Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 21.02.2009, 21:59:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Citat:

[COLOR=Blue]Apoi la spovedania generala am crezut ca ma ia la bataie cand a fost nevoit sa-mi ia capul intre maini si sa spuna o rugaciune, asa de tare mi-a trantit palmele pe cap. Acest lucru, iertare, dar nu l-am intalnit nici macar la duhovnicii mai in varsta. Stia ca are corp omenesc si se lupta in felul dumnealui. Din acest punct de vedere, eu una, nu-i pot reprosa nimic.

[COLOR=Black] Dacă tu nu ai ce-i reproșa, eu am. Asta dovedește că ești o copilă naivă. Normal că "acest lucru" nu l-ai întâlnit la preoții în vârstă, deoarece de regulă ei sunt oameni integri, serioși, despătimiți, iar ce ai povestit tu că făcea popa Gabriel la "spovedania generală" nu face parte din practica liturgică. Nu se ia capul penitentei în mâini, strângându-l până îi ies ochii din cap, ca să vadă ea ce forță masculină se coboară prin podul palmelor, adică ce "har" posedă respectivul posedat.
Auzi, vorbă: "a fost nevoit" să-ți ia capul în mâini! Cine l-a obligat, de "a fost nevoit"? Cine l-a învățat pe acest "nevoitor" să le mângâie pe obraji pe enoriașele lui, luându-le capul în mâini? Mă mir că nu te-a și sărutat pe creștet sau pe obraji, ca să-ți arate cu câtă dragoste creștinească își susține obligațiile pastorale! Deja pe jumătate te-a convins "că are corp omenesc" cu care "se luptă în felul lui". Dar de ce în felul lui? Nu era mai bine să se comporte normal, așa cum se comportă la spovedanie prreoții bătrâni și responsabili?
Rânduiala spovedaniei nu prevede așa ceva. Apropierea corporală dintre duhovnic și penitent(ă) se rezumă doar la a-i face semnul crucii pe cap, la sfârșitul spovedaniei. Iată ce scrie în Molitfelnic:
[COLOR=Red]"Acestea toate zicându-le către dânsul și ispitindu-l cu de-amănuntul, și el iarăși cu de-amănuntul pe rând și mărturisindu-le și descoperindu-le, să-i zici lui: pleacă-ți capul. Și, plecându-și el capul și îngenunchind, citește-i rugăciunea aceasta [/COLOR](urmează o rugăciune și o ectenie scurtă)... [COLOR=Red]După aceea, punând mâna pe capul lui, zi rugăciunea aceasta [/COLOR][/COLOR][/COLOR][COLOR=Blue][COLOR=Black](urmează rugăciunea de dezlegare) [COLOR=Red]Și zicând sfârșitul dezlegării acesteia, însemnează chipul crucii cu mâna pe capul celui ce s-a mărturisit. Apoi zi :[/COLOR] [COLOR=Blue]Cuvine-se cu adevărat să te fericim...[/COLOR] [COLOR=Red]Și așa, slobozindu-l cu pace, să-i dai canonul..."
[COLOR=Black] Unde scrie că trebuie luat capul penitentei în mâini și strâns așa încât să aibă impresia că "[COLOR=Blue]este luată la bătaie"[/COLOR]? Unde scrie că trebuie să-i "[COLOR=Blue]trântească palmele în cap[/COLOR]" cu violență?[/COLOR]
[/COLOR][/COLOR][/COLOR][COLOR=Blue][COLOR=Black] Am început analiza celor relatate de tine cu ce este mai grav. Mai sunt și alte implicații mai subtile, pe care le voi aborda în alt comentariu.
[/COLOR][/COLOR]
Margareta, chiar eu am intalnit de curand acest mod de a lua capul enoriasului si de a-l strange sub forma de cruce; m-am mirat si am intrebat daca asa se procedeaza. Si eu la randul meu am intalnit la alti preoti punerea mainii pe cap pentru a face semnul crucii dupa rugaciunea de dezlegare.
Mi-ai dat deci si mie raspunsul pe care il asteptam. Posibil ca Pr. Nicu sa fie un fenomen, nu un caz particular.
Am o rugaminte la tine: indiferent cat de mult ai dreptate, te rog incearca sa fii mai blanda fata de Antonia. Nu cred ca intentia ta e de a o face knock-out; de aceea cred ca trebuie sa spui lucrurilor pe nume dar mai cu blandete, caci cuvintele dor si din cauza asta e posibil sa nu-ti accepte explicatiie, crezand ca esti rau intentionata.
Sa urmam exemplul parintilor, care explica cu blandete si ajung astfel la sufletul celor cu care vorbesc.
Cu vsovi iti poti permite acest stil, caci cu el faci un ping-pong verbal si nimic mai mult, dar cu Antonia nu; ei trebuie sa-i vorbesti de la inima la inima, ca sa inteleaga ca esti bine intentionata.
  #122  
Vechi 21.02.2009, 21:59:35
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Da, dacă ți-a spus în mod particular "să nu te îndrăgostești de el". Aceasta a fost de fapt o invitație drăcească să o faci. Chiar dacă tu nu ți-ai dat seama nici atunci, nici acum, când ți-au deschis alții ochii.
  #123  
Vechi 21.02.2009, 22:05:04
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Anca-Miha, ai perfectă dreptate. Din nefericire, inima mea s-a înăsprit de la atâtea controverse cu adevărații dușmani ai ortodoxiei. Cu Antonia am greșit.

Poate poți tu să continui discuția într-un registru mai reținut și mai rațional.
Antonia, te rog să mă ierți dacă te-am jignit. Și eu greșesc, după cum vezi, căci toți greșim din când în când.
  #124  
Vechi 21.02.2009, 22:05:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Anca, ce te face sa fii asa de sigura ca ai dreptate?
Am recunoscut modelul, care e tot mai des intalnit; nu e vorba de un caz singular - din pacate.
  #125  
Vechi 21.02.2009, 22:06:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Anca-Miha, ai perfectă dreptate. Din nefericire, inima mea s-a înăsprit de la atâtea controverse cu adevărații dușmani ai ortodoxiei. Cu Antonia am greșit.

Poate poți tu să continui discuția într-un registru mai reținut și mai rațional.
Antonia, te rog să mă ierți dacă te-am jignit. Și eu greșesc, după cum vezi, căci toți greșim din când în când.
Te inteleg, dar Antonia nu este dusmanul. Asta am vrut sa-ti spun.
  #126  
Vechi 21.02.2009, 22:21:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Margareta, daca tu siti ca te-ai inasprit, doar rugaciunea mai ajuta! Ai facut multa lumina in acest caz, fapt pentru care te felicit. Presupun ca nu esti straina de aceste fenomene New Age; Dumnezeu ne da incercari, pentru a putea ajuta pe altii. Dupa ce ne trece prin Furcile Caudine, ne scoate la lumina mai curati si mai intariti decat inainte. Este o mangaiere sa stii ce e de facut pentru a nu cadea prada unor oameni de nimic, despre care si in biblie scrie ca sunt sortiti pieirii.
Curatenia sufleteasca, pe care ne-o dorim, atunci cand ne apropiem de Dumnezeu, de multe ori se asociaza cu naivitatea si slabiciunea. Nu suntem pregatiti sa param loviturile care vin din necunoscut. Apoi cand te dumiresti ca e vremea luptei impotriva dusmanului, cauti armele cele mai potrivite si cu ajutorul lui Dumnezeu le gasesti, caci scopul e de a te intari.
  #127  
Vechi 21.02.2009, 22:34:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Da, dacă ți-a spus în mod particular "să nu te îndrăgostești de el". Aceasta a fost de fapt o invitație drăcească să o faci. Chiar dacă tu nu ți-ai dat seama nici atunci, nici acum, când ți-au deschis alții ochii.
Afirmatia acesta: "sa nu se indragosteasca de el", imi spune ca era foarte sigur pe el. Poate ca exprima de fapt: "daca va fi ceva, din cauza ta va fi, nu din a mea; acum te-am avertizat".
  #128  
Vechi 22.02.2009, 18:45:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doua lucruri regreta parintele Gabriel:
1. faptul ca de mic copil, mama sa ramasa vaduva cu patru copii l-a incredintat spre crestere si educare unei doici care facea parte din ,,Noul Ierusalim". Aceasta i-a facut cunostinta si cea care avea sa-i fie sotie.

