Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.08.2011, 09:10:34
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Post cum citim un acatist

buna dimineata..e pacat daca cateodata stam in fata calculatorului si citim un anumit acatist dupa net?nu e primita rugaciunea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.08.2011, 09:25:47
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
buna dimineata..e pacat daca cateodata stam in fata calculatorului si citim un anumit acatist dupa net?nu e primita rugaciunea?
Si eu cateodata mai citesc direct de la calculator....
Ma pun, insa, in genunchi si citesc. Prima data incepi cu rugaciunile obisnuite de inceput si dupa aceea citesti acatistul.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2011, 09:28:12
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
citim ... dupa net
si cum faci... intorci monitorul invers?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.08.2011, 09:31:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-ai înțeles nimic, da' nu mă mir!
Stă în spatele netului!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.08.2011, 09:32:58
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
si cum faci... intorci monitorul invers?
Glados, nu fi carcotas!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.08.2011, 09:38:30
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
N-ai înțeles nimic, da' nu mă mir!
Stă în spatele netului!
adica in spatele servarului?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.08.2011, 11:35:05
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Despre acest lucru am vorbit si eu cu duhovnicul meu si ....da...este pacat ....sa stai in fata calc.sa citesti rugaciuni.....eu personal le-am printat si apoi acasa ,in "camara "sufletului meu in fata unei icoane si cu candeluta aprinsa ,mi-am citit rugaciunile....si binenteles in genunchi.....in felul asta sunt bine-primite in fata Dumnezeului nostru si al Sfintilor bine-placuti Lui...si dupa cum spunea si marele nostru duhovnic Arsenie Papacioc,"Dumnezeu sa-l odihneasca"....nu-i important sa citim zeci de rugaciuni ,dar cu mintea imprastiata....este destul una singura dar cu mintea si sufletul la Mantuitorul nostru.....Doamne Ajuta!!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.08.2011, 11:39:56
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Despre acest lucru am vorbit si eu cu duhovnicul meu si ....da...este pacat ....sa stai in fata calc.sa citesti rugaciuni.....eu personal le-am printat si apoi acasa ,in "camara "sufletului meu in fata unei icoane si cu candeluta aprinsa ,mi-am citit rugaciunile....si binenteles in genunchi.....in felul asta sunt bine-primite in fata Dumnezeului nostru si al Sfintilor bine-placuti Lui...si dupa cum spunea si marele nostru duhovnic Arsenie Papacioc,"Dumnezeu sa-l odihneasca"....nu-i important sa citim zeci de rugaciuni ,dar cu mintea imprastiata....este destul una singura dar cu mintea si sufletul la Mantuitorul nostru.....Doamne Ajuta!!!!
Tablet PC e permis, sau trebuie sa fie obligatoriu foie si nu calculator?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.08.2011, 13:36:06
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Rugaciune

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Despre acest lucru am vorbit si eu cu duhovnicul meu si ....da...este pacat ....sa stai in fata calc.sa citesti rugaciuni.....eu personal le-am printat si apoi acasa ,in "camara "sufletului meu in fata unei icoane si cu candeluta aprinsa ,mi-am citit rugaciunile....si binenteles in genunchi.....in felul asta sunt bine-primite in fata Dumnezeului nostru si al Sfintilor bine-placuti Lui...si dupa cum spunea si marele nostru duhovnic Arsenie Papacioc,"Dumnezeu sa-l odihneasca"....nu-i important sa citim zeci de rugaciuni ,dar cu mintea imprastiata....este destul una singura dar cu mintea si sufletul la Mantuitorul nostru.....Doamne Ajuta!!!!
Am postit si am cerut cerului lumina si.... da este pacat sa citesti acatistul altuia din lumina altuia, daca nu ai propria ta rugaciune venita direct de la Fiul.
E intunecata lumina daca trece prin mai multe ferestre?
Dar tu ai primit-o...implineste-o, caci si duhovnicul o implineste in felul lui.
Dar tu, implinesteo in felul tau curat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.08.2011, 13:39:26
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Tablet PC e permis, sau trebuie sa fie obligatoriu foie si nu calculator?
Tu chiar simti o reala placere sa fi tot timpul ironic cu toata lumea?
La aproape toate mesajele raspunzi sarcastic.....cine te crezi?
Dupa parerea ta e bine ce faci? Chiar pe tine nu te misca nimeni si nimic?
Sunt foarte multi membri care incearca prin intermediul acestui forum, ca doar de aceea i se spune "FORUM CRESTIN-ORTODOX", sa scrie despre problemele care-i framanta si sa primeasca un raspuns care sa-i ajute.
Sunt atat de tamaduitoare pentru suflet multe dintre mesajele postate de membrii. Dar, tu, nu poti sa-ti dai seama de asta si atunci arunci asa cu mesajele in vant doar asa sa scrii si tu ceva.

P.S.
Mi-a placut ce ne-a spus parintele de la biserica in aceasta duminica...
Ne spunea ca trebuie sa fim foarte atenti la vorbele care le spunem si care noua ni se par asa lipsite de importanta si ne-a dat ca exemplu pe un coleg de-al sau. Acesta de cate ori avea o problema spunea asa o vorba aruncata in vant:"Doamne, ca-mi vine sa plec la nebuni! Cand a venit vremea sa primeasca o parohie unde crezi ca a fost repartizat? La bisericuta din incinta unui spital de psihiatrie.
Asa ca mare atentie la ceea ce vorbim si ne dorim ca s-ar putea sa se implineasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum / cand citim un acatist? coralina Rugaciuni 42 29.11.2014 19:25:31
Cum citim Biblia? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 28 31.08.2012 18:52:36
Sa ii aducem slava Lui Dumnezeu. Sa citim Psaltirea Lucian008 Rugaciuni 30 29.12.2011 19:59:14
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 23:01:59
ce avem in biblioteca, ce ne place sa citim? primus Generalitati 63 25.07.2009 06:40:26