Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.04.2006, 22:08:34
mhiulia mhiulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2006
Mesaje: 1
Implicit

cine poate sa-mi raspunda la intrbarea urmatoare :"Cine la creat pe Dumnezeu?".( iertati-mi curiozitatea dar am numai 12 ani si caut raspunsul la aceasta intrebare ) Ma poate lamuri cineva pe intelesul meu ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2006, 22:07:42
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

pai in Sfanta Evanghelie dupa Ioan cap 1 versetul 1 scrie : "La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul".......adica Dumnezeu a fost din totdeauna.
Pe Dumnezeu nu L-a creeat nimeni caci El este Creeatorul, astfel Dumnezeu a creeat inceputul si numai El stie cand este sfarsitul. :D
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2006, 21:08:52
GEORGE_M GEORGE_M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mhiulia
"Cine la creat pe Dumnezeu?"
Pui o intrebare frumoasa. :)
E limpede ca tot ceea ce vedem in jurul nostru este creat. Intreaga lume este creata. Noi insine avem parinti, parintii nostri au si ei parintii lor si asa mai departe.
Mintea noastra s-a obisnuit sa inteleaga ca totul isi are radacinile in ceva/cineva. Deci lumea, in totalitatea ei, trebuie sa-si aiba Creatorul ei, trebuie sa fie Cineva mai sus de ea.
Dar Creatorul lumii nu poate fi ca noi, El nu are nevoie de altcineva sa existe, pentru ca este perfect, are in sine totul, nu-i limitat ca noi; nu depinde de nimeni. Daca ar fi si El creat de cineva, atunci n-ar mai fi Dmnezeu, pentru ca ar fi cineva mai sus de El.
Ori Dumnezeu tocmai de-aia-i Dumnezeu, ca nimeni nu-i mai presus de El. Toate se trag din El, iar Acesta exista prin sine. Este deasupra timpului, deasupra spatiului, deasupra legilor, deasupra a tot ce exista, pentru ca absolut toate-s create de El.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2006, 01:24:07
dansan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E limpede ca nimic din ceea ce vedem in jurul nostru nu e creat. Nimic din lume nu e creat. Parintii nu creeaza nimic. Ei dau nastere. Adica fac ceva ce tot natura i-a invatat sa faca! Ce spuneti despre o femeie ce a ramas insarcinata din greseala, ce nu vrea sa devina mama, si care fara voie trebuie sa aduca pe lume un copil pe care nu-l doreste? Aici e vorba de creatie? Sau de cursul naturii ce isi urmeaza regulile?
Pai tocmai asta e problema: ca mintea noastra s-a obisnuit cu ideea ca totul are un creator. Pe cand lucrurile stau un pic cam altfel.
Omul a creat masina. Si masina a intrecut omul in multe privinte. Copiii, de obicei isi depasesc parintii. Cum puteti crede ca un D-zeu perfect ar fi creeat o fiinta inferioara lui?. Nu vreti sa ganditi deloc.
Am mai auzit aberatii cum ca omul trebuie sa se inchine lui D-zeu si sa-i multumeasca lui pentru existenta. Pentru care existenta? Asta, nefericita de pe pamant? Si pentru ce sa i se inchine? D-zeu nu avea alta treaba decat sa faca o jucarie care toata ziua sa faca inchinaciuni si rugi?
Ar fi o explicatie cu "nimic nu e mai presus de D-zeu". Probabil ca se plictisea sarmanul si atunci si-a faurit niste marionete care sa-i spuna zilnic : "iti multumesc ca m-ai creat, ca sa-ti multumesc zilnic ca m-ai creat"!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.12.2006, 02:27:58
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cine poate astupa gura pacatosului decit insusi Dumnezeu .
Chiar vorbesti de "minte " ,o stii si ce-i aia ?
Sarman esti tu si neajutorat , prost crescut si fara frica de Dumnezeu , fara bun simt
sa mai continui ...?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.12.2006, 16:46:08
dansan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mai continua. De fapt ai inceput ceva? Mie mi s-a parut ca citai din vreo scripta prafuita. Eu poate ca nu am "minte" dar tu ai? Atunci cand vorbesti cu cele cuvinte scrise de catre oameni morti de mult? Nu sunt nici "sarman" si nici "neajutorat", ca voi. Daca peste noapte s-ar dovedi, prin absurd, ca religia crestina se bazeaza pe minciuni, ce ai face atunci? De unde ai mai lua citate "inteligente", ca sa acopere lipsa ta de identitate?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.12.2006, 16:57:44
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Draga Dansan,

E interesant ce combinatie de expresii folosesti vizavi de niste lucruri pe care unii le apreciaza si le traiesc in mod deosebit. NU e nevoie sa fii crestin sau sa fii de acord cu ceea ce cred si afirma crestinii, muslumanii, etc. Trebuie insa sa fii om si un om adevarat nu jigneste sentimentele celuilalt, chiar daca el are impresia ca sentimeltele persoanei in cauza sunt niste inchipuiri proprii.