Pe Cine sa luam la rost pentru ca i-a inasprit inima acelei mame? Si totusi, asa cum spunea parintele Arsenie Boca, exista in toate o randuiala. Daca ar fi fost un copil rasfatat, l-ar mai fi iubit pe Dumnezeu?

2. dezinformarile care au urmat dupa ce s-a separat de gruparea ,,Noul Ierusalim"; influenta pe care-o avea sotia sa asupra unor crestini ai parintelui. Iar daca era influenta, inseamna ca-i mergea mintea, iar cand se impotmolea primea indicatii. Dovada ca si Mariamargareta o adora si o apara, desi cealalta face parte din ,,Noul Ierusalim", totusi. Ce le leaga atat?

Nu cred ca despartirea parintelui de ,,Noul Ierusalim" se datoreaza unor interese financiare. Nu cred ca Mariamargereta nu stie adevarul si anume faptul ca sotia parintelui a continuat sa faca prozeliti puciosi si dupa separarea parintelui de Noul Ierusalim. Introduce intrigi amoroase pentru a distrage atentia? Mai exista duhovnici care trimit la plimbare femei care le-ar putea constitui o piedica in calea mantuirii. Uneori se procedeaza cu duritate in astfel de situatii. Caci cu ispitele se lupta toata lumea, nimeni nu e scutit. Dar ea va raspunde pentru ce-a scris, nu eu. Exista persoane care stiu si despre morcovii injectati cu otrava din gradina parintelui si despre alte tentative de a-l face sa dispara pe acest ,,tradator".

In aceste conditii, judecand logic, parintele nu mai avea motive sa fie fidel ,,Noului Ierusalim" sau sa-i urmeze invataturile, cum spunea Mariamargereta. Iar separarea celor doi soti este cat se poate de justificata. Nu e nevoie de scene de telenovele ieftine. Colinda manastirile, discuta cu mari duhovnici, se informeaza. Se intoarce intarit si infrunta raul duhovniceste, cu manie sfanta indreptata impotriva a tot ce nu e in spirit ortodox. Multi mari duhovnici care il cunosc, spun in soapta, dar spun si adevarul totusi...
  #129  
Vechi 22.02.2009, 21:40:06
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antonia, parerea mea este ca tu nu te poti detasa de cele pe care le stii, pentru a primi de la Dumnezeu adevarul.
Pr. Nicu nu a fost un sfant, dovada cele spuse de tine, dar il aperi de parca ar fi fost un sfant. Asta ar trebui sa-ti dea de gandit.
  #130  
Vechi 23.02.2009, 18:24:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu sunt un nimic, dar marturiile lor conteaza...

Cum m-am vindecat de epilepsie



Crizele se declanșau în special duminica, în sfintele sărbători sau noaptea. Dar nimic nu este întâmplător, toate aceste boli sunt lăsate de Preasfântul Dumnezeu să ne trezim odată și să ne întoarcem la credință. Acest duh necurat, mut și surd iese din trupul păcătosului așa cum scrie și la Sfânta Scriptură numai cu post și rugăciune.
Dar eu, deși nu eram păgân, îmi era frică să intru într-o Sfântă Biserică, spuneam că este casă plină de lilieci. Dar Preasfântul Dumnezeu, Care nu dorește moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu, s-a milostivit de mine.

Am cunoscut un preot, care mă spovedea și mă împărtășea periodic (în perioada Sfintelor Posturi), dar boala nu înceta, ba din contră, crizele se înmulțeau și boala se întărea mai mult în mine. Am mers și la doctorul neurolog, mi-a dat tratamentul adecvat în astfel de cazuri: multe pastile care mai de care mai puternice (ex. Carbomezapin, Convulex etc.) și alte tranchilizante. M-au internat și în spital. După crizele din timpul nopții, dimineața mergeam la serviciu, dar nu știam încotro merg, de ce mă aflu pe stradă, de ce mă duc la serviciu. Mă ducea soția de mână până în fața firmei la care lucram, dar eu nu știam ce caut acolo și ce am de făcut. După ce îmi reveneam, mă întrebam mirat cum de am ajuns la locul de muncă.


Într-o bună zi, miracolul se produce și Preabunul Dumnezeu ne trimite un semn că nu ne-a uitat și că ne așteaptă să facem primul pas în întâmpinarea Preasfinției Sale. Soția mea vine cu un ziar în mână în care se vorbea despre un preot cu puteri dumnezeiești, un preot tânăr căruia Preasfântul Dumnezeu i-a răsplătit nemărginita umilință și nestinsa credință cu miraculoase puteri vindecătoare. Acest preot al Preasfântului Dumnezeu se numea Părintele Nicu Gabriel.

Sefa sotiei mele, cu frică de Preasfântul Dumnezeu și cu o bunătate aparte, o întreabă de ce este supărată, de ce vine în fiecare zi tristă, dar foarte greu i-a smuls soției mele cuvintele din gură. Atunci șefa ei i-a spus: „Mergi cu mine la un preot și îți vei găsi alinarea.” Era exact acel preot despre care citise în „Formula AS”, Părintele Nicu Gabriel.
La sfârșitul acelei săptămâni pleacă împreună cu șefa ei la slujbă în acel sat din inima Olteniei, la Gresia. Era într-o zi de sâmbătă. Soția mea s-a așezat în genunchi și îl aștepta pe Părintele Gabriel.
Soția a ascultat slujba plângând tot timpul, o Sfântă Liturghie pe care nu a mai întâlnit-o niciodată și pe care nu a mai simțit-o nicăieri pe la nicio biserică pe la care a fost. Cu o voce blândă, cu Sfintele cântări duioase, care îți alinau sufletul.
După terminarea Sfintei slujbe, Părintele stătea de vorbă cu fiecare credincios în parte pentru a-i afla necazurile și suferințele. Soția a prins curaj de cum a venit la Sfânta Biserică. Când i-a venit rândul să stea de vorbă cu Părintele Gabriel, cu lacrimi în ochi i-a povestit toată drama prin care trecea. Părintele a ascultat-o și liniștit i-a spus: „Stai liniștită, prin post, rugăciune și trei slujbe ale Sfântului Maslu însoțite de Moliftele Sfântului Vasile cel Mare și ale Sfântului Ioan Gură de Aur, se va vindeca. Adu-mi aici creștinul și vei fi fericită.”
După acea Sfântă Slujbă și după discuția avută cu Părintele, soția mea a simțit o mare încredere, a prins curaj. La niciun preot nu a mai întâlnit atâta bunătate, încredere, curaj, dar mai ales speranță, acea speranță că Preasfântul Dumnezeu nu ne-a uitat și așteaptă ca și noi să facem un pas. A primit atunci milă și dragoste părintească pe care nu a primit-o de la nimeni, nici măcar de la părinții ei. În acea zi, în micuța Sfântă Biserică din satul Gresia s-a născut a doua oară cunoscându-l pe acest mare preot Nicu Gabriel, care i-a deschis inima astfel încât să-L iubească pe Preasfântul Dumnezeu mai mult decât orice pe pământ.

