Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2011, 17:59:08
roman2010 roman2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 43
Implicit A manca in fata tv,pc

A manca in fata tv sau pc este pacat ???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2011, 18:03:31
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
A manca in fata tv sau pc este pacat ???
Dar a mânca în picioare e păcat?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2011, 18:09:02
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Nu e pacat deloc , doar nesanatos...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2011, 18:21:16
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
A manca in fata tv sau pc este pacat ???




Pacat este si cind gindim rau de cineva ,si cind privim pe cineva cu ura .Nu stiu daca-l putem considera pacat ,dar ca este nesanatos cu siguranta . Si daca este sa o luam crestineste atunci cind servim masa este bine sa o facem asa cum se cuvine ,stind cu toata familia la masa si rostind un Tatal Nostru inainte de masa si sa multumim Domnului dupa terminare .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2011, 18:57:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
A manca in fata tv sau pc este pacat ???
... inseamna a necinsti masa... Maica Domnului sta in genunchi si se roaga pentru noi si atunci cand mancam. Acum zi tu, iti faci rugaciunea dinaintea mesei in fata tv-ului sau pc-ului? Eu cred ca da, e pacat intrucat in acest mod nu suntem recunoscatori lui Dumnezeu pentru daruri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2011, 20:35:34
UnBaiatCuMulteIntrebari UnBaiatCuMulteIntrebari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
... inseamna a necinsti masa... Maica Domnului sta in genunchi si se roaga pentru noi si atunci cand mancam. Acum zi tu, iti faci rugaciunea dinaintea mesei in fata tv-ului sau pc-ului? Eu cred ca da, e pacat intrucat in acest mod nu suntem recunoscatori lui Dumnezeu pentru daruri.
......daca ai calatorii cu trenu sau sa stai la lucru sau mai stiu eu unde si incepi sa-ti faci cruce si te rogi? Tu asa faci?:O Nuu cred pentru ca ai auzii soapte ca "Ce are si asta frate?", "Aloo de unde ai scapat?"

Cat despre roman 2010, este doar nesanatos
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2011, 21:41:07
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
......daca ai calatorii cu trenu sau sa stai la lucru sau mai stiu eu unde si incepi sa-ti faci cruce si te rogi? Tu asa faci?:O Nuu cred pentru ca ai auzii soapte ca "Ce are si asta frate?", "Aloo de unde ai scapat?"

Cat despre roman 2010, este doar nesanatos
Rugaciunea nu se face ca sa ne vada altii asa ca nu ne vom ruga in tren cu voce tare si nici nu ne vom face prea multe cruci in tren, asa ca o vom spune in gand, asa ca nu e o problema asta.
Si acasa cand suntem e mai bine sa spunem rugaciunea in gand decat cu voce tare daca ne rugam singuri.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2011, 02:21:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
A manca in fata tv sau pc este pacat ???
Eu cred ca nu e pacat sa manici in fata tv sau a pc dar e f nesanatos ca nu realizezi cit manici si nici mestecatul nu e cum trebuie.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2011, 04:01:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Nu e pacat deloc , doar nesanatos...
Tocmai ca ASTA-I PACAT.

In timp ce multe alte obiceiuri care se considera pacate sunt aiureli provenite din fantezii si imaginatie , mecanicitatea indusa prin hipnotizarea pe care ne-o confera TV-ul este ceva ce ne afecteaza sufletul la un nivel sesizabil!
MECANICITATEA(lipsa trezviei) SI EMOTIILE NEGATIVE ne indeparteaza cel mai mult de Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2011, 07:31:46
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink DEPINDE...a nu se generaliza

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tocmai ca ASTA-I PACAT.

In timp ce multe alte obiceiuri care se considera pacate sunt aiureli provenite din fantezii si imaginatie , mecanicitatea indusa prin hipnotizarea pe care ne-o confera TV-ul este ceva ce ne afecteaza sufletul la un nivel sesizabil!
MECANICITATEA(lipsa trezviei) SI EMOTIILE NEGATIVE ne indeparteaza cel mai mult de Dumnezeu!
Dragul meu andreicozia....daca nu esti tot ratacit intre crestinism, budhism, mohamedanism etc....ai realiza ca si TV-ul are rolul sau....Insa nimic ce se face la modul excesiv nu este normal si nu aduce dupa sine ceva bun...Iar MANCATUL in fata lui , ca ASTA e subiectul...nu este ceva benefic pentru sanatate...
Iar daca urmaresti un reportaj despre orangutani, despre plante si flori, despre multe altele , te destinzi si mai inveti cate ceva...La fel si un film bun, cu substrat si mesaj bun, nu dauneaza....Cred ca fff mult poate imbolnavi prin timp o anume limitare, cauzand mult mai multe chiar sanatatii.....interioare....Pace tie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BOR fata in fata cu ecumenism&globalizare sofiaiuga Biserica Ortodoxa Romana 21 30.10.2012 23:32:47
Fata lui Dumnezeu idealist Din Vechiul Testament 9 02.08.2010 17:10:04
Adevarata fata a U. E. Laurentiu Intamplari adevarate 8 28.07.2008 22:58:44