Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.10.2018, 17:58:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
numai ca din ce spui tu reiese ca, ceea ce este simbolic astazi a fost "intotdeauna" la fel, ceea ce este complet eronat. asta este o informatie falsa.
Nu spun nimic gresit, doar ca tu nu stii despre ce vorbesti, ca de obicei.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
cel mai interesant aspect este cum au reusit cnejii rusi sa aduca mitropolitul la moscova. :) profitand ca ducele lituanian, care-l numise pe "mitropolitul kievului si al intregii rusii" Ciprian, a trecut la catolicism si a ajuns regele poloniei.
n-a trecut mult si stii ce au facut rusii? s-au desprins de constantinopole, sa apere credinta! :)) deh, s-au vazut cu sacii in caruta. asa fac si acum, dar voi nu aveti cum sa vedeti asta.
Biserica Rusiei s-a desprins de Constantinopole atunci cand a devenit patriarhie. A devenit astfel autocefala, egala celorlalte patriarhii, inclusiv Patriarhiei de Constantinopol. Asa cum si Biserica Ortodoxa Romana a devenit autocefala si Patriarhie. Patriarhul BOR este egal in drepturi cu toti ceilalti patriarhi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.10.2018, 18:00:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
iata ce-i scria la 1380 patriarhul ecumenic al constantinopolelui Filoteu marelui cneaz al rusiei:
"De vreme ce Dumnezeu ne-a numit pe Cuviosia Noastra drept conducator al tuturor crestinilor, oriunde s-ar afla pe pamantul locuit, ca avocat si pazitor al sufletelor lor, toti depind de mine, tatal si invatatorul lor, al tuturor."
:))
si asta era si realitatea in lumea ortodoxa, pe atunci...
In acea perioada Biserica Rusiei facea parte din Patriarhia de Constantinopol, patriarhul conducand si Biserica Rusa.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.10.2018, 18:31:15
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu spun nimic gresit, doar ca tu nu stii despre ce vorbesti, ca de obicei.
in afara de chestiuni ce tin de dogma sau de canoane, si aici nu pentru ca stii cu adevarat ci pentru ca nu stiu eu mare lucru si nu-mi pot da seama daca stii cu adevarat cum stau lucrurile, in rest nu stii mare lucru si ce stii este gresit de cele mai multe ori. nu mai insist pentru ca nu are rost, uita-te si tu ce inseamna intotdeauna pentru tine...

apoi, mi se pare de o ignoranta desavarsita sa spui ca biserica cutare s-a desprins si a devenit autocefala, asta arata ca esti chiar mai habarnist decat credeam...

:) ceva pt filorusii forumului, astia care ma doriti in afara lui :), auziti ce zice catalin? daca biserica ucrainieana s-a desprins, gata, de-acum poa sa-si traga si autocefalie...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.10.2018, 18:48:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
in afara de chestiuni ce tin de dogma sau de canoane, si aici nu pentru ca stii cu adevarat ci pentru ca nu stiu eu mare lucru si nu-mi pot da seama daca stii cu adevarat cum stau lucrurile, in rest nu stii mare lucru si ce stii este gresit de cele mai multe ori. nu mai insist pentru ca nu are rost, uita-te si tu ce inseamna intotdeauna pentru tine...

apoi, mi se pare de o ignoranta desavarsita sa spui ca biserica cutare s-a desprins si a devenit autocefala, asta arata ca esti chiar mai habarnist decat credeam...

:) ceva pt filorusii forumului, astia care ma doriti in afara lui :), auziti ce zice catalin? daca biserica ucrainieana s-a desprins, gata, de-acum poa sa-si traga si autocefalie...:))
Da, daca te contrazice cineva inseamna ca el nu stie nu ca tu gresesti cu ceva, esti convins de parerile tale chiar daca nu stii despre ce se vorbeste.
Biserica Rusiei s-a desprins dupa Sinodul Florenta, cand Patriarhul Constantinopolului tragea spre erezie. Patriarhia Rusiei a fost apoi recunoscuta de toate celelalte patriarhii. Cei care te doresc in afara forumului nu o fac pentru ca ar fi filorusi. Eu am zis demult ca trebuia sa fii banat definitiv. Ai si fost, dar te-ai intors.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.10.2018, 19:00:26
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, daca te contrazice cineva inseamna ca el nu stie nu ca tu gresesti cu ceva, esti convins de parerile tale chiar daca nu stii despre ce se vorbeste.
Biserica Rusiei s-a desprins dupa Sinodul Florenta, cand Patriarhul Constantinopolului tragea spre erezie. Patriarhia Rusiei a fost apoi recunoscuta de toate celelalte patriarhii. Cei care te doresc in afara forumului nu o fac pentru ca ar fi filorusi. Eu am zis demult ca trebuia sa fii banat definitiv. Ai si fost, dar te-ai intors.
nu neaparat filorusi, dar coincidenta face ca multi dintre ei chiar sa fie.

mai cataline, nu mai vreau sa te contrazic, iar dispari si avem nevoie de tine aici. tu retine doar atat, daca eu postez ceva ce tine de istoria crestinismului este ceva ce face fata la orice contestatie stiintifica, facuta de oricine! nu de x, y, z, sau de tine, pe acest forum, ci de oricine!

deci chestiuni strict istorice. aaa, ca-mi plac discutiile in contradictoriu si-mi spun si eu parerea, da, acolo pot sa gresesc, nu-s mafalda, dar daca postez o chestie istorica e de necombatut. tu poti s-o faci in continuare, cu tampeniile ce le iei de pe net, asta e... aaa, si din filme.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.10.2018, 02:35:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Patriarhia Constantinopolului a recunoscut joi o Biserică Ortodoxă independentă în Ucraina, la finalul unui Sfânt Sinod de două zile la Istanbul, decizie ce va stârni în mod sigur iritarea Moscovei. Patriarhul Filaret al Kievului și Makarii, Arhiepiscopul Ucrainei, au fost și ei recunoscuți de către Biserica Ortodoxă a Constantinopolului.
Într-un comunicat publicat la finalul sinodului, Patriarhia a anunțat că "își reînnoiește decizia deja luată și conform căreia Patriarhia ecumenică va autoriza autocefalia Bisericii Ucrainei".
Sfântul Sinod a decis, de asemenea, să-l "restabilească în funcția sa ierarhică" pe Patriarhul Filaret Denisenko, după ce a examinat un apel pe care acesta l-a prezentat împotriva excomunicării sale de către Biserica Ortodoxă Rusă.
După independența Ucrainei, în 1991, și prăbușirea Uniunii Sovietice, Filaret, fost ierarh al Patriarhiei Moscovei, a înființat o Biserică Ortodoxă Ucraineană, autoproclamându-se patriarh al acesteia, ceea ce a dus la excomunicarea lui de către Moscova.
În timpul sinodului, care a început miercuri, doi emisari de la Constantinopol trimiși în Ucraina în septembrie au informat despre rezultatele misiunii lor și contactele pe care le-au avut la fața locului, a precizat Patriarhia. Misiunea acestor doi emisari la Kiev a fost interpretată drept un preambul la recunoașterea de către Constantinopol a unei Biserici Ortodoxe Ucrainene independente.
Biserica Ortodoxă Rusă a avertizat miercuri că ar putea avea loc revolte în Ucraina dacă va fi creată o Patriarhie ucraineană independentă față de Moscova.
Biserica afiliată Patriarhiei de la Moscova este cea mai importantă comunitate religioasă din Ucraina în ceea ce privește numărul de parohii, însă un număr tot mai mare de ucraineni se identifică drept enoriași ai Patriarhiei Kievului.
Adesea tensionate, relațiile dintre aceste două Biserici au fost exacerbate odată cu declanșarea crizei ruso-ucrainene marcate de anexarea Crimeei de către Rusia, în martie 2014, urmată de conflictul din estul separatist prorus al Ucrainei, conflict care s-a soldat până acum cu peste 10.000 de morți
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.10.2018, 10:55:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

stiu ca pe rusi ii deranjeaza pozitia patriarhiei de Contantinopol referitor la biserica Ucrainei, dar sa nu uite patriarhul Kiril istoria Mitropoliei Chisinaului si aparitia eparhiei Chisinaului sub autoritarea Moscovei din perioada sovietica
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.10.2018, 21:21:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Aveți grijă să nu plecați pe fentă în chestiunea asta B.O.R. și Patriarhul Daniel recunosc jurisdicția canonică a Rusiei în Ucraina.
Există toate argumentele, chiar și de natură istorică referitoare la creștinarea rușilor în Kiev.
Kievul e pentru ruși cum e Kosovo pentru sârbi ! Leagănul încreștinării lor ca popor și ca formațiune statală creștină.

Sfinții din Lavra Pecerska și toți sfinții ruși au fost destul de clari nu există o biserică ortodoxă ucraineană separată.

B.O.R. și Patriarhul au fost corecți cu privire la această chestiune, nu sunt semănători de schisme, cultivatori de răzmerițe în teritoriul canonic al altor Patriarhii cum face Fanarul.

Patriarhia Ucraineană e opera globaliștilor pentru a fărâmița convingerile religioase din Ucraina.

Ce a făcut Fanarul acum e ca și cum unul ar încerca să-ți dicteze în propia casă, doar pentru că el e mai bătrân și-i reprezintă pe cei care te amenință.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.10.2018, 22:53:46
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Aveți grijă să nu plecați pe fentă în chestiunea asta B.O.R. și Patriarhul Daniel recunosc jurisdicția canonică a Rusiei în Ucraina.
bati campii si vei vedea in urmatoarele saptamani ca impresiile si convingerile tale nu au legatura cu realitatea.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există toate argumentele, chiar și de natură istorică referitoare la creștinarea rușilor în Kiev.
Kievul e pentru ruși cum e Kosovo pentru sârbi ! Leagănul încreștinării lor ca popor și ca formațiune statală creștină.

esti habarnist 100%

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sfinții din Lavra Pecerska și toți sfinții ruși au fost destul de clari nu există o biserică ortodoxă ucraineană separată.

gata, ai rezolvat-o, ai bagat-o p-aia cu sfintii si ai reusit. istoriceste e invers, marele cneaz a furat patriarhia din kiev.

ps.interesant e si altceva. albanezii sunt bastinasii, exact ca si noi. sarbii sunt migratorii, exact ca si ungurii, ceea ce e valabil pentru noi nu e valabil si pentru albanezi... :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.10.2018, 23:04:17
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

si vad ca nu intelegi cat de grava e situatia si ce presupune ca bor sa stea cu rusii.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare