Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 14.01.2013, 11:54:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Pui de om și de bonom,
nici acum nu credeți că lumea s-a sfârșit?

Nu v-am spus că s-a gătat la 12.12.2012 după calendarul mayaș adică ăla real pe vechi și nu e vorba de stilism aici. S-a gătat gLumea și voi credeți că e glumă, nu e glumă, s-a terminat cu veșnicia ei, cu împărăția ei, cu ademenirile și cu pomenirea ei în oameni, s-a sfârșit!

De acum se lasă și vine împărăția lui Dumnezeu din Cer pe pământ! Pentru unii va fi fericirea și viața veșnică iar pentru alții osânda și 'plăcerile' nebune ale sadismului căci vai de ei și de mamona lor va fi cu păcate cu tot oricât se vor mândri și îndoi...

Deci dragilor pui de om și de bonom, bon de la bonbon, a trecut sfârșitul și totuși pentru unii n-a trecut nici acuma?
Păi ce a fost în 12.12.2012 după mayași adică după calendarul cel vechi și adevărat, ăla la care ceasurile n-au fost date în față cu 13 zile?
Chiar nimeni n-a simțit nimic la ora 22 și 55 de minute?
Nu e vina Domnului dacă pentru voi nu s-a sfârșit! Și asta nu înseamnă că gata nu o să se sfârșească și pentru voi cândva. Deci pregătiți-vă căci sfârșitul e foarte aproape și Cuvântul e chiar la uși, și o s-o pățiți ca fecioarele mai nebune ca alea nebune... ca fecioarele care credeau că mirele nici măcar n-a venit și nu mai vine și că nu mai contează că și așa nimeni nu știe când e sfârșitul și când vine Fiul Omului, că cică nici Fiul nu știe ci numai Tatăl.

Pui de om și de bonom, bon de la bonbon, nu hrăniți trolii care vă amăgesc... că cică sfârșitul gLumii n-a fost deja!
A fost pe 12.12.2012 după calendarul vechi iar Hristos a venit pe 7 ianuarie după calendarul nou și vechi la un loc. De acum începe veșnicia... pe bune!
amice, iar bati campii? Care lume s-a sfarsit? Poate aia din mintea ta!
  #372  
Vechi 14.01.2013, 15:20:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Talking

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, iar bati campii? Care lume s-a sfarsit? Poate aia din mintea ta!
poate ca s-a sfârșit, iar acum trăim în Matrix.
  #373  
Vechi 16.01.2013, 11:33:40
mekahekaleka mekahekaleka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
poate ca s-a sfârșit, iar acum trăim în Matrix.
cred ca ai dreptate :-s iar asta cu mopul in cap e un fel de judecator sau ceva pe aici
  #374  
Vechi 16.01.2013, 12:07:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, iar bati campii? Care lume s-a sfarsit? Poate aia din mintea ta!
Puciosii au stilul ala prorocesc care vine probabil din excesu' de iarba trasa pe nas.
Ce zic pare foarte sofisticat si misterios dar practic nu poti intelege nimic concret, fiecare pricepe ce vrea, ca vorbele sunt suficient de incalcite si amestecate ca sa poti intelege practic orice, indiferent cat de contradictoriu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #375  
Vechi 16.01.2013, 12:20:59
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
cred ca ai dreptate :-s iar asta cu mopul in cap e un fel de judecator sau ceva pe aici
Măi dragă Bismark, tu știi că ai dreptate? Că e chiar așa cum spui:

Mekaa hekaa lekaa...

Deci vezi cum judec eu? Caut neghina din balega de om și nu mă autoîndreptățesc... căci nu vreau să-mi fac roat de făină neagră și apoi s-o văruiesc cu zahăr pudră și din ea să fac un fain aluat de farisei cu fainoșag pentru ca să mă arăt grozav... de tare în economie și comerțul cu amănuntul, în speculă adică.

Eu când judec nu caut deci să fac voia mea ci a Celui care m-a trimis... adică judec atunci când e să judec spre slava Lui, și numai de aia că eu sunt convins că El fiind bun și drept nu va fi atât de egoist ca să nu-mi facă și mie parte de ea.

Dar Slava Domnului, adică lauda Lui, nu este ceva abstract ci e ceva foarte palpabil se simte, se trăiește căci este Slava Tatălui și a Maicii Domnului... iar Tatăl a lăsat toată puterea în Mâna Fiului iar Duhul Săracul ca un slujitor și ca un Împărat dă copiiilor ceea ce nu pot cunoaște nici măcar înțelepții înțelepților și toți cărturarii la un loc, fiindcă de ei ascunde Dumnezeu această taină minunată ca nu cumva să se laude că-s înțelepți, și ca atare neștiind ei taina au ditamai bârna în ochi în timp ce caută cu multă bănuială supărată paiul din ochii altuia.

