Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.05.2007, 23:41:54
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

pentru cananeanca- daca poti du-te in Bari, daca nu e prea departe si cauta acolo la manastirea nou infiintata cu hramul Bunei Vestiri si cauta pe parintele Nicodim staretul,sau pe parintele Ghelasie. sunt calugari adevarati
o sa te simti mai curatita
Dumnezeu sa te lumineze
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.05.2007, 23:42:45
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

manastirea este romaneasca(am uitat sa iti spun)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.05.2007, 04:12:16
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cananeanca
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
d EOBICEI DUHOVNICUL IL CAUTI INTRE PREOTII DE LA BISERICA PE CARE O FRECVENTEZI, DAR DACA AI PROBLEME CE TI SE PAR MAI GAVE SI NU AI INCA UN DUHOVNIC SA TE ROGI LUI DUMNEZEU SA TE INDREPTE SPRE DUHOVNICUL POTRIVIT PENTRU TINE SI FII CONVINSA CA PRIN RUGACIUNE, POST SI INSISTENTE CERERII EL NU VA INTIRZIE SA TE CONDUCA PE CAILE DE EL STIUTE SPRE CEEA CE ITI DORESTI ,UN DUHOVNIC BUN.


tot ceea ce tu imi recomanzi o fac de mult timp , rugaciune , post , cerere , cine stie , poate nu fac bine ,poate undeva gresesc, ori sunt foarte pretenzioasa? si daca sunt atuci , de ce am pretenzia asta , la ce imi ajuta .....in fine mai bine ma opresc aici
hmmm intradevar este important un duhovnic pe potriva...dar cand faci prea pe pretentioasa ti se ia si darul care ti l-a dat. Cred ca preotii la care au fost au fost pretentiosi...
Ce ai vrea mai mult la un duhovnic decat sa iti ierte pacatele si sa te sfatuiasca. Poate vrei unul care sa iti sufle si in bors?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.05.2007, 04:12:35
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cananeanca
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
d EOBICEI DUHOVNICUL IL CAUTI INTRE PREOTII DE LA BISERICA PE CARE O FRECVENTEZI, DAR DACA AI PROBLEME CE TI SE PAR MAI GAVE SI NU AI INCA UN DUHOVNIC SA TE ROGI LUI DUMNEZEU SA TE INDREPTE SPRE DUHOVNICUL POTRIVIT PENTRU TINE SI FII CONVINSA CA PRIN RUGACIUNE, POST SI INSISTENTE CERERII EL NU VA INTIRZIE SA TE CONDUCA PE CAILE DE EL STIUTE SPRE CEEA CE ITI DORESTI ,UN DUHOVNIC BUN.


tot ceea ce tu imi recomanzi o fac de mult timp , rugaciune , post , cerere , cine stie , poate nu fac bine ,poate undeva gresesc, ori sunt foarte pretenzioasa? si daca sunt atuci , de ce am pretenzia asta , la ce imi ajuta .....in fine mai bine ma opresc aici
hmmm intradevar este important un duhovnic pe potriva...dar cand faci prea pe pretentioasa ti se ia si darul care ti l-a dat. Cred ca preotii la care ai
fost au fost pretentiosi...
Ce ai vrea mai mult la un duhovnic decat sa iti ierte pacatele si sa te sfatuiasca. Poate vrei unul care sa iti sufle si in bors?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2007, 04:17:33
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

