Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2016, 12:28:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Experimentul lui Benezet

http://homeschooling.urbankid.ro/201...de-peter-gray/

http://www.inference.phy.cam.ac.uk/s...ml#description
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2016, 13:12:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci ideea e sa invete sa citeasca pe la 14 ani, iar tabla inmultirii pe la 16, asa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.04.2016 at 13:18:22.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2016, 13:15:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Poate concluzia ar trebui sa fie alta si nu aceea ca trebuie scoasa complet matematica intre clasele 1-5.

Mai degraba ca nu se aloca timp suficient, sau poate nu se aloca timp deloc pentru comunicarea corecta cu un copil, pentru discutarea cu el a unor probleme, pentru stimularea lui pe diverse categorii de probleme. De fapt testul exact asta a facut, a obligat copiii sa gandeasca, sa discute, sa problematizeze.

Sunt de acord ca sistemul romanesc de invatamant este unul de tip "copiator", in care copiii intra si "copiaza informatie in creier", fara sa o gandeasca.

Insa vad ca usor, usor, lucrurile se schimba, si ca sunt multi profesori care schimba stilul de predare si incep sa discute cu copiii, sa problematizeze lucrurile, sa-i oblige sa gandeasca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2016, 13:16:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cu cuvintele tale, Florin, despre ce este vorba?
Că n-am chef să dau click pe niciunul dintre acele link-uri decât, poate, după ce mă pui tu cât de cât în temă.
Mersi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2016, 13:17:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cu cuvintele tale, Florin, despre ce este vorba?
Că n-am chef să dau click pe niciunul dintre acele link-uri decât, poate, după ce mă pui tu cât de cât în temă.
Mersi.
E interesant si merita citit si stiut, e educativ pentru un parinte sa stie ce zice experimentul, orice parinte ar trebui sa faca in particular asta cu propriul copil.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2016, 14:28:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Felcitări pentru recenzie.
N-am înțeles nimic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2016, 14:32:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nici el :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2016, 14:40:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici el :)
Nu am vrut sa fac nici o recenzie. Doar i-am zis lui Dragos ca merita citit articolul. Si nu vreau sa-i stric placerea. Este un articol interesant. In 2 minute poate sa treaca prin el.
carcotasi mai sunteti. Mersi pentru rautati Alin.

Articol: Cum întârzie instrucția academică timpurie dezvoltarea intelectuală

Foarte pe scurt experimentul: Ca parte a planului, le-a cerut profesorilor să dedice acel timp, pe care l-ar fi petrecut în mod normal cu aritmetica, discuțiilor cu clasa, în care elevii să fie încurajați să vorbească despre orice subiecte care i-ar fi interesat – orice ar fi dus la o comunicare autentică și animată. Aceasta, credea el, le va îmbunătăți abilitățile de raționare și comunicare logică și va fi plăcută. Experimentul a fost pe o perioada de 5 ani.
La începutul clasei a 6-a, copiii din clasele experimentale, cărora nu li se predase aritmetică, au avut rezultate mult mai bune decât cei din clasele tradiționale la probleme sub formă de poveste care puteau fi rezolvate prin bun simț și o înțelegere generală a numerelor și măsurătorilor. Desigur, la începutul clasei a șasea, cei din clasele experimentale s-au descurcat mai prost decât cei din cele tradiționale la testele standard de artimetică, unde problemele erau exprimate în maniera școlară obișnuită și puteau fi rezolvate numai aplicând algoritmi învățați pe de rost. Dar până la sfârșitul anului, cei din clasele experimentale recuperaseră diferența și erau încă mult înaintea celorlalți la problemele prezentate sub formă de poveste.

Si concluzia: Ce descoperire! Benezet a arătat că cinci ani de instrucție plicticoasă (și pentru unii, dureroasă) puteau fi pur și simplu eliminați, iar prin eliminarea lor copiii să se descurce mai bine, în clasa a șasea, decât cei care au îndurat cinci ani de instrucție anterior.

Eu zic ca e gresita/incompleta concluzia si ca de fapt problema este lipsa unor astfel de ore de "discutii si problematizare", care ar trebui sa completeze si sa nu inlocuiasca aritmetica.
Problema experimentului este tocmai ca a fost facut doar partial.

Multumiti Alin/Dragos?

Last edited by gpalama; 18.04.2016 at 14:46:17.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2016, 16:08:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Multumiti Alin/Dragos?
Nu. Schimbă panarama aia care nu e în stare să pună diacriticile cum trebuie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2016, 16:08:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Copy/Paste putea sa dea si un robot :)

Ideea de baza e ca ai educat o grupa de copii pentru a rezolva probleme infatile de tip A si o grupa cu probleme mai serioase de tip B.

Si surprizantor(!!!), cei educati cu tipul A rezolva mult mai usor problemele infantile de tip A decat rezolva pe cele serioase cei educati cu tipul B.
Nimic despre capacitatea celor cu educatie de tip A de a rezolva probleme serioase de tip B.

Ca sa nu mai vorbim ca nu poti compara grupe diferite de copii decat daca te asiguri ca statistic, performantele lor intelectuale sunt aprox. similare.

Concluzia: sa invete copilul sa citeasca daca are chef sa citeasca, altfel nu-l obliga.
Sa invete matematica cand si daca are chef sa invete matematica pana atunci ofera-i o numaratoare si ghicitori.

Sa mearga la socala cand si daca are chef, poate pe la 20 ani asa. Poate.

Altfel, placa care o stim deja: scoala strica pe om.

Inchide-l in turnul de fildes pana lpe la 20 si ceva cu caite de desenat si creioane colorate, pe urma fa-i vant in lume.
Sub stricta supraveghere, desigur.

Sigur, sistemul educational "oficial" are lacune, daca te astepti sa faci vant copilului in scoala si sa iasa de acolo un geniu, fara sa te ocupi personal de el - nu o sa se intample.
Pe de alta parte, daca esti parinte responsabil si constientient cat de cat (rar, desigur) hibele se pot depasi.
N-ai sa-i ceri sa ia 10 la istorie sau geogarfie unde trebuie sa fie un reobot memorator, dar poti sa-l incurajezi sa ia note mari la limbi straine, matematica, fizica, chimie, gramatica, sa gandeasca liber la limba romana, sa inteleaga anatomia, etc. si binenteles sa citeasca cat mai mult - ceea ce e cam greu in ziua de azi cu tv, calculator, tableta, internet, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.04.2016 at 16:27:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare