Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2009, 15:30:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Exclamation Vine Sfarsitul lumii?

Pentru toti care asteapta "Sfarsitu lumii" o sa povestesc ce am vazut pe strada.
Un om care bause mai multisor , nu foarte bine imbracat (ceea ce e clasificat de unii de cei de se cred "sporiti duhovniceste" (si eu incluzandu-ma din pacate la aceasta categorie) drept boschetar sau vagabond) a cazut pe jos pe undeva prin Bucuresti.
Langa el a cazut sticla sa de votca sau ce tarie ieftina avea.
Intamplator pe acolo a trecut o femeie imbracata cu pantaloni stramti pe dansa , cu o bluza mai decoltata.
(acest gen de femei sunt clasificate de acestia de se cred "sporiti duhovniceste" (si eu din pacate ma includ la aceasta categorie) ca femei usoare probabil).
Ceilalti oameni "seriosi" treceau fara sa le pese de acela , ba niste batranei,foarte probabil "crestini ortodocsi respectabili" au trecut pe langa si batranica a zis "nu vezi ca are sticla de bautura langa el?".

Respectiva femeie a luat mobilul si a sunat la 112.
In mai putin de 10 minunte cei de la 112 (Crucea Rosie probabil) clasificati de altii ca "masonerie" sau mai stiu eu cum au aparut si au luat pe acela si l-au dus la spital.

Asa am inteles ca nu vine defel Sfarsitul lumii ci ca dimpotriva mie mi se pare ca vine Sfarsitul Lumii pentru ca am ajuns foarte intunecat duhovniceste si de aceea mi se pare ca eu sunt bun si altii sunt rai cand de fapt nu e deloc asa ci eu sunt foarte rau , aproape la fel ca dracii de rau si altii sunt cu mult mai buni ca mine.
De ce am ajuns asa?
Datorita pacatului celui pierzator al mandriei se intelege.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2009, 15:33:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai mult ca respectiva femeie a incercat mai intai sa vorbeasca cu omul de cazuse pe jos,apoi dupa ce a sunat la 112 a asteptat pana a venit respectiva Salvare sa vina sa il ia pe acela.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2009, 16:02:50
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Fara comentarii. Toate analizele, mai mult sau mai putin savante de pe acest forum se prabusesc in fata unui astfel de fragment de realitate. Felicitari mihailt si multumesc pentru ca mi-ai pus in fata aceasta oglinda in care ma vad asa cum sint de fapt - ingamfat, clevetitor, mincinos, fals.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2009, 16:58:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mihailt si Adrian010155 nu pot decat sa ma bucur ca mai sunt si oameni atat de sinceri ca voi si care au curajul de a-si admite greselile,de a cauta mereu Adevarul mai presus de orice.
Chiar daca gresim,este foarte important ca pe Dumnezeu sa Il cautam cu sufletul si atunci incepem sa le vedem pe toate in o cu totul alta lumina.
Intr-adevar,ajungem sa ne orbeasca orgoliul si,de multe ori,Dumnezeu ne da lectii exact prin cine ne-am fi asteptat mai putin.Dar,cand ajungem sa constientizam aceste aspecte,e un mare pas inainte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.06.2009, 17:24:06
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Pur si simplu, multumim Mihai!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.06.2009, 17:28:21
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Da.
Vai mie, innegritule suflete!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.06.2009, 17:44:14
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pentru toti care asteapta "Sfarsitu lumii" o sa povestesc ce am vazut pe strada.
Un om care bause mai multisor , nu foarte bine imbracat (ceea ce e clasificat de unii de cei de se cred "sporiti duhovniceste" (si eu incluzandu-ma din pacate la aceasta categorie) drept boschetar sau vagabond) a cazut pe jos pe undeva prin Bucuresti.
Langa el a cazut sticla sa de votca sau ce tarie ieftina avea.
Intamplator pe acolo a trecut o femeie imbracata cu pantaloni stramti pe dansa , cu o bluza mai decoltata.
(acest gen de femei sunt clasificate de acestia de se cred "sporiti duhovniceste" (si eu din pacate ma includ la aceasta categorie) ca femei usoare probabil).
Ceilalti oameni "seriosi" treceau fara sa le pese de acela , ba niste batranei,foarte probabil "crestini ortodocsi respectabili" au trecut pe langa si batranica a zis "nu vezi ca are sticla de bautura langa el?".

Respectiva femeie a luat mobilul si a sunat la 112.
In mai putin de 10 minunte cei de la 112 (Crucea Rosie probabil) clasificati de altii ca "masonerie" sau mai stiu eu cum au aparut si au luat pe acela si l-au dus la spital.

Asa am inteles ca nu vine defel Sfarsitul lumii ci ca dimpotriva mie mi se pare ca vine Sfarsitul Lumii pentru ca am ajuns foarte intunecat duhovniceste si de aceea mi se pare ca eu sunt bun si altii sunt rai cand de fapt nu e deloc asa ci eu sunt foarte rau , aproape la fel ca dracii de rau si altii sunt cu mult mai buni ca mine.
De ce am ajuns asa?
Datorita pacatului celui pierzator al mandriei se intelege.
Uite ca am rosit la fata, s-a intimplat de multe ori ca am trecut nepasatoare pe linga un astfel de om.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.06.2009, 18:28:22
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-adevar,ceva absolut minunat! Insa... credeti ca asta ne scuteste de sfarsitul ce are sa vina? Nicidecum! Aceste fapte ale oamenilor (desi putine),impreuna cu rugaciunile sfintilor parinti doar mai intarzie putin ceasul. Ca asa ar fi venit de mult sfarsitul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.06.2009, 18:40:35
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Mie mi-ar frica sa ma cobor langa el si sa il intreb ceva, poate ala la betie ma taie pe fata sau mai stiu eu ce.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.06.2009, 19:24:57
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Dar eu sincer chiar n-as sti ce sa fac intr-o astfel de situatie. Am mai vazut boschetari cu gramada de pungi dupa ei si imbracati ca-n Siberia dar credeam ca exista autoritati responsabile pentru ei, la fel pentru copiii strazii. Asa ca daca is pe strada, or fi cu vreun rost. La fel si betivi ?dormind? Ca eu nu stiam daca dorm sau is cazuti. Chiar habar n-as avea ce sa fac, cred ca multa lume ramane nepasatoare din nestiinta.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre sfarsitul lumii biturica25 Generalitati 135 19.12.2013 00:22:25
Sfarsitul lumii ironizat! UNNOOM Generalitati 11 20.12.2012 17:45:26
ziceati ca nu vine sfarsitul lumii? annajanette Generalitati 43 07.06.2010 23:48:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53