Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.02.2013, 16:26:41
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
cea care isi aroga dreptul exclusiv de a face COMERT,vinde ob fabricate pe oriunde aiurea,mai putin in propriile lor ateliere,asa cum pretinde...
BOR nu procedeaza intelept cind asmute Garda Financiara asupra populatiei
Si ce te doare?
da tu de ce esti garda fe fier a bor-ului?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.02.2013, 16:30:45
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul

In legatura cu cele 2 pers despre care spui ca stii cum ca ar comercializa lucruri "dubioase si/sau smintitoare",eu tocmai asta spusesem in postarea mea anterioara,
....cum ca Patriarhia ,cea care isi aroga dreptul exclusiv de a face
Femeie. tocmai te contrazici. nici atunci n-ai zis si nici acuma.Numai de BOR zici...da vorba ta, poti sa aduci cate amendamente vrei...ca e liber...
Dar cine ar trebui sa aiba dreptu?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.02.2013, 16:59:23
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Oamenii aceia care zici ca au gasit usite,nu sint vicleni.Ei vor doar sa-si cistige bucata de pita pentru copii lor.Vicleni sint cei care va ametesc cu vorbele lor mieroase ,calauzele oarbe,care infiereaza fratii impotriva fratilor,fara sa se teama de minia Domnului Hristos,Cel Care ne-a daruit toate bunatatile pamintului din care,toti trebuie sa ne hranim!
E clar ca tu nu dialoghezi, tu doar esti contra BOR.
Da, am vazut ce sminteli baga aia necercetati pentru marfa lor...mame...ce sa-ti povestesc....
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.02.2013, 01:58:09
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu prea inteleg: daca BOR nu ar trebui sa aiba taxe pentru inmormantari si alte servicii religioase, nici nu ar trebui sa aiba monopol asupra obiectelor de cult vandute in spatiile ecleziale BOR, atunci din ce anume ar trebui sa stranga bani ca sa se intretina?
Domnule Mihnea Dragomir,personal,eu nu m-am referit niciodata in postarile mele,la taxele pt inmormintare si/sau alte servicii religioase.Si nici despre faptul ca in spatiul eclezial ,BOr,n-ar trebui sa faca legea.Eu am spus ca BOR,printr-o asa-zisa Lege(103/96,revizuita si readaugita),pune monopol pe producerea si comercializarea candelelor,vesmintelor,sfesnicelor,carbunilor,lumi narilor,icoanelor,etc.Legea 103/92,este in fapt o asa-zisa lege,ea fiind neconstitutionala.Domnia voastra stiti f bine la ce ma refer cind spun neconstitutional.Numai ca e mai greu cu cite cineva care se baga-n discutie ,doar ca sa ma aduca la colt,deoarece,in fapt ei habar n-au despre ce vorbesc eu. Unii nu cunosc nici textul asa-zisei Legi 103,si nu stiu nici Textul Constitutiei Romaniei...
Si am mai spus ca in baza asa-zisei Legi 103,BOR asmute Garda Financiara,si alte ORg de Control, asupra ..crestinilor,care "ies din ascultare"(si-si permit sa picteze si sa vinda icoane,candele,fac vesminte,etc...)si acest lucru,adica infierarea unui frate impotriva altui frate,nu este tocmai comform cu ..Scriptura...
Stati linistit!Stiti la fel de bine ca si mine,si poate chiar mai bine, ca nu-i cazul sa-i plingem de mila BOR-ului....
Consideratie,
Ivana Cristescu
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.02.2013, 02:45:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O lege care mi se pare f. fireasca deoarece nu este cazul ca orice neica-nimeni sa profite de pe urma lipsei de informare sau naivitatii credinciosilor si sa le vanda tot felul de aiureli.

Au mai fost si pe aici unii care incercau sa vanda "icoane" ciudate impopotonate cu povesti gogomane.

Ca sa nu mai vorbim ca si criteriul profitlui mi se pare f. normal, fiind credinciosi BOR, mi se pare normal sa finanteze prin achizitiile care le fac Biserica si nu pe nenea Gica care crede ca a gasit o cale usoara de a face bani, altfel nestiind sau poate mai bine zis nevrand sa-si foloseasca talantul.

Cand o sa se gaseasca in pangare doar icoane chinezesti care sfideaza orice bun simt si canoane si doar nea Gica de la coltz o sa vanda icoane 100% ortodoxe, dupa canon, o sa mi se para normal ca lumea sa cumpere mai degraba de la nenea Gica si nu de la pangar.

Dar pana atunci mai e mult...ca sa nu zic chiar fatidicul "niciodata".

