Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.12.2006, 16:43:33
elisabeta.ghiuzan elisabeta.ghiuzan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

Un alt emoticon din ...oficiu...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.12.2006, 21:22:49
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

MariaB a facut o remarca inspirata asemanind Rozariul cu Rugaciunea Inimii. Intr-adevar, rugaciunea isihasta presupune oprirea sau fixarea mintii (intr-o prima etapa) pe rugaciunea "Doamne, Isuse Cristoase...". Unii autori prefera asocierea acestei rugaciuni cu o tehnica a respiratiei, ca si parintele Teofil de la Manastirea Brincoveanu (l-am auzit eu intr-o conferinta). Rozariul nu se asociaza respiratiei.

Rugaciunea isihasta nu presupune oprirea mintii ci oprirea raspândirii în lucruri exterioare.
În esenta, isihasmul nu este însa o tehnica ci starea de pocainta, de renuntare la preocupari lumesti pentru a fi permanent înaintea Domnului.




In cazul Rozariului, ne fixam mintea pe rugaciuni (Crezul,Tatal nostru, Bucura-te, Marie si Doxologia, plus invocatia: "O, Isuse, iarta-ne pacatele, fereste-ne de focul iadului si du in cer toate sufletele, mai ales pe acelea care au mai mare nevoie de mila TA." si pe un moment din viata Mintuitorului, a Sfintei Fecioare Maria sau a Apostolilor.

Aceste rugaciuni sunt intercalate cu meditatii:
What distinguishes the Rosary from other forms of repetitive prayer is that, along with the verbal prayers, it includes a series of meditations. Each decade of the Rosary is said while meditating on one of the "Mysteries" of redemption.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rosary


Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.12.2006, 12:33:23
elisabeta.ghiuzan elisabeta.ghiuzan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 13
Implicit


Va cramponati/poticniti de un cuvint, "meditatie", si nu mai incape nimic altceva in mintea dvs. cu privire la Rozariu.
Aceasta rugaciune, tocmai datorita simplitatii ei, este preferata de oamenii simpli, mai putin instruiti, intelectualii preferind alte rugaciuni. Cind acesti oameni simpli folosesc cuvintul "meditam", nu il folosesc in acelasi sens in care il folosesc yoghinii, ca pe un termen tehnic adica (asa cum este folosit in manualele yoga), ci ca pe un cuvint (polisemantic) oarecare. Ginditi-va si la faptul ca in ceea ce priveste yoga, tehnica meditatiei nu este accesibila incepatorilor ci numai celor avansati.

Nu am folosit expresia "oprirea mintii". Inteleg prea bine ce este rugaciunea inimii.

Repet: am citit mult pe aceasta tema, pe cind dvs. nu ati citit nimic despre Rozariu, in afara de niste definitii de aiurea (stiu, internetul este principala sursa de informare pentru mase). Preferati explicatiei mele o definitie anomima. Este optiunea dvs. Sau mai bine zis nu mai trebuie sa optati pentru nimic; au optat altii, inainte, pentru dvs., ca doar de aceea va cheama Traditie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2006, 22:00:02
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit


Aceasta rugaciune, tocmai datorita simplitatii ei, este preferata de oamenii simpli, mai putin instruiti, intelectualii preferind alte rugaciuni. Cind acesti oameni simpli folosesc cuvintul "meditam", nu il folosesc in acelasi sens in care il folosesc yoghinii, ca pe un termen tehnic adica (asa cum este folosit in manualele yoga), ci ca pe un cuvint (polisemantic) oarecare. Ginditi-va si la faptul ca in ceea ce priveste yoga, tehnica meditatiei nu este accesibila incepatorilor ci numai celor avansati.


Matale acepti existenta ereziilor?

Daca da, te-ai întrebat vreodata daca catolicismul nu contine erezii?

Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.12.2006, 13:31:17
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Este intr-adevar suparatoare insertia nedorita a cate unui emoticon. Mie mi s-a intamplat de multe ori si as fi recunoscator daca s-ar remedia aceasta problema tehnica.
aceasta problema nu este a computerului, ci a celui ce tasteaza:
daca ai tastat grupul de semne care repreyinta emoticonul;, transformarea se face direct - computerul intelege ca asta ai vrut, nu are cum sa isi dea seama ca nu ai vrut

sa vedem ce avem in casuta emoticoanelor
:) este : langa )
:( este : langa (
??? este semnul intrebari de trei or
:| este : langa o linie verticala
:D este : langa D
;) este ; langa )
:p este : langa p

deci, trebuie sa evitam (pe acest forum) sa tastam asa

Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2006, 13:34:43
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Rugaciunea isihasta nu presupune oprirea mintii ci oprirea raspândirii în lucruri exterioare.
În esenta, isihasmul nu este însa o tehnica ci starea de pocainta, de renuntare la preocupari lumesti pentru a fi permanent înaintea Domnului.