Săptămâna aceea, până am mers și eu la Gresia, a trecut foarte greu pentru soția mea. Și pentru mine curiozitatea era mare și mai ales dorința de a mă vindeca, speranța că voi scăpa de acest chin atât pentru mine cât și pentru cei din jurul meu. În duminica următoare mă aflu și eu la slujba Sfintei Liturghii. Ne era frică amândurora să nu se declanșeze criza acolo în Sfânta Biserică. Preasfântul Dumnezeu ne-a ascultat rugăciunea, și nu s-a întâmplat nimic până la terminarea slujbei. La sfârșit, mi-a venit și mie rândul ca Părintele să mă miruiască. Atunci s-a apropiat de mine, tremuram tot, iar picioarele nu mă mai țineau. M-am simțit ca un păcătos în fața unui mare sfânt. Pe loc mi-a spus toată viața și toate întâmplările prin care trecusem eu până atunci.
M-a încurajat să țin post, mi-a spus ce rugăciuni și ce acatiste să citesc. A mai precizat că rezultatele vor fi miraculoase. În acel moment mi-am dat seama că stau de vorba cu un adevărat sfânt al zilelor noastre. M-a impresionat mulțimea cazurilor de vindecări ale diferitelor boli, care mai de care mai grave.
Într-adevăr, s-a întâmplat întocmai cum a spus Părintele. Am participat la trei Sfinte Slujbe la rând. După trei Sfinte Masluri și Moliftele Sfântului Vasile cel Mare și Sfântului Ioan Gură de Aur, într-o noapte pe când soția se ruga, criza a început să se declanșeze. Era sărbătoarea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil. Criza a fost mai adâncă și mai înfricoșătoare ca niciodată. Ochii mi s-au mărit și m-am scuturat precum un animal și zgomotul pe care-l scoteam nu era omenesc. Spre sfârșitul crizei, am auzit-o pe soția mea cum se ruga la Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil să-mi dea sănătate.

Imediat în duminica următoare am mers la Părintele Gabriel cu gândul să-i povestim toate cele ce s-au întâmplat în acea noapte. Mă simțeam mai în putere și cu mai multă încredere în mine, nu mai aveam frica aceea, care mă măcina zi de zi, noapte de noapte. Nici nu ne-am apropiat bine de Sfinția Sa și Părintele ne-a și încărcat sufletul cu bucurii duhovnicești. Nu am apucat să-i povestim nimic, că Părintele știa totul. Cu smerenie mare mi-a spus că Preasfânta Maică, Preasfântul Iisus cu toți Sfinții și Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil m-au vindecat și să am nădejde și frică de Preasfântul Dumnezeu în continuare.
În momentul acela mi-am dat seama că sunt o oază de întuneric și că m-am vindecat prin rugăciunile Părintelui Gabriel și prin mila Preasfântului Dumnezeu.
Părintele se ruga mult pentru noi păcătoșii ca și noi să avem trezvie și să ajungem să-L iubim pe Preasfântul Dumnezeu, pe Preasfânta Maică și pe toți sfinții mai mult decât orice lucru pământesc. Părintele se ruga cu lacrimi, plângea mult pentru noi, ne vedea păcatele fiecăruia și Îl ruga pe Preasfântul Dumnezeu să ne ierte. În predici, ne vorbea cu mare înțelepciune. Ne spunea să ne întoarcem de la păcate și să-l iubim pe aproapele nostru ca pe noi înșine, să postim, să ne rugăm la miez de noapte când cerurile sunt deschise. Ne uitam de multe ori la Sfinția Sa, căci cu trupul era pe pământ, dar cu sufletul și mintea sus în Cer. La Sfânta Spovedanie dacă ascundeam sau uitam vreun păcat, Părintele ni-l aducea aminte. Ne certa cu blândețe și ne insufla căință, ca să ne întoarcem de la păcate. Primeam Sfânta Împărtășanie numai dacă Sfinția Sa considera că o meritam, dacă nu repetam anumite păcate mari, ca să ne fie spre întărire duhovnicească, iar nu spre osândă.
Nicio femeie nu avea voie să intre în Sfânta Biserică cu capul descoperit sau în pantaloni. Ne dădea exemplu mereu să ne uităm la icoana Preasfintei Maicii Domnului și să ne purtăm și noi la fel, nu cu capul descoperit, nu cu pantaloni, nu vopsite la păr sau machiate la ochi. Era aspru Părintele cu cei care nu făceau voia Preasfântului Dumnezeu.
Pentru cei săraci, avea multă milă. Discret, a făcut multe milostenii pentru case de bătrâni, copii orfani și familii nevoiașe.
Am asistat la multe vindecări ale unor boli incurabile. Oameni cărora doctorii nu le mai acordau nici o șansă de viață trăiesc și astăzi. Veneau creștini din toate colțurile țării chiar și din străinătate cu diferite probleme. Bolnavii, paraliticii și demonizații mai aveau o ultimă speranță pentru a se vindeca și aceasta era Preasfântul Dumnezeu, iar Părintele le reda această bucurie a vindecării, prin nenumărate Sfinte Liturghii, Sfinte Masluri și Sfinte Molifte, toate însoțite de post și rugăciune.
Părintele Gabriel era bucuros că Preasfântul Dumnezeu îl iubește și că nu l-a uitat, dar lucrul cel mai important este că nici Părintele nu-L uita pe Preasfântul Dumnezeu, mergând pe calea cea strâmtă spre mântuire.
Părintele Gabriel nu pretindea nicio taxă pentru pomelnice, acatiste, cununii, botezuri și înmormântări. Toate le făcea în slujba Preasfântului Dumnezeu. Nu iubea nimic pământesc, nu avea nevoie de mașini luxoase, vile pompoase sau avere multă. Averea Părintelui Gabriel era în Cer unde Preasfântul Dumnezeu, Preasfânta Maica Domnului, Preasfântul Iisus Hristos și toți Sfinții îl iubeau.
Părintele era un postitor desăvârșit. Prefera legumele și fructele cultivate de Sfinția Sa, precum și mierea de albine. Lângă stupi, Părintele își alina inima cântându-le cântece duhovnicești albinuțelor care îl hrăneau cu mierea lor.
Acesta a fost Părintele Gabriel, un mare sfânt pe pământul românesc.
Când a plecat, ne-a lăsat inima frântă. Multe lacrimi au curs atunci din ochii creștinilor. Cu timpul, am înțeles că Părintele este alături de noi și ne veghează de sus din Cer pentru ca noi să ne mântuim sufletele. Și acum avem lacrimi, dar de fericire.
Îi mulțumesc Preasfântului Dumnezeu că am fost bolnav, Îi mulțumesc Preasfântului Dumnezeu că l-am cunoscut pe Părintele Gabriel. Boala a uitat de mine și eu de ea, dar eu nu-L uit pe Preasfântul Dumnezeu, fără de Care niciun lucru nu este posibil.
I., București
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ereziarhi, erezii si combaterea acestora la Sfintele Sinoade Ecumenice tot-Laurentiu Dogmatica 15 11.04.2014 00:40:59
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Cartea ortodoxă între cenzura patriarhală și pretențiile librăriilor moderne Remus Generalitati 32 17.05.2010 09:36:13
Parintele Steinhardt - CRESTINISMUL RESPINGE PROSTIA SI PASIVITATEA LAȘĂ CA PE EREZII andrei_im Generalitati 49 15.01.2010 01:01:10
Articol de contine erezii in ziarul Lumina mihailt Biserica Ortodoxa Romana 7 23.09.2008 14:13:45