Ca pana una alta, se pare ca gasim pe la nea Gica chestii "ortodoxe" de genul":

"Perna tesuta,cu imagine icoana Maicii Domnului cu Pruncul.Import."

Ce sa mai dormi cu icoana sub perna, dormi cu capul direct pe icoana - asta da evlavie ortodoxa.

"Icoana pictata pe lemn.Iisus. Rastignirea.Cu tenta de vechi,ceruita,dimensiune :32/41"

Pai cu tenta de vechi nene, ca nu sta ortodoxul sa imbatraneasca sub icoana pana se invecheste, o ia gata invechita.
Doar 330RON - tenta de vechi face toti banii.

"Set murano,colier,bratara,cercei,sirma argintata.Unicat.Executam orice model,si cu pietrele clientilor,si/sau diverse pietre semipretioase,si sirma argintata.avem si inele si bratari ,precum si rozarii lucrate manual din sirma de cupru si pietre semipretioase,cristale diverse."

Doar 250 ron - obiect de cult (personal) pentru cuvioasele doamne ortodoxe.

Sau mai usor la buzunare dar cu efect vizual mai pronuntat:

"Colier/pandant din perle si sirma argintata ,lucrat manual.Unicat." - doar 200 ron

"Set;bratara cu verigheta ,inscriptionate cu Tatal nostru.import."

Pentru doamnele cochete - cu probleme de memorie. Urmeaza probabil si centuri cu "Crezul". De import, desigur.

Eu de ex. m-as interesa daca unii ca astia respecta Legea 103/92

Citat:
Infiintata in 2007.Importator si producator de obiecte Bisericesti,vine in intimpinarea clientilor cu oferte pentru orice buzunar,si pentru toate gusturile.
Executam ,la comanda icoane pentru Catapeteasma,pictate si/sau din alama nichelata ;policandre,sfesnice din bronz aurit,candele,etc.
Pictam orice fel de icoana,orice dimensiune.Dispunem de o larga gama de icoane pictate pe lemn,si/sau litografiate,si executam ,la comanda orice alta icoana,pe care o doreste clientul,pina la dimensiunea 60/90.
Confectionam ,la comanda Vesminte preotesti brodate,dupa gustul clientului.De asemeni si reverende si rase,precum si fes-uri ,potcap,si kamilafca.
Avem PROCOVETE ,din bbc rosu,precum si Vin Liturgic Kagor.
Dispunem de o gama variata de Obiecte Hand Made,lucrate din pietre semipretioase,si sirma argintata sau de cupru.
Pictam pe orice suport.
Va invitam sa vizitati magazinul nostru,din ...blablabla..
Va multumim!
Co-manager:Ivana Cristescu
De fapt, este mai mult decat evident ca nu vorbim de ortodocsi aici, dar ar fi rau pentru afaceri ca sa stie clientela ca un ateu sau neoprotestant le vanda obiecte de cult ortodox, asa ca trebuie pastrate aparentele, nu?

Si nici nu cred ca ar trebui numit "frate" cel care de dragul "ochiu' dracului" tot spumega rostind aiureli la adresa Bisericii din orice nimic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.02.2013 at 03:13:05.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.02.2013, 08:26:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine mă că te-ai găsit tu s-o dai în gât. N-auzi că are probleme cu garda?
E firesc să fie-n șucăr, numa’ că a greșit andrisantul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.02.2013, 12:18:31
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O lege care mi se pare f. fireasca deoarece nu este cazul ca orice neica-nimeni sa profite de pe urma lipsei de informare sau naivitatii credinciosilor si sa le vanda tot felul de aiureli.
Sunt multi care profita de ignoranta consumatorului vanzandu-le produse "model ortodox". Uita-te numai la produsele firmei Religiousart s.r.l, manageriata de doamna Ivana Cristescu, unde nu se face distinctia intre icoana, tablou religios sau obiect de arta. Atentie sporita celor care sunt tentati sa cumpere vreodata ceva de acolo, doar pentru ca vad eticheta de "icoana" sau "model ortodox". Se pot insela. Cica "icoana cuv. Arsenie Boca", in care privirea parintelui nu este spre privitor, dar cica e model ortodox si icoana pe deasupra :)

Citat:
Eu de ex. m-as interesa daca unii ca astia respecta Legea 103/92
Nu ma intereseaza daca firma Religiousart srl din Bucuresti respecta legea, intra in obligatia Garzii Financiare sa faca un control pe Serban Voda nr.18-20, nu a mea, caci indiferent daca legea e buna sau proasta, ai obligatia sa o respecti cat timp e in vigoare, cat ma deranjeaza promotiile mincinoase, faptul ca promoveaza produse ca fiind altceva decat sunt. Doamna manager, in loc sa-si piarda timpul pe forum criticand Biserica, mai bine si-ar corecta denumirea produselor, din respect pentru cumparator. Nu poti avea o afacere rentabila bazandu-te doar pe ignoranta celui care cumpara, trebuie sa-l si respecti. Iti merge o vreme, dar se si trezesc oamenii din ignoranta si nu vor mai putea fi inselati de aparente. Banuiesc ca managerul unei firme de obiecte bisericesti stie care sunt intr-adevar bisericesti si care nu, asa ar fi normal, deci mai ramane doar sa lucreze la respectul pentru cumparator si sa nu mai recurga la promotii inselatoare cum apar pe site. Dupa ce face asta, poate reveni si critica BOR cat doreste, insa unul care inseala si tot el striga "hotii" e lipsit de credibilitate.

Citat:
Ca sa nu mai vorbim ca si criteriul profitlui mi se pare f. normal, fiind credinciosi BOR, mi se pare normal sa finanteze prin achizitiile care le fac Biserica si nu pe nenea Gica care crede ca a gasit o cale usoara de a face bani, altfel nestiind sau poate mai bine zis nevrand sa-si foloseasca talantul.
Sa cumpere si de la Gicu daca doresc, insa nenea sa fie corect, sa nu recurga la promotii inselatoare doar din dorinta de a-si ingrosa buzunarul si a atrage mai multi clienti. Este o doamna care face tablouri din margele, paiete sclipici si tot felul de pietre, o explozie de kitch, mai ceva ca "icoanele ortodoxe" glossy made in China. Spune ca-i pasiunea ei, un hobby. Foarte bine, sunt si oameni ce apreciaza kitchul, insa ea nu trebuie sa le comercializeaza drept icoane, din moment ce nu-s.

Last edited by ioanna; 28.02.2013 at 13:22:30.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.02.2013, 13:53:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai asta este si motivul pentru care a fost data legea aia, ca indivizi fara scrupule in goana dupa bani sa nu profite de naivitatea/ignoranta credinciosului de rand.

Si hai, ca ce pui in casa poate te priveste personal, dar mai sunt si obiecte care tin de cultul public si care mai costa si o caruta de bani, ce sa faca preotul cand vine bietul credincios ignorant cu "icoana" kitchioasa de 4000ron cumparata de la Gigi SRL pentru ca era mai ieftina cu 100 lei decat la un magazin autorizat?

Vrand nevrand, ajunge sa o puna in biserica si uite asa ne pagubim toti.

Insa dna. Ivana, stie una si buna, ca trebuie sa faca banul, cum - prea putin conteza, BOR e absurda ca se pune in calea foamei de bani a "privatului" fara scrupule si ignorant in materie de arta bisericeasca si canoane.

Iar daca sunt asa buni artisti, dece nu se limiteaza la a vinde bijuterii si tablouri cu peisaje si trebuie musai sa calce in in picioare lucruri sfinte?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 02.03.2013, 01:47:35
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai asta este si motivul pentru care a fost data legea aia, ca indivizi fara scrupule in goana dupa bani sa nu profite de naivitatea/ignoranta credinciosului de rand.

Si hai, ca ce pui in casa poate te priveste personal, dar mai sunt si obiecte care tin de cultul public si care mai costa si o caruta de bani, ce sa faca preotul cand vine bietul credincios ignorant cu "icoana" kitchioasa de 4000ron cumparata de la Gigi SRL pentru ca era mai ieftina cu 100 lei decat la un magazin autorizat?

Vrand nevrand, ajunge sa o puna in biserica si uite asa ne pagubim toti.

Insa dna. Ivana, stie una si buna, ca trebuie sa faca banul, cum - prea putin conteza, BOR e absurda ca se pune in calea foamei de bani a "privatului" fara scrupule si ignorant in materie de arta bisericeasca si canoane.

Iar daca sunt asa buni artisti, dece nu se limiteaza la a vinde bijuterii si tablouri cu peisaje si trebuie musai sa calce in in picioare lucruri sfinte?

Va sugerez sa luati legatura cu wall street si fmi in legatura cu contabilitatea bisericii sau cu BASE' iar daca nu merge orientati va catre athos, se pare ca au buni contabili , prea multa marijuana va strica peisajul; scuze prenadez

Last edited by EzioAuditore; 02.03.2013 at 01:54:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Efectele televiziunii asupra mintii umane jenica Generalitati 54 25.05.2011 00:18:13
Introspectie asupra ce inseamna sa renunti la Dumnezeu patinina34 Generalitati 22 14.05.2009 11:16:32
Perspectiva crestin asupra sportului.. florinbrasov0 Generalitati 16 26.03.2009 13:45:09
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 19:32:05