Deci iată că ți-a dat și ție din ea din moment ce ai aflat și tu ceva, căci ai dreptate:

Mekaa Hekaa Lekaa, foarte corect spus. (nu am adăugat un a ci k are un a în pronunție așa că dacă scri ka se citește kaa, iar eu am citit ca să explic taina asta înțeleasă și de tine)

Ai priceput și tu dragă Fred? Sau ție trebuie să-ți explic pe silabe: me && he && le = Kaa ?

Last edited by vsovivivi; 16.01.2013 at 12:31:14.
  #376  
Vechi 16.01.2013, 12:40:33
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Puciosii au stilul ala prorocesc care vine probabil din excesu' de iarba trasa pe nas.
Ce zic pare foarte sofisticat si misterios dar practic nu poti intelege nimic concret, fiecare pricepe ce vrea, ca vorbele sunt suficient de incalcite si amestecate ca sa poti intelege practic orice, indiferent cat de contradictoriu.
Se pare că și tu ești unul din ăla care crezi cu ardoare și pătimășie de parior în minciuna popii și te dai mare cu îndărătnicie că aperi ortodoxia... adică nu ortodoxia ci instituția aia care urăște sectanții și ereticii în loc să urască năravul sectar și eretic din sînul propriu, căci cei ce acuză au defapt năravul ăsta la cotele cele mai mari (la pariuri mă refer) însă nu pe față ci ascunse sub piei de oaie și haine de sfințișori, deci iată, e vorba de fățărnicie dublă... și mai și osândesc și judecă cu răutate când defapt pe ei nimeni nu i-a trimis.

Sau poate că Hristos n-a dat pilda cu samariteanul milostiv cu cel căzut între tâlchari.
Păi samariteanul era cel mai mare eretic din vremea aceia iar iudeii înlocuiseră credința cu partidele politice sectariste care se erijau la cașcaval și la a fi primii la ospețe și la plecăciuni prin piețe și la smoliri la răspântii. Deci mă întreb cu durere, oare ce pricepeți voi din scripturi?

Iar Pucioșii nu sunt sectanți ci acolo se servește masă sfântă de Emaus. Iar Domnul iubește pe toți sectanții și pe toți ereticii și pe toți păgânii însă nu toți se mântuiesc... nu osândește pe nimeni, nici pe israelul cel vechi, nici pe evreu, nici pe sectant, nici pe eretic... căci a fost trimis să caute pe oaia pierdută și rătăcită și nu s-o distrugă, nu s-o dărâme și nu s-o nimicească așa ca m-amon-a și ta(c)ticool.

Poate că asta poți înțelege și tu simplu și clar!.. dacă proorociile le disprețuiești și le răstălmăcești și te plângi că... sunt încâlcite și că poți înțelege orice vrei din ele... Du-te și vezi cum trăiesc ei și vei pricepe sigur și scripturile și toate proorociile ca să nu mai fii zăbavnic în a crede pe toți proorocii, pe toți.

Voi însă vă încăpățânați în a crede în satana și antichrist și în proorocool mincinos care șade pe limba lui popa. Vă e frică să vedeți minciuna și de aia mai bine o urmați cu supunere totală. Practic e plăcerea și pofta fericită de a minții... pentru averi deșarte. Iar voi credeți... Nu v-am zis că sunteți naivi și creduli?

Păi de ce nu-l credeți pe popa când are dreptate? De ce-l credeți musai numai când minte?

Last edited by vsovivivi; 16.01.2013 at 12:52:34.
  #377  
Vechi 16.01.2013, 12:44:38
mekahekaleka mekahekaleka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Bismarck*
daca tu vroiai sa faci voia Lui atunci nu postai tampenii cu sfarsitul lumii pe care acum le invarti cum vrei tu cand vezi ca nu a fost nici pe 12 nici pe 21 nici pe 7 . alta data mai ai ? sau gata chiar s-a sfarsit cum ai zis tu ?
  #378  
Vechi 16.01.2013, 13:13:00
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
Bismarck*
daca tu vroiai sa faci voia Lui atunci nu postai tampenii cu sfarsitul lumii pe care acum le invarti cum vrei tu cand vezi ca nu a fost nici pe 12 nici pe 21 nici pe 7 . alta data mai ai ? sau gata chiar s-a sfarsit cum ai zis tu ?
Lasă dragă... nu te intimida, căci dacă Papadopolina nu ți-a dat zăhărel cubic după ce făceai frumos, acuma nu trebuie să vi la mine cu pretenție că cică te-am păcălit cu zahăr tos sau din ăla pudră.

Nu eu te-am păcălit... ci mai degrabă tu vroiai un alt tip de explozie.

