Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2011, 21:48:43
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit In legatura cu Biblia

Am considerat in regula sa deschid un topic nou pentru asta, ca sa nu se incurce itzele.
Ma adresez lui HoratiuM, vizavi de ce a scris in topicul http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=13096&page=2

si anume: Biblia este un text sacru, nu un tratat. O fi fost scrisă de oameni, dar acești oameni au fost inspirați de Spirit, nu au pus acolo ce le-a trecut lor prin cap.

Eu plec de pe teren neutru cand citesc aceasta idee. Asadar... O carte scrisa de oameni, dar inspirati de Spirit. Bun. Pentru asta trebuie sa ai o incredere foarte mare ca acei oameni nu au scris de la ei ci au avut inspiratie divina. Zic asta pentru ca, mare mirare, mai exista Coranul, Talmudul si alte carti asa zis inspirate de divinitate sau divinitati. Acuma, evident ca fiecare zice ca a lui e aia buna. Intrebarea fireasca vine, si e serios pusa: cine ne minte aici?...
La urma urmei, ne bazam pe incredere, pe ceva ce nu poti verifica. Si toate cartile, sau religiile care le-au creat se pretind autentice si exclusive.
In aceasta bulibaseala de "ba a mea e mai tare", prefer sa raman pe dinafara si sa gandesc cu propriul cap. Voi ce parere aveti?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2011, 22:05:49
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am considerat in regula sa deschid un topic nou pentru asta, ca sa nu se incurce itzele.
Ma adresez lui HoratiuM, vizavi de ce a scris in topicul http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=13096&page=2

si anume: Biblia este un text sacru, nu un tratat. O fi fost scrisă de oameni, dar acești oameni au fost inspirați de Spirit, nu au pus acolo ce le-a trecut lor prin cap.

Eu plec de pe teren neutru cand citesc aceasta idee. Asadar... O carte scrisa de oameni, dar inspirati de Spirit. Bun. Pentru asta trebuie sa ai o incredere foarte mare ca acei oameni nu au scris de la ei ci au avut inspiratie divina. Zic asta pentru ca, mare mirare, mai exista Coranul, Talmudul si alte carti asa zis inspirate de divinitate sau divinitati. Acuma, evident ca fiecare zice ca a lui e aia buna. Intrebarea fireasca vine, si e serios pusa: cine ne minte aici?...
La urma urmei, ne bazam pe incredere, pe ceva ce nu poti verifica. Si toate cartile, sau religiile care le-au creat se pretind autentice si exclusive.
In aceasta bulibaseala de "ba a mea e mai tare", prefer sa raman pe dinafara si sa gandesc cu propriul cap. Voi ce parere aveti?
Din cate am obs din celalat topic... curand va aparea si Domnul HoratiuM si iti va zice ca nu ai cultura sau logica pentru ca nu esti de acord cu el si cu teoriile sustinute de el.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2011, 22:12:14
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am considerat in regula sa deschid un topic nou pentru asta, ca sa nu se incurce itzele.
Ma adresez lui HoratiuM, vizavi de ce a scris in topicul http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=13096&page=2

si anume: Biblia este un text sacru, nu un tratat. O fi fost scrisă de oameni, dar acești oameni au fost inspirați de Spirit, nu au pus acolo ce le-a trecut lor prin cap.

Eu plec de pe teren neutru cand citesc aceasta idee. Asadar... O carte scrisa de oameni, dar inspirati de Spirit. Bun. Pentru asta trebuie sa ai o incredere foarte mare ca acei oameni nu au scris de la ei ci au avut inspiratie divina. Zic asta pentru ca, mare mirare, mai exista Coranul, Talmudul si alte carti asa zis inspirate de divinitate sau divinitati. Acuma, evident ca fiecare zice ca a lui e aia buna. Intrebarea fireasca vine, si e serios pusa: cine ne minte aici?...
La urma urmei, ne bazam pe incredere, pe ceva ce nu poti verifica. Si toate cartile, sau religiile care le-au creat se pretind autentice si exclusive.
In aceasta bulibaseala de "ba a mea e mai tare", prefer sa raman pe dinafara si sa gandesc cu propriul cap. Voi ce parere aveti?
Sa presupunem ca pleci de pe o pozitie ,,neutra".Daca te-ai apuca sa le citesti pe toate (Biblia,Coran,Talmud,etc),pe rand,si sa le judeci cu ,,propriul cap">am o intrebare: in functie de ce criterii apreciezi posibilitatea sau imposibilitatea existentei adevarului in cele citite?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.06.2011, 22:25:48
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că replica la ceea ce a scris un user într-un thread se poate scrie acolo, în thread-ul respectiv. Oricum avem oameni prea... zeloși, ca să zic așa, care deschid câte cinci thread-uri pe zi. Dacă un subiect se discută într-un thread mi se pare normal să îl continui acolo.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.06.2011, 22:44:13
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Cred că replica la ceea ce a scris un user într-un thread se poate scrie acolo, în thread-ul respectiv. Oricum avem oameni prea... zeloși, ca să zic așa, care deschid câte cinci thread-uri pe zi. Dacă un subiect se discută într-un thread mi se pare normal să îl continui acolo.
Acolo cam altul era subiectul. De aceea am scris aici. Am luat doar o singura idee de la un singur reply.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.06.2011, 22:54:55
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Sa presupunem ca pleci de pe o pozitie ,,neutra".Daca te-ai apuca sa le citesti pe toate (Biblia,Coran,Talmud,etc),pe rand,si sa le judeci cu ,,propriul cap">am o intrebare: in functie de ce criterii apreciezi posibilitatea sau imposibilitatea existentei adevarului in cele citite?
In functie de tot ce cunosc pana in prezent si pe gandire logica. Daca le citesti, o sa vezi ca au similaritati. Din moment ce au similaritati, ar trebui ori toate sa fie adevarate, ori toate false. Ne uitam acum la religiile antice, de exemplu si ne dam seama ca au fost niste fantasme cu care azi ne adormim copiii. Nu ma refer la inexistenta unui Dumnezeu sau unei/unor fiinte superioare. Dar nu cred ca ele s-ar raporta la chestiuni pe care le gasim in ceea ce se numeste religie, ritualuri, matanii etc. Pentru mine este total ilogic ca o fiinta care este cu mult superioara noua se poate reduce la asa ceva pentru, chipurile, a ne judeca sau a ne folosi pioni in demonstrarea ca este mai "tare" decat tabara adversa (diavol). Sunt povesti care se repeta de-a lungul timpului si la aproape toate religiile.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2011, 23:30:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Exclamation a gandi se invata , nu ne este dat in dar ...

http://books.google.fr/books?hl=fr&l...page&q&f=false
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2011, 23:38:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
In functie de tot ce cunosc pana in prezent si pe gandire logica. Daca le citesti, o sa vezi ca au similaritati. Din moment ce au similaritati, ar trebui ori toate sa fie adevarate, ori toate false. Ne uitam acum la religiile antice, de exemplu si ne dam seama ca au fost niste fantasme cu care azi ne adormim copiii. Nu ma refer la inexistenta unui Dumnezeu sau unei/unor fiinte superioare. Dar nu cred ca ele s-ar raporta la chestiuni pe care le gasim in ceea ce se numeste religie, ritualuri, matanii etc. Pentru mine este total ilogic ca o fiinta care este cu mult superioara noua se poate reduce la asa ceva pentru, chipurile, a ne judeca sau a ne folosi pioni in demonstrarea ca este mai "tare" decat tabara adversa (diavol). Sunt povesti care se repeta de-a lungul timpului si la aproape toate religiile.
Daca citesti Biblia iti dai seama care e adevarul. In rest dovada sunt minunile, ca altfel ar fi doar o filozofie, daca nu stim ca si Dumnezeu e cu noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2011, 23:56:41
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Exact asta am facut, am invatat sa gandesc. Nu am spus niciunde ca m-am nascut invatat. Franceza inca nu am invatat-o, de exemplu.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.06.2011, 00:07:54
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca citesti Biblia iti dai seama care e adevarul. In rest dovada sunt minunile, ca altfel ar fi doar o filozofie, daca nu stim ca si Dumnezeu e cu noi.
Pai am citit(nu toata, ce-i drept) si ce consider eu ca este bun de acolo este valabil si la celelalte mari religii. Ma refer la morala, etica si la faptul ca in mod deschis, in Noul Testament, Iisus indeamna la non-violenta si la iubire. Niciunde in Biblie nu scrie de ortodoxism, de catolicism, iudaism, ca ar fi religia adevarata. Asta pentru ca toate ramurile crestinismului au aparut ulterior, din interpretari. Nu scrie in Biblie sa ne facem cruce cu trei degete, sa tinem post in zilele de miercuri si vineri, sa inconjuram biserica de 3 ori sa pupam icoane etc. Sa nu ma intelegeti gresit, nu sunt martor al lui Iehova, baptist, adventist, nu. Sunt om si atat.
Refuz sa mai fac diferente intre oameni care apartin diferitelor confesiuni, este o prostie si prin urmare nu mai fac diferente intre confesiuni. Consider ca pot gandi pentru mine, ce e bine si ce e rau sa fac.
Personal cred ca este mai putin rau sa nu tin post decat sa ma consider ca eu sunt in adevar ca sunt ortodox si altii nu. Dupa ani de reflectare, am ajuns la aceasta concluzie si nu pot concepe ca o fiinta superioara ma judeca dupa niste reguli stricte lasate de niste oameni acum aproape 2000 de ani. Si da, sunt un om care crede in stiinta si cred ca orice poate fi explicat, doar ca stiinta nu a ajuns inca la acel punct.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biblie, incredere, inspiratie divina



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari in legatura cu evangheliile ann Din Noul Testament 51 10.02.2012 07:48:29
Sfat in legatura cu un botez myreille Botezul 35 30.07.2011 04:21:43
Cum putem lua legatura cu cei adormiti? AdeLlA Generalitati 40 16.12.2010 13:54:51
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
Noi descoperiri rusești în legătură cu ADN-ul andreicozia Teologie si Stiinta 4 17.10.2009 23:27:35