Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2016, 14:01:03
Diana-Maria Diana-Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2016
Mesaje: 2
Implicit

Veganii consuma ulei. Veganii nu consuma nimic de origine animala si nici nu poarta haine din piele sau lina - in general nu se folosesc de nimic care implica suferinta unui animal; iar veganismul nu are nimic de a face cu postul - veganismul e un stil de viata facut pe un considerent total diferit de al postului.
Oricum, vad ca exista material in site despre post, si foarte bine documentat:
http://www.crestinortodox.ro/paste/p...lor-71107.html
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.09.2016, 17:49:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sa nu judecam pe nimeni. Mereu si mereu ne uitam in gradina altuia.
Si eu spun ca in post este vorba de jertfa, de a renunta la ceva placut.
Daca grecii traiesc cu ulei de masline, a nu-l consuma inseamna jertfa si deci post.
Si eu am auzit ca in unele locuri fructele de mare sunt de post.
Mie nu-mi plac si nu le mananc nici de dulce.

Si eu stiu ca postul fara ulei este numai pentru manastiri, la fel cum numai in manastiri se tine post si lunea.
Nu stiu, eu asa am fost invatata si sunt destui care stiu si fac asa.

Si daca este asa inseamna ca cel putin jumate din produsele considerate de post si sunt trecute si in carti cu retete de post, nu sunt valabile: salate, seminte (mai ales alea de floarea soarelui au ulei in ele), cartofi si alte legume prajite, halva, biscuiti, strudele si alte lucruri care sunt denumite de post si au ceva grasime (chiar vegetala) in ele, masline, nuci si tot felul de alune (si alea au grasime in ele), covrigi, paine etc.
Inseamna ca toate produsele de post din comert nu sunt bune, ca au totusi ulei.

Nu ai voie sa mai mananci nimic in post, pentru ca in orice, chiar si in fructe si legume exista grasime. Avocado este si el o leguma cu grasime in ea, deci nu avem voie s-o mancam in post.

Si mierea n-ar fi nici ea de post...

Nu stiu, eu vad in jurul meu ca lumea tine post normal cu ulei.
Mie nu-mi plac grasimile in general, de nici un fel, dar ele sunt necesare in mancaruri. Sunt inevitabile.

Si nu stiam ca veganii nu mananca nici ulei.

Si ma intreb atunci si altceva - produsele care se impart la parastase in perioade de post care mai sunt?
Si mai ales ce facem cu vinul? N-ar trebui sa renuntam la parastas si la el?
N-ar mai trebui sa fie parastase in post.
Se pot face mancaruri in care legumele sunt la inceput calite in putina apa; salatele se pot face cu seminte ,avocado si nuci - nimeni nu le-a interzis , nu mai dramatiza!
Daca exista cat de cat vointa se poate tine post fara ulei macar o zi pe saptamana sau macar o jumatate de zi.

O salata cu naut fiert,ceapa, sfecla fiarta si masline ,cu sare si lamaie este foarte hranitoare si buna la gust fara a simti nevoia sa-i pui ulei.

Nu stiu de ce vorbim de vin si de ulei in parastase deoarece in posturi sunt dezlegari de ulei si vin de obicei Sambata si/sau Duminica ( iar parastasul se face in sambata mortilor nu??) .
Poti sa faci parastase si in afara postului, la praznice mari nimeni nu te tine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.09.2016, 17:51:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cine a zis ca mierea nu este de post? Dpdv ortodox ??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2016, 18:43:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cine a zis ca mierea nu este de post? Dpdv ortodox ??
Noul Testament in Sfanta Evanghelie dupa Marcu precizeaza in cap. 1 v. 6
”Și Ioan era îmbrăcat în haină de păr de cămilă, avea cingătoare de piele împrejurul mijlocului și mânca lăcuste și miere sălbatică.”

Ioan Botezatorul cred ca a tinut post toata viata sa nu a gustat carne, nu vad de ce nu ar fi mierea de post.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.09.2016, 19:54:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Iorest, nu cred că ăsta este argumentul pentru care mierea e de post, pentru că atunci am putea mânca și lăcuste. Pe vremea sfântului Ioan Botezătorul încă nu se stabilise rânduiala postului așa cum o știm astăzi. Mierea e de post pentru că nu conține elemente de origine animală. Confuzia unora provine din faptul că ar fi produsă de albine; însă ele nu fac decât să amestece nectarul florilor transformându-l în miere.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.09.2016, 20:11:35
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu, nu. Sf. Ioan Botezatorul nu a mancat carne, nici lacustele pe care le stim noi. Lacustele la care face referire biblia sunt niste plante din desert. Cred ca erau destul de neplacute la gust, oricum, prea putin hranitoare.
Sf. Ioan Botezatorul a fost pe pamant adevarat inger in chip de om in lupta cu pacatul si a dus o viata ascetica. Nu s-a delectat nici macar cu insecte.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.09.2016, 20:21:56
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Lăcuste de post, așadar. Am crezut inițial că glumești. Faptul că ar fi mâncat insecte nu știrbește cu nimic asprimea ascezei pe care a dus-o. Dacă trăiești în pustiu, ceea ce găsești cu greu îți ajunge să supraviețuiești, așa încât orice e de post. Nu mai e cazul să fii selectiv că o fi cu proteină animală sau nu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 15.09.2016 at 20:25:28.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.09.2016, 20:36:26
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asadar, hai sa dezbatem cat de ascet ar fi fost daca ar fi mancat insecte. Nu, multumesc. Ideea de baza s-a retinut - lacustele nu aveau carnita.

Last edited by crinrin; 15.09.2016 at 21:19:20.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.09.2016, 21:23:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Da,s-a mai dezbatut cu ani in urma acest subiect al "lacustelor"din postul Sf. Ioan Botezatorul.
Confuzia este facuta de traducere,dar cum spunea si colegul Cristian, nu i se stirbeste sfintenia si lucrarea duhovniceasca de la niste insecte!
Chiar daca ar fi mancat insecte! Cu atat mai mult ca nu a mancat...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.09.2016, 21:38:53
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se mai intampla ca informatia sa nu poate fi primita ca atare, nu-i bai.
Deci mierea e de post. De asemenea, versetul dat de Iorest e un bun argument!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reteta coliva DinuC Slujba inmormantarii 47 21.02.2014 07:45:51
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Reteta coliva gabi3010 Intrebari utilizatori 4 30.03.2012 09:18:42
Reteta mantuirii NECTARIE Generalitati 3 24.01.2011 15:56:59
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45