sa iti spun o poanta. Un individ a vrut sa il testeze pe D-zeu si la un moment dat s-a departat inotand, indepartandu-se foarte tare de mal si a inceput sa astepte ca D-Zeu sa il ajute. A trecut o barca cu pescari si si-au oferit ajutorul. El a refuzat zicand ca D-zeu il va ajuta, a trecut apoi un vapor, apoi o alta barca care s-au oferit sa il ajute dar el tot dadea acelasi raspuns ca D-zeu are sa il ajute! In cele din urma obosit s-a inecat si a ajuns la poarta Raiului unde apare D-zeu atunci individul il intreaba pe D-zeu "pai Doamne de ce nu m-ai ajutat?" La care D-zeu raspunde "pai ti-am trimis 2 barci si un vapor" ce mai vrei?
Asa si tu...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.06.2007, 23:04:06
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
sa iti spun o poanta. Un individ a vrut sa il testeze pe D-zeu si la un moment dat s-a departat inotand, indepartandu-se foarte tare de mal si a inceput sa astepte ca D-Zeu sa il ajute. A trecut o barca cu pescari si si-au oferit ajutorul. El a refuzat zicand ca D-zeu il va ajuta, a trecut apoi un vapor, apoi o alta barca care s-au oferit sa il ajute dar el tot dadea acelasi raspuns ca D-zeu are sa il ajute! In cele din urma obosit s-a inecat si a ajuns la poarta Raiului unde apare D-zeu atunci individul il intreaba pe D-zeu "pai Doamne de ce nu m-ai ajutat?" La care D-zeu raspunde "pai ti-am trimis 2 barci si un vapor" ce mai vrei?
Asa si tu...
Mi-a placut poanta ,avem ce invata din asta
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.06.2007, 23:19:07
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cananeanca
Poate ma puteti ajuta ,sunt o pretentioasa ,si poate aici e poticneala mea , dar poate e bine si asa , in fine caut un duhovnic ,poate cineva sa ma ajute?
Ma gandesc ca poate Dumnezeu te-a pus la o incercare,dar pt a nu mai fi pretentioasa gandeste-te ca preotii sunt doar niste oameni cu har prin care se infaptuiesc tainele ortodoxiei ,nu te spovedesti lor ci lui Dumnezeu,iar sfaturile trebuie sa le iei ca de la Dumnezeu de aceea nu conteaza viata duhovnicului pt ca de fapt in momentul spovedaniei oricum ar fi preotul respectiv ,sf Duh il lumineaza pe duhovnic deci sfaturile sunt de la DUMNEZEU.Cunosc un duhovnic care mi-a zis urmatorul lucru:"a venit la spovedanie o femeie si am sfatuit-o dupa putin timp sfatul a dat roade ,dar dupa putin timp a venit alta femeie la spovedanie cu aceeasi problema si a incercat sa isi aduca aminte mai multe zile de sfatul pe care il daduse acelei femei dar nu si l-a adus aminte"atunci acest parinte si-a dat seama ca acel sfat a fost doar pt acea persoana adica in momentul spovedaniei a fost luminat de DUHUL SFANT ceea ce atesta inca o data ca avem o religie adevarata.Vreau sa zic ca preotii fie ei buni sau rai sunt ca ucenicii oameni cu har prin care Dumnezeu face ca credinta sa prinda roade,sper sa ma intelegi ce vreau sa zic ,nu stiu cum sa ma exprim mai bine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.09.2007, 08:13:40
cammi cammi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cananeanca
Poate ma puteti ajuta ,sunt o pretentioasa ,si poate aici e poticneala mea , dar poate e bine si asa , in fine caut un duhovnic ,poate cineva sa ma ajute?
Sunt o prietena care te poate ajuta mess..
guran_2005
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.09.2007, 10:57:03
emdaion emdaion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cananeanca
Poate ma puteti ajuta ,sunt o pretentioasa ,si poate aici e poticneala mea , dar poate e bine si asa , in fine caut un duhovnic ,poate cineva sa ma ajute?
am inteles ca te-ai caracterizat ca fiind "pretentioasa". recunosti ca esti mandra si te intrebi de ce dumnezeu nu raspunde rugilor tale. E simplu. Calea in ortodoxie este SMERENIA. Fara smerenie si umilinta nu putem pasi in viata duhovniceasca. Incapacitatea ta de a gasi un duhovnic este o dovada vie in acest sens. Trebuie sa fi convinsa ca atunci cand vei fi pregatita si vei merita vei intalni si duhovnicul pe care il cauti. Pana atunci trebuie sa ai rabdare smerenie si credinta. Ca Iov.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.10.2007, 21:25:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Domnul Andrei Plesu vorbea despre relatia dintre maestru si ucenic, Patericul este o dovada a acestei relatii autentice. Sa incercam si noi prin Taina Spovedaniei sa ajungem la aceasta relatie, pentru ca este cea mai potrivita cale de iesi din forma subiectiva a existentei noastre de zi cu zi. Dohovnicul se recomanda, dar de ales il alegem noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Lipsa credintei e intunerec Man Teo Generalitati 0 21.07.2011 18:39:45
Lipsa intimitatii sexualii in casatorie StelaR Generalitati 6 18.08.2010 13:38:54
Cei 17 ani lipsa din viata lui Iisus RedTears Generalitati 37 24.01.2010 20:26:37
Dependenta si lipsa de concentrare dorina_ro Generalitati 8 15.02.2007 03:50:10