Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2010, 00:27:19
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Mos Craciun vs Nasterea Domnului si Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos

Este sărbătoarea Crăciunului sărbătorirea Moșului Crăciun sau este aceea a nașterii din fecioara Maria a Domnului și Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos ?? Bineînțeles că există și o variantă a Crăciunului care spune că acest cuvânt Crăciun vine cumva de la cuvântul Creator, și asta pentru că nașterea și toată lucrarea de mântuire a Domnului Hristos este și poate fi considerată o recreare, o restaurare a omului. Însă asta este ceea ce sărbătorim noi la Crăciun sau un moș santa claus, etc, care nu are nici o legătură cu Nașterea lui Hristos ?? Este aceasta o sărbătoare lumească, redusă la cele lumești, la mâncăruri, la băuturi, la cadouri, la petreceri, la așa-zise reunuiri de familie, cu alte cuvinte este Crăciunul (în sensul de "Moșul Creator") o simplă sărbătoare lumească, redusă la cele lumești ? Nu are sensuri mult mai înalte care ar trebui cunoscute și sărbătorite de creștinii noștri pravoslavnici ?

Există și acest marketing sufocant prin mass-media și pe toate căile posibile care efectiv ne batjocorește și încearcă să ne inducă tot felul de "sărbători" și "motive de sărbătorire a Crăciunului" dar care nu au nici cea mai mică legătură cu sărbătoarea autentic creștină a Nașterii Domnului Hristos, care este evident o sărbătoare dumnezeiască. Personal cred că ar trebui cu orice chip să nu ne lăsăm influențați și seduși de aceste campanii nenorocite de marketing, etc, care efectiv încearcă cu orice chip să ne distorsioneze semnificația reală și profundă, spiritual-religioasă, a Nașterii lui Hristos din Maica Domnului. Ce părere aveți despre tehnicile și metodele moderne tot mai insistente și mai sufocante folosite pentru a se încerca, cu orice chip, devierea atenției mai mult sau mai puțin creștinului de la adevăratele semnificații pentru mântuirea lui personală și a neamului omemensc ale Crăciunului, și folosirea acestor metode pentru a induce creștinilor tot felul de "semnificații" ale Crăciunului, dar să fie obligatoriu cu totul altele decât adevărata semnificație creștină, iar dacă se poate chiar să nici nu se mai pomenească de Hristos și de nașterea Lui ?? Ce atitudine ar trebui să avem față de aceste insistențe perverse ale unora și cum ar trebui să ne pregătim cu adevărat și să sărbătorim cu adevărat, fiecare după putere și nivel duhovnicesc, acest dumnezeiesc eveniment al Nașterii Domnului Hristos ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2010, 11:34:52
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Noi ortodocsii nici n-ar trebui sa tinem seama de legendele astea cu Mos Craciun pentru ca il sarbatorim pe Sfantul Nicolae (si dupa modelul acestuia a fost creat si Mos Craciun).

Si la Paste s-a scornit un personaj de asta (iepurele ala care vine tot cu cadouri).

Problema e ca aceste personaje ii afecteaza cel mai mult pe copii si raman cu ideea ca aceste sarbatori sunt importante pentru ca acum isi fac aparitia Mos Craciun si pe Iepurele de Paste, nicidecum gandindu-se la varianta religioasa a sarbatorilor (si cred ca foarte multi occidentali sufera de sindromul asta).

S-a pus praznuirea Nasterii Domnului pe acea data tocmai pentru a elimina sarbatoare pagana a Saturnaliilor si acum se scorneste un alt personaj fictiv care sa abata atentia oamenilor de la ce trebuie cu adevarat sarbatorit.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2010, 13:05:12
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Traim intr-o societate de consum, iar mos craciun si iepurasul sunt niste creatii ale lui homo consumans care indepartandu-se de Dumnezeu a simtit nevoia de a-si crea niste sarbatori pe gustul sau, caci Nasterea si Invierea Domnului nu-l mai reprezinta
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2010, 01:02:43
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Mos Craciun, obviouslly.

Nicaieri è scris ca Iisus s-a nascut pe 25 decembrie.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2010, 09:36:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
S-a pus praznuirea Nasterii Domnului pe acea data tocmai pentru a elimina sarbatoare pagana a Saturnaliilor si acum se scorneste un alt personaj fictiv care sa abata atentia oamenilor de la ce trebuie cu adevarat sarbatorit.
Încă o dovadă a repăgânizării Europei. Mai nou, Moș Crăciun primește și un fel de acatiste, copiii fiind îndemnați să-i scrie scrisori cu ce ar dori ei. Am citit și condace (poezioare) de laudă la adresa lui Moș Crăciun. Mai trebuie doar să-i aducă ofrande pe jertfelnice instalate pe munți.

Ia spuneți-mi, ați auzit și de varianta politic corectă, potrivit căreia nu Moș Crăciun, care era un rău și un obtuz, ci Tanti Crăciunița a adăpostit-o pe Sf Maria ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2010, 18:24:11
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Încă o dovadă a repăgânizării Europei. Mai nou, Moș Crăciun primește și un fel de acatiste, copiii fiind îndemnați să-i scrie scrisori cu ce ar dori ei. Am citit și condace (poezioare) de laudă la adresa lui Moș Crăciun. Mai trebuie doar să-i aducă ofrande pe jertfelnice instalate pe munți.

Ia spuneți-mi, ați auzit și de varianta politic corectă, potrivit căreia nu Moș Crăciun, care era un rău și un obtuz, ci Tanti Crăciunița a adăpostit-o pe Sf Maria ?
da am auzit
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2010, 18:25:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nasterea Domnului in Betleem pe langa faptul ca a fost supranaturala a fost si una discreta. Chiar daca steaua s-a aratat, nu s-au indreptat catre Betleem popoare intregi, ci numai magii. Chiar daca ingerii au cantat, nu a urmat un pelerinaj la pestera in care S-a nascut Hristos, ci s-au minunat numai cativa pastori. In rest, ceilalti oameni au ramas intru ale lor.

Asa se intampla si astazi, desi nu este firesc. Multi dintre crestini petrec aceasta sarbatoare ca si cum nimic importantat nu s-ar intampla. Mullti ramanem, numai intru ale noastre, intru ale lumii acesteia trecatoare si amagitoare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2010, 21:07:57
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Desartaciuni...poleiala deasupra putreziciunii.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2010, 21:17:27
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Toate aceste lucruri laice nu-s rele în sine, chiar ne obligă și la lucruri bune, cum ar fi să dăm cadouri, devin rele când uităm de latura religioasă a sărbătorilor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2010, 22:58:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Ia spuneți-mi, ați auzit și de varianta politic corectă, potrivit căreia nu Moș Crăciun, care era un rău și un obtuz, ci Tanti Crăciunița a adăpostit-o pe Sf Maria ?
Mi se pare familiara povestea.. Am mai auzit-o.. O puteti reproduce?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haideti sa ne bucuram impreuna de Nasterea Dumnezeului nostru! laurastifter Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 27.12.2012 01:14:23
Cuvant la Nasterea Domnului Iisus Hristos 2010 - IPS Calinic Intrebari utilizatori 0 18.12.2010 12:12:40
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 22:35:55
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 21:59:51
Prohodul Domnului Dumnezeului Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 03.05.2008 00:48:47