Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2011, 14:31:35
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Maica Domnului... mama noastra, a tuturor crestinilor!

Doamne ajută!

Deoarece mâine, pe data de 15 August, Biserica noastră va sărbători Adormirea Sfintei Născătoare de Dumnezeu, m-am gândit că ar fi deosebit de folositor duhovnicește să discutăm despre relația noastră cu Sfânta Fecioară Maria, Maica Domnului și măicuța noastră, a tuturor creștinilor.
Cine este Maica Domnului pentru voi? Cum vă raportați la ea? Cum ați simțit prezența și ajutorul ei în feluritele încercări ale vieții?

"Întru naștere fecioria ai păzit, întru adormire lumea nu ai părăsit, de Dumnezeu Născătoare! Mutatu-te-ai la viață, fiind Maica Vieții și, cu rugăciunile tale, izbăvești din moarte sufletele noastre!" (Troparul Adormirii Maicii Domnului)

Pace și bucurie tuturor!

Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.08.2011, 18:10:28
Natalia's Avatar
Natalia Natalia is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Natalia Send a message via Skype™ to Natalia
Implicit

Minunata intrebare! De mult tin sa imartasesc si eu aceste intimplari deosebite cu cineva si deabia acum s-a ivit momentul.Preasfinta Nascatoare de Dumnezeu mereu mi-a fost srijin si ajutor.de fiecare data cind ma rugam Ei aveam parte de minuni nesteptate in viata,fara de exceptie.De exemplu,cel mai memorabil caz-intro dimineata trebuia sa plec la scoala,dar locuiesc tare departe de aceasta,si am nevoie de transport.mama imi daduse bani indeajunsi ziua trecuta,ca sami ajunga si pt ziua urmatoare,insa iam imprumutat.dar mamei nu iam zis.in plus,sufeream de o patima mincarii,iar in zilele acelea chiar rau de tot,stiu ca Il suparam de Dumnezeu,dar nu pteam parca sa ma iau in miini.deci,trebuia sa plec pe jos la scoala...dar pe masa era o bancnota si ma gindeam...mama zicea asa,retrasa"i-ai daca ai nevoie" dar eu nu indrazneam. si am zis"Maicuta Domnului,stiu ca nu merit ajutorul Tau,mai ales acum,dar iarta-ma pt tot si vezi ca nu inraznesc sa iau acei bani,dar te rog,fa ca mama sa mii dea in in mina."apoi miam luat ghetele simi legam sireturile,si parca ma obisnuiam cu gindul ca o sa merg pe jos(e vorba de vreo 10 km) si cind colo ,cind dau sa ies,ma ajunge mama din urma si mi-i vira acei 5 lei in mina-Na,de drum! no sa uit niciodata aceasta.iar altadata,veneam de la tara cu masina,iar eu stind in spate,tineam in mina o iconita pe care o cumparasem de la o manastire,mereu o iaui cu mine in calatorii,Maica Domnului cu 7 sageti.intrum moment,soferul iese pe contrasens sa intreaca un camion,cu viteza,iar o alta masina tot cu viteza,venea inspre noi,era deja la citiva metri...m-am speriat tare,dar avind iconita in mina tot o tineam strinssi ma rugam in gind Ei sa ma scape,de frica mai nu mam virit sub scaunul soferului(a fost o fractiune de secunda) si totusi,cind ridic capul sintem din nou pe drumul cuvenit,inaintea camionuli,nu stiu ce sa intimplat,nam vazut dar intro secunda totul sa schimbat.Daca nu vam plictisit,iata altcevarimavara am avut o proba la educatia fizica,dar eram nemaipomenit de slaba(acum miam revenit,slavaDomnului) iar fratele ridea de mine,zicind ca am sa fug doua cercuri si o sa lesin pe undeva.dar am plecat rugindu-ma Maicii Domnului,si...am ajuns a doua la finish!un lucru pamintesc dar...!si de fiecare data cind citeam paraclisul Ei problemele se risipeau,parca nici nau fost! Slava Preasfintei Noastre Stapine,Nascatoarei De Dumnezeu!
__________________
Fa-ti timp s-astepti din urma cind mergi cu slabanogi.
Fa-ti timppe-un munte,seara,stind singur sa te rogi.
Fa-ti timp sda stai cu mama si tatal tau batrini.
Fa-ti timp de-o vorba buna si-o coaja pentru ciini.
...
Fa-ti timp si-aduna zilnic din toate cite-un pic,
Fa-ti timp,caci viata trece,chiar cind nu faci nimic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.08.2011, 18:17:06
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

