Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2008, 18:37:43
ann ann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

Buna, ma numesc ann si sunt noua pe site...

As dori daca se poate sa imi explicati cateva versete din Noul Testament, care nu inteleg bine la ce se refera..

Ioan 14,15,16 - toate vorbesc despre Lucrarea Mangaietorului

de exemplu: Ioan 16:7 "Va este de folos sa Ma duc; caci daca nu ma duc Eu, Mangaietorul nu va veni la voi; dar daca Ma duc, vi-L voi trimite"
Ioan 16:13 "Cand va veni Mangaietorul, Duhul adevarului, are sa va calauzeazca in tot adevarul; caci el nu va vorbi de la el......"

Puteti sa imi spuneti cine este acest Mangaietor, un nou calauzitor, un nou profet..??

Si o alta intrebare:

In Ioan 1: 19-21
"19.Tu cine esti?
20.El a marturisit si n-a tagaduit; a marturisit ca nu este el Hristosul. [Ioan botezatorul]
21.Si ei l-au intrebat: "Dar cine esti? Esti Ilie? Si el a zis: "Nu sunt". "Esti proorocul? Si el a raspuns: "Nu" "

La ce se refera cand spune "proorocul"? deci Proorocul nu e Hristos, nu e Ilie, totusi trebuie sa fie un prooroc f important...CINE ?

Astept raspunsurile voastre...imi sunt necesare intr-un dialog crestin-musulman. Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2008, 14:18:07
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Musulmanii cred ca este vorba depsre mohammed.lol este hilar sa crezi asa ceva.este vorba despre Duhul Sfant in prima parte.Mai este o continuare in care spune ca va sta vesnic asupra apostolilor.Apostolii asa au propovaduit Biblia,nu de la ei,ci prin intermediul Duhului Sfant care s-a pogorat la ei in ziua Cincizecimii.Nu are nici o legatura cu mohammed,scrie clar ca este un Spirit,un Duh,si nu o persoana,si acest Duh are legatura cu apostolii.Apostolii au trait cam cu 500 de ani inainte de mohammed.
in a doua parte este vorba despre Iisus Hristos,caci pe langa faptul ca a fost Fiul lui Dumnezeu,Fiul Omului,Invatatorul,Mielul,Dumnezeu Cuvantul,etc a mai fost si Profet.Scrie si in Vechiul Testament despre venirea acestui Profet-Iisus Hristos.Alt profet adevarat dupa Iisus Hristos nu a fost,caci a spus clar Iisus ca dupa El vor veni profeti falsi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2008, 14:21:13
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

stai putin...ce ai spus tu in prima parte nu are legatura cu a doua parte.In primele versete este vorba despre Duhul Sfant,in timp ce in a doua parte este vorba despre o profetie referitoare la Vechiul Testament,despre venirea unui Profet precum Moise,din neamul lor.Mohammed nu a fost din neamul acela,ci Iisus.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2008, 17:11:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ann
Buna, ma numesc ann si sunt noua pe site...

As dori daca se poate sa imi explicati cateva versete din Noul Testament, care nu inteleg bine la ce se refera..

Ioan 14,15,16 - toate vorbesc despre Lucrarea Mangaietorului

de exemplu: Ioan 16:7 "Va este de folos sa Ma duc; caci daca nu ma duc Eu, Mangaietorul nu va veni la voi; dar daca Ma duc, vi-L voi trimite"
Ioan 16:13 "Cand va veni Mangaietorul, Duhul adevarului, are sa va calauzeazca in tot adevarul; caci el nu va vorbi de la el......"

Puteti sa imi spuneti cine este acest Mangaietor, un nou calauzitor, un nou profet..??

Si o alta intrebare:

In Ioan 1: 19-21
"19.Tu cine esti?
20.El a marturisit si n-a tagaduit; a marturisit ca nu este el Hristosul. [Ioan botezatorul]
21.Si ei l-au intrebat: "Dar cine esti? Esti Ilie? Si el a zis: "Nu sunt". "Esti proorocul? Si el a raspuns: "Nu" "

La ce se refera cand spune "proorocul"? deci Proorocul nu e Hristos, nu e Ilie, totusi trebuie sa fie un prooroc f important...CINE ?

