Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2008, 23:15:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Cele 7 cuvinte rostite de Hristos pe cruce

Sa ne amintim cele 7 "cuvinte" rostite de Hristos pe Cruce.
Nemarginita este iubirea lui Dumnezeu pe Cruce. " Parinte, iarta-le lor, ca nu stiu ce fac" (Luca 23,34)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2008, 23:24:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

"Astazi vei fi cu Mine in rai". Raiul mentionat acum de Iisus se identifica, devine de fapt, Imparatia Fiului, care, prin moartea pe cruce a Acestuia, va inceta sa mai fie o simpla virtualitate, devenind o realitate accesibila tuturor dreptilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.04.2008, 23:15:02
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

DUMNEZEUL MEU PENTRU CE M-AI PARASIT!Evoca pacatele lumii care despart pe omul Hristos ,ca si pe orice pacatos,de Dumnezeu,dar nu despart totusi pe fiul lui Dumnezeu ,de TATAL CERESC.cACI TATAL SUFERA VAZUNDU-SI FIUL CRUCIFICAT,asa cum sufera si azi pt omul pacatos ce continua sa pacatuiasca fara a se pocai.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2008, 17:36:09
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
" Parinte, iarta-le lor, ca nu stiu ce fac" (Luca 23,34)
E trist pentru noi pentru umanitate sa aflam din gura lui Dumnezeu ca suntem complet iesiti de sub control, suntem cu usurinta manipulati in toate directiile posibile, si de regula nu ne dam seama ce facem.

Daca cineva crede ca el/ea este mai bun/a si Mintuitorul a facut referire numai la cei citiva soldati care rideau cu salbaticie de El, se inseala amarnic
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2008, 22:10:43
alin.laurentiu alin.laurentiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 37
Implicit

E cel mai frumos exemplu pentru iubire. Iertarea. Dumnezeu i-a iertat pentru toate cate au facut. Pentru palme, scuipari, biciuri, spini, rastignire si moarte, pentru toate acestea, dar mai ales pentru necredinta globalizata, Iisus, Fiul Omului, Dumnezeu pe Pamant, ne-a iertat. Ma starnesc sentimente de regret pentru ca eu nu as putea face nici un 1% din toate acestea. Sa ne Dumnezeu la toti darul de a ierta in cele mai grele momente. Ai grija de noi Doamnea chiar daca te rastignim de atunci in fiecare zi, in fiecare ora si in fiecare moment!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.11.2008, 15:38:45
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
"Astazi vei fi cu Mine in rai". Raiul mentionat acum de Iisus se identifica, devine de fapt, Imparatia Fiului, care, prin moartea pe cruce a Acestuia, va inceta sa mai fie o simpla virtualitate, devenind o realitate accesibila tuturor dreptilor.

De aici reiese ca pentru un om pacatos nu e niciodata tarziu sa se intoarca la calea dreapta si sa ajunga in Rai.Oricat de pacatos ar fi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2008, 21:47:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sa ma corectati daca gresesc: pe altarul Crucii S-a jertfit si a suferit Hristos-Omul, adica firea umana a Fiului Lui Dumnezeu. Hristos-Dumnezeu, fiind Persoana a Lui Dumnezeu, nu poate suferi. La fel si Dumnezeu-Tatal, nu cred ca se poate pune problema ca a suferit, cum spune mai sus Sofiaiuga.

Gresesc?...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.11.2008, 23:19:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sa ma corectati daca gresesc: pe altarul Crucii S-a jertfit si a suferit Hristos-Omul, adica firea umana a Fiului Lui Dumnezeu. Hristos-Dumnezeu, fiind Persoana a Lui Dumnezeu, nu poate suferi. La fel si Dumnezeu-Tatal, nu cred ca se poate pune problema ca a suferit, cum spune mai sus Sofiaiuga.

Gresesc?...
Trebuie sa avem in vedere dogma hristologica stabilita la sinodul IV ecumenic. Doua firi in Hristos si o singura persoana. Firea dumnezeiasca este unita cu cea omeneasca intr- o singura persoana. Noi nu separama firile dar nici nu le amestecam, cu toate acestea intre ele exista o comunicare.
Acum sa revin la raspuns. Sfantul Ioan Damaschin, cel care face o sinteza hristologica, spune ca Hristos(Fiul lui Dumnezeu) a patimit cu trupul nu a patimit in trup, prin asta vrand sa sublinieze ca nu putem face patimitoare dumnezeirea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.04.2009, 18:20:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit "Astazi vei fi cu Mine in rai"

Astfel, adanca pocainta a talharului a nascut in el smerenia, impreuna cu care a format un reazem solid pentru o credinta atat de puternica, cum nu avusesera in acea vreme nici cei mai apropiati ucenici ai lui Hristos. Talharul care a crezut a aratat o nevointa de care nu a fost in stare pana atunci nici unul dintre ucenicii lui Hristos. "Oricine va marturisi pentru Mine inaintea oamenilor, marturisi-voi si Eu pentru el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri”
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2009, 20:18:52
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
DUMNEZEUL MEU PENTRU CE M-AI PARASIT!Evoca pacatele lumii care despart pe omul Hristos ,ca si pe orice pacatos,de Dumnezeu,dar nu despart totusi pe fiul lui Dumnezeu ,de TATAL CERESC.cACI TATAL SUFERA VAZUNDU-SI FIUL CRUCIFICAT,asa cum sufera si azi pt omul pacatos ce continua sa pacatuiasca fara a se pocai.
Eli, Eli, Lama. Sabactani?

De aici se deduce ca "Eli" e tradus prin "Dumnezeu". Ciudat...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19
Cele patru legi dupa care va judeca hristos lumea patinina34 Din Vechiul Testament 1 12.06.2009 13:11:02