile în vremurile din urmă! Iar dacă ești o minge de grăsime sau un băț ambulant nu cred că poți să faci așa ceva!
Chiar nu cred că o persoană care face sport își irosește timpul...Dimpotrivă, mai consumă din energia care ar putea fi folosită pentru a păcătui, se disciplinează, devine conștientă de puterea sa etc. E adevărat că sunt și oameni care practică culturismul, de exemplu, doar pentru a arăta bine și a atrage privirile și asta nu este bine.

Last edited by Vlad-Alexandru91; 11.03.2012 at 13:23:40.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 11.03.2012, 13:37:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Te rog frumos să nu încadrezi sportivii în aceeași categorie cu bețivii, homălăii etc Sunt preoți care ne îndeamnă să facem sport, să luăm haltera în mână pentru a ne oțeli trupul ca să fim pregătiți să ne apărăm familiile în vremurile din urmă! Iar dacă ești o minge de grăsime sau un băț ambulant nu cred că poți să faci așa ceva!
Chiar nu cred că o persoană care face sport își irosește timpul...Dimpotrivă, mai consumă din energia care ar putea fi folosită pentru a păcătui, se disciplinează, devine conștientă de puterea sa etc. E adevărat că sunt și oameni care practică culturismul, de exemplu, doar pentru a arăta bine și a atrage privirile și asta nu este bine.
Pt. ca sfintii sunt mai putin numerosi decit multimea credinciosilor ortodocsi mintuiti , va rog enumerati sfintii care au facut sport,sau care au invatat sa facem sport ,bineinteles din acela cumsecade, de bun simt si mai ales folositor trupului si nu dintr-acela badaranos, disgratios .
Si sfintii stiau ca trupul este templul sufletului dar nici unul macar nu a recomandat sa facem sport .
Enumeratii dvs. ca poate mie imi face memoria vreo sicana .
Sau poate ati vazut dvs. vreo icoana cu un sfint cu gantere sau extensor in mina , si mie mi-a scapat asa ceva !

Muncitul si disciplinarea trupului ca si mentinerea lui sanatoasa nu insemneaza sport
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.03.2012 at 13:40:06.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 11.03.2012, 17:25:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. ca sfintii sunt mai putin numerosi decit multimea credinciosilor ortodocsi mintuiti , va rog enumerati sfintii care au facut sport,sau care au invatat sa facem sport ,bineinteles din acela cumsecade, de bun simt si mai ales folositor trupului si nu dintr-acela badaranos, disgratios .
Si sfintii stiau ca trupul este templul sufletului dar nici unul macar nu a recomandat sa facem sport .
Enumeratii dvs. ca poate mie imi face memoria vreo sicana .
Sau poate ati vazut dvs. vreo icoana cu un sfint cu gantere sau extensor in mina , si mie mi-a scapat asa ceva !

Muncitul si disciplinarea trupului ca si mentinerea lui sanatoasa nu insemneaza sport
este vreo icoana in care un sfant (sfanta) apare cu periuta si cu pasta de dinti in maini? Sau cu telefonul mobil? Asta inseamna ca nu mai folosim aceste obiecte? Eu cred ca important este scopul cu care faci sport: pentru sanatate sau doar pentru a arata bine si a atrage privirile altora. Ce, in timp ce folosesti gantera nu poti sa spui rugaciuni? Sau in timp ce alergi? Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29