In cazul Rozariului, ne fixam mintea pe rugaciuni (Crezul,Tatal nostru, Bucura-te, Marie si Doxologia, plus invocatia: "O, Isuse, iarta-ne pacatele, fereste-ne de focul iadului si du in cer toate sufletele, mai ales pe acelea care au mai mare nevoie de mila TA." si pe un moment din viata Mintuitorului, a Sfintei Fecioare Maria sau a Apostolilor.

Aceste rugaciuni sunt intercalate cu meditatii:
What distinguishes the Rosary from other forms of repetitive prayer is that, along with the verbal prayers, it includes a series of meditations. Each decade of the Rosary is said while meditating on one of the "Mysteries" of redemption.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rosary

foarte frumos descrii Rugaciunea isihasta

acum trebuie doar sa accepti ca exact aceasta descriere se potriveste si exercitiilor spirituale sau rugaciunilor catolice - eu chiar asa le practic

daca li se spune altfel, nu inseamna ca nu pot fi acelasi lucru
iar in acest caz chiar sunt la fel
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.12.2006, 17:24:38
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

acum trebuie doar sa accepti ca exact aceasta descriere se potriveste si exercitiilor spirituale sau rugaciunilor catolice - eu chiar asa le practic

Raspunde la întareabrea aceasta: admiti existenta ereziilor si ratacirilor? Ti-ai pus întrebarea daca catolicismul nu e erezie?




daca li se spune altfel, nu inseamna ca nu pot fi acelasi lucru
iar in acest caz chiar sunt la fel

Termina cu vicleniile. Isihasmul e tocmai opusul meditatiei, e lupta cu gândurile.

Meditatia e gândire deliberata, lucru împotriva caruia au luptat si scris multi Parinti (aproape toti care au abordat tema rugaciunii).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.12.2006, 20:33:56
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



Iata la ce a dus deschiderea spre cultura laica promovata de conciliul Vatican II:


http://www.youtube.com/watch?v=1Ix0r9e_I2A

In a spectacle at the Vatican John Paul II applauded Polish break-dancers who leaped, flipped, and spun their bodies to rock beats.

"For this creative hard work I bless you from my heart," he said.

A clear support for the most radical modern music and dance. Another step of liberalism in the customs of the Holy See.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.12.2006, 00:30:44
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Nu e nimic rau in meditatie. Am fost la iezuiti si stiu cum se face meditatia. Pur si simplu citesti un fragment din Biblie de mai multe ori si stai pe el incercand sa intri in el, sa-l intelegi. Meditezi Cuvantul Domnului. Se incepe cu rugaciune, pentru a cere harul lui Dumnezeu si se termina cu rugaciune. Oare ce vedeti rau in asta? Imi poate spune cineva? Iar exact acelasi lucru il facea si un om din Pelerinul Rus, nu mai tin minte exact care era, dar stiu sigur de asta. Iar acel om e apreciat in carte. Pelerinul Rus nu e o carte ortodoxa oare? Strabunicul meu facea acest lucru: citea un fragment din Biblie si se gande la el toata ziua..medita fara sa o stie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.12.2006, 08:50:45
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
admiti existenta ereziilor si ratacirilor?
Ti-ai pus întrebarea daca catolicismul nu e erezie?
admit existenta ereziilor si ratacirilor
mi-am pus intrebarea daca nu cumva Catolicismul este o erezie, dar mi-am pus aceasta intrebare abia dupa ce am fost indemnata la asta de crediciosi ortodocsi (eu nu as indemna pe nimeni sa se intrebe daca nu cumva religia lui este o erezie, dupa cum nu as indemna pe nimeni sa se intrebe daca parinti lui sunt chiar parintii lui si nu cumva a fost adoptat)
intrebarea nu mi-a schimbat credinta pe care o aveam deja
multe lucruri nu sunt tocmai ok in Catolicism, dupa cum LA FEL DE MULTE lucruri nu sunt tocmai ok in Ortodoxie, iar asta am aflat-o de la inceputul vietii mele de credinta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi adventiste incredibile, partea a II-a Erethorn Secte si culte 88 17.11.2019 08:20:07
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 20:49:41
Invataturi biblice si respectarea lor de catre biserica AZS Lucian008 Secte si culte 282 22.12.2011 00:15:37
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 10:11:21
Ce invataturi v-au impresionat mai mult ? radugherasim Din Noul Testament 55 02.12.2010 01:10:20