Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2019, 17:16:13
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Un sfat..sunt un tânăr ce sufera mult.Ajutor.

Am nevoie de un sfat, un ajutor, o sa scriu mai mult. Oare chiar exista Dumnezeu? Suferința și răul din lume mă face să mă mai gândesc.Mereu am crezut în Dumnezeu însă nu sunt genul de a mă duce la biserica sper că de Crăciun sa citesc și eu macar evangheliile din Biblie.Ca așa mi-am făcut idee de la orele de religie de la școală din trecut.Cum e Dumnezeu? Un tânăr cu suferință că mine(depresii,anxietății,ocs-uri) cum sa mai creadă în Dumnezeu când suferă așa mult și nu se distrează că alți tineri de vârsta lui? Vreau saa distrez cum făceam în copilăria dar nu mă mai lasă, depresia, anxietatea și toc-ul.Eu pur și simplu nu mă mai bucur aproape deloc de viață. Dulciurile mă bucură atât.Nu am părinți religioși,ei sunt total nepracticanti,dar am crescut cu ideea de Dumnezeu pe care o avem toți, ne-am format-o de la ore de religie, din bunici etc Fiind ei nepracticanti total mi-e greu si mie sa fiu creștin practicant dar parca nu prea mai cred așa mult..de când am suferință asta..des îmi analize toată viața și sunt un om care despica firul in patru și mă gândesc asa'Oare de ce Dumnezeu m-a făcut așa slab? Așa de vulnerabil,emotiv și de ce m-am îmbolnăvit de depresie cronica, anxietate, anxietate sociala și tulburare obsesiv compulsivă...de ce? De ce Dumnezeu a ales asta și altora le da distracții și bucurii și viața fericită? Am ADN-ul slab sau sunt blestemat din naștere? Deseori mă gândesc la asta.Nu am noroc deloc în viața din cauza problemelor,nu îmi merge bine pe niciun plan,singurele lucruri bune pe care le am sunt părinții și că am un acoperiș de asupra capului, sunt pensionat temporar pe caz medical și nu știu dacă din cauza problemelor acestea voi putea munci vreodată? Am terminat liceul greu tot din aceasta cauză și nu mai am niciun viitor acum, nu știu mai nimic sa fac deoarece viața mi-a fost măcinată de la 15 ani până la 25 acum de anxietate și depresie și toc.Am fost cocoloșit și sunt practic băiatul mamei așa cum se zice, ar trebui sa fac o școală un curs dar mă gândesc cum și dacă voi putea reuși să fac fata având chestiile astea psihologice.Iau tratament, mă ajută 45 la sută sa zicem dar restul nu.De ce unii oameni au vulnerabilități și probleme așa încât nu pot sa iau facă o viață normală? Cum mă poate ajuta Dumnezeu și mă întreb dacă există,mă poate ajuta sau e posibil, dificil și greu de crezut? Ar fi o speranta pentru mine Dumnezeu.Dar credința mi-e slăbită și am îndoieli, pur și simplu m-am îngrozit când am văzut citate din Vechiul Testament.Erau barbare, rele și aspre.Asa e Dumnezeu? Și în Noul e complet diferit adică mai bun. Sper că zicala aceea fericiți cei ce plâng, că aceea se vor mângâia spusă de Iisus sa fie valabilă și pentru mine...Ce mai e de făcut cu mine in aceasta viață sau sunt un caz pierdut? Mai exista speranță și pentru mine? Va rog un sfat prietenesc..Va mulțumesc că ați citit tot.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2019, 22:53:41
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Intr-un alt topic care intrebai cu cateva luni in urma cam tot aceleasi lucruri, ti-am raspuns ca te-ar ajuta mult sa intri intr-un servici. De multe ori cei din jur ispitesc in vorbe, ca ei ar vrea ca copilul sa aiba te miri ce servici, deci nu orice . Ce te retine sa te angajezi?
Am avut tangenta de-a lucgul timpului cu diversi oameni care aveau ceva probleme . In clipa in care din anumite motive au renuntat la servici, problemele lor sau adancit. Extrem de importante doua puncte :.
1. Existenta unui mediu social in care pot exista natural niste relatii sociale de sprijin(RSP) de care omul are nevoie
2.Efortul fizic intareste si psihicul. Slujirea unora ptr altii ne face sa ne gasim rostul.

In plus de ce am spus mai sus,ar fi importanta spovedania-impartasania toata familia.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2019, 00:17:52
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit

Anxietatea sociala si depresia in primul rand .Și mai apoi faptul că nu prea știu să fac mare lucru..nu am abilităti multe și nici deosebite.M-am frământat cu boala mai mult și nu am stat sa îmi însusesc abilitati deosebite sau multe până acum,sunt mai neîndemânatic..asta e trist.

Last edited by tigeratlantic9; 09.11.2019 at 00:21:19.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2019, 18:22:11
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit Hristos E Ortodox

Doamne ajuta! Ti-am răspuns și la alta postarea, te rog sa o citești.. Te înțeleg ca ti-a slăbit credința, după toate cele ce ți s-au întâmplat, dar iată ca un lucru minunat este prin rugăciune, Domnul ne întărește credința.. Cum spuneam simt nevoia sa te ajut. Ti-Am trimis doua linkuri din învățăturile Sfinților Parinti și anume despre patima fricii. Te rog sa facem pașii urmatori:
Mergem la biserica și căutăm un parinte duhovnic .
Mergem Duminica la Sfânta Liturghie , chiar dacă ai tot felul de piedici si simțiri negative trebuie sa fii stăruitor și sa nu te lași influențat de ele.
Începem cu curățarea de patima fricii pe urmă vorbim și despre cea a trandaviei care inseamna defapt depresia.
Nu este ușor, dar Domnul poate face adevărate minuni cu tine . Orice simți ca iti lipsește cere Domnului . Cere cu îndrăzneala și smerenie din comorile cerești. Nu ai smerenie? Cere! Nu ai credința? Cere! Deci sa cerem virtuțile cele care ne fac adevărați crestini vrednici de împărăția Domnului.
Boala ta este una sufleteasca dar te poți vindeca pentru ca atunci când suntem cu Dumnezeu totul este cu putinta.
Aștept răspuns, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2019, 20:20:07
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit

Uite aici o poveste frumoasa plina de nădejde.

https://www.familiaortodoxa.ro/2012/...nav-de-cancer/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2019, 18:21:12
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit

Alin eu chiar vreau sa te ajut, însă trebuie sa te lași ajutat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.11.2019, 16:05:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Hai să-ți spun cât de simplu scapi de patimile tale psihice și sufletești.

Te du să primești apă sfințită și anafură de la biserică și apoi înlocuiești dulciurile cu apa sfințită și anafura luate dis de dimineață în loc de medicamente în fiecare zi după care îți faci semnul sfintei cruci mulțumind Domnului.

Îți cumperi mir parfumat și te ungi zilnic pe cap și pe mâini dimineața făcând semnul sfintei cruci după ce ai băut un gât de apă sfințită și ai mâncat o bucățică de anafură pe burta goală. Merge și cu ulei de candelă.

Apoi toată ziua mergi prin jurul bisericii pe afară și te rogi ca cerșetorii de Dumnezeu să-ți dea ceva de lucru fără să disperi dacă vezi că nu-ți dă decât bani sau mâncare înțelegând că nu prea poți munci.

Vorbește mereu cu Dumnezeu, cu sfinții, cu îngerașii și ei te vor îndruma și-ți vor da tot ce ai nevoie. Nu ești singur pe lume, nu ești blestemat. Nu te deprima și nu-ți fă rău dacă vezi că nu poți face nimic bun.

Cu trecerea timpului vei simți îmbunătățiri de la acest tratament duhovnicesc și te vei liniști și nu te vei mai teme de nimic.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.11.2019 at 16:29:13.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2019, 11:16:00
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Anxietatea sociala si depresia in primul rand .Și mai apoi faptul că nu prea știu să fac mare lucru..nu am abilităti multe și nici deosebite.M-am frământat cu boala mai mult și nu am stat sa îmi însusesc abilitati deosebite sau multe până acum,sunt mai neîndemânatic..asta e trist.
Sunt nenumarate locuri de munca unde nu iti trebuie decat o abilitate principala, anume sa vrei . Sunt nenumarate locuri de munca care nu prea au doritori. Se cauta oameni cu disperare. Ex la izolat blocuri muta oamenii de la un bloc la altul ca sau apucat la multe blocuri si vine iarna. Erau oameni fara nici o calificare (majoritatea) pe care i-au invatat la fata locului.
Dar sa zicem ca nu iti place, ca nu vrei sa sui mai sus de etajul 1 pe schela( desi sunt convins ca ar accepta si oameni care nu lucreaza decat la parter si etajul 1) sunt servicii unde stai langa un utilaj masina de stantat ,masina injectie etc si scoti produsul de acolo il pui intr-un container sau cutii carton. Nu e nevoie de nici o calificare anterioara singurele abilitati necesara sunt atentie si bunavointa. Posturi de genul asta inca sunt o binecuvantare, nu va mai fi mult, pana cand treaba asta va fi facuta numai de roboti .
Sau transport ai un transpalet(acum sunt electrice, deci nu trebuie un efort mare fizic mai mult atentie-nu e greu) cu care muti diferite containere si le pui in anumite locuri unde e nevoie. Un post foarte util intr-o fabrica, aparent neinsemnat, dar foarte util.
Ar mai fi destule astea mi-au venit acum in cap.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare