Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.04.2015, 18:31:27
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu folosesc (printre foarte putinii din forum) numele meu real. Asa ma cheama pe mine. Deci, dupa cum v-am spus si prin mesaj privat, sunt laic. Nu a randuit Domnul sa fiu preot, pesemne din cauza prea marilor mele pacate.
Avatarul meu il infatiseaza pe Mons. Vasile Aftenie (aici ati punctat admirabil).
Sunt de profesie medic, sunt casatorit si sunt catolic de rit rasaritean.

Incantat de cunostinta.
Dumneavoastra ?
In ceea ce il priveste pe Domnul Dragomir:
Domnia sa vine din forumul catolic.
Am fost si eu "cu crucea"prin forumul catolic si am discutat cu unul si altul de acolo.Habar n-aveau de teologie.Vorbeau ca pocaitii nestiind ce sa zica.
Ce sa va mai spun despre limbaj ca vorbeau urat cu mine,unii de-a dreptul badarani(putin spus).Mai mirosea si a picioare nespalate la ei in site...ca sa va faceti o impresie.
La noi pe forum sunt persoane educate,spalate,parfumate.Nu ne pretam la vorbe proaste.
Ca sa fiu mai scurt: pe forumul catolic de discutii nu mai posteaza nimeni de vre-o cinci ani si mai bine.Cum s-ar zice"bate vantul frunza'n dunga".

Domnul Dragomir se simte bine la noi pe forum.De fapt el se simte acasa.Si are dreptate caci AICI ESTE CASA LUI.
Si el ne si iubeste.Am dreptate stimate domn?

Asa ca aveti grija cum va purtati,sa nu vorbiti urat,sa nu-l jigniti,sa va jucati frumos chiar daca este mai mare ca voi.
Purtati-va ca niste crestini educati.

Stimate Domn,unii dintre acesti forumisti sunt ca si copiii razgaiati la care daca nu le dai jucarica,sunt neastamparati.Dar sunt oameni buni si intelegatori atunci cand li se vorbeste frumos si sunt invitati sa vorbeasca pe rand si ridicand manuta...
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.04.2015, 18:35:26
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Acum sa-l invitam la raspuns si pe Domnul Dragomir.
Intrebarea pentru dumneavoastra este: de ce isi fac catolicii semnul Sfintei Cruci cu doar doua degete si de ce invers ca la ortodocsi?
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.04.2015, 18:52:54
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
De cand esti indreptatit sa imi ceri socoteala de ce postez aici domnule stanislau?!.Daca esti cumva din Bunesti -Suceava ma indoiesc ca esti teolog ortodox!
S-ar putea sa am si un master in teologie ortodoxa practica si nu numai atat!Dar aici sunt un simplu membru al unui forum!Poti fi insa sigur ca nu sunt inca preot!
Cum vine asta "s-ar putea sa am..."Nu sti ce ai si ce n-ai si ce-ti mai trebuie?
Si daca"s-ar putea sa ai un master in teologie"ai impresia ca un master iti suplineste cunostintele dobandite in patru ani de facultate?
Si ce tinuta si limbaj este acesta?Asa vorbesti cu profesorii?
Dupa cum ai invatat acasa sa vorbesti,caci de la cine ai putut invata,daca nu de la parinti?
Asculta sfatul meu:nu fii tupeist in viata ca nu tine.Fi mai bine intelept!
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.04.2015, 19:55:25
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Editat - trimis pe mesaj privat

Last edited by Dalian; 18.04.2015 at 20:03:25.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.04.2015, 20:32:07
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Unora li se urca ego-ul la cap!In primul rand este adevarat ca pe forum catolic este un tratament mai dur pt ortodocsi dar se cunoate teologie destul de bine!
Alta observatie este ca un master presupune mai intai o licenta in teologie.Domnule Stanislv sa vedem insa cat de intruit sunteti in teoloie:glasul V spre deosebire de glas I are ifes pe zo.Dar ce are in plus gasul V hisar?Apoi discutam despre tupeisti!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.04.2015, 00:20:07
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Sper ca nu voi deranja daca voi face si niste precizari in legatura cu forumul catolic!Pe acel forum posteaza si preoti catolici!Ca atare exista destule persoane instruite acolo.Faptul ca convingerile mele religioase sunt diferite de a le lor nu inseamna ca le neg validitatea licentelor teologice si gradul de cultura!Insa unii preoti romano-catolici au si ca sarcina de servici sa posteze pe forumuri teologige.Ca atare acolo se tolereaza discutii doar in favoarea religiei romano-papale.Dar despre asta esti avertizat chiar de la inceput!Daca exista cumva un padre ascuns pe acest forum ar putea confirma sarcina de serviciu!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 29.04.2015, 17:47:52
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stanislau Vezi mesajul
Acum sa-l invitam la raspuns si pe Domnul Dragomir.
Intrebarea pentru dumneavoastra este: de ce isi fac catolicii semnul Sfintei Cruci cu doar doua degete si de ce invers ca la ortodocsi?
De fapt, romano-catolicii se insemneaza cu toata mana, cu cele cinci degete, simbolizand cele cinci rani ale lui Hristos de pe cruce, si de la stanga la dreapta deoarece simbolizeaza faptul ca Hristos a venit printre oameni (stanga) si apoi s-a suit de-a dreapta Tatalui (dreapta).