Astept raspunsurile voastre...imi sunt necesare intr-un dialog crestin-musulman. Multumesc!
Mantuitorul, inainte de Rastignirea Sa, a pregatit pe ucenicii Sai, peste masura de intristati, pentru primirea Duhului Sfant, Mangaietorul lumii, zicand: - "Eu voi ruga pe Tatal si alt Mangaietor va va da, Duhul Adevarului, pe care lumea nu poate sa-L primeasca, pentru ca nu-L vede si nici nu-L cunoaste" (Ioan 14, 16-17); "Duhul Adevarului, care de la Tatal purcede" (Ioan 15, 26) si care, de buna seama: "Va va invata tot adevarul"(Ioan 16,13). In limba greaca pentru "Mangaietor" este folosit termenul "Paraclet" = "para" (in apropiere de, langa) si "kaleo" (eu chem). In acest sens, Duhul Sfant - Mangaietorul, e Acela care sta in apropierea chemarii noastre, chiar langa noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2008, 17:58:17
ann ann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

Multumesc pt raspunsuri..cu prima chestiune m-am mai lamurit insa cu a doua nu prea...
In Ioan 1:25 se zice: "Atunci de ce botezi, daca nu esti Hristosul, nici Ilie, nici proorocul?". Este clar ca Hristosul nu este "proorocul", altfel de ce l-ar numi de 2 ori intr-o propozitie???
puteti sa imi ziceti unde zice Iisus ca dupa el vor urma numai profeti falsi?

Mai am cateva citate. din Matei 12-18
D-zeu zice: "Iata robul Meu, pe care L-am ales, Preiubitul meu, in care sufletul Meu isi gaseste placerea. Voi pune Duhul Meu peste El si va vesti neamurilor judecata" ...
Daca Iisus este Fiul lui Dumnezeu dintotdeauna,de ce este "ales"...si daca este divin...de ce este nevoie ca Dumnezeu sa puna Duhul Sfant peste el ??

Multumesc pt lamuriri...si o sa revin cu noi intrebari...

Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2008, 18:07:47
ann ann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

Am mai gasit niste citate..

Marcu 3:35
Iisus spune: "Caci oricine face voia lui Dumnezeu, acela Imi este frate,sora si mama"
Cum poate un om sa fie frate,sora,mama (practic la acelasi nivel,egal) pentru un Dumnezeu?

Marcu 12:29 cea mai mare porunca
"Domnul Dumnezeul nostru,este un singur Domn"
De ce crestinii il numesc Domn pe Iisus cand el insusi zice ca doar Dumnezeu este Domn!! Chestia asta mi se pare cea mai frapanta...e adevarat ca in Ioan se spune de atatea ori ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu,si totusi sunt diferente atat de mari intre ceea ce transmite fiecare evanghelie...

In sfarsit, in Matei 21 (Pilda vierilor)
Iisus spune: "Imparatia lui Dumnezeu va fi luata de la voi, si va fi data unui neam, care va aduce roadele cuvenite"
Din acest citat inteleg foarte clar ca, in acel moment evreii erau neamul ales (ca si pana in acel moment), la ei se afla imparatia lui Dumnezeu pt ca la ei se afla trimisul lui Dumnezeu, Iisus.. dar...aceasta imparatie va fi data altui neam (oare care?) care vor aduce roadele.

Eu asa interpretez.. poate gresesc... astept si parerile voastre!!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.09.2008, 18:34:28
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Este clar ca ai venit sa faci prozelitism musulman. Macar recunoaste, nu te mai ascunde dupa deget.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.09.2008, 19:24:42
ann ann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

Nu-i adevarat, nici macar nu sunt musulmana...
incerc sa aflu pareri de oameni care stiu mai multe decat mine, va deranjeaza daca pun intrebarile la modul acesta?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.09.2008, 22:10:37
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ann
Multumesc pt raspunsuri..cu prima chestiune m-am mai lamurit insa cu a doua nu prea...
In Ioan 1:25 se zice: "Atunci de ce botezi, daca nu esti Hristosul, nici Ilie, nici proorocul?". Este clar ca Hristosul nu este "proorocul", altfel de ce l-ar numi de 2 ori intr-o propozitie???
puteti sa imi ziceti unde zice Iisus ca dupa el vor urma numai profeti falsi?

Aici din nou Fapte 3: 20. Ca sa vina de la fata Domnului vremuri de usurare si ca sa va trimita pe Cel mai dinainte vestit voua, pe Iisus Hristos,
21. Pe Care trebuie sa-L primeasca Cerul pana la vremile stabilirii din nou a tuturor celor despre care a vorbit Dumnezeu prin gura sfintilor Sai prooroci din veac.
22. Moise a zis catre parinti: "Domnul Dumnezeu va ridica voua dintre fratii vostri Prooroc ca mine. Pe El sa-L ascultati in toate cate va va spune.


Mai am cateva citate. din Matei 12-18
D-zeu zice: "Iata robul Meu, pe care L-am ales, Preiubitul meu, in care sufletul Meu isi gaseste placerea. Voi pune Duhul Meu peste El si va vesti neamurilor judecata" ...
Daca Iisus este Fiul lui Dumnezeu dintotdeauna,de ce este "ales"...si daca este divin...de ce este nevoie ca Dumnezeu sa puna Duhul Sfant peste el ??

Multumesc pt lamuriri...si o sa revin cu noi intrebari...
pentru prima parte:
Probabil ca nu se stia ca Cel ce avea sa vina va fi si Prooroc si Hristos si va fi numit si Fiu al lui Dumnezeu.Pentru ca profetii au spus in mai multe randuri,ca va veni un Imparat,ca va veni Hristosul,Unsul,etc,adica a fost numit in mai multe feluri.

Aici iata ca este numit Prooroc
24:19. El le-a zis: Care? Iar ei I-au raspuns: Cele despre Iisus Nazarineanul, Care era prooroc puternic in fapta si in cuvant inaintea lui Dumnezeu si a intregului popor.
20. Cum L-au osandit la moarte si L-au rastignit arhiereii si mai-marii nostri;


Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.09.2008, 22:18:53
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

din nou numit Prooroc:
Fapte 3:20. Ca sa vina de la fata Domnului vremuri de usurare si ca sa va trimita pe Cel mai dinainte vestit voua, pe Iisus Hristos,
21. Pe Care trebuie sa-L primeasca Cerul pana la vremile stabilirii din nou a tuturor celor despre care a vorbit Dumnezeu prin gura sfintilor Sai prooroci din veac.
22. Moise a zis către parinti: "Domnul Dumnezeu va ridica voua dintre fratii vostri Prooroc ca mine. Pe El sa-L ascultati in toate cate va va spune


Profetii din Noul Testament despre Profetul Mohammed:
matei 24: 24. Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi.
25. Iata, v-am spus de mai înainte


matei 7:15. Feriti-va de proorocii mincinosi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinauntru sunt lupi rapitori.
16. Dupa roadele lor îi veti cunoaste. Au doara culeg oamenii struguri din spini sau smochine din maracini?
17. Asa ca orice pom bun face roade bune, iar pomul rau face roade rele.
18. Nu poate pom bun sa faca roade rele, nici pom rau sa faca roade bune.
19. Iar orice pom care nu face roada buna se taie si se aruncã în foc.
20. De aceea, dupa roadele lor îi veti cunoaste.
21. Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra în împaratia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri.

Cred ca nu mai este nevoie sa amintesc de moralitatea profetului Mohammed


Galateni

6. Ma mir ca asa degraba treceti de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la alta Evanghelie,
7. Care nu este alta, decat ca sunt unii care va tulbura si voiesc sa schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar daca noi sau un inger din cer v-ar vesti alta Evanghelie decat aceea pe care v-am vestit-o - sa fie anatema!
9. Precum v-am spus mai inainte, si acum va spun iarasi: Daca va propovaduieste cineva altceva decat ati primit - sa fie anatema!

1Timotei

1. Dar Duhul graieste lamurit ca, in vremurile cele de apoi, unii se vor departa de la credinta, luand aminte la duhurile cele înselatoare si la invataturile demonilor,
2. Prin fatarnicia unor mincinosi, care sunt infierati in cugetul lor.
3. Acestia opresc de la casatorie si de la unele bucate, pe care Dumnezeu le-a facut, spre gustare cu multumire, pentru cei credinciosi si pentru cei ce au cunoscut adevarul,
4. Pentru ca orice faptura a lui Dumnezeu este buna si nimic nu este de lepadat, daca se ia cu multumire;
5. Caci se sfinteste prin cuvantul lui Dumnezeu si prin rugaciune.


sunt profetii despre profetul mohammed si despre islam si in Vechiul Testament,de asemenea despre prabusirea islamului

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfat in legatura cu un botez myreille Botezul 35 30.07.2011 04:21:43
In legatura cu Biblia Golbi_ Generalitati 16 15.06.2011 14:07:27
Cum putem lua legatura cu cei adormiti? AdeLlA Generalitati 40 16.12.2010 13:54:51
Noi descoperiri rusești în legătură cu ADN-ul andreicozia Teologie si Stiinta 4 17.10.2009 23:27:35
Evangheliile Deniilor georgeval Generalitati 15 18.04.2009 08:17:36