E adevarat ca Maica Domnului este Maica crestinilor da nu numai atat ci si a tuturor oamenilor,a se vedea ca sunt si musulmani care merg sa se roage la icoana Maicii Domnului de la mrea din Siria,una din cele pictate de Sfantul Apostol Luca si unii primesc pentru ce se roaga.

Eu asa ma gandesc la Maica Domnului,ca a fost Sfanta pustnica in lume,smerita,blanda, miloasa,etc traind in putinatate materiala, etc.
Ca vedem ca nimeni nu stia preasfintenia Maicii Domnului,tinea foarte tare ascunsa sfintenia sa.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2011, 23:07:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!

Deoarece mâine, pe data de 15 August, Biserica noastră va sărbători Adormirea Sfintei Născătoare de Dumnezeu, m-am gândit că ar fi deosebit de folositor duhovnicește să discutăm despre relația noastră cu Sfânta Fecioară Maria, Maica Domnului și măicuța noastră, a tuturor creștinilor.
Cine este Maica Domnului pentru voi? Cum vă raportați la ea? Cum ați simțit prezența și ajutorul ei în feluritele încercări ale vieții?

"Întru naștere fecioria ai păzit, întru adormire lumea nu ai părăsit, de Dumnezeu Născătoare! Mutatu-te-ai la viață, fiind Maica Vieții și, cu rugăciunile tale, izbăvești din moarte sufletele noastre!" (Troparul Adormirii Maicii Domnului)

Pace și bucurie tuturor!

Laura Stifter
Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria , este totul pentru mine ! Ea este salvatoarea mea de la mari necazuri si ispite ce le-am avut in viata , si nu o spun aiurea , ci o spun cu toata convingerea , caci dupa multe lacrimi , rugaciuni , Ea ma salvat de la pieire , de la moarte efectiv , mi-a spalat rusinea pacatrelor , ma mustrat , ma pedepsit , ma ridicat si intarit .
Nu am plans la nici o icoana , precum am plans la icoana Ei , si m-a ascultat ! Ma priveste seara de seara la icoana cu candela aprinsa , si fara ajutorul si mijlocirea ei de mult pieream . Sa va rugati fratilor neancetat ei , caci are multa trecere la Bunul Dumnezeu ! Orice s-ar intampla si oricate prigoane or veni , Biserica Ortodoxa nu o voi parasi nicicand , tocmai ca aici Preasfanta Fecioara este cinstita si laudata ca nicaieri in asta lume . Ortodoxia ne-a daruit-o si trebuie , suntem datori , sa o cinstim asa cum trebuie .
Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu , miluieste-ne pe noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 14.08.2011 at 23:11:55.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.08.2011, 23:27:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria , este totul pentru mine ! Ea este salvatoarea mea de la mari necazuri si ispite ce le-am avut in viata , si nu o spun aiurea , ci o spun cu toata convingerea , caci dupa multe lacrimi , rugaciuni , Ea ma salvat de la pieire , de la moarte efectiv , mi-a spalat rusinea pacatrelor , ma mustrat , ma pedepsit , ma ridicat si intarit .
Nu am plans la nici o icoana , precum am plans la icoana Ei , si m-a ascultat ! Ma priveste seara de seara la icoana cu candela aprinsa , si fara ajutorul si mijlocirea ei de mult pieream . Sa va rugati fratilor neancetat ei , caci are multa trecere la Bunul Dumnezeu ! Orice s-ar intampla si oricate prigoane or veni , Biserica Ortodoxa nu o voi parasi nicicand , tocmai ca aici Preasfanta Fecioara este cinstita si laudata ca nicaieri in asta lume . Ortodoxia ne-a daruit-o si trebuie , suntem datori , sa o cinstim asa cum trebuie .
Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu , miluieste-ne pe noi !
Preasfântă Stăpâna mea, de Dumnezeu Născătoare, cu Sfintele și preaputernicele tale rugăciuni, alungă de la mine smeritul și ticălosul robul tău: deznădăjduirea, uitarea, necunoștința, nepurtarea de grijă și toate gândurile cele necurate, cele rele și hulitoare de la ticăloasa mea inimă și de la întunecata mea minte. Și stinge văpaia poftelor mele, că sărac sunt și ticălos. Și mă izbăvește de multe rele, aduceri-aminte și năravuri și de toate faptele cele rele mă izbăvește, că binecuvântată ești de toate neamurile și se slăvește prea cinstitul tău nume în vecii vecilor. Amin!