Din cate am citit pe un site catolic oriental englez, si in Apus se insemnau la fel ca si noi ortodocsii in trecut, si ca noi ne insemnam corect, dar ei s-au schimbat dintr-o greseala de interpretare a miscarii mainii preotului.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.11.2015, 23:50:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Biserica greco-catolica din Ucraina comemoreaza "Holodomor". Este vorba de genocidul ucrainean din anii 1932 si 1933. In acei ani, care fusesera, totusi, foarte roditori, comunistii au confiscat nu numai recolta de grau, ci si fructele, legumele, tot ce era alimentar si se putea vinde. Foametea provocata a facut milioane de victime. Scopul adevarat a fost deznationalizarea: inlocuirea populatiei ucrainei cu rusi de pripas. Acest genocid declansat de comunistii rusi a fost cel mai mare din Europa. Mult mai grav decat genocidul comis de nazistii germani asupra evreilor care a avut loc dupa aceea. Mult mai grav decat genocidul comis de republicanii nationalisti turci asupra armenilor, care avusese loc mai inainte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.04.2016, 21:27:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mai multi intelectuali ortodocsi au cerut iertare Bisericii Greco-Catolice din Ucraina, la comemorarea a 70 de ani de la falsul Sinod in care agenti ai KGB si ai Patriarhiei Moscovei au manevrat pentru a obtine "reunificarea", in timp ce toti episcopii greco-catolici care nu fusesera inca omorati se aflau in inchisori.

Scrisoarea este reprodusa aici.

De remarcat ca este semnata si de cativa preoti ortodocsi, dar de niciun ierarh. Pe de alta parte, mitropolitul Ilarion, care se ocupa cu relatiile externe in cadrul patriarhiei muscalesti a facut o declaratie sibilinica potrivit careia trebuie facute "eforturi comune de către ortodocs™ii s™i greco-catolicii" ucraineni pentru a depăs™i o "ostilitate istorică".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.04.2016, 23:28:30
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Biserica greco-catolica din Ucraina comemoreaza "Holodomor". Este vorba de genocidul ucrainean din anii 1932 si 1933. In acei ani, care fusesera, totusi, foarte roditori, comunistii au confiscat nu numai recolta de grau, ci si fructele, legumele, tot ce era alimentar si se putea vinde. Foametea provocata a facut milioane de victime. Scopul adevarat a fost deznationalizarea: inlocuirea populatiei ucrainei cu rusi de pripas. Acest genocid declansat de comunistii rusi a fost cel mai mare din Europa. Mult mai grav decat genocidul comis de nazistii germani asupra evreilor care a avut loc dupa aceea. Mult mai grav decat genocidul comis de republicanii nationalisti turci asupra armenilor, care avusese loc mai inainte.
Holodomor!?

A fost el vreodata?

Spuneti D-le Dragomir, istoria vesticilor este cladita doar dintr-o minciuna in alta minciuna?

Faptele arata alceva: Dupa primul razboi mondial,dupa ce au infrant Germania, Vesticii s-au napustit asupra Rusiei.

Scopul: sa faca cat mai multe victime.

Armatele vestului au atacat Rusia din toate partile: Din Nord au debarcat americanii, in Est au atacat americaii si japonezii, in sud au atacat englezii, francezii, grecii si alte tari, din vest au atacat polonezii si tarile baltice.

Aici trebuie sa ne fie si noua rusine, sub steagul fals al ortodocsiei s-au starns ca. 90 000 de talhari si ucigasi, numiti armata alba. Innarmati de vest si condusi de ofiterii boieri au comis pogrom dupa pogrom.

In total atacul vestic asupra Rusoiei dus la moartea a peste 5 000 000 de ortodocsi. Omoruri dovedite si nu bazme.

Se stie ca in teritorile ocupate de vestici si armata alba copii ramasi orfani nu puteau supravietuii decat daca faceau meseria prostitutiei.

Din cauza atator omoruri si crime, poporul ortodocs rus a ales cel mai mic rau si s-a inrolat in armata rosie si si-a dat viata pentru alungarea strainilor de pe pamantul lor.

Acum pentru a ascunde cele 5 000 000 de crime dovedite in Ucraina, vesticii au inventat Holodomor ( exsact 5 000 000 calculeaza vesticii).

Dovezi adevarate nu sunt. Doar cateva poze care pot fi si trucate, marturii care pot fi si mincinoase, Statistici de genul: in orasul de 10 000 de oameni au murit 100 de oameni, probabil adevarat. Atunci tragem concluzia ca in toata Ucraina la 50 000 000 de oameni au murit cu siguranta 5 000 000.

Acum de 25 de ani si in Rusia si in Ucraina domnesc boierii cei bogati si rai. Este in folosul lor sa puna poporul sub teroare cu o minciuna de genul asta: sub crunta noastra asuprire sunteti saraci si disperati, dar sub comunisti au fost crime ingrozitoare, deci mai bine sub noi, nu indrazniti sa va ravoltati, scalvilor.

Harta demografica arata clar ca dupa moartea celor 5 000 000 de oameni majoritatea ortodocsi in timpul interventiei vestului, populatia Ucrainei sub comunisti intre anul 1922 si pana in 1940 a crescut cu ca. 10 000 000 de oameni. Deci oamenii au dus-o foarte bine si aveau multi copii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare