Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2010, 21:15:05
mirela1990 mirela1990 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2007
Mesaje: 19
Wink Despre prietenie

Cu totii avem prietene, prieteni dragi carora le trimitem ganduri bune, de incurajare uneori sau doar cate o vorba care sa le aduca zambetul pe buze.
Ma gandeam sa scriem aici cateva din ele, ganduri, vorbe sau povestioare care provin din suflet pentru dragii nostri prieteni.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2010, 21:36:45
alecsis alecsis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Mesaje: 9
Implicit ...

Prietenia este ceva atat de frumos...pacat ca in viata de zi cu zi ramane doar la stadiul de teorie, gasind in zilele noastre doar prieteni dupa interes...vorba parintelui Emanoil Babus - "Maximalismul teoretic conduce spre minimalismul practic"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2010, 22:14:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Nu este bun mai mare decat sa fii prietenul lui Dumnezeu- Sf. Ioan Gura de Aur



Prieten este cel cu care poți rămâne în liniște. (Camillo Sbarbaro)

Un prieten este un alt tu însuți. (Zenon

Un prieten este un dar pe care ți-l faci singur. (Robert Louis Stevenson)

Prietenia este floarea unei clipe și fructul timpului. (August von Kotzebue)

Ceea ce este sublim în prietenie nu este atât a muri pentru prietenul tău într-o ocazie strălucită cât a te sacrifica pentru el zilnic cu discreție. (Stendhal)

Sunt demni de prietenia noastră cei care poartă într-înșii germenul de a se face iubiți.(Marcus Tullius Cicero)

Am învățat că indiferent cât de bun îți este un prieten, oricum te va răni din când în când…Iar tu trebuie să-l ierți. (Octavian Paler)

Prietenia sfarșește acolo unde începe neîncrederea. (Seneca)

Prietenia înseamnă un suflet în două trupuri. (Aristotel)

Nimic nu prețuiește mai mult decât un prieten credincios. (Septuaginta)

Ferește-te deopotriva de prietenia dușmanului și de dușmănia prietenului. (Nicolae Iorga)

Cand iți faci un nou prieten, nu-i uita pe cei vechi. (D. Erasmus)

A scoate prietenia din viata, e ca si cum am scoate soarele din lume. (Cicero)

Caută să devii un om mai bun și asigură-te că știi cine ești tu înainte de a cunoaște pe cineva și a astepta ca acea persoană să știe cine ești. (Gabriel José García Márquez)

Vor exista mereu oameni care te vor răni, așa că trebuie să-ți păstrezi încrederea și doar să ai mai multă grijă în cine ai încredere și a doua oară. (Gabriel José García Márquez)
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2010, 22:35:22
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

"Prietenia este o lege umana severa"Sandor Marai
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2010, 22:45:51
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Dacă socotești prieten pe cineva în care nu ai aceeași încredere ca și în tine însuți, faci o mare greșeală și nu cunoști valoarea adevăratei prietenii."(Seneca).,,Mi-e prieten Platon, dar mai prieten imi este Adevarul"(Aristotel)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2010, 22:50:12
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Noi suntem frati intru Hristos sau ar trebui sa fim. Parca este ceva mai mult decat orice forma de prietenie !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2010, 22:58:14
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Prietenia este sacra. Insusi Mantuitorul ne-a invatat sa-l iubim pe aproapele ca pe sine . Si totusi, cati crestini uita... nu respecta...Prietenii pot fi putini, dar buni.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2010, 23:02:48
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Eu, pot sa spun ca in afara de Hristos si Maica Domnului, nu am gasit nici un prieten adevarat. E drept ca sunt inca tanara si am timp, dar in ziua de azi, sa gasesti un prieten adevarat e mare lucru.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.08.2010, 00:04:06
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela1990 Vezi mesajul
Cu totii avem prietene, prieteni dragi carora le trimitem ganduri bune, de incurajare uneori sau doar cate o vorba care sa le aduca zambetul pe buze.
Ma gandeam sa scriem aici cateva din ele, ganduri, vorbe sau povestioare care provin din suflet pentru dragii nostri prieteni.
Nu am citate din Biblie de scris despre prietenie,dar am sa dau un exemplu de un prieten pe care toti ar fi dorit sa-l fi cunoscut.Acel om era de o bunatate extraordinara,nu judeca pe nimeni niciodata,nu se plangea de nimeni,desi a avut o viata grea de mic,cu parinti recasatoriti si crescut de o bunica care il batea numai pentru ca semana cu tatal lui.Desi bolnav isi asumase raspunderea de a ajuta material doi prieteni din copilarie,le ducea mancare de doua ori pe saptamana,ii ducea la spital,si toate astea avand familie de care se ocupa.Ajuns in ultimul stadiu al unei boli incurabile care a avansat fulgerator nu s-a gandit la sine ca se stinge, ci spunea ca atunci cand el nu va mai fi prietenii sai vor ramane fara sprijin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.08.2010, 10:32:28
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un prieten este cel care stie totul despre tine si inca te place

Un prieten adevarat nu te lauda cand faci lucruri bune si nu te cearta cand gresesti.

Prieten meu este cel pe care il ajut. Prietenul lui este cel pe care in ajuta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prietenie ovidiu b. Generalitati 30 14.05.2012 16:50:55
Renuntarea la prietenie IonelaC Generalitati 20 23.06.2011 20:54:32
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 16:13:33
prietenie aida975 Umanitare 10 14.02.2010 04:12:08
Despre prietenie si dragoste 14carol06 Generalitati 17 16.02.2009 01:22:45