Născătoare de Dumnezeu Fecioară, bucură-te. Ceea ce ești cu Dar dăruită, Marie, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău; că ai născut pe Mântuitorul sufletelor noastre.

O! Preasfântă Doamnă, Fecioară, de Dumnezeu Născătoare, primește nevrednica noastră rugăciune și ne păzește de moarte năpraznică și ne dăruiește pocăință înaintea sfârșitului nostru. Amin!

Cuvine-se cu adevărat să te fericim pe tine, Născătoare de Dumnezeu, cea pururea fericită și prea nevinovată și Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce ești mai cinstită decât Heruvimii și mai mărită fără de asemănare decât Serafimii, care fără stricăciune pe Dumnezeu - Cuvântul ai născut, pe tine, cea cu adevărat Născătoare de Dumnezeu, te mărim.

Împărăteasa mea preabună și nădejdea mea, Născătoare de Dumnezeu, primitoarea săracilor și ajutătoarea străinilor, bucuria scârbiților și acoperitoarea necăjiților, vezi-mi nevoia, vezi-mi necazul, ajută-mi ca unui neputincios, hrănește-mă ca pe un străin. Necazul meu îl știi: dezleagă-l precum vrei, că n-am alt ajutor afară de tine, nici altă folositoare grabnică, nici altă mângâietoare bună; ci numai pe tine, Născătoare de Dumnezeu, ca să mă păzești și să mă acoperi în vecii vecilor. Amin!


Sub milostivirea ta scăpăm, Născătoare de Dumnezeu. Rugăciunile noastre nu le trece cu vederea în nevoi, ci din primejdii ne izbăvește pe noi, una curată, una binecuvântată.

AMIN!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.08.2011, 23:31:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Din pacate,pana mai acum ceva vreme eu nu I-am acordat vreun interes special,asa cum am observat ca fac alti ortodoxi,asta deoarece nu realizasem cat de mare a fost misiunea acestei fiinte in existenta intregii rase umane,o misiune imensa!
Cat de sfant si curat trebuie un suflet pentru a fi ales sa-L poarte pe Mantuitor?Acum Ii inteleg importanta!

Nu-mi amintesc decat ca acum cativa ani,cand aveam o mare durere in suflet,in drum spre casa intram intr-o biserica si ma rugam la icoana Ei sa ma ajute sa nu mai doara atat de tare;am mai avut poate o luna de depresie neagra,apoi totul s-a estompat si m-am refacut,mi-am vazut de viata ca intotdeauna...Un lucru este clar,fara ajutor divin NU poti face nimic!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.08.2011, 23:42:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Preasfântă Stăpâna mea, de Dumnezeu Născătoare, cu Sfintele și preaputernicele tale rugăciuni, alungă de la mine smeritul și ticălosul robul tău: deznădăjduirea, uitarea, necunoștința, nepurtarea de grijă și toate gândurile cele necurate, cele rele și hulitoare de la ticăloasa mea inimă și de la întunecata mea minte. Și stinge văpaia poftelor mele, că sărac sunt și ticălos. Și mă izbăvește de multe rele, aduceri-aminte și năravuri și de toate faptele cele rele mă izbăvește, că binecuvântată ești de toate neamurile și se slăvește prea cinstitul tău nume în vecii vecilor. Amin!

Născătoare de Dumnezeu Fecioară, bucură-te. Ceea ce ești cu Dar dăruită, Marie, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău; că ai născut pe Mântuitorul sufletelor noastre.