Te intreb pe tine, ce te-ai face tu daca ai afla peste noapte ca religia crestina este adevarul pe care l-ai ignorat si la care nu vei mai putea avea acces?

Apreciez enorm oamenii care desi au alte pareri, sunt totusi dornici sa inteleaga ceea ce se intampla in viata lor, care se straduiesc sa se transpuna in modul de gandire al celorlati, care reusesc sa inteleaga de ce aceia traiesc si cred ceea ce cred si traiesc. Si apoi, dupa ce ii inteleg deplin au posibilitatea sa compare cele doua viziuni.

Mi-e teama ca si tie iti lipseste aceasta capacitate pentru aceasta capacitate este strans legata de sinceritatea cautatorului de adevar. Nu pleci in cautarea adevarului cu convingeri formate, cu prejudecati, etc, ci pleci cu dorinta de a-l afla, precum cautatorii de aur, care nu s-au dus in buzunare avand metale inlocuitoare pentru aur, ci s-au dus cu dorinta puternica de a afla aurul si l-au gasit, cei care au cautat unde a trebuit si au insistat in sapaturile lor.

Fa si tu asemenea si vei intelege si tu bucuria existentei crestine si vei simti si tu ca este intr-adevar un dar pentru care simti ca trebuie sa multumesti continuu, precum multumesti pentru darurile pe care le primesti din jur!

Pleaca de la alta premiza si vei descoperi o alta pista!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.12.2006, 17:01:10
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Maria, draga mea

Eu cred ca daca ne-am intalni si ne-am cunoaste personal am fi foarte buni prieteni. Tocmai din aceste sentiment, te rog sa incetezi inainte sa fie prea tarziu, caci astfel de cuvinte nu au ce cauta in vocabularul unui om care il iubeste pe Dumnezeu!

Citind randurile tale, imi revin in minte imaginile legate de o batrana care tot blestema si ocara copiii de pe strada, dar era totdeauna la biserica. Si copiii se mirau ca de ce se mai duce...si nu numai ei!

Lasa pe Duhul Sfant sa lucreze! Si explica-le oamenilor ca Duhul Sfant cel ce a determinat scrierea Sfintei Scripturi este si cel ce da intelepciunea necesara intelegerii ei, pentru ca prin El se actualizeaza continuu mesajul biblic.

Te imbratisez,
Iosif
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.12.2006, 21:34:07
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

mai...ne-a intrebat un copil de 12 ani ceva,noi il incurcam cu idei duhovnicesti amestecate cu cele atee.Io ma tot antreb...daca un copil ia note bune la religie si la stiintzele naturii(unde se anvatza din inertzie materialism),parca se bate ceva cap an cap ...Si ce cauta un ateu printre noiu?sa mearga draga pe www.ateism.ro
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.12.2006, 21:28:57
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Pai, toti suntem bombardati si cu lucruri ateiste si cu cele duhovnicesti. Astfel, trebuie sa deosebim lucrurile. Intrebarea acelui copil este indreptatita, este si el buimacit de aceste orientari diferite. E poate strigatul dupa ajutor, dupa indrumare.

Se bate cap in cap pentru ca oamenii au nevoie sa inteleaga armonia credintei cu stiinta, care exista pana la un punct.

Ce cauta un ateu printre noi? Poate chiar credinta, poate chiar pe Hristos Insusi! Hristos nu a facut din credinciosi, mai credinciosi, ci din necredinciosi credinciosi. Va rog sa nu uitati aceasta. Si noi inca nici nu am ajuns la masura bobului de mustar si deja ne falim cu credinta noastra. Daca o credinta cat un bob de mustar muta muntii, noi pe unde suntem??

Daruieste-ne, Doamne credinta sa putem muta muntii care iti stau in cale in inimile noastre si in inimile celor ce ni-i trimiti pe cale!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa multumim Domnului! Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 6 09.03.2011 19:42:23
Crearea lumii vazute - o interpretare contemporana a referatului biblic alex79 Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 20:01:48
Atotstiinta Lui Dumnezeu vs. Crearea si caderea omului Florin-Ionut Generalitati 10 06.07.2009 16:25:52
Crearea vietii si consecintele pentru crestinism Animis Generalitati 2 04.03.2009 21:57:33