Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 26.03.2013, 17:56:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cum putem lupta împotriva mândriei?

- Nu poti, decât dacă te smeresti. Adică ti-a dat o palmă, iar tu, din smerenie, dai si obrazul celălalt. Acum nu-i usor să dai si obrazul celălalt, dar este posibil. Pentru că nu e o utopie, nimic nu este neîmplinibil din ce a spus Hristos. A spus un lucru care se poate face. Dar nu a biruit cel care a lovit, ci cel care a primit cu plăcere, cu bucurie. Pentru că ar fi suferit, dacă se putea, chiar pentru Hristos. Bucuria suferintelor noastre din închisori si din lanturi era tocmai asta, că ni s-a dat prilejul să suferim pentru Hristos! Nu eram noi cei înfrânti, care primeam lovituri. Au fost înfrânti cei care ne-au lovit. - par. Papacioc.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/prarsenie_smerenie.htm
bucuria de a primi o palma ... dacă este sinceră ar putea fi chiar sfințenie nu doar virtute.
dar dacă și pe asta o facem cu mândrie ... uau, am primit o palmă și m-am bucurat. ce smerit sunt ...
Reply With Quote
  #182  
Vechi 26.03.2013, 20:42:24
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
bucuria de a primi o palma ... dacă este sinceră ar putea fi chiar sfințenie nu doar virtute.
dar dacă și pe asta o facem cu mândrie ... uau, am primit o palmă și m-am bucurat. ce smerit sunt ...
Smerenia adevarata, fara fluctuatii de evaluare, apare la convergenta a doi factori mentali maturi:

- factorul intelepciune: atunci cand mintea intelege natura non-inerenta a agresorului (mintii si intentiei sale), a actiunii agresive propriu-zise, a mintii si trupului propriu

- factorul extaz - "extazul celui mult-indragostit" - : atunci cand mintea lumineaza neincetat, cu o dragoste puternica in toate directiile
__________________

Reply With Quote
  #183  
Vechi 11.04.2013, 00:22:59
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Smerenia este concentrarea tuturor virtuților.

"Smerenia este un har fără nume al sufletului. Ea e opusul mândriei, care e cea mai rezistentă dintre patimi. Și precum mândria ne înalță în aparență, dar în realitate ne coboară până în adâncul iadului, fiind cel mai cumplit rău, așa smerenia, coborându-ne în aparență, ne înalță pe cea mai înaltă treaptă, avându-și ca virtute locul imediat înaintea nepătimirii și iubirii.

Dacă mândria ca egoism este izvorul tuturor patimilor, smerenia este concentrarea tuturor virtuților. Dacă mândria sfâșie firea omenească în tot atâtea bucăți în câți inși subzistă, smerenia o readună. Dacă mândria deformează judecata și întunecă contemplarea dreaptă a realității, smerenia restabilește vederea justă a lucrurilor. Fiecare virtute echivalează cu un spor de voință. Dar acest spor de voință se întemeiază pe un spor de cunoaștere, pe un spor de vedere justă a lucrurilor, cum spun Sfinții Părinți.

Smerenia este conștiința și trăirea supremă a infinității divine și a micimii proprii. Ea este, totodată, conștiința că infinitatea divină străbate prin toate și prin toți cei din jurul nostru. De aceea am spus că ea este un uriaș spor de cunoaștere. Omul smerit se pleacă înaintea semenului ca înaintea lui Dumnezeu. Dacă mândria acoperă pentru ochii noștri infinitul realității lui Dumnezeu, smerenia îl descoperă.

De aceea, orice am face, cât timp ne lipsește smerenia, cât timp e o urmă de mândrie în noi, n-avem fiorul atingerii cu Dumnezeu și nici conștiința adâncirii noastre în Dumnezeu și nu-i facem nici pe alții să o simtă. Unde lipsește smerenia, e superficialitate, e platitudine, e orizont închis, e sărmana înfumurare care trezește zâmbetul de milă. În adâncurile indefinite și pline de taină, în Dumnezeu, trăiește numai cel smerit." (Parintele Dumitru Staniloae)
Reply With Quote
  #184  
Vechi 18.04.2013, 22:59:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

„Smerenia e opusul obrăzniciei grosolane”

Căci smerenia e opusul obrăzniciei grosolane, care pe toate le murdărește, care n-are respect de nimic, pentru că nu înțelege nimic din realitate, pentru că nu vede în nimic prezența lui Dumnezeu.
Smerenia susține o sensibilitate delicată în om chiar față de ființa lui proprie, chiar față de trup, știind că chiar acesta e un organ plin de taine dat omului de Dumnezeu pentru a-i fi un mediu de manifestarea a sentimentelor curate și a a faptelor bune ale sufletului. Căci smerenia e opusul obrăzniciei grosolane, care pe toate le murdărește, care n-are respect de nimic, pentru că nu înțelege nimic din realitate, pentru că nu vede în nimic prezența lui Dumnezeu.
(Părintele Dumitru Stăniloae, nota 449 la Varsanufie și Ioan, Scrisori duhovnicești, în Filocalia XI, Editura Humanitas, București, 2009, p. 449)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #185  
Vechi 27.09.2013, 09:30:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Plângerea Sfântului Siluan:
Sufletul meu tânjește după Domnul și cu lacrimi îl caut. Cum aș putea să nu Te caut? Tu m-ai găsit mai întâi și mi-ai dat desfătarea Sfântului Tău Duh, și sufletul meu Te-a iubit.
Tu vezi, Doamne, întristarea mea și lacrimile… Dacă nu m-ai fi atras prin iubirea Ta, nu Te-aș căuta așa cum Te caut. Dar Duhul Tău mi-a dat să Te cunosc și sufletul meu se bucură că Tu ești Dumnezeul și Domnul meu și până la lacrimi tânjesc după Tine.
*
Sufletul meu tânjește după Dumnezeu și îl caută cu lacrimi.
Milostive Doamne, Tu vezi căderea și întristarea mea, dar cu smerenie cer mila Ta: revarsă asupra mea, a păcătosului, harul Sfântului Tău Duh. Amintirea lui atrage mintea să găsească iarăși milostivirea Ta.
Doamne, dă-mi duhul smereniei Tale, ca să nu pierd iarăși harul Tău și să nu plâng în hohote după el, cum plângea Adam după rai și după Dumnezeu.

Sursa:
http://www.razbointrucuvant.ro/2013/...io/#more-68869
Reply With Quote
  #186  
Vechi 04.01.2014, 20:26:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

“Nesfintii sfinti”: Schiegumenul Melchisedec, calugarul-tamplar inviat din morti. TOTUL SE REZOLVA NUMAI PRIN SMERENIE!

,,Acest adevarat staret si schiegumen, mare ascet si nevoitor cu viata sfanta, statea in picioare in fata mea si plangea cu durere sincera, crezand intr-adevar ca el era cel mai rau si mai pacatos om de pe pamant! Iar eu, cu fiecare clipa care trecea intelegeam din ce in ce mai limpede si eram din ce in ce mai bucuros ca nenumaratele mele probleme, luate laolalta, nu insemnau absolut nimic! Si mai mult decat atat, stand acolo, am simtit cum acele probleme au disparut fara urma din sufletul meu. Sa mai intreb ceva sau sa-i cer ajutor staretului nu mai era nevoie. Facuse pentru mine tot ce putuse. M-am inchinat lui cu recunostinta si am plecat.

Tot ce este in lume, fie simplu, fie complicat, de la micile probleme omenesti, pana la aflarea caii imparatesti care duce catre Dumnezeu, toate tainele acestui veac si ale celui viitor, totul se rezolva numai prin nepatrunsa, minunata si puternica smerenie. Chiar daca nu intelegem dreptatea si sensul ei, chiar de suntem incapabili sa dobandim aceasta tainica si atotputernica virtute, ea ni se descopera in chip smerit prin acei oameni minunati care o pot dobandi”.
Sursa
http://www.razbointrucuvant.ro/2013/...a-rezolva-tot/
Reply With Quote
  #187  
Vechi 05.01.2014, 14:31:26
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
“Nesfintii sfinti”: Schiegumenul Melchisedec, calugarul-tamplar inviat din morti. TOTUL SE REZOLVA NUMAI PRIN SMERENIE!

,,Acest adevarat staret si schiegumen, mare ascet si nevoitor cu viata sfanta, statea in picioare in fata mea si plangea cu durere sincera, crezand intr-adevar ca el era cel mai rau si mai pacatos om de pe pamant! Iar eu, cu fiecare clipa care trecea intelegeam din ce in ce mai limpede si eram din ce in ce mai bucuros ca nenumaratele mele probleme, luate laolalta, nu insemnau absolut nimic! Si mai mult decat atat, stand acolo, am simtit cum acele probleme au disparut fara urma din sufletul meu. Sa mai intreb ceva sau sa-i cer ajutor staretului nu mai era nevoie. Facuse pentru mine tot ce putuse. M-am inchinat lui cu recunostinta si am plecat.

Tot ce este in lume, fie simplu, fie complicat, de la micile probleme omenesti, pana la aflarea caii imparatesti care duce catre Dumnezeu, toate tainele acestui veac si ale celui viitor, totul se rezolva numai prin nepatrunsa, minunata si puternica smerenie. Chiar daca nu intelegem dreptatea si sensul ei, chiar de suntem incapabili sa dobandim aceasta tainica si atotputernica virtute, ea ni se descopera in chip smerit prin acei oameni minunati care o pot dobandi”.
Sursa
http://www.razbointrucuvant.ro/2013/...a-rezolva-tot/

Putem spune "Eu sunt cel mai rau" sau "Eu sunt cel mai pacatos" fara sa judecam aproapele?

Daca eu sunt cel mai pacatos, inseamna ca exista cel putin un om pe care il consider pacatos - cel (sau cei) fata de care ma raportez.

A considera ca altul sau altii sunt pacatosi nu este judecarea aproapelui?
__________________


Last edited by florin.oltean75; 05.01.2014 at 18:15:15.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 08.01.2014, 20:50:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Putem spune "Eu sunt cel mai rau" sau "Eu sunt cel mai pacatos" fara sa judecam aproapele?

Daca eu sunt cel mai pacatos, inseamna ca exista cel putin un om pe care il consider pacatos - cel (sau cei) fata de care ma raportez.

A considera ca altul sau altii sunt pacatosi nu este judecarea aproapelui?
Ne raportam la Iisus in primul rand. Comparativ cu El, noi toti avem pacate, ca doar Iisus nu S-a rastignit pentru drepti, ci pentru pacatosi. Nu am voie nici sa accept ispita de a pune pe cineva pe picior de egalitate cu Iisus! Nici macar pe papa!

Cand cineva imi greseste, trebuie sa admit ca si el se confrunta cu aceleasi ispite ca si mine, a cazut intre talharii patimilor. Dar in ochii mei, pacatele mele sunt cele mai mari pentru ca acelea imi innegresc haina botezului meu, nu pacatele altuia. Daca ma intereseaza pacatele altuia, iar cu ale mele sunt ingaduitor, atunci judec eu in locul lui Dumnezeu. N-am voie sa fac asta. Eu asa am inteles.

Last edited by antoniap; 08.01.2014 at 21:16:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
smerenia nairda Pocainta 73 30.05.2013 19:45:25
Smerenia stoarce umezeala patimilor NECTARIE Generalitati 0 19.01.2011 13:17:38
Smerenia ma omoara; ma omoara smerenia Laurentiu Generalitati 7 01.07.2009 14:50:50
Smerenia alexina Generalitati 21 20.08.2008 04:43:59
Smerenia si curajul Laurentiu Pocainta 0 09.09.2007 12:31:14