Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2013, 13:01:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Maica Tereza si misiunea ei - ceva similar si in Ortodoxie?

Am citit de curand viata Maicii Tereza de Calcutta, pentru ca ma fascineaza ideea ei.
Eu asa inteleg credinta adevarata. In a te pune concret in slujba oamenilor, asa cum cere Dumnezeu si ai ajuta pe cei mai necajiti.
Nimic nu mi se pare mai mantuitor decat asta. Nu carti, nu filozofii.

Eu am inteles ca ea a avut aceasta traire din copilarie. Si a urmat acest drum.
S-a calugarit si a ajuns in India, tara celor mai saraci oameni.
Apoi a infiintat ordinul ei special prin care s-a dedicat ingrijirii celor de pe strada, coborandu-se la ei.

Voturile calugariei: saracia, ascultarea, fecioria si rugaciunea, smerenia.
Ea le-a respectat la maximum.

Ma gandesc eu ca oamenii vad si traiesc in mod diferit credinta, asa cum am tot spus cu alte ocazii. Sunt multi cei care vad credinta in omul de langa ei.

Exemplul ei a fost urmat si de alte femei si chiar barbati (am inteles ca exista si un ordin barbatesc similar). Am mai citit despre o femeie care s-a calugarit din aceeasi dorinta si s-a dus in mod special in India, la acest ordin.
(Ordinul are acum sedii in intreaga lume, acolo unde este nevoie).

Chiar a avut probleme si pana la urma l-a parasit, pentru ca dorinta asta de a ajuta oamenii, latura aceasta practica era de multe ori umbrita de aspecte teoretice, de reguli absurde. De ex. "lasa omul care vine la poarta la mare nevoie (bolnav etc.), pentru ca e ora de rugaciune, sau ai alta ascultare de facut."
Aceasta discipola a parasit pana la urma calugaria si a continuat sa activeze in acelasi mod, dar in lume. A studiat medicina si s-a dedicat exclusiv oamenilor (saraci). Nu are familie.

Maica Tereza a avut puteri nebanuite. Daca a putut face asemenea lucruri si nici nu s-a molipsit de o vreo boala. Ea a ingrijit leprosi si bolnavi de tot felul de boli ale mizeriei.
A salvat si multi copii abandonati. Si a ingrijit si multi oameni pe patul mortii.
Impresionant este ca acestia erau de toate credintele si ele le-au fost respectate in masura in care au fost cunoscute.

Am citit undeva ca Maica Tereza a marturisit undeva (nu stiu daca este adevarat) anumite momente/perioade de indoiala in credinta. In sensul ca in fata mizeriei omenesti nu mai stia ce sa creada despre Dumnezeu si despre misunea ei. De ce nu se termina aceasta mizerie, ci se inmultea? Care este Voia lui Dumnezeu si daca totusi are vreun sens munca ei.
A ajuns probabil la niste raspantii, din cauza oboselii de toate felurile.

A refuzat orice avantaj material. Tot ce a primit prin donatii si cersit a fost pentru oamenii aflati in nevoie.

Acum exista si multi care o critica, ami ales din punct de vedere medical. In fine nu stiu eu. Eu stiu numai din biografia ei. Unii o contesta. Totusi ea a existat.

Eu admir aceasta munca imensa. Si a facut-o cu seninatate si dragoste.
Inteleg ca partea teoretica i-a mai lipsit. Nu statea la orar de rugaciuni, nu citea sau scria carti. Era pe strada la oamenii in nevoie, in cea mai mare parte a zilei.

Ma intreb daca in ortodoxie exista asemenea persoane, un asmenea ordin?
Cat de important este omul si nevoile lui in ortodoxie?
Sa-l iei de pe strada, sa-l speli, sa-l ingrijesti, sa-i dai de mancare, sa-l tratezi, sa-i asiguri o moarte demna.
Exista o Maica Tereza in ortodoxie?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2013, 13:10:14
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista o Maica Tereza in ortodoxie?
Poate deveniți dumneavoastră una.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2013, 13:38:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Preotul Tănase se spune, Sophia? Și mulți alții ca el care neștiuți de nimeni fac la fel ca el?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2013, 13:51:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Preotul Tănase se spune, Sophia? Și mulți alții ca el care neștiuți de nimeni fac la fel ca el?
@Decebal - da, mi-ar place sa pot face asa ceva.

Nu, preotul Tanase este altceva. Are alta misiune, poate o bucatica din cea a maicii Tereza.

Nu, cred ca nu ai inteles mesajul si nu stii nimic despre Maica Tereza.
Or face unii cate ceva in sensul asta, dar nu la dimensiunile ei. Nu ca ea.

Ia si citeste intai putin despre ea.

Si nu ma refeream numai la Romania, ci in intreaga ortodoxie din lume.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2013, 13:57:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Am înțeles foarte bine și știu destule despre ea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2013, 14:48:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si lumea ortodoxa e plina de exemple asemanatoare:
Pr. Mihai Jar, Manastirea Banceni
http://www.youtube.com/watch?v=x0HHetdc-Vs
Exemplele sunt multe, dar ma rezum la acesta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2013, 15:04:25
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

............................

Last edited by Decebal; 28.09.2013 at 09:42:46.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2013, 15:22:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si lumea ortodoxa e plina de exemple asemanatoare:
Pr. Mihai Jar, Manastirea Banceni
http://www.youtube.com/watch?v=x0HHetdc-Vs
Exemplele sunt multe, dar ma rezum la acesta.
Nici tu nu ai inteles, cred.
Parintele Jar, parintele Tanase se ocupa de copii orfani si atat.
Nu coboara la nivelul la care a coborat Maica Tereza. Nu au stat/stat pe strada, nu ingijesc leprosi, sau cu alte boli cumplite.
Poate ca este diferenta ca Maica Tereza s-a dus in locurile acelea cu cea mai mare saracie si nevoie.

A facut-o o catolica. Exista poate si ortodocsi asemanatori prin alte lumi sarace (Africa, India, etc.)

Si Maica Tereza mai spunea ceva interesant: acolo in India si in alte tari sarace este un fel de saracie, in Europa este alt fel.
In primele tari este saracia materiala care predomina, lipsa de hrana, de adaposturi, etc.

In Europa este saracia umana,sufleteasca, singuratatea etc.

Si nu, nu criticam ortodoxia ci aratam o cale a ei, ce se mai poate face.
Eu ma stradui in felul meu si dupa puterile mele. Mai mult nu spun.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2013, 15:35:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nici tu nu ai inteles, cred.
Parintele Jar, parintele Tanase se ocupa de copii orfani si atat.
Nu coboara la nivelul la care a coborat Maica Tereza. Nu au stat/stat pe strada, nu ingijesc leprosi, sau cu alte boli cumplite.
Poate ca este diferenta ca Maica Tereza s-a dus in locurile acelea cu cea mai mare saracie si nevoie.

A facut-o o catolica. Exista poate si ortodocsi asemanatori prin alte lumi sarace (Africa, India, etc.)

Si Maica Tereza mai spunea ceva interesant: acolo in India si in alte tari sarace este un fel de saracie, in Europa este alt fel.
In primele tari este saracia materiala care predomina, lipsa de hrana, de adaposturi, etc.


In Europa este saracia umana,sufleteasca, singuratatea etc.

Si nu, nu criticam ortodoxia ci aratam o cale a ei, ce se mai poate face.
Eu ma stradui in felul meu si dupa puterile mele. Mai mult nu spun.
Mai informeaza-te, sophia!
Parintele Jar are 400 copii in grija, printre care un grup de copii cu SIDA, pe care ii ingrijeste cu devotament. Asezamantul a fost construit de oameni inimosi, care au inteles ce munca colosala face acest Parinte.
Tu ai vazut asezamantul Maicii Thereza? Si tot din donatii din toata lumea a facut totul Maica Thereza. Ii recunoastem meritul de a se fi ocupat de copiii abandonati, dar asta nu sterge meritele altora, care au facut la fel.

Ceea ce ma mira pe mine, sophia, este ca gasesti exemple atat de impresionante pentru tine in lumea catolica, dar nu le cunosti pe cele din lumea ortodoxa.

Last edited by Miha-anca; 02.08.2013 at 15:38:12.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2013, 15:56:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mai informeaza-te, sophia!
Parintele Jar are 400 copii in grija, printre care un grup de copii cu SIDA, pe care ii ingrijeste cu devotament. Asezamantul a fost construit de oameni inimosi, care au inteles ce munca colosala face acest Parinte.
Tu ai vazut asezamantul Maicii Thereza? Si tot din donatii din toata lumea a facut totul Maica Thereza. Ii recunoastem meritul de a se fi ocupat de copiii abandonati, dar asta nu sterge meritele altora, care au facut la fel.

Ceea ce ma mira pe mine, sophia, este ca gasesti exemple atat de impresionante pentru tine in lumea catolica, dar nu le cunosti pe cele din lumea ortodoxa.
Eu nu te contrazic, stiu ce face parintele Jar.
Maica Tereza facea altceva. Se ocupa de batrani, de bolnavi, de leprosi, de oameni aflati pe moarte fara adapost (mureau precum cainii), de copii. De toti.
Nu avea asezaminte (in sensul de manastire). Aveau o incapere in care se retrageau si dormeau.
In rest a construit pentru ceilalti spitale, asezaminte de ingrijire a bolnavilor in stadiu final), orfelinate etc.
Ea si maicile ordinului ei lucrau pe strada.
Si mai este o diferenta la partea cu copiii - nu-i colecta. Se straduia si sa-i dea in adoptie, spre deosebire de cei doi preoti de mir mentionati aici.

Nu stiu, eu nu stiu alt exemplu ca ea, in general. Si ma fascineaza aceasta parte a credintei.
Nu stiu de unde toti spuneti voi ca exista. Repet, la modul in care face acest ordin al Maicii Tereza.
Sigur ca sunt unii care fac, precum preotii Tanase, Jar, Lacatusu (asa il chema pe cel care a facut masa saracilor la el la biserica) si cine o mai fi.
Dar asa, la nivelul acela total, eu nu stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde