Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2013, 16:11:59
Lucris Lucris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Nedumerire vizavi de Vietile Sfintilor

Doamne ajuta!

Oameni buni, fiind eu sub canon a citi acatistele Sfantului Mare Mucenic Gheorghe si al Sfantului Nicolae, am descoperit, citind si Vietile lor, ceva ce mi-a atras atentia. O anume minune este descrisa in aceiasi termeni, cu aceleasi personaje implicate, dar care minune este atribuita fiecaruia din cei doi Sfinti. Pentru conformitate dau link-urile:

http://www.sfantulnicolae.info/minune-Vasile.php
http://www.calendar-ortodox.ro/luna/.../aprilie23.htm

Este vorba de minunea readucerii unui om rapit de catre agareni si care devenise robul unui conducator al lor, Amira. Cel rapit, in ”Viata Sfantului Nicolae”, poarta numele de Vasile, fiul lui Agricola.
Acest om a fost redat familiei lui printr-o minune care este atribuita fiecaruia din cei doi Sfinti.

Unde este eroarea? Cine a savarsit, de fapt, minunea aceea?
Daca este o eroare, ar fi bine ca Sfintii Parinti ai Bisericii sa o corecteze grabnic.

Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2013, 16:35:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucris Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Oameni buni, fiind eu sub canon a citi acatistele Sfantului Mare Mucenic Gheorghe si al Sfantului Nicolae, am descoperit, citind si Vietile lor, ceva ce mi-a atras atentia. O anume minune este descrisa in aceiasi termeni, cu aceleasi personaje implicate, dar care minune este atribuita fiecaruia din cei doi Sfinti. Pentru conformitate dau link-urile:

http://www.sfantulnicolae.info/minune-Vasile.php
http://www.calendar-ortodox.ro/luna/.../aprilie23.htm

Este vorba de minunea readucerii unui om rapit de catre agareni si care devenise robul unui conducator al lor, Amira. Cel rapit, in ”Viata Sfantului Nicolae”, poarta numele de Vasile, fiul lui Agricola.
Acest om a fost redat familiei lui printr-o minune care este atribuita fiecaruia din cei doi Sfinti.

Unde este eroarea? Cine a savarsit, de fapt, minunea aceea?
Daca este o eroare, ar fi bine ca Sfintii Parinti ai Bisericii sa o corecteze grabnic.

Multumesc!
Cred ca sunt doi oameni diferiti, care au ajuns in in robie la acelasi conducator.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2013, 17:20:16
Lucris Lucris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Nedumerire

Este foarte putin probabl ca doi oameni sa ajunga in robie la acelasi om (Amira), fiecare din cei doi sa fie din Creta, familiile lor sa fi reactionat identic in fata unei asemenea intamplari (ducerea in robie a unui membru), Minunea readucerii in sanul familiei a celui robit sa se implinit in ziua praznuirii Sfantului respectiv iar cel robit exact in acel moment ducea un pahar cu ceva stapanului sau, in acest caz, Amira.
Nu cred ca este vorba de doi oameni diferiti. Este o eroare pe undeva, iar Sfintii Parinti trebuie sa o corecteze rapid si temeinic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2013, 19:10:03
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu as opta pentru marele mucenic Gheorghe intrucat versiunea sa de poveste fiind mai realist elaborata(detaliul cu Avacum este un interesant element teologic intern pt sprijinirea si argumentarea credibilitatii intamplarii dar indica si o cultura biblica superioara a celui ce o relateaza) are mai mari sanse sa fi fost prima consemnata.A doua,mult mai bogata in detalii,pare varianta ulterioara,elaborata,acel element teologic din prima dispare fiind inlocuit cu o discutie mai populara sa spunem (dpdv explicativ). Poate fi un element specific preluarii populare in cadrul careia se pierd detalii teologice in favoarea unor explicatii mai abordabile,nu neaparat si mai credibile.Dialogul din final,in versiunea atribuita sfantului Nicolae,un dialog axat pe emotional, pare putin credibil in comparatie cu echilibrul si sobrietatea primei variante,unde accentul cade pe minune si nu pe reactia in detaliu a parintelui, orientand corect privirea.Finalul,modalitatea se a da slava,inclina tot spre versiunea marelui mucenic Gheorghe,mai putin elaborata decat a doua,ce pare dintr-o perioada istorica ulterioara.In plus varianta atribuita sfantului Nicolae nu apare in sinaxar si prin urmare este posibil ca pe acel site dedicat lui sa fi fost adaugata din greseala.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 21.08.2013 at 19:31:18.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2013, 23:53:50
Lucris Lucris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Nedumerire

Doamne ajuta!

Multumesc de raspunsuri!

Problema este ca intamplarea relatata se regaseste in Acatistul Sfantului Nicolae. In toate editiile care le-am gasit. Asta este partea delicata.

Nu cred ca este bine sa fie neglijat acest aspect... Oamenii se pot sminti usor vazand aceste asemanari izbitoare la vietile acestor mari Sfinti. Si, stiti si dumneavoastra, numai de sminteala suplimentara nu are nevoie Ortodoxia noastra, in aceste vremuri grele.
Raul nu doarme si poate specula orice oportunitate pentru a distruge credinta si nadejdea in sufletele oamenilor.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2013, 00:16:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da,aveti dreptate,intamplarea apare descrisa pe larg in codacul 5 si iconosul 5 din acatistul sfantului Nicolae.Respectand cumva diferenta sesizata anterior(versiune scurta vs versiune elaborata)intamplarea apare si in acatistul marelui mucenic Gheorghe dar foarte pe scurt,in cadrul iconosului 8:,,Bucura-te,cel ce ai scapat un copil din Creta.Bucura-te,cel prin care copilul a biruit").Sunt,intradevar prea multe elemente comune(daca ar fi doar acatistele acest lucru ar fi foarte greu sesizabil)insa ce ma pune pe ganduri este ca sinaxarul si acatistul marelui mucenic merg cumva pe aceiasi linie, pe scurt si sobra,in schimb acatistul sfantului Nicolae mentioneaza dezvoltat un aspect nementionat in sinaxar.Un alt lucru care nu imi este clar:daca in codacul 5 si iconosul 5 din acatistul sfantului este vorba de doua persoane/doua intamplari sau aceiasi persoana in doua episoade ale aceleiasi povestii.

Exceptand situatia in care exista o explicatie atunci cel mai bine este sa fie analizat aspectul de oameni cu pregatirea adecvata.Numai bine si dvs.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2013, 00:25:24
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucris Vezi mesajul
Sfintii Parinti trebuie sa o corecteze rapid si temeinic.
Poți fi un pic mai explicit?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2013, 14:58:06
Lucris Lucris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Corectare

Pai, orice corectare care se poate face pe aceste subiecte nu poate fi facuta decat de Sfintii Parinti. Nu este de competenta nimanui altcuiva sa faca aceste lucruri. Problema este: cum se poate face ca acestia sa fie instiintati de subiect?
Restul tine de modul in care Sfintii Parinti vor trata situatia. Oricum, este necesar a fi lamurita posibila eroare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2013, 02:15:38
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucris Vezi mesajul
Pai, orice corectare care se poate face pe aceste subiecte nu poate fi facuta decat de Sfintii Parinti. Nu este de competenta nimanui altcuiva sa faca aceste lucruri. Problema este: cum se poate face ca acestia sa fie instiintati de subiect?
Restul tine de modul in care Sfintii Parinti vor trata situatia. Oricum, este necesar a fi lamurita posibila eroare.
Mai exact, cine sunt, în opinia dvs, Sfinții Părinți?
Cred că aceasta a fost și nedumerirea domnului Cezar. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2013, 17:31:27
Lucris Lucris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Buna ziua!

Conform randuielilor Bisericii Crestine Ortodoxe Romane, randuiala intocmiriii Acatistelor sau a modificarilor aduse acestora (daca exista asemenea cazuri) este foarte stricta. Parintii care primesc ca ascultare aceste slujiri sunt foarte atent verificati. Ei trebuie sa fie din cei ce sunt gasiti imbunatatiti si plini de Har pentru a putea duce la bun sfarsit o asemenea ascultare.
Oricum, nu mirenii aleg un asemenea Parinte.
Problema ridicata de mine este, mai pe romaneste, cum putem aduce la cunostinta unui inalt ierarh aceasta posibila eroare. As putea sa ma duc direct la Patriarhie, dar acolo nu va sta nimeni de vorba cu mine.
Poate stie cineva de forum o cale mai concreta...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare