Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2007, 13:40:24
cananeanca cananeanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2007
Mesaje: 13
Implicit



Poate ma puteti ajuta ,sunt o pretentioasa ,si poate aici e poticneala mea , dar poate e bine si asa , in fine caut un duhovnic ,poate cineva sa ma ajute?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2007, 15:08:39
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Daca mergi in mod regulat la Biserica,vei afla acolo de duhovnici.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2007, 16:06:10
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cananeanca
Poate ma puteti ajuta ,sunt o pretentioasa ,si poate aici e poticneala mea , dar poate e bine si asa , in fine caut un duhovnic ,poate cineva sa ma ajute?
In ce oras il cauti?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.03.2007, 17:53:42
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

d EOBICEI DUHOVNICUL IL CAUTI INTRE PREOTII DE LA BISERICA PE CARE O FRECVENTEZI, DAR DACA AI PROBLEME CE TI SE PAR MAI GAVE SI NU AI INCA UN DUHOVNIC SA TE ROGI LUI DUMNEZEU SA TE INDREPTE SPRE DUHOVNICUL POTRIVIT PENTRU TINE SI FII CONVINSA CA PRIN RUGACIUNE, POST SI INSISTENTE CERERII EL NU VA INTIRZIE SA TE CONDUCA PE CAILE DE EL STIUTE SPRE CEEA CE ITI DORESTI ,UN DUHOVNIC BUN.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.04.2007, 09:55:34
cananeanca cananeanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2007
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Citat:
În prealabil postat de cananeanca
Poate ma puteti ajuta ,sunt o pretentioasa ,si poate aici e poticneala mea , dar poate e bine si asa , in fine caut un duhovnic ,poate cineva sa ma ajute?
In ce oras il cauti?
Il caut in Roma.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2007, 09:58:12
cananeanca cananeanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2007
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rellyv
Daca mergi in mod regulat la Biserica,vei afla acolo de duhovnici.


daca il gaseam la biserica nu apelam la acest forum
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.04.2007, 10:07:39
cananeanca cananeanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2007
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
d EOBICEI DUHOVNICUL IL CAUTI INTRE PREOTII DE LA BISERICA PE CARE O FRECVENTEZI, DAR DACA AI PROBLEME CE TI SE PAR MAI GAVE SI NU AI INCA UN DUHOVNIC SA TE ROGI LUI DUMNEZEU SA TE INDREPTE SPRE DUHOVNICUL POTRIVIT PENTRU TINE SI FII CONVINSA CA PRIN RUGACIUNE, POST SI INSISTENTE CERERII EL NU VA INTIRZIE SA TE CONDUCA PE CAILE DE EL STIUTE SPRE CEEA CE ITI DORESTI ,UN DUHOVNIC BUN.


tot ceea ce tu imi recomanzi o fac de mult timp , rugaciune , post , cerere , cine stie , poate nu fac bine ,poate undeva gresesc, ori sunt foarte pretenzioasa? si daca sunt atuci , de ce am pretenzia asta , la ce imi ajuta .....in fine mai bine ma opresc aici
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.04.2007, 10:31:51
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Cred ca trebuie sa mergi la bisericile ortodoxe din Roma (sau un oras apropiat) si sa alegi dintre preotii pe care-i vei intalni. Probabil ca ai facut deja acest lucru si n-ai gasit ce doreai. Mai insista.

Prieteni de-ai mei care traiesc in Occident se spovedeau la un preot ortodox de acolo, iar atunci cand veneau in tara (mai rar, de 2-3 ori pe an), se duceau si la fostul duhovnic din tara, macar pentru sfatuire.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.04.2007, 10:44:46
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Mai adaug ceva. Daca tu te pregatesti cum trebuie, orice duhovnic este bun. Nu trebuie sa pierzi din vedere partea de taina a spovedaniei in detrimentul sfatului duhovnicesc. Daca ajungi la o stare de echilibru ( de constanta ) in viata duhovniceasca, atunci nu vei mai fi nemultumita de "nevrednicia" preotilor. Invatatura poti sa afli si din carti sau de la alti credinciosi. Solidaritatea, acelasi tip de vietuire cu cineva te poate ajuta mult.

Daca esti cu adevarat pretentioasa, atunci vei cauta si vei gasi un duhovnic iscusit, eventual la departare de locul unde te afli acum, pe care-l vei vizita mai rar pentru probleme importante. Sau vei mentine o legatura prin corespondenta. Datorita internetului, nu mai este azi o problema.
Totusi, este bine sa ai un duhovnic aproape, pentru a putea avea o viata liturgica implinita.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.04.2007, 15:35:56
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cananeanca

daca il gaseam la biserica nu apelam la acest forum
Ai nevoie de coordonatele (adresa unde oficiaza, telefon, e-mail) preotilor din Roma si din regiune? Daca da, spune-mi sa ti le trimit. Imi spunea saptamana trecuta un Preot de la Mitropolie ca s-a fondat o manastire in Italia, pe langa Napoli. Daca vrei, ma interesez sa-ti dau coordonatele. Ai vrea sa iei legatura cu PS Siluan sa discuti?

Cat timp vei ramane la Roma? Daca e pe termen scurt, e bine sa-ti gasesti un preot sa te spovedesti, iar cand mergi in tara sa faci "bilantul" cu duhovnicul pe care cred ca il ai. Daca e pe termen lung, e bine sa cauti un duhovnic in Italia. Chiar daca va fi la 200-300 de km, se merita sa faci drumul si sa simti ca nu esti orfana. Duhovnicul meu e la aproximativ 200km, desi am preoti si in orasul unde sunt, mai am si o manastire la vreo 60 de km, si multe biserici la aproximativ 140km. Inteleg perfect cautarea ta...Nu vreau sa te descurajez, dar si eu am fost aproape 3 ani intr-o astfel de cautare. In timpul asta aveam duhovnicul din tara pe care il vedeam cam de 3 ori pe an, iar in rest ma mai spovedeam pe la altii...evident, expunandu-i duhovnicului ce i-a mai facut ucenica.

Totusi, e o situatie dificila. Spre exemplu, cand preotul la care te spovedesti in strainatate iti spune sa te impartasesti la orice Liturghie sau in fiecare duminica, iar cel din tara iti zice la maxim o luna sau 40 de zile, ce faci? Nu e deloc simplu. De aceea incearca sa ai un singur duhovnic, dar nu il alege in graba. Domnul sa te calauzeasca si nu ezita sa-mi spui daca ai nevoie de informatii!

Elena

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Lipsa credintei e intunerec Man Teo Generalitati 0 21.07.2011 18:39:45
Lipsa intimitatii sexualii in casatorie StelaR Generalitati 6 18.08.2010 13:38:54
Cei 17 ani lipsa din viata lui Iisus RedTears Generalitati 37 24.01.2010 20:26:37
Dependenta si lipsa de concentrare dorina_ro Generalitati 8 15.02.2007 03:50:10