Însă explozia și ciuperca de fum care a distrus toată puterea mondială și pe toți oamenii și toată făptura a fost... și cum ziceam de sus a fost chiar pe 12.12.2012 la 22 și 55 minute fix, după calendarul mayaș adică ăla pe vechi, iar pe 21.01.2012 chiar n-a fost nimic chiar dacă era 21 în loc de 12, în timp ce pe 7 ianuarie 2013 a venit Domnul la fix în ambele calendare ca să aducă veșnicia!

Că voi n-ați prins explozia și sfârșitul și n-ați văzut și n-ați auzit nimic asta nu înseamnă că ea n-a fost, poate voi credeați că chiar nu știe nimeni decât Tatăl vremile, nici măcar Fiul așa cum minte popa fariseul care știe că el nu poate ști el vremurile chiar dacă fața cerului roș o știe și el citi și vă minte că cică el a priceput corect scriptura... că nu se știe când vine și că nici nu se poate ști și gata.

Lasă că o să vedeți și voi cândva reluarea... când o să vă pună Duhul din nou semnele sfârșitului, când se frăgezește frunza smochinului... dar pentru asta trebuie să vă rugați.

Păi dacă le-a arătat lor semnele sfârșitului, cum atunci nu știa Fiul când era să fie sfârșitul? Și cum adică să nu știe tocmai Cel ce trebuia ca să vină prin furtună... ca un fur trimis din nou de Tatăl tocmai atunci când nimeni nu se aștepta, în ceasul acela blestemat, în clipa fatidică?

Deci nu te întrista că n-ai văzut și n-ai auzit explozia infernală. Vei vedea ceea ce cauți sigur la reluare... dacă o să crezi, căci n-ai cum vedea altfel decît dacă ți se deschid și ție și ochii credinței... că doar cu ăștia trupești oricât te uiți o să vezi mereu doar cât de grasă și de frumoasă e gLumea și cum înflorește ea mereu ca o buruiană foarte binefăcătoare pomenind superstiții atrăgătoare și ispititoare pe toate canalele media... alea pline de neghină competentă învelită în balegă de om... vorba Domnului prin Iezechiel proorocul... despre buruiana aia grasă și 'frumoasă' care se autopomenește îndreptățindu-se beată de sine: 'nu sunt văduvă și nu voi ști ce este tânguirea fiindcă n-am bărbat și stau călare pe-un singur mare drac îmbrăcată în ruj și stacojie'.

Last edited by vsovivivi; 16.01.2013 at 13:39:18.
  #379  
Vechi 16.01.2013, 13:36:39
mekahekaleka mekahekaleka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Lasă dragă... nu te intimida, căci dacă Papadopolina nu ți-a dat zăhărel după ce făceai frumos, acuma nu trebuie să vi la mine cu pretenție că cică te-am păcălit.

Nu eu te-am păcălit... ci mai degrabă tu vroiai un alt tip de explozie.

Însă explozia batomică și ciuperca de fum care a distrus toată puterea mondială și pe toți oamenii și toată făptura a fost... și cum ziceam de sus a fost chiar pe 12.12.2012 la 22 și 55 minute fix, după calendarul mayaș adică ăla pe vechi, iar pe 21.01.2012 n-a fost nimic nici pe nou și nici pe vechi chiar dacă era 21 în loc de 12, în timp ce pe 7 ianuarie 2013 pe nou a venit Domnul la fix în ambele calendare ca să aducă veșnicia!

Că voi n-ați prins explozia și sfârșitul și n-ați văzut și n-ați auzit nimic asta nu înseamnă că ea n-a fost, poate voi credeați că chiar nu știe nimeni decât Tatăl vremile, nici Fiul așa cum minte popa fariseul care știe că nu poate ști el vremurile chiar dacă fața cerului roș o știe el citi și vă minte că cică el a priceput corect scriptura...

Lasă că o să vedeți și voi cândva reluarea... când o să vă pună Duhul din nou semnele sfârșitului, când se frăgezește frunza smochinului... dar pentru asta trebuie să vă rugați.

Păi dacă le-a arătat lor semnele sfârșitului, cum atunci nu știa Fiul când era să fie sfârșitul? Și cum adică să nu știe tocmai Cel ce trebuia ca să vină prin furtună... ca un fur trimis din nou de Tatăl tocmai atunci când nimeni nu se aștepta, în ceasul acela blestemat, în clipa fatidică?