O! Preasfântă Doamnă, Fecioară, de Dumnezeu Născătoare, primește nevrednica noastră rugăciune și ne păzește de moarte năpraznică și ne dăruiește pocăință înaintea sfârșitului nostru. Amin!

Cuvine-se cu adevărat să te fericim pe tine, Născătoare de Dumnezeu, cea pururea fericită și prea nevinovată și Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce ești mai cinstită decât Heruvimii și mai mărită fără de asemănare decât Serafimii, care fără stricăciune pe Dumnezeu - Cuvântul ai născut, pe tine, cea cu adevărat Născătoare de Dumnezeu, te mărim.

Împărăteasa mea preabună și nădejdea mea, Născătoare de Dumnezeu, primitoarea săracilor și ajutătoarea străinilor, bucuria scârbiților și acoperitoarea necăjiților, vezi-mi nevoia, vezi-mi necazul, ajută-mi ca unui neputincios, hrănește-mă ca pe un străin. Necazul meu îl știi: dezleagă-l precum vrei, că n-am alt ajutor afară de tine, nici altă folositoare grabnică, nici altă mângâietoare bună; ci numai pe tine, Născătoare de Dumnezeu, ca să mă păzești și să mă acoperi în vecii vecilor. Amin!


Sub milostivirea ta scăpăm, Născătoare de Dumnezeu. Rugăciunile noastre nu le trece cu vederea în nevoi, ci din primejdii ne izbăvește pe noi, una curată, una binecuvântată.

AMIN!
In aceasta seara , si nu numai , s-a zguduit Biserica de cantarile aduse la Prohod , a fost ceva de nedescris , toti am fost un suflet , un suflet pentru Hristos si a Lui Maica !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.08.2011, 01:39:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Maicuta Sfanta aparatoarea Noastra nu ne lasa sa pierim, pentru mine Maica Domnului este totul, pling mereu cind ma rog la ea si parca necazurile se mai potolesc. Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu milueste-ne pe noi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.08.2011, 11:13:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Bucura-te Maicuta Sfanta!Maica tuturor crestinilor si prima intre Sfinti!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.08.2011, 20:10:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Maicuta Sfanta aparatoarea Noastra nu ne lasa sa pierim, pentru mine Maica Domnului este totul, pling mereu cind ma rog la ea si parca necazurile se mai potolesc. Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu milueste-ne pe noi.
Citind postarea ta , pe birou am dat de o vedere
de la Manastirea Sihastria din 2005 , care il infatiseaza pe Parintele Cleopa in chilia sa , si pe verso sunt cuvintele lui ce suna astfel :
"Stiti voi cine este Maica Domnului si cata cinste , cata putere si cata mila are ?Este mama noastra , ca are mila si de saraci si de vaduve si de crestini . Pururea se roaga Mantuitorului Hristos pentru noi toti .
Aveti voi icoana Maicii Domnului in casa ? Sa luati ocrotitoare si ajutatoare pe Maica Domnului , Mama noastra din cer si de pe pamant ! Imparateasa cerului si a pamantului !
Daca o veti lua pe ea ocrotitoare , citindu-i dimineata un acatist cu candeluta aprinsa si seara un paraclis , veti avea ajutor si in timpul vietii si in clipa mortii si in ziua Judecatii. . . Stiti voi cat poate Maica Domnului inaintea Tronului Preasfintei Treimi ? Daca nu era ea , cred ca lumea aceasta se pierdea cu mult mai devreme ! "
Attached Images
File Type: jpg MARIA1images.jpg (8,5 KB, 0 views)
File Type: jpg MARIA2images.jpg (8,1 KB, 0 views)
File Type: jpg MARIA3images.jpg (10,1 KB, 0 views)
File Type: jpg MARIA4images.jpg (11,8 KB, 0 views)
File Type: jpg Maica Domnului3images.jpg (12,9 KB, 0 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
O viitoare mama are nevoie de rugaciunea noastra mara2008 Umanitare 5 13.02.2012 15:57:26
Cuvioasa Maica noastra Sfanta Parascheva ionelaz Generalitati 3 17.01.2011 14:16:47
Craciun fericit tuturor crestinilor! MariS_ Generalitati 15 24.12.2010 19:27:00
Cuvioasa maica noastră Parascheva pui Moaste 1 30.06.2009 22:11:13