Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.03.2010, 18:30:21
ostas nastaca ostas nastaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Mesaje: 4
Implicit un sfat intr-o situatie dificila

sunt intr-o situatie dificila.lucrez intr-un post de conducere si din toamna am foarte multe reclamatii anonime in care mi se aduc acuzatii nedrepte si mincinoase .in ultima sunt acuzate pe nedrept si neamurile mele care lucreaza in institutie. nu mai stiu ce sa fac. sunt foarte suparata deoarece nu am facut rau la nimeni.totdeauna doream sa fac bine la cei din jurul meu. acum am ajuns in pragul disperarii. as vrea un sfat despre ce rugaciuni sa ma rog pentru imblanzirea vrajmasilor mei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.03.2010, 18:35:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Mie imi sunt dragi: Acatistul Sfantului Duh, Acatistul Acoperamantul Maicii Domnului... Toate acatistele Maicii Domnului sunt de un real folos!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.03.2010, 18:37:51
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Rugaciune pentru dusmani





Doamne, Cel ce te-ai rugat pentru rastignitorii Tai, Iubitorule de suflete, si ai poruncit si robilor Tai sa se roage pentru vrajmasi, iarta pe cei ce ne urasc si ne apasa pe noi. Indeparteaza-ne de la orice rautate si viclesug, indreptandu-ne catre viata cea cu dragoste frateasca si lucratoare de bine. Pentru aceia cu smerenie ne rugam si intr-un gand Te slavim pe Tine, Unule Iubitorule de oameni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2010, 18:40:09
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

[COLOR=#711204]Rugaciune pentru vrajmasi[/COLOR][COLOR=#711204]
[/COLOR]
[COLOR=#711204]Doamne Iisuse Hristoase, ai mila de cei ce ma pizmuiesc, de cei ce ma urasc si de cei ce ma clevetesc ca sa nu patimeasca pentru mine, Doamne.
Ci zdruncina si sfarma pe vicleanul sarpe care ii invrajmeste pe ei impotriva mea.
Si Te rog Stapane sa ii ierti pe fratii mei care ma hulesc pe mine acum, asa cum m-ai iertat si pe mine, robul Tau, de cate ori am gresit si am venit spre mila Ta.
Amin.
[/COLOR][COLOR=#711204][/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.03.2010, 19:04:11
totalsistem totalsistem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2009
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ostas nastaca Vezi mesajul
sunt intr-o situatie dificila.lucrez intr-un post de conducere si din toamna am foarte multe reclamatii anonime in care mi se aduc acuzatii nedrepte si mincinoase .in ultima sunt acuzate pe nedrept si neamurile mele care lucreaza in institutie. nu mai stiu ce sa fac. sunt foarte suparata deoarece nu am facut rau la nimeni.totdeauna doream sa fac bine la cei din jurul meu. acum am ajuns in pragul disperarii. as vrea un sfat despre ce rugaciuni sa ma rog pentru imblanzirea vrajmasilor mei.
iti spun ce da la mine rezultate:
-sfanta sfestanie, chiar si la locul de munca, mai ales ca ai functie de conducere
-orice acatist sau paraclis al Maicii Domnului, dar si al altor sfinti insa citit 40 de zile
-cauta acatistul "Rugul aprins" al Maicii Domnului si citeste-l 7 zile la rand cam la aceeasi ora
-trece-i si pe acatiste cand dai la Biserica, chiar si la Maslu (nu la Sfanta Liturghie, ca nu ai voie sa treci pe oricine) si ii va lumina Dumnezeu

Una din aceste variante si rezultatul il vei simti foarte curand, insa vrajmasul nu doarme si din nou te va supara, si iar repeti unul din aceste lucruri si Il tii pe Dumnezeu aproape si pe viclean departe

Sa te ajute Dumnezeu !!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.03.2010, 20:35:00
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit salut

Citat:
În prealabil postat de ostas nastaca Vezi mesajul
sunt intr-o situatie dificila.lucrez intr-un post de conducere si din toamna am foarte multe reclamatii anonime in care mi se aduc acuzatii nedrepte si mincinoase .in ultima sunt acuzate pe nedrept si neamurile mele care lucreaza in institutie. nu mai stiu ce sa fac. sunt foarte suparata deoarece nu am facut rau la nimeni.totdeauna doream sa fac bine la cei din jurul meu. acum am ajuns in pragul disperarii. as vrea un sfat despre ce rugaciuni sa ma rog pentru imblanzirea vrajmasilor mei.
In primul rand trebuie sa cercetezi si sa vezi daca nu cumva acolo unde slujesti tu , institutia, se conduce dupa legi care nedreptatesc cu adevarat, chiar daca tu nu ai aceasta intentie fata de semeni. Trebuie luat in considerare ca lumea(si chiar si institutile ei oficiale, nu numai micile "firme" personale), din cele mai vechi timpuri s-a condus dupa legi egoiste, date in favoarea legiutorului si nu a celor condusi de el, dar ambalate de cele mai multe ori in invelisuri ademenitoare (adica formulate in asa fel incat sa pacaleasca si sa faca sa se creada ca aduce folos). De aceea , sunt multe sacrifici de facut, pentru cel ce aspira sa faca bine cua devarat, si de multe ori trebuie sa renuntam, mai ales in aceste timpuri, la multe oferte tentante de posturi, in favoarea unora modeste , dar cinstite, daca dorim sa slujim sincer si fara a pagubi in vreun fel aproapele..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.03.2010, 20:59:53
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Atata timp cat reclamatiile sunt neadevarate, pentru ce va faceti griji? Daca n-ati gresit cu nimic, nu aveti de ce sa va temeti.

Nu sunt crestin, insa daca intr-adevar ati gresit cu ceva, daca ati nedreptatit pe cineva si reclamatiile sunt intemeiate si cautati rugaciuni care sa va fereasca de consecintele propriilor acte, nu cred ca aceste rugaciuni va pot ajuta. Parca Dumnezeu nu e doar bun, ci si drept, nu?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.03.2010, 21:05:23
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ostas nastaca Vezi mesajul
sunt intr-o situatie dificila.lucrez intr-un post de conducere si din toamna am foarte multe reclamatii anonime in care mi se aduc acuzatii nedrepte si mincinoase .in ultima sunt acuzate pe nedrept si neamurile mele care lucreaza in institutie. nu mai stiu ce sa fac. sunt foarte suparata deoarece nu am facut rau la nimeni.totdeauna doream sa fac bine la cei din jurul meu. acum am ajuns in pragul disperarii. as vrea un sfat despre ce rugaciuni sa ma rog pentru imblanzirea vrajmasilor mei.
nu cu f mult timp in urma m-am aflat intr-o situatie aemanatoare si mi-au ajutat f mult rugaciunile si acatistele pe care le-am citit in perioada acees: Acatistul Sf Mina, Paraclisul Maicii Domnului si am citit zilnic 2-3 catisme din Psaltinre... Dumnezeu face minuni, noi trebuie doar sa-i cerem ajutorul.

Doamne ajuta!
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.03.2010, 21:06:51
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Atata timp cat reclamatiile sunt neadevarate, pentru ce va faceti griji? Daca n-ati gresit cu nimic, nu aveti de ce sa va temeti.

Nu sunt crestin, insa daca intr-adevar ati gresit cu ceva, daca ati nedreptatit pe cineva si reclamatiile sunt intemeiate si cautati rugaciuni care sa va fereasca de consecintele propriilor acte, nu cred ca aceste rugaciuni va pot ajuta. Parca Dumnezeu nu e doar bun, ci si drept, nu?
Asta seamana un pic cu ce a zis Parintele Rafail Noica. Inante de a deveni traitor ortodox, se gandea ca nu stie daca exista Dumnezeu, totusi lui i-ar placea sa traiasca ca si cum ar exista. Din acest punct, Dumnezeu a inceput sa i se vadeasca.
Asa si tu, zici ca nu esti crestin, dar gandesti foarte crestineste....cel putin in unele aspecte )
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.03.2010, 21:42:26
cernica cernica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2009
Mesaje: 6
Implicit

Rugaciunile ajuta si faptul ca sunt citite mai ales atunci cand ai nevoie, vor fi spuse din inima. Nu inseamna ca trebuie sa le spui doar cand ai nevoie, dar ti se zdrobeste sufletul atunci cand ceri ajutor cu adevarat.
Acaristul Sf. Mina este pentru situatiile cand esti nedreptatit, il gasesti la Biserica Sf. Mina unde sunt si moastele, se face acatistul luni, miercuri si vineri acolo, de cum vei citi acatistul vei vedea pentru ce este.
Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului la fel vei simti de cum il citesti.
Dar e bine sa te spovedesti, nu ne dam seama ce tinem in noi pana cand nu ajungem la spovedanie si daca ai posibilitatea mergi la Sf. Maslu.
Scopul mesajului meu era altul, acela de a-ti spune sa nu citesti din Psaltire fara binecuvantarea preotului/duhovnicului, este foarte periculos, daca nu esti spovedit sau daca traiesti in pacat nu poti face asta (pacate facute constient), si binecuvantare inseamna ca preotul la care te spovedesti sa-ti dea voie sa citesti.
Stiu ca acest topic a fost deja comentat in alta parte. Stiu ca multi spun ca nu-i adevarat, insa ti-o spun din proprie experienta ca asa este. Indiferent cat speri sau exista pareri ca facand asta se vor rezolva repede anumite lucruri, nu este asa. Sunt psalmi care nu ar trebui cititi de cei care nu duc o viata curata. Discutia este lunga, ideea este ca daca nu esti spovedit, impartasit, curat, esti de fapt la mijloc, intre bine si rau, ori asta nu se poate, vei avea multe ispite si greutati pentru care poate nu esti pregatita.
Inchei spunand ca Sf. Maslu are mare putere, Sf. Liturghie mai mult, intoarcerea catre credinta se face de cele mai multe ori la greutati, iar greutatile ti se dau in acest scop.
Dumnezeu sa te ajute si sa le primesti pe toate linistita, tot ceea ce ni se intampla are un scop, chiar de nu intelegem sensul se va arata in timp.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O situatie mai putin obisnuita de Craciun cossutah Craciunul - Nasterea Domnului 10 24.12.2011 14:10:51
Sunt intr-o mare dilema va rog ajutati-ma cu un sfat dorinastoica14 Morala Crestina 34 21.10.2011 16:51:44
Situatie penibila la biserica ortodoxa din lisabona pol_AS_1 Generalitati 35 05.06.2010 22:41:11
situatie iesita din normal consuela Intamplari adevarate 38 30.09.2009 21:34:02