Deci nu te întrista că n-ai văzut și n-ai auzit explozia infernală. Vei vedea sigur la reluare... dacă o să crezi, căci n-ai cum vedea altfel decît dacă ți se deschid și ție ochii credinței... că cu ăștia trupești oricât te uiți o să vezi mereu doar cât de grasă și frumoasă e gLumea și cum înflorește ea mereu ca o buruiană foarte binefăcătoare pomenind superstiții atrăgătoare și ispititoare pe toate canalele... alea pline de neghină competentă învelită în balegă de om... vorba Domnului prin Ezechiel proorocul... despre buruiana aia grasă și 'frumoasă' care se autopomenește îndreptățindu-se beată de sine: 'nu sunt văduvă și nu voi ști ce este tânguirea fiindcă n-am bărbat și stau călare pe-un singur mare drac'.
Sincer . acum chiar am ras :)) cand am citit ce ai scris , ori esti troll ori ... ai bagat prea mult "pot" de ti-a zburat peruca de pe cap ! (Am vorbit si eu ca tine asa ca sa ne aflam pe aceeasi unda) auzi :)) explozia infernala de la nu stiu ce ora . te durea pe tine capu la ora aia si ai crezut ca e sfarsitu lumii . si la ce reluare voi vedea EXPLOZIA INERNALA :)) ?
  #380  
Vechi 16.01.2013, 13:43:48
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
Sincer . acum chiar am ras :)) cand am citit ce ai scris , ori esti troll ori ... ai bagat prea mult "pot" de ti-a zburat peruca de pe cap ! (Am vorbit si eu ca tine asa ca sa ne aflam pe aceeasi unda) auzi :)) explozia infernala de la nu stiu ce ora . te durea pe tine capu la ora aia si ai crezut ca e sfarsitu lumii . si la ce reluare voi vedea EXPLOZIA INERNALA :)) ?
Masi degrabă îs Ș-Trull...
Citește încă odată că am modificat între timp și sper că o să afli din text... însă pentru ca să și vezi îți trebuie credință... ca să vezi reluarea, când s-a marcat golul... de către golum... direct în matrix.
Citat:
Lasă dragă... nu te intimida, căci dacă Papadopolina nu ți-a dat zăhărel cubic după ce făceai frumos, acuma nu trebuie să vi la mine cu pretenție că cică te-am păcălit cu zahăr tos sau din ăla pudră.

Nu eu te-am păcălit... ci mai degrabă tu vroiai un alt tip de explozie.

Însă explozia și ciuperca de fum care a distrus toată puterea mondială și pe toți oamenii și toată făptura a fost... și cum ziceam de sus a fost chiar pe 12.12.2012 la 22 și 55 minute fix, după calendarul mayaș adică ăla pe vechi, iar pe 21.01.2012 chiar n-a fost nimic chiar dacă era 21 în loc de 12, în timp ce pe 7 ianuarie 2013 a venit Domnul la fix în ambele calendare ca să aducă veșnicia!

Că voi n-ați prins explozia și sfârșitul și n-ați văzut și n-ați auzit nimic asta nu înseamnă că ea n-a fost, poate voi credeați că chiar nu știe nimeni decât Tatăl vremile, nici măcar Fiul așa cum minte popa fariseul care știe că el nu poate ști el vremurile chiar dacă fața cerului roș o știe și el citi și vă minte că cică el a priceput corect scriptura... că nu se știe când vine și că nici nu se poate ști și gata.

Lasă că o să vedeți și voi cândva reluarea... când o să vă pună Duhul din nou semnele sfârșitului, când se frăgezește frunza smochinului... dar pentru asta trebuie să vă rugați.

Păi dacă le-a arătat lor semnele sfârșitului, cum atunci nu știa Fiul când era să fie sfârșitul? Și cum adică să nu știe tocmai Cel ce trebuia ca să vină prin furtună... ca un fur trimis din nou de Tatăl tocmai atunci când nimeni nu se aștepta, în ceasul acela blestemat, în clipa fatidică?

Deci nu te întrista că n-ai văzut și n-ai auzit explozia infernală. Vei vedea ceea ce cauți sigur la reluare... dacă o să crezi, căci n-ai cum vedea altfel decît dacă ți se deschid și ție și ochii credinței... că doar cu ăștia trupești oricât te uiți o să vezi mereu doar cât de grasă și de frumoasă e gLumea și cum înflorește ea mereu ca o buruiană foarte binefăcătoare pomenind superstiții atrăgătoare și ispititoare pe toate canalele media... alea pline de neghină competentă învelită în balegă de om... vorba Domnului prin Iezechiel proorocul... despre buruiana aia grasă și 'frumoasă' care se autopomenește îndreptățindu-se beată de sine: 'nu sunt văduvă și nu voi ști ce este tânguirea fiindcă n-am bărbat și stau călare pe-un singur mare drac îmbrăcată în ruj și stacojie'.

Last edited by vsovivivi; 16.01.2013 at 13:47:16.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre sfarsitul lumii biturica25 Generalitati 135 19.12.2013 00:22:25
Sfarsitul lumii ironizat! UNNOOM Generalitati 11 20.12.2012 17:45:26
